Jump to content



Athlon64 και θερμοκρασία


afasias1442169073

Recommended Posts

Εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα AMD athlon64 3400+@2400MHz 512Kb και ενα chaintech znf3 250 2X512mb PC3200 Jetram και δουλεύω 210X12@2521MHz .

Δουλέυει τέλεια SiSoftware Sandra Pro v2004SP2B cpu test Dhrystone 10860 και 3DMark03 cpu test 777 score . Εχω προβληματιστει με τον επεξεργαστή γιατί δεν τον

βρίσκει σωστά το cpu-z δεν βρίσκει το code name το packege και το technology ενώ

το τελευταίο Sandra τον αναγνορηζει

ως Name : MC Athlon 64 (K8 ClawHammer) 90nm 2GHz+ 1.45-1.55V . Tο προβλίμα ειναι

το εξής στο idle 55 C Fulload 77 C (με prime 95) χωρίς να κολλάει ειναι πολύ σταθερός .Kαι η θερμοκρασια ειναι 2 C διαφρά χωρίς overclock . Μίπος ξέρει κανίς αν ειναι η κανονική θερμοκρασία ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου ουτε για τα @@ρια μου δε θα εβαζα τη φανα της AMD να μου τα δροσιζει καλοκαιριατικα.........

Προτινω να πας σε κατι SLK948U ας πουμε με μια Artic Silver 60E θα σου κοστισουν και θα εισαι ΟΚ........

Φανα θα διαλεξεις οποια θες εσυ......

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε επηρεασω προς Θεου (ετσι κι αλλιως εχω αποκτησει τη φημα του παλαβου εδω μεσα τεσπα) εσυ θα κρινεις κι εχεις τον τελικο λογο αναλογα με την οικονομικη σου κατασταση ή δεν ξερω τι, αλλα αυτος ειναι κι ο σκοπος των φορουμ να αλληλοβοηθουμαστε....... :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Αλωστε από τον παλιό μου pc p4 2.40B 2X148@2661 και ati 9600xt

Κολωνέ λίγο το ut2004 και αρκετά το far cry και το DOOM3 τώρα πάει σφαίρα

3DMark03 μου έδινε 4200 και τώρα 4450 και μάλλον θα αργήσω να αλλάξω κάρτα

Γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μόνο εγώ έχω τόσο μεγάλες θερμοκρασίες δεν ξέρω αν το chaintech ZNF-3 250 μου δίνει την σωστή θερμοκρασία . 77 C βέβαια πιάνει μόνο με το

Prime 95 σε Divx compress πάει 74 C . Και μάλλον θα αλλάξω φανα.

post-317-1442173729,2532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες δε μπορω να εκφερω αποψη εχε υποψιν οτι καποια παλια μοντελα της Gigabyte με αλλαγη του ΒΙΟS εδειχναν καμμια δεκαρια βαθμους λιγοτερο γιατι με παλια εκδοση ηταν οντως φουσκωμενες οι τιμες......

Βεβαια οσο και μουφες να ειναι οι ενδειξεις της μητρικης πρεπει να σε προβληματιζουν τετοια νουμερα........

Κανε αλλαγες κι ανεφερε μας εντυπωσεις......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να ρίξω 3 βαθμούς κάτω αλλάζοντας

τα volt από το Bios . Τι να είχε συμβεί άραγε ?

Τα volt του CPU ήταν όπως είναι φυσικό στο Default

Αλλά του έδινε το M/B 1.57 volt αλλά o cpu έχει min. 1.45v και max 1.55v .

Δεν είχα πειράξει τα volt μέχρι τώρα γιατί είχα είδη μεγάλες

Θερμοκρασίες και δεν ήθελα να της αυξήσω .

Έβαλα λιπών 1.475 volt στο cpu και έπεσαι η θερμοκρασία.

Φυσικά και πάλι είναι πολύ υψηλές θερμοκρασίες για standard .

post-317-1442173730,1678_thumb.jpg

post-317-1442173730,217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.