Jump to content



Η αξια του ποιοτικου τροφοδοτικου.......


MrSeanKon

Recommended Posts

Λοιπον με το κουτι που αγορασα προμηθευτηκα κι ενα Chieftec 360Watt.......

Στα +12 δινει 35Α ή 28Α τεσπα δε θυμαμαι ακριβως αλλα παραπλησιες τιμες με το Enermax 465 Watt (ή εστω καπου κοντα)........

Το βαζω να δουλεψει μονο του και δεν επαιρνε μπροστα με τιποτα συνδεοντας μια φανα των 0.90Α στην πορτοκαλι και μπλε υποδοχη του ΑΤΧ ωστε να δωσει θεωρητικα 15.3 βολτ ταση στη φανα........

Ξεκιναει μονο απο κιτρινη + ασπρη κι ενω επρεπε να δειχνει 17 βολτ @@ρια δινει 14.88 μονο.......

Ενω το Εnermax καθε αλλο να γιατι τα αξιζει και με το παραπανω τα χρηματα του και μια και δουλευω τον Α64 με μικρα ρευματα δεν κουραζεται καθολου σε full load δινει ταση 12.19V! :116: :116: :116:

Link to comment
Share on other sites

Καλά κρίνεις ένα τροφοδοτικό συνδέοντας απλά ένα fan? Ενδιαφέρον. Α! και άλλο 360W άλλο 465W. Αν είναι το single fan αυτό που έχεις τότε τα χαρακτηριστικά του μάλλον είναι αυτά στην φώτο:

singlefan.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το PSU ειναι που δειχνεις αλλα γιατι απορεις?

Αν οντως τα αντεχε γιατι να μην σηκωνε μια φανα?

Εστω κι αυτη που ειναι τοσο ανεβασμενη.........

Στην τελικη μη νομιζεις οτι εχω ορεξη να το βαλω επανω τεσπα φανηκε εκει η αδυναμια του ενω το Εnermax τα σηκωνει ολα οπως κι ο Ατλαντας...... :109: :116:

Link to comment
Share on other sites

Μα το δυνατο και ποιοτικο PSU εκει φαινεται.........

Εξαλλου αν καποτε εδινες 2.1+ βολτ σε Μπαρτον τοτε θα με καταλαβαινες καλυτερα......

Επισης το ποιοτικο τροφοδοτικο εισαγει μικροτερο λογο ωφελιμου σηματος προς θορυβο απ' οτι ενα μετριο και ποσο μαλλον μια μουφα.....

Link to comment
Share on other sites

ΜrSeankon είστε άδικος με το Chieftec!! Είναι εξαιρετικά ποιοτικό τροφοδοτικό και στα €50 που κοστίζει, αποτελεί best buy..Είναι ανώτερο απο κάτι "ποιοτικά" τροφοδοτικά των 1500W στύλ QTec...Τώρα βέβαια, όταν το συγκρίνουμε με το Enermax 465W που κοστίζει τα 3πλα λεφτά είναι επόμενο να το βρούμε να υστερεί!

Link to comment
Share on other sites

Το chieftec ρε παιδες δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα τιμιο και αξιοπρεπες psu... Κανεις δεν ειπε το αντιθετο ουτε ειπε καποιος οτι ειναι το καλυτερο... Απλα ο SeanKon κανει μια συγκριση για να τονισει την σημαντικοτητα ενος καλου τροφοδοτικου ιδιαιτερα σε ενα συστημα που εχει να υποστει extreme o/c...

Link to comment
Share on other sites

ρε τι μου λετε τωρα...

εγω πριν λιγο καιρο ειχα βαλει (λογω αναγκης) ενα chieftech 340 σε συστημα P4 με 3 σκληρους δισκους ,2 cd/dvd roms ,radeon 9800 pro και δουλευε αψογα!

μαλιστα ''πηρε'' και το ιδιο o/c που επαιρνε με το truecontrol (3500mhz) !!!

Link to comment
Share on other sites

Είπατε τίποτα για το Q-tec?

Μια χαρά τροφοδοτικό ειναι το 500άρι και σηκώνει πάαραα πολλά πράγματα αφήστε που έχω βραχυκλώσεi και καμμιά 10αριά φορές τα molex του ενώ ήταν ανοιχτό το pc...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η συγκριση ηταν για extreme χρησεις δηλαδη να δινεις τεραβολτ και τα ρεστα......

Επισης τα ποιοτικα τροφοδοτικα εχουν τρια διαφορετικα κυκλωματα εξοδων για τις κυριες τασεις (+12, +5, +3.3) ωστε οταν τραβαει λιγο παραπανω καποια ταση να μη γονατιζουν οι αλλες......;)

Link to comment
Share on other sites

Είπατε τίποτα για το Q-tec?

Μια χαρά τροφοδοτικό ειναι το 500άρι και σηκώνει πάαραα πολλά πράγματα αφήστε που έχω βραχυκλώσεi και καμμιά 10αριά φορές τα molex του ενώ ήταν ανοιχτό το pc...

Ναι ρε Γιώργο αλλά εσύ είσαι στα 1600ΜΗζ (αν θυμάμαι καλά).

Στατιστικά να το πάρεις, στα fora που τριγυρνάμε δεν έχει πει κανείς άλλος καλά λόγια για το Q-tec. Eίσαι ο μόνος και μάλλον θα παραμείνεις ο μοναδικός που έμεινε ικανοποιημένος από το Q-tec.

Link to comment
Share on other sites

1600???????????????

Και με τι επεξεργαστη???

Για να πας με τετοιο PSU σε Barton συστημα που τραβανε τεραβολτ 2.5 γιγα εγω θα γινω Δεσποτης......... :050: :050: :050: :050:

Ειπαμε εκει φαινονται τα ποιοτικα PSU.........

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα συμφωνησω κι εγω οτι ενα ποιοτικο τροφοδοτικο ειναι Must οχι μονο για ενα overclocked συστημα αλλα και για τα default. Εχω χασει DVDrom απο μαπα psu και εχουν γονατισει δισκοι. και δεν καηκε το Psu απλα εδεινε λιγοτερα απ οσα επρεπε και τελος το dvd. ηταν απ αυτα των 10 ευρω. Τωρα βεβαια πανω απο 100 ευρω για psu Μου φενεται εξωπραγματικο και υπερβολικο. Παντα βεβαια υπαρχει η μεση λυση. Στα 40 περιπου ευρω το chieftec 360 ειναι απλα οτι ειναι στα 150+ ευρω τα enermax και antec κτλ. Η λυση για μενα (ειχα και τον αναλογο χωρο) ηρθε με την αγορα ακομη ενος chieftec 360 (μου ειχε κοστισει 25 euro το πρωτο κι αλλα τοσα πηρα το δευτερο)

ετσι με συνολικα ενα 50αρικο εφτιαξα αυτο και φυσικα εχω ρευμα να δωσω και στις διπλανες πολυκατοικιες :D

post-171-1442173729,0883_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το 360άρι Chieftec το έχω και εγώ στο σύστημα της υπογραφής μου και μάλιστα στο Pctech.gr (καλή του η ώρα :059: ) είχα παρουσιάσει τον τρόπο να αυξήσεις τις τάσεις στην +12 και +3.3 απλώς γυρνώντας δύο pots που έχει μέσα το PSU.Με όλα αυτά έχω 12.04-12.10 στην 12άρα.Για τα λεφτά του έχει τρομερή απόδοση που τα άλλα επώνυμα και μεγαλύτερης ονομαστικής ισχύς δεν βλέπουν ούτε στα ονειρά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τον 1,4@1,6 με 1,85V σταθερά έχω και τα εξής:

5 HDD εκ των οποίων οι 3 είναι scsi I , CD-R , DVD , Tv tuner , Scsi card , USB2 pci ,4FAN εκ των οποίων 2 είναι από Compaq Server 120άριδες , USB Web Cam, USB Printer , ZIP 250MB , USB Netmod, USB Palmtop Base, 5 1/4 case fan for HDD , USB DVDRW Sony,GF3 Ti 500 Titanium και μέχρι πρότεινος μια 3DFX Voodoo II 8MB .

An Αυτά σας φαίνονται λίγα , υπολογιστε ότι δουλέυει φούλ λοαντ λόγω FAD και UT και ότι έχω κάνει κοντά 10 βραχυκυκλώμτα με ολά αυτά να δουλεύουν......

Οπότε τι να μου πέι ο BArton με ένα δίσκο ή 2 δισκους και μια USB συσκευή μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.