Jump to content


Βοηθεια με μητρικη


ft3d1442169073

Recommended Posts

Εχω εναν P4 3ghz με μητρικη gigabyte GA-8IK1100 875P και την MSI 9700 256 RAM και tower της ANTEC 400W.To συστημα δουλευε πολυ καλα μεχρι που ξαφνικα ειχα ενα προβλημα με τα windows και εκανα format (μου εκανε επανεκινησεις οταν ζοριζοταν απο τα προγραμματα).Τα εψαξα ολα και τελικα κατεληξα οτι με ενα format θα στρωσει.Πραγματι δουλεψε περιφημα.Ξαφνικα ομως μια μερα παω να ανοιξω τον H/y και κολλαει.Δεν μπουταρει καν τουλαχιστον να μου δειχει τις αρχικες ενδειξεις του βιος και να αρχισει να μετραει την μνημη.Με λιγα λογια με τον που τον ανοιγω το φωτακι του HD μενει κολημενο και απλα δουλευουν τα ανεμιστηρακια του h/y εσωτερικα.Ειπα μηπως ειναι καποια συσκευη και τσεκαρωντας τα τα ξηλωσα ολα.Αυτην την στιγμη εχουν μεινει μονο η μητρικη με τον επεξεργαστη και το τροφοδοτικο αλλα αρνειται να δουλεψει απλα φαινεται οτι ανοιγει αλλα δεν προχωραει.Επισης ισως βοηθησει ειχα την προηγουμενη βδομαδα αποτομες πτωσεις τασεις απο την Δεη.Τι πιστευεται οτι μπορει να εχει συμβει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Φιλε μου εκανα οπως ειπες το αφησα κανα 12 λεπτο για να ειμαι σιγουρος.Τον ανοιξα και παλι τα ιδια.Το φωτακι του power ειναι οn και το φωτακι του σκληρου δισκου και αυτο κολημενο πορτοκαλι.Μονο το power μπορω μονο να πιεσω για καποια δευτερολεπτα για να κλεiσει γιατι δεν κλεινει μονο με ενα πατημα.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια με τον που τον ανοιγω το φωτακι του HD μενει κολημενο και απλα δουλευουν τα ανεμιστηρακια του h/y εσωτερικα.Ειπα μηπως ειναι καποια συσκευη και τσεκαρωντας τα τα ξηλωσα ολα.Αυτην την στιγμη εχουν μεινει μονο η μητρικη με τον επεξεργαστη και το τροφοδοτικο αλλα αρνειται να δουλεψει απλα φαινεται οτι ανοιγει αλλα δεν προχωραει.

Φαντάζομαι τη κάρτα γραφικών και τις μνήμες τις άφησες επάνω έτσι. Αλλιώς μην περιμένεις να δουλέψει...

Πες μας εάν ακούγεται κάποιο beep ή όχι, γιατί αυτό θα βοηθήσει πολύ στη λύση..

Προσπάθησε επίσης να θυμηθείς τι αλλαγές έκανες την τελευταία φορά που δούλευε κανονικά, βοηθάει και αυτό επίσης...

Τώρα ορθά έβγαλες τη μπαταρία αλλά συνάμα θα πρέπει να βγάλεις και το τροφοδοτικό από τη πρίζα. (Αυτό γιατί η μητρικές της GB δουλεύουν και χωρίς τη μπαταρία... Η μπαταρία χρησιμεύει μονο σε διακοπή ρεύματος ή όταν κλείσεις το τροφοδοτικό από το δικό του κουμπί, για να διατηρεί της ρυθμίσεις) Κλείσε τον διακόπτη on/off από πίσω και μετά βγάλε και την μπαταρία... Μετά πάτα το κουμπί που ανοίγεις τον Η/Υ σου όταν δουλεύει κανονικά. Αυτό αποφορτίζει τυχόν φορτισμένα κυκλώματα... Για μεγαλύτερη σιγουριά άστο για λίγο έτσι 10-15 λεπτά και μετά βάλε τη μπαταρία, βάλε το τροφοδοτικό στη πρίζα, άνοιξε από πίσω τον διακόπτη και πάτα από μπροστά το κουμπί..

Πες μας αν έγινε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το θεμα ειναι οτι αυτο το beep που λες δεν ακουγεται.Παντα οταν ανοιγα τον h/y σε ενα δευτερολεπτο ακουγοταν ενας ηχος και ανοιγε κανονικα ο H/y.Τωρα απλα κολαει.Λοιπον τωρα παλι εβγαλα την μπαταρια.Εχω αποσυνδεσει οπως και πριν το καλωδιο του ρευματος απο πισω.Τον αφησα 25 λεπτα.Επισης εχω συνδεσει και τον σκληρο με διαφορετικη καλωδιοταινια. Αλλα και παλι δεν δουλεψε.Τι να πω δεν ξερω απο το πρωι παλευω.Εντομεταξυ πριν 2 μερες παλι σε ενα restart μου το ειχε ξανακανει κολημενο το φωτακι του σκληρου δισκου αλλα μετα εσβησε και προχωρησε κανονικα.Σημερα οση ωρα και να το αφησω δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Επισης σκεφτομαι τα εξης.1) Γενικα εχουν συνδεθει καποια καλωδιακια πανω στην μητρικη κατι led και για usb υποδοχες που εχει το tower υπαρχει περιπτωση καπου να το βραχηκυκλωνουν.Μπορει να ειναι βλακεια αυτο που λεω αλλα ξερω γω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

όταν είχες βγάλει το καλώδιο τροφοδοσίας από πίσω και τη μπαταρία της μητρικής, πάτησες το κουμπάκι από μπροστά να αποφορτιστούν τα κυκλώματα; Σκοπός μας είναι να κάνεις reset την CMOS για να γυρίσουν οι ρυθμίσεις του BIOS στο default... Φρόντισε να έχεις πάντα κανονικά συνδεδεμένα μνήμες, CPU, κάρτα γραφικών... O σκληρός δίσκος δεν παίζει ρόλο για την εκκίνηση του Η/Υ, μέχρι το σημείο που θέλουμε εμείς... Αν εκκινήσει και μετρήσει τη μνήνη τότε βλέπουμε τον σκληρο...

Θυμίσου όμως και πες μας μήπως έκανες καμία αλλαγή στο BIOS είτε από το μενού του είτε με κανένα προγραματάκι από τα Windows, ή μήπως πείραξες "τα σωθικά" του Η/Υ(jumpers,CPU, βύσματα τροφοδοσίας, κ.λπ.);;

Link to comment
Share on other sites

Επισης σκεφτομαι τα εξης.1) Γενικα εχουν συνδεθει καποια καλωδιακια πανω στην μητρικη κατι led και για usb υποδοχες που εχει το tower υπαρχει περιπτωση καπου να το βραχηκυκλωνουν.Μπορει να ειναι βλακεια αυτο που λεω αλλα ξερω γω τι να πω.

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση εκτός και αν συνδέθηκαν σε λάθος υποδοχές...που δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω πρωτα απο ολα για την βοηθεια σου.Το εκτιμω.Τωρα εκανα ενα update στο bios αλλα λειτουργουσε για 3-4 μερες συνεχομενες κανονικα.Αν ηταν αυτο κατευθειαν θα μου ειχε παρουσιασει προβλημα.η κανω λαθος;Επισης εβγαλα παλι την μπαταρια αυτην την φορα για 30 λεπτα πατησα και το power αρκετες φορες.Παλι τα ιδια.Τελος σκεφτομαι να παρω κανα τηλ στο e-shop την εγγυηση την εχω να την παρουνε να την τσεκαρουνε.Στο κατω κατω τι αλλο να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάνει λάθος στο BIOS update δεν θα λειτουργούσε από την πρώτη στιγμή που έκανες επανεκκίνηση. Αφού όλα λειτούργησαν καλά και το σύστημα εκκινούσε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα από το update... Αλλού ψάχνουμε το πρόβλημα που αν δεν είναι hardware τότε οφείλεται μόνο στο BIOS... Τσέκαρε μήπως η CPU δεν κάθεται καλά ή μνήμες δεν έχουν κουμπώσει και κοίταξε αν και τα δύο καλώδια τροφοδοσίας της μητρικής είναι όντως βαλμένα σωστά (ένα είναι το μεγάλο με τα πολλά καλώδια και ένα έιναι μικρό με τέσσερα καλώδια. Αυτά συνδέονται σε διαφορετιά σημεία πάνω στη μητρική). Και κάτι άλλο, τα fanακια όλα λειτουργούν κανονικά;

Επίσης προσπάθησε να θυμηθείς τί άλλο έκανες την τελευταία φορά που εκκίνησε κανονικά το σύστημα μέχρι και που αυτή τη φορά δεν εκκινεί. Τι μεσολάβησε; Μήπως πείραξες κάτι; Μηπως είχες πάλι διακοπή ρεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να μου πεις στα σίγουρα αφού απαντήσεις στο προηγούμενο post μου, αν μετά το BIOS update μεσολαβησε επανεκκίνηση και όλα δουλέψανε καλά μετά από αυτή ή έκανες το BIOS update και μετά την πρώτη επανεκκίνηση ο Η/Υ σταμάτησε να αποκρίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Η CPU καθεται καλα την ελεγξα.Την μνημη γιατι μια εχω 512 ειναι οκ την εβαλα και σε αλλο slot

να την τεσταρω.Τα καλωδια τροφοδοσιας τα εβαλα και τα ξαναεβγαλα.Τα ανεμηστιρακια δουλευουν

κανονικα 2 του tower 1 του επεξεργαστη και 1 μικροτερο πανω στην μητρικη.Κοιτα δεν εχει αλλαξει

τιποτα απλα εβαλα αλλη καλωδιοταινια στον σκληρο.Μεσα δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο.

Οπως ειχα πει μια επανεγκατασταση τα windows ειχα κανει γιατι ειχα πολλα restart σε

τετοιο σημειο που εβαζες να περασεις sp2 και εκανε restart αλλα μετα το format εστρωσε

και δεν υπηρχε προβλημα στις 3-4 μερες που δουλεψε.Σημερα το πρωι απλα τον ανοιξα εκανα

την δουλεια μου το εκλεισα και αργοτερα πηγα παλι να τον ανοιξω και απο εκεινη την στιγμη

δεν δουλευει.Τωρα μετα το bios update αφου ειχα κανει το hyper threating disable επαιξε αριστα.

Για 2 μερες τουλαχιστον χωρις να ειχε το παραμικρο προβλημα.Εχεις καμια αλλη ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή... Ρεύμα έχεις αλλά δεν εκκινεί το BIOS... και αφού εκκίνησε ήδη μια φορά κανονικά μετα το update τότε κάτι άλλο φταίει που μας διαφεύγει... Αν γνωρίζεις αγγλικά ρίξε μια ματιά και εδώ... στα forums section...http://www.wimsbios.com/

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και κάτι άλλο:

Με το τροφοδοτικο στη πριζα βγαλε τη μπαταρια απο τη μητρικη και βρες ένα jumperάκι πάνω στη μητρική στα αριστερά της μπαταρίας (Δες και το attachment) και βάλτο έτσι ώστε να βραχυκυκλώνει (δλδ στη θέση closed). Πάτα απο μπροστα το κουμπακι ώστε να ξεκινησει το συστημα. Περιμενε για λιγο και μετα κλεισε τον Η/Υ. Βγαλε το καλώδιο τροφοδοσίας από πίσω και με την μπαταρία παντα βγαλμενη, με ένα μεταλλικό αντικείμεο βραχυκύκλωσε τους ακροδέκτες της υποδοχής της μπαταρίας. Έπειτα πάτα και κανα δυο φορες το κουμπακι από μπροστα.

Μετα απο λιγο βαλε το τροφοδοτικο στη πριζα, βαλε την μπαταρια στη θεση της και βγαλε το jumperάκι ώστε να μην βραχυκυκλώνει πλέον τα pinάκια (θέση open). Εκκίνησε το σύστημα να δεις μπας και καταφέραμε κάτι... Αν κάνει έστω και ένα beep θα έχουμε κάνει πρόοδο...

Προς το παρόν αυτά... Δεν μου έρχεται κάτι άλλο...

Υ.Γ. Για τη θέση του jumper πάνω στη μητρικη δες την εικόνα στο attachment...

post-163-1442173730,2627_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα οτι ειπες αλλα παλι τα ιδια.Τσεκαρα και το forum ειδα μια απαντηση που ελεγαι να αφαιρεσω την μπαταρια για κανα 2 μερες.Θα υποβαλω και εκει την ερωτηση και οποιον παρει ο χαρος.Φιλε μου ευχαριστω για τον χρονο σου που διεθεσες.Θα περιμενω κανα 3ημερο να δω απαντησεις και απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δυο μέρες μου φαίνεται πάρα πολύ και χωρίς ουσία! Αν ήταν κάθε φορά που εισάγονται λάθος ρυθμίσεις στο BIOS να χρειάζονται δυο μερες "απορύθμισης" τότε ζήτω που καήκαμε...

Πάντως καλα θα κανεις να υποβαλεις ερωτηση και εκει... ειναι ισως το πλεον καταλληλο μερος για τετοια προβληματα... Τώρα αν υπάρχει καποιος αλλος που θα σκεφτει κάτι αλλο που δεν σκεφτηκα, μακαρι να σε βοηθησει!!

Υ.Γ. Μην σε απασχολει για τον χρονο που διεθεσα δεν κανει τπτ! ευχαριστηση μου να βοηθησω αν μπορω σε οτιδηποτε... μια παρεα ειμαστε ολοι... Αύριο άλλωστε μπορεί να με βοηθήσεις εσύ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.