Jump to content



Τη γνωμη σας για προβλημα.


xrist

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους.

Τελευταια εχω ενα προβλημα με τις εγγραφες DVD-R.

Οταν κολαω σταμπα(label) πανω στο δισκακι μετα απο 40 λεπτα περιπου παιξηματος αρχιζει τα κολημματα (artifacts).

Αφου ξεκολησω τη σταμπα το δισκακι παιζει μια χαρα.

Εχω ενα αντιγραφικο NEC1300A με το τελευταιο firmware.

Eχω δοκιμασει 5 τυπους DVD-R και 4 τυπους labels και δεν γινεται τιποτα.

Υποπτευομαι οτι το αντιγραφικο αρχισε να γραφει αδυναμα με αποτελεσμα οταν κολαω τη σταμπα το δισκακι να μη μπορει να διαβαστει ευκολα.

Υποψη οτι δεν διαβαζεται και απο αλλα επιτραπεζια DVD Players.

Πριν παρω αλλο αντιγραφικο υπαρχει κατι που μου διαφευγει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι πρόβλημα του DVD-R? Για δοκίμασε να το γράψεις σε άλλο DVD-R, να του κολλήσεις το label και να δοκιμάσεις να το διαβάσεις στο DVD-R σου.

Εγραψα σε αλλο recorder (φιλου-παλαιοτερο μοντελo Teac), και ειχα ακριβως τα ιδια με το δικο μου.

Δοκιμασα να κολησω label σε ενα dvd ετερειας πανω απο το δικο του και αμεσως ενα ακομη απο πανω.Δηλαδη τρια labels το ενα πανω στο αλλο και επαιζε μια χαρα.

Λεω μηπως τα νεα μοντελα εχουν πιο δυνατη εγγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα λες οτι βαζοντας αυτοκολητο στην επιφανεια του DVD εχεις προβληματα στην αναγνωση.

Πραγματι, τα περισσοτερα απο αυτα δημιουργουν προβλημα.

Συνηθιζα να βαζω στα cd μου εγω αλλα απο τοτε παρατηρησα <<περιεργη συμπεριφορα>> απο τα δισκακια οποτε ΔΕΝ ξαναβαζω.

Ακομα κι αν αρχικα δεν σου δημιουργησει προβλημα, με το περασμα του χρονου εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μην διαβαζεται ευκολα το δισκακι λογω του αυτοκολητου (αυτα στα λεω απο προσωπικη εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν είναι σημαντικό να κεντράρεις τέλεια τις ετικέτες (αλλιώς εμφανίζονται προβλήματα στην ανάγνωση των εξωτερικών περιοχών του δίσκου - εξ'ου και το πρόβλημα μετά τα 40 min)

με αυτό το δεδομένο και με δισκάκια ΤΥ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σειρά DVD+/-R (και CD R - ακόμα και κακής ποιότητας παλιότερα)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει με τα Princo, αλλά ευτυχώς όχι με τα ΤΥ.Τι μάρκες έχεις δοκιμάσει?Σε τι ταχύτητες τα καις?

Δοκιμασα Princo-TDK-INTESO-MAXELL.. Mε ταχυτητα 4χ αλλα και 2χ.

Πραγματι Linos80 οι παλαιοτερες εγγραφες δεν παιζουν κι'αυτες.

Με την αγορα ενος νεου NEC 2510 η PIONEER 108 η Plextor λετε να εχω τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν είναι σημαντικό να κεντράρεις τέλεια τις ετικέτες (αλλιώς εμφανίζονται προβλήματα στην ανάγνωση των εξωτερικών περιοχών του δίσκου - εξ'ου και το πρόβλημα μετά τα 40 min)

με αυτό το δεδομένο και με δισκάκια ΤΥ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σειρά DVD+/-R (και CD R - ακόμα και κακής ποιότητας παλιότερα)

Οι ετικετες ειναι κεντραρισμενες τελεια.(Εχω δοκιμασει και γυαλιστερες)

Δεν μενει να δοκιμασω και τα ΤΥ.

Link to comment
Share on other sites

εγω το χο δοκιμάσει σε απλά cd και δέν είχα κανένα πρόβλημα με αυτά, τα αυτοκόλλητα ήταν κεντραρισμένα , και χρησιμοποίησα το σετ που δίνει η DYSAN και αυτοκόλλητα dysan

Link to comment
Share on other sites

Οι ετικετες ειναι κεντραρισμενες τελεια.(Εχω δοκιμασει και γυαλιστερες)

Δεν μενει να δοκιμασω και τα ΤΥ.

με ΤΥ κανονικά δεν θα έχεις πρόβλημα

πάντως μου κάνει εντύπωση το πρόβλημα με τόσες άλλες μάρκες δίσκων και ετικετών (κανονικά δεν θα έπρεπε να το έχεις με καλό κεντράρισμα)

δοκίμασε και ΤΥ και μετά άλλο - καινούργιο - writer (έχουν άλλωστε πιάσει πάτο οι τιμές - <90 € για DL)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δοκιμασα τα writer NEC-2510 και Pioneer-108 (κρατησα το δευτερο) το προβλημα δεν λυθηκε.Οταν εβαζα στα δισκακια αυτοκ.ετικετα στα 40-50 λεπτα κολουσαν.

Δοκιμασα και αλλες μαρκες dvd-r καθως και 4 μαρκες αυτοκολητα αλλα τιποτα.

Μεχρι που επεσαν στα χερια μου 2 TAYO YUDEN χωρις logo.

Ε λοιπον αυτα ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Το προβλημα λυθηκε.

Τα ΤΥ ειναι τα ΜΟΝΑ που δεχονται πανω τους αυτοκολητη ετικετα και παιζουν κανονικα σε επιτραπεζιο player ''φετα''.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

ΥΣ. Η τυχη ηθελε να δοκιμασω τελεταια τα ΤΥ αφου πρωτα ξοδεψα αρκετα για νεο writer - ετικετες - μελανια - dvd-r.(Το καημενο το NEC 1300A μια χαρα ηταν)

Tα γουστα πληρωνονται.

Ελπιζω ομως να τα αποφυγουν ολα αυτα οσοι διαβασουν αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να το κουρασω το θεμα και να σε απογοητευσω, επαναλαμβανω οτι ακομα και στα ΤΥ ενδεχομενως θα σου παρουσιαστει σε αρκετα απο αυτα προβλημα αναγνωσης μελλοντικα λογω χρησης ετικετας.Μακαρι να κανω λαθος, οποτε αν διαπιστωσεις οτι τελικα με τα ΤΥ και ετικετα δεν προεκυψε κανενα προβλημα σε βαθος χρονου, ενημερωσε μας!!!

Καλες εγγραφες...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να το κουρασω το θεμα και να σε απογοητευσω, επαναλαμβανω οτι ακομα και στα ΤΥ ενδεχομενως θα σου παρουσιαστει σε αρκετα απο αυτα προβλημα αναγνωσης μελλοντικα λογω χρησης ετικετας.Μακαρι να κανω λαθος, οποτε αν διαπιστωσεις οτι τελικα με τα ΤΥ και ετικετα δεν προεκυψε κανενα προβλημα σε βαθος χρονου, ενημερωσε μας!!!

Καλες εγγραφες...

Επειδη το εχω υπ'οψη μου κι'αυτο, εχω βαλει το δισκακι να παιζει ωρες ατελειωτες εδω και δυο μερες.Η φετα εχει βγαλει φωτιες. Μεχρι τωρα ολα καλα.

Σε αντιθετη περιπτωση θα ενημερωσω.

Παντως αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι επειδη το δισκακι δεν εχει ουτε Logo αλλα ουτε και χρωμα πανω του (bulk) και ειναι σχετικα λεπτοτερο απο τ'άλλα ισως γιαυτο δεχεται το βαρος της ετικετας.

Γιατι το προβλημμα το αντοπιζω στη αλλαγη συμπεριφορας διαβασματος οταν το ματι φτανει εξω-εξω (40-50λεπτα) εκει δηλαδη που γινεται πιο αισθητη η διαφορα βαρους και ζυγισματos.

Yποθεσεις κανω.... μεχρι να επαληθευτουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

γιατί δεν τα τυπώνεις καλύτερα και να γλιτώσεις και την ετικέτα αλλα εγώ που έβαλα σε 2 dvd και τα έγραψα με το νερό και το writer pioneer είναι μια χαρά εδώ και 2 χρονια πάει καλά δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.