Jump to content


AΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΙΟΥΜΑΙ XRHMATA ΣΤΟ CASE?


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΚΟΥΤΙΑ ΜΕ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙ 10 ΑΝΕΜΙΣΤΙΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΝΕΟΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΦΙΔΙΑ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΑΣ (Η ΟΥΣΙΑ!)ΒΛΕΠΩ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ 400 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ...ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΙΖΙΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΛΛΟ...

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΟΥΤΙ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΕΝΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΛΟ,UPS KAI ΥΔΡΟΨΥΞΗ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Οχι και το χεοροτερο! Θα ζεστενεται υπερβολικα ειδικα αν και δεν εχει και καλη κυκλοφορια αερα ασε! Απλα παρε ενα καλο κουτι! Πχ το δικο μου εχει ενα 12αρι μπροστα και ενα πισω και ειναι αρκετα ευρυχωρο! Αμα παρεις καμια μουφα μετα απο λιγο θα με θυμιθεις! Απλα ρε παιδι μου μη βαλεις νεον κτλ ή πανελ! Το πανελ που εχω εγω το εχω φτιαξει μονος μου! Αυτα προς το παρον...

Link to comment
Share on other sites

OTAN ΛΕΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...ΔΕΝ ΕΝΟΩΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΑΡΙΝΑ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΟΥ ΒΑΖΩ ΠΟΛΛΑ ΕΞΤΡΑΣ ΜΕΣΑ.

ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΠΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΛΟ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΕΣ, ΠΑΝΕΛ - ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ Η ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΥΔΡΟΨΥΞΗ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπου να ναι θα βαλω υδροψυξη γιατι οσο περναει ο καιρος οι απιτησεις μεγαλωνουν δυστηχως και με ενοχλει η φασαρια απο τα fans καμια φορα γιατι τα pc μου δεν τα κλεινω ποτε λογω του οτι κανω FAD! ! !

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ....ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΘΟΡΥΒΟ...ΤΕΛΙΚΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ...ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ...(ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΨΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ GPU) AAA,KAI ΚΑΛΗΜΕΡΑ...(ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΞΥΠΝΑΩ ΝΩΡΙΣ ΣΑΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να δωσεις τοσα χρηματα εγω με 100 ευρω πηρα το casetek.Η συγκεκριμενη εταιρια ειναι αυτη που φτιαχνει τα thermaltake.Το παιρνεις λοιπον αδειο και βαζεις τα παραγματα που εσυ επιλεγεις εγω το εχω παρει σε μαυρο

δες εδω

post-159-1442173730,5202_thumb.jpg

post-159-1442173730,5814_thumb.jpg

post-159-1442173730,6172_thumb.jpg

post-159-1442173730,6492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλό κουτί έχει πάντα τα συν σε σχεση με άλλα κουτια μικρότερης τιμης... Το ρητό "ότι δίνεις παίρνεις" ισχύει και εδώ! Αν είναι πχ αλουμινιου έχει ςπολύ καλυτερη απαγωγη θερμότητας από ένα χαλύβδινο. Η κυκλοφορία του αερα γινεται πολύ καλύτερα και ο μεγάλος χώρος σου επιτρεπει να βάλεις όλες σου τις συσκευές και λοιπα εντόσθια του Η/Υ με άνεση και και χωρίς το ένα να ζεσταινει το άλλο. Επίσης έχεις την δυνατότητα να προσθέτεις επιπλέον συσκευές χωρίς να αναρωτιέσαι πως θα χωρέσουν και κάθε λίγο και λιγάκι να αγοράζεις καινουριο κουτι!

Άλλωστε όλα εξαρτουνται και από τις απαιτήσεις σου... Τα ποιοτικά κουτιά παρεχουν πολλές ευκολίες... Πέρα απο το αλουμινιο που ισως να αποτελει το βασικο στοιχείο κατασκευης τους, και το οποίο τα κάνει παναλαφρα,μπορεί να διαθετουν εξτρά θέσεις για fanάκια ή ακομη και τα ίδια τα fanάκια να περιλαμβάνονται στον εξοπλισμό τους, να έχουν φιλτρα σκόνης εισαγομενου αερα, να έχουν τελείως screwless (στηριξη χωρίς βιδες) χαρακτήρα για τις κάρτες επέκτασεις, τους σκληρούς, τα 5.25" drives ακόμη και όλες η βίδες που ίσως να απαιτούν κατα καιρούς ξεβίδωμα για ποικιλους λογους να ξεβιδωνονται με το χέρι και χωρις τη χρήση κατσαβιδιού! Επισης τα καλα και ακριβα κουτια μπορει να διαθετουν ανοιγομενη προσοψη για να καλυπτουν της πολυχρωμιες (αντιαισθητικο) απο τις διαφορες συσκευες καθώς και κάποιου τίπου κλειδαριά που δεν επιτρέπει την πρόσβαση στα σπλαχνα του PC και στις προσοψεις-κουμπια poweron-reset(αν διαθετει ανοιγομενη προσοψη).Σε αυτό προστίθεται και το trigger που ενσωματωνουν και ενημερωνει τον νομιμο κατοχο για το αν ανοιχτηκε ή οχι το κουτί... Ποδαράκια ευσταθειας επισης είναι επιπλέον εξαρτηματα που δεν παρέχονται μαζι με φθηνες κατασκευες, όπως καποιου είδες front-panels που μπορεί να διαθέτουν για έλεχγο θερμοκρασίας-ταχύτητα fans-εξοδοι USB, firewire, audio, κλπ. Και όλα αυτά(ή τα περισσότερα από αυτά) είναι ατου ενός ποιοτικού κουτιου!

Τώρα για τα πλαινά windows και νεον που λετε ή εξτρα panelάκια αυτά είναι προσωπικά γούστα και βελτιώνουν το κουτί από αισθητικής και μονο πλευρας.. Είναι ένα γουστο ακριβό μεν ωραίο δε! Και κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει... Πως κάποιο φτιάχνουν την εξωτερική εμφανιση του αυτοκινητου τους; αεροτομές, φυμε τζαμια, νεον φωτισμος, εξατμισεις, μασκες, κλπ. Το ίδιο γινεται και με το PCs... Και να σε σίγουρος ότι όσοι τα κανουν αυτα δεν καταχωνιαζουν το κουτί τους κατω απο το γραφείο αλλα το εχουν σε περιοπτη θέση μεσα στο δωματιο...

Αλλά και πάλι τονιζω το τι διαθέτει ο καθενας και τι προσδοκει απο το καθε κουτι... Εννοειτε ομως πως δεν ειναι το ιδιο ενα κουτι αξιας 50 ευρώ με ενα κουτι αξίας 200ευρω!!

Αυτα τα ολιγα... ;)

Link to comment
Share on other sites

HGETIS ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ "εξτρά θέσεις για fanάκια ή ακομη και τα ίδια τα fanάκια να περιλαμβάνονται στον εξοπλισμό τους, να έχουν φιλτρα σκόνης εισαγομενου αερα" ΚΑΙ "Ποδαράκια ευσταθειας "ront-panels που μπορεί να διαθέτουν για έλεχγο θερμοκρασίας-ταχύτητα fans"

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ

1.ΧΩΡΟ

2.ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ

ΤΗΑΤ'S ALL

ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΑΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ CASE...

Link to comment
Share on other sites

HGETIS ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΑ ΦΙΛΑΡΑΚΟ...

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΓΙΑ "εξτρά θέσεις για fanάκια ή ακομη και τα ίδια τα fanάκια να περιλαμβάνονται στον εξοπλισμό τους, να έχουν φιλτρα σκόνης εισαγομενου αερα" ΚΑΙ "Ποδαράκια ευσταθειας "ront-panels που μπορεί να διαθέτουν για έλεχγο θερμοκρασίας-ταχύτητα fans"

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ

1.ΧΩΡΟ

2.ΕΥΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ

ΤΗΑΤ'S ALL

δεν ξέρω αν έχεις υποψιν σου φιλτατε νικο αλλά η υδροψυξη απο μονη της κοστιζει γυρω στα 200 ευρω!!! ;)

Και όσον αφορά για το που θα το βαλεις αν διαβασες καλα θα είδες ότι λέω πως είναι θεμα γουστου το που και πως θα έχεις το κουτί σου! Αλλοι το έχουν σαν κοσμημα στολισμενο σε περιοπτη θεση και αλλοι ανοιγουν την ντουλαπα για να βαλουν το CD!!!

ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΟΔΕΨΑΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ CASE...

Επειδή με ξερεις γιαυτο το λες.... ;) Και επειδη ξερω τις διαφορές γιαυτο το λέω.. Η υπολογιστική μου ζωη αλλαξε 4 κουτια από απλά μεχρι και το τελευταιο μου, ένα Thermaltake Xaser III... Και επειδή ξερω τι περασα και ξερω τα υπερ και τα κατα γιαυτο μιλαω!!

Link to comment
Share on other sites

Η τάσεις μου είναι καθαρά μινιμαλιστικές...αν εσυ εχεις όρεξη να διαφημίζεις το μπαούλο σου οκ...αλλα πιστευω οτι ακομα πιο όμορφο είναι ενα αδειο γραφειο...

επισης,τα λεφτα που έδωσες για το Thermaltake Xaser III φτάνουν για μία υδρόψυξη..΄..ας μήν μιλήσω για τον θόρυβο γιατι πιο πολύ έχει το δωματιο σου παρα η μεσογείων....

Link to comment
Share on other sites

Κτ αρχην καλως ηρθες.

Για καποιο λογο προσπαθεις να μας πεισεις οτι ειναι μ@@κια να παιρνετε ακριβα κουτια επειδη εμενα δεν μου αρεσει.

Αυτη η λογικη φιλε μου ειναι τελειως λαθος. Ειναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου και τσεπης. Αν θες να τα δωσεις καπου αλλου και να χεις ενα απλο κουτι δεν εχω απολυτως καμια αντιρρηση. Δικα σου ειναι τα λεφτα δικη σου και η αποφαση. Εγω ομως που εχω ψωνιο με τα ωραια κουτια δεν προκειται επ' ουδενι λογω να με πεισεις για το αντιθετο. Οποτε πιστευω δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις να μας πεισεις για το αντιθετο.

Πχ. ο SLN ου τοσο καιρο που μας τα πρηζε με το stacker και τελικα το πηρε δεν προκειται να βολευτει ΠΟΤΕ με ενα κουτι των 30 ευρω. Οποτε ποιος ο λογος να ιδρωνεις?

Ο junior μιλησε

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σε πεισω...ο καθένας έχει τα γούστα του...όμως mr ωναση

καταθεσα την αποψή μου οτι καλύτερα αποδοσή παρα η ομορφία...(οσο αφορα την παρομοιωση με τα αμαξια που βαζεις ποδιες και ζάντες....τα αμάξια τα βλεπει και καμμια γκόμενα...τα pc ομως???εκτός και αν πας στα club με το Thermaltake Xaser III

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σε πεισω...ο καθένας έχει τα γούστα του...όμως mr ωναση

καταθεσα την αποψή μου οτι καλύτερα αποδοσή παρα η ομορφία...(οσο αφορα την παρομοιωση με τα αμαξια που βαζεις ποδιες και ζάντες....τα αμάξια τα βλεπει και καμμια γκόμενα...τα pc ομως???εκτός και αν πας στα club με το Thermaltake Xaser III

Μαρέσει να το βλέπω εγω και αυτό μετραει!!

Και να σου πω και το άλλο:

Τι να το κάνεις να έχεις home cinema με πενηντα ηχεια και γουφερ, 600" τηλεοραση, τζακουζι, χαμαμ, και ότι πιο ακριβό υπάρχει που μπορεί κάποιος να αγοράσει για το σπίτι του και να μενεις σε τσαντήρι;;;

Link to comment
Share on other sites

επισης,τα λεφτα που έδωσες για το Thermaltake Xaser III φτάνουν για μία υδρόψυξη..΄..ας μήν μιλήσω για τον θόρυβο γιατι πιο πολύ έχει το δωματιο σου παρα η μεσογείων....
Μόνο που η υδρόψυξη αντικαθιστα το fanάκι της CPU και της GPU στην καλυτερη περιπτωση... Με το τροφοδοτικο, το chipset της μητρικης και τη θερμοκρασια του κουτιου τι γίνεται; άσε που και το σύστημα υδροψυξης εχει φανακια... Τελος παντων η υδροψυξη απευθυνεται κυριως για χαμηλοτερες θερμοκρασιες(βλ.κυρίως overclocking κλπ) και λιγοτερο για την ελατωση θορυβου...
Link to comment
Share on other sites

πάλι κανεις λάθος παραλληλισμους!

εγω μίλαω για πράγματα με λειτουργικοτητα και ουσια...το σπιτι εχει...το κουτι με τα ροδακια και τα πανελ...οχι!

το μονο επιχείρημα σου το οποιο μπορώ να δεχτώ είναι ... "Μαρέσει να το βλέπω εγω και αυτό μετραει!!" :097:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.