Jump to content



Θελω να παρω CRT ...


krisiun82

Recommended Posts

Δεν εχω να διαθεσω 500+ ε για μια καλη TFT και προκειμενου να παρω μια με 500- ευρω και να κλαιω λεω να βολευτω με μια αναβαθμιση της 15αρας Sony Multiscan 7ετιας που εχω..

Εχω χωρο για 19αρα αλλα σκεφτομαι οτι στα παιχνιδια θα πρεπει να εχω αναλυση 1600+ οποτε και θα σερνονται..Ετσι προτυμω την λυση μιας 17αρας..

Αυτη ειναι ικανοποιητικη??

SAMSUNG SYNCMASTER 797DF

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.168150

Link to comment
Share on other sites

Με 19άρα οθόνη δεν χρειάζεσαι σε καμία περίπτωση 1600Χ1200.

Η σωστή ανάλυση για τις 19άρες είναι 1280Χ960.

Με 300 ευρώ θα βρεις πολύ καλές οθόνες σε αυτές τις ίντσες.

Από μάρκες δεν έχω μεγάλη εμπειρία να σου πω, αλλά με την LG που έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος κι αν χρησιμοποιεις σχεδιαστικα προγραμματα με πολλα παραθυρα (CAD, 3D studio κλπ) δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις να δουλεψεις σε 1600. Εχω 22" και σε τυπικη μερα (games-word κλπ) κουραζει το 1600. Δεν εχει ιδαιτερο νοημα. Το 1280 ειναι πιο ξεκουραστο αν δεν "απαιτειται/βοηθαει" να τρεχεις σε 1600. Θα σου προτεινα μια οθονη που να εχει diamondtron Superbright σωληνα. NEC, καποιες samsung, Iiyama, mitsubishi. Απεφυγε τους flatron (LG) και αν πας σε trinitron προσεξε να ειναι απο "τζακι" η οθονη (Eizo-sony).

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για 17αρα παω λογω χρηματων...Ειναι μια προσωρινη αλαγη μεχρι να βρω χρηματα για TFT και πρεπει να γινει τωρα γιατι η Sony 15" που εχω τα εχει παιξει..

Καποια αλλη εκτος απο την παραπανω Samsung υπαρχει??

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για 17αρα παω λογω χρηματων...Ειναι μια προσωρινη αλαγη μεχρι να βρω χρηματα για TFT και πρεπει να γινει τωρα γιατι η Sony 15" που εχω τα εχει παιξει..

Καποια αλλη εκτος απο την παραπανω Samsung υπαρχει??

Για την LG βγαίνεις στα 440€? για CRT πάνε στην Samsung 959F :002:

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο post CRT vs TFT του MrSeanKon (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=759), αν ηδη δεν κοιταξες! Εγω παντως ειμαι της αποψης να παρεις CRT ότι μεγεθος και να ειναι είτε 17" είτε 19"...

Προσωπικά οι TFT και πολυ ακριβές ειναι και υστερουν σε ποιοτητα αναλογικά με τις CRT! Εκτός απο τον μικρο ογκο που εχουν δεν νομιζω οτι εχουν κατι αλλο να επιδειξουν παρα μαλλον μονον να υστερουν!

Τα λεω αυτα γιατι πριν λιγο καιρο που εψαχνα για μενα οθονη (ειχα μια 14" Philips--πολυ ευχαριστημενος), κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα! Εγω παντως προτιμησα την Samsung 959NF 19"...και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος! Τωρα για αυτο που λες 1600+ δεν νομιζω! Εγω δουλευω σε 1280x1024 100Ηz και δεν χρειαζεται πιο πανω να ανεβω! Για μεγαλυτερες αναλυσεις μιλαμε για μεγαλυτερες οθονες (22"+)!

Link to comment
Share on other sites

H οθονη ηρθε..

Τεραστια ειναι..Τα χρωματα της μου φανηκαν λιγο μουντα..

Γισ βοηθηστε λιγο με τις ρυθμισεις...

Χρησιμοποιω το color1 ..

Στο ταμπελακι screen που εχει ρυθμισεις purity,clear Moire .... χρειαζεται κατι να κανω??

Επισης στο contrast/brightness τι ειναι πιο ξεκουραστο??

Link to comment
Share on other sites

H οθονη ηρθε..

Τεραστια ειναι..Τα χρωματα της μου φανηκαν λιγο μουντα..

Γισ βοηθηστε λιγο με τις ρυθμισεις...

Χρησιμοποιω το color1 ..

Στο ταμπελακι screen που εχει ρυθμισεις purity,clear Moire .... χρειαζεται κατι να κανω??

Επισης στο contrast/brightness τι ειναι πιο ξεκουραστο??

Η οθονη ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν!!

Για τις ρυθμισεις τωρα πειραξε τες και βαλε οτι σου αρεσει. Δεν εχω την οθονη μπροστα μου αυτη τη στιγμη γιατι δεν ειμαι σπιτι και δεν μπορω να σου πω τι ρυθμισεις εχω εγω πχ. Αν εχεις καποιο προβλημα απεικονισης τοτε πες να σε βοηθησουμε γιατι εγω ειχα στην αρχη και το ελυσα μεσα μιας ρυθμισεις που ολως τυχαιως δεν ειχα πειραξει καθολου!

Παντως να ξερεις οτι πιθανως καθε φορα που θα ανοιγει η οθονη το πλαισιο θα ειναι λιγο μετατοπισμενο προς τα πανω συνηθως! Αυτο δεν αποτελει προβλημα και δεν θα πρεπει να την ρυθμιζεις καθε φορα γιατι μολις ζεσταθει λιγο ο σωληνας επανερχεται (σε 1-2 λεπτα). Το ιδιο ισχυει και με τα χρωματα (φαινονται πιο σκουρα στην αρχη και μετα συνερχονται)!

Επισης ισως σε ασπρο φοντο να προσεξεις κατι αμυδρες οριζοντιες γραμμες περιπου στο 1/4 και στα 3/4 της οθονης. Αυτες ειναι για της συγκρατηση καποιου πλεγματος που εχει ο φωσφωρος της οθονης αν δεν κανω λαθος και δεδν αποτελει ουτε και αυτο προβλημα!

Στα λεω αυτα γιατι οταν την πρωτοπηρα εγω τα ειχα απορια και τωρα θελω να προλαβω τυχον ερωτησεις σου αν δεν τα εχεις ηδη υποψιν σου!!

Φιλικα

Θανασης

Link to comment
Share on other sites

AΥτο με την μετατοπιση οντως ισχυει και απλα την ρυθμιζα..

Επισης αυτο με τις οριζοντιες γραμμες τωρα που το λες το παρατηρησα..

Προβλημα στην αποικονιση δεν εχω..

Για τις ρυθμισεις εχω contrast 100 brightnes 35 τις υπολοιπες δεν τις εχω πειραξει..

Το HightLight Zone τι εξυπηρετει??

Δεν ειχε και manual μεσα..Πολυ μεγαλη γυφτια αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Με το highlight zone ουσιαστικά μπορείς να κάνεις τμήμα ή και ολόκληρη την οθόνη να έχουν πολύ έντονα χρώμματα(κυρίως το λευκό). Κάτι σαν να βάζεις την θερμοκρασία του λευκού και το brightness στο τέρμα. Βολεύει κυρίως σε ταινίες αφού έχει πολύ ζωντανά χρώμματα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην τη ρυθμιζεις απλα επανερχεται μονη της... Κανε της μια ρυθμιση οταν θα δουλευει για λιγη ωρα(5-10 λεπτακια) και μετα δεν χρειαζεται αλλο. Στρτωνει μονη της... To highlight zone ειναι αυτο ακριως που ειπε ο emnezia...

ρε συ overclocked αν και λιγο καθυστερημενο ηρθε το post σου συνεχισε να κανεις Posts ωστε να βλεπουμε πιο προσεκτικα το avatar σου!!! Ωραιο μωρο!!!

Link to comment
Share on other sites

:023: Για την καλυτερη δυνατη ρύθμιση των χρωματων και των αλλων παραμέτρων όπως contrast...κτλ άν έχεις εγκατεστημενη κάποια έκδοση του Photoshop στον υπολογιστη σου υπαρχει ένα τέστ που κάνει το photoshop για έσενα (την στιγμή που το εγκαθιστας ή και οποια αλλη φορα θέλεις, το οποιο ρυθμιζει αυτες τις παραμετρους με τον καλύτερο δυνατο τρόπο και της αποθηκευει σε ένα προφίλ το οποιο ξεκιναει κάθε φορά με την εκκινηση των windows (φορτώνει ένα αρχειο με το ονομα gammaloader.exe) :112: photoshop rulezzzzzz!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.