Jump to content



νεκρή abit NF7-S... βοηθήστε...


dpresv

Recommended Posts

2 μήνες μετά την dfi ήρθε και η σειρά της abit...

το πρωί μου έδωσε το πρώτο σημάδι. ενώ το είχα απλά ανοιχτό χωρίς να κάνω τίποτα η οθόνη έκλεισε, όπως όταν κλείνει όταν το μηχάνημα είναι κάποια ώρα σε αχρηστία. όλα τα ανεμιστήρια και τα φωτάκια δούλευαν κανονικά. κούνησα το ποντίκι για να ξανανοίξει αλλά τίποτα. αφού έφαγα την πρώτη κρυάδα πατάω το κουμπί του restart, όμως και πάλι δεν γινόταν τίποτα. κλείνω, ξανανοίγω "CMOS checksum error" στο bios. μπαίνω bios, βάζω τις κανονικές ρυθμίσεις και το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά.

τώρα το απόγευμα ενώ σερφάριζα στο Internet και άκουγα mp3 κόβονται όλα, μουσικές και ιστορίες, σβήνει η οθόνη αλλά και πάλι τα ανεμιστήρια δούλευαν. πάλι πάω να κάνω restart από το κουμπί, πάλι τίποτα... κλείνω και ξανανοίγω, πάλι τίποτα. ακριβώς όπως και η μακαρίτισσα η dfi...

μετά από 3-4 προσπάθειες, και αφού άλλαξα το τζαμπεράκι του clear cmos 2-3 φορές πατάω το κουμπί να ανοίξει και μου έκανε το εξής κουλό : προσπαθούσε να ξεκινήσει αλλά δεν μπορούσε. δηλαδή ξεκίναγαν τα ανεμιστήρια αλλά μετα από 1-2 δευτερόλεπτα έκλεινε, σαν αμάξι που μαρσάρει... σκέφτηκα ότι μέχρι εδώ ήταν τα ψωμιά του q-tec και άλλαξα τροφοδοτικό να δω τι παίζει. πάλι το πισί ανοίγει αλλά είναι νεκρό. να σημειώσω ότι βγάζοντας το τροφοδοτικό δεν είδα κανένα πινάκι από το εικοσάπινο βύσμα της μητρικής να είναι μαυρισμένο, οπότε ακόμα και αν το άλλο πέθανε τότε δεν πήρα μαζί του κάτι (λογικά).

το μόνο που μου μένει να σκεφτώ είναι να έπαθε κάτι ή ο επεξεργαστής ή η μητρική. το πρώτο ενδεχόμενο δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι και δεν μου φαίνεται και λογικό στο φινάλε, οπότε μάλλον κάτι τρέχει με την κωλοabit.

ο επεξεργαστής είναι ένας ξεκλείδωτος barton 2500+ και η μητρική είναι abit NF7-S rev. 2.0

το μηχάνημα έτρεχε σε 11*200=2200Mhz

ΚΑΤΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΜΗΤΡΙΚΩΝ!!!!

:068: :067: :066:

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο........

Οταν ειπες οτι "μαρσαρει" φανταστηκα τροφοδοτικο. Αλλα φανταζομαι το αλλαξες με το tagan του Γιαννη....

Τωρα ειτε θελεις ειτε δεν θελεις να το πιστεψεις κατι κακο συμβαινει. Εχω ριξει και γω πολλες καταρες και σε καταλαβαινω..:D. Δεν σου μενει τπτ αλλο παρα να την αλλαξεις με τη DFI να δεις αν ειναι αυτο..... και επεξεργαστη. Αν λυπασαι του Γιαννη με την παστα ,απεναντι ειμαστε, τα βρισκουμε ;)

Τελικα η γκαντεμια ειναι κληρονομικη.........

Link to comment
Share on other sites

η γκαντεμιά είναι κληρονομική αλλά μάλλον τα γονίδια είναι συνεπικρατή, γιατί κανένας από τους 2 γονείς δεν είναι τόσο γκαντέμης.

έχω διάβασμα και δεν έχω χρόνο για να κάνω τράμπα τις μητρικές, και από τη δευτέρα θα χρειάζομαι επειγόντως το πισί... το μόνο που θα κάνω θα είναι να αλλάξω τον επεξεργαστή στον υπολογιστή του γιάννη να δω αν έπαθε αυτός τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Bγάλε τη CPU και καθάρισέ τη όπως και την ψύκτρα και ξαναβάλε πάστα.

Εμένα έχει τύχει να έχει απλωθεί και να μην ανοίγει.

Βέβαια όχι στα ξαφνικά αλλά μετά από τοποθέτηση αλλά δε χάνεις και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

μετά από 3-4 προσπάθειες, και αφού άλλαξα το τζαμπεράκι του clear cmos 2-3 φορές πατάω το κουμπί να ανοίξει και μου έκανε το εξής κουλό : προσπαθούσε να ξεκινήσει αλλά δεν μπορούσε. δηλαδή ξεκίναγαν τα ανεμιστήρια αλλά μετα από 1-2 δευτερόλεπτα έκλεινε, σαν αμάξι που μαρσάρει...

Τα συμπτώματα που περιγράφεις υποδηλώνουν βραχυκύκλωμα.

Το οποίο όμως μπορεί να είναι σε κάθε επιμέρους εξάρτημα του συστήματος.

(μέχρι και βραχυκύκλωμα από κάποιο βιδάκι στήριξης της μητρικής)

Ακολούθησε τη στάνταρ διαδικασία ψαξίματος σε αυτές τις περιπτώσεις.

(Ξήλωμα όλα και επανατοποθέτηση σταδιακά μία-μία συσκευή)

(Προσεκτικός έλεγχος σε όλες τις συνδεσμολογίες)

Δέν ανέφερες κάτι για ηχητικά σήματα από τη μητρική ?

Αλλαξες κάτι στο σύστημα σου τώρα πρόσφατα ?....μήπως έκανες κανένα επιφανειακό καθάρισμα ?...κάποια προσθήκη-αφαίρεση ?

Δοκίμασε να λειτουργήσεις τη μητρική σου έξω από το κουτί...μόνο με τα βασικά πάνω της (vga-ram).

Link to comment
Share on other sites

κανένα ηχητικό σήμα, καμία προηγούμενη ένδειξη (καμμία πτώση τάσης από το δίκτυο ή κάτι τέτοιο), καμμία αλλαγή στο σύστημα

όταν βρώ λίγο χρόνο και αφού βεβαιω8ώ ότι δεν είναι ο επεξεργαστής θα το λύσω όλο και θα το ψάξω βήμα-βήμα.

αυτό με την μητρική έξω από το κουτί δεν το είχα ξανακούσει, αν όλα τα άλλα αποτύχουν θα το δοκιμάσω και αυτό. πάντως σχεδιάζω να δοκιμάσω χωρίς agp-ram να δω αν θα κάνει κανένα μπιπ. αν δεν κάνει κανέναν ήχο τότε 99.99% είναι η μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τον Σπύρο βγάλε τον επεξεργαστή, καθαρισέ τον και μετά ξαναδοκίμασε.

Πάνω απ'όλα να έχεις υπομονή, η δικιά μου η ABIT 2 φορές αναστήθηκε όταν πια την είχα ξεγράψει και ετοιμαζόμουν για RMA. Και είχα πάθει ότι και εσύ από το τίποτα έκλεισε. Good luck.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην αγχωνεστε!! Ο ανθρωπος ειναι γκαντεμης!!

Του καηκε το τροφοδοτικο (Q-tec), πηρε στο λαιμο του την μητρικη, αλλα και ενα τουλαχιστον dimmaki απο τις hyperx3500 που ειχε!

Μεχρι και εγω που δεν ειμαι ευσυγκινητος, τον λυπηθηκα τον κακομοιρη...

Συλληπητηρια ρε Μητσαρα....

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται λογικο αυτο που λεει ο TASOS για βραχυκυκλωμα και συμγωνω και γω να βγαλεις τη μητρικη εξω και να δεις κομματι κομματι τι παιζει.Μονο σε εξωτερικο περιβαλλον θα εισαι απολυτα βεβαιος.Επισης τσεκαρε να σφιξεις παραπανω την ψυκτρα, μηπως εχει χαλαρωσει και για αυτο το cpu κλεινει μονο του.Μου εχει τυχει αυτο και εφαγα πικρα μεχρι να βρω τι εφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

η μητρική έχει πεθάνει πέρα από κάθε αμφιβολία... δεν ξεκινάει καν, μόνο προσπαθεί να περάσει το ρεύμα από μέσα και κλείνει. βραχυκύκλωμα δεν είναι γιατί την δοκίμασα και εκτός κουτιού.

ευτυχώς οι Hyperx φαίνεται να την γλίτωσαν...

μακριά από το q-tec...

την έστειλα για εγγύηση, το κακό είναι ότι ο τύπος στο μαγαζί μου είπε ότι αν είναι από τροφοδοτικό μπορεί να το βρούν και να μην την αλλάξουν. το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

την έστειλα για εγγύηση, το κακό είναι ότι ο τύπος στο μαγαζί μου είπε ότι αν είναι από τροφοδοτικό μπορεί να το βρούν και να μην την αλλάξουν. το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω...

Αν τους είπες οτι μπορεί να είναι απο psu και να μην είναι αυτό θα πουν...

Αλλίως @@ θα βρούν.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, εγώ το είπα στον τύπο από το Best, τώρα αυτός με έχει πελάτη και λογικά δεν θέλει να με χάσει... αν θέλει να με κρατήσει θα κάνει οτι μπορεί να μου την αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.