Jump to content



(Ψάχνω) Infrared Receiver για TV Card


n1ck0s

Recommended Posts

έχει εδώ ένας φίλος μια κάρτα TV με remote αλλά του λείπει το Infrared "ματακί". Αυτό είναι στάνταρ για όλες τις κάρτες (και όχι μόνο) έτσι?

που 8α βρω ένα δαύτο ρε παίδες?

</n1ck0s>

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για να έχει ένα κομιουτεράκι πρέπει να είχε και το ματάκι.

Αυτό συνήθως συνδέεται πάνω στο tuner οπότε πρέπει να είναι κάποια συγκεκριμένης κατασκευής.

Πάντως, όπως είπε και ο Kallileo εύκολα φτιάχνεις ένα που συνδέεται σε COM και κάνεις άνετα την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά απλό στην κατασκευή. Αν ψάξεις λίγο το νετ θα βρεις οδηγούς πως να φτιάξεις ένα. πχ δες το http://www.turbobit.com/lirc.html (μην τρομάξεις απ'το κείμενο δες την φώτο στο τέλος και θα καταλάβεις πόσο απλό είναι)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όμως κάτι. Η συχνότητητα από τι ρυθμίζεται? Από την αντίσταση?

Κι αν όχι η συχνότητα, αυτό το χαρακτηριστικό που κάνει τα IR να μην μπερδεύονται μεταξύ τους, πώς θα το φτιάξω για το δικό μου remote?

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα δεν έχει να κάνει με το "μάτι" αλλά με το κομπιουτεράκι.

Αυτό στέλνει συγκεκριμένες συχνότητες. Το μάτι τις λαμβάνει όλες τις δίνει στο software - στην δική μας περίπτωση μεσω της COM - και ανάλογα αντιδρά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά απλό στην κατασκευή. Αν ψάξεις λίγο το νετ θα βρεις οδηγούς πως να φτιάξεις ένα. πχ δες το http://www.turbobit.com/lirc.html (μην τρομάξεις απ'το κείμενο δες την φώτο στο τέλος και θα καταλάβεις πόσο απλό είναι)

Αυτο γιατι λεει για Linux; δεν παιζει αλλου η απλα επειδη ειναι opensource;

Επισης αφορα μονο δεκτη IrDA; Γιατι κατι τετοιο πηρε το ματι μου...

Ρωταω γιατι εμενα με ενδιαφερει με το κομπιουτερ της τηλεορασης να μπορω να ανοιγω καποιες εφαρμογες και να μπορω να τις χειριζομαι ή να κλεινω τον Η/Υ... Εχω διαφορα προγραμματακια για αυτη τι δουλεια αλλα δεν εχω ενα infrfared receiver... Μια βοηθεια λοιπον μιας και θιχτηκε αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

To Lirc απλά ξεκίνησε από linux. Απλά ήθελα να δείξω πόσο απλό είναι στην κατασκευή ένα IR Reciever. Τυχαία έβαλα την σελίδα. Αν ψάξεις στο google θα βρεις και καλύτερα howtos για να φτιάξεις ένα. Πάντως με ένα τέτοιο άνετα κάνεις αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βρηκα μια καλουτσικη διευθυνση....

Για οποιον θελει την παραθετω στο thread "Βάση με links για τοποθεσίες στο Internet" που εχει δημιουργηθει για να βαζουμε λινκς ποικιλου περιεχομενου!

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=11363&posted=1#post11363

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.