Jump to content


LG 1715S και RMA


n1ck0s

Recommended Posts

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος μιας LG1715S αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι επίσης ο ευτυχής κάτοχος 3-4 *περίεργων* pixels στην οθόνη μου...

Λέγοντας *περίεργων* εννοώ ότι ειναι κάμποσα από δαύτα που είναι φωτεινότερα από τα αποδέλοιπα και αλλάζουν χρώμα ανάλογα τη γωνία θέασης (προφανώς αυτά δεν αλλάζουν χρώμα εγώ τα βλέπω διαφορετικά). Να υποθέσω ότι είναι τα λεγόμενα καμμένα subpixels?

και επειδή είχα μια διαφωνία με ένα φίλο μου τις προάλλες... αυτά καλύπτονται από την εγγύηση έτσι? (ο φίλος επιμένει ότι η LG λέγοντας 0 pixels εννοεί 0 pixels όταν την αγοράσεις όχι αργότερα).

Εννοείτε πως θα πάρω τηλ για να ξεκαθαρίσς όλα αυτά αλλά ήθελα μια πρώτη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ωχ μη διαβαζω τετοια γιατι κι εγω εχω LG TFT 19" και φρεσκια (μισο μηνα ηλικια εκλεισε)...........

Δεν εχω καν ορεξη να μπλεξω με τετοια......... :092: :099:

MrSeanKon Σου έστειλα pm αλλά μάλλον δεν το είδες...

Για την οθόνη.

Έχει το ίδιο πάνελ η δικιά σου με την 1730? 12μς είσαι ή 16?

Είμαι μεταξύ 1730, 1720π, 1915, 1920π.

Τώρα βλέπω μια 1730 και μου φαίνεται ότι κουράζει από υψηλή φωτεινότητα και από μικρά γράμματα σε 1280χ1024. Οπότε με βλέπω για 19"...

Το θέμα είναι αν η 1920π εχει ghosting οπότε να πάω σε 1915.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες θεωρειστε με βλακα και οτι αλλο θελετε αλλα εγω δεν ξερω καν τι ειναι ghosting!

Για πειτε!

Παντως απο εικονα εμενα σκιζει!

Ειναι πεντακαθαρη και η γραμματοσειρα δεν ειναι μικρη ειναι μια χαρα κανονικη!

Α,και ειναι στα 12ms!

Link to comment
Share on other sites

12μς...

Γι αυτό δεν ξέρεις τι είναι!

Μιλάμε για την ουρά που φαίνεται σαν σκιά στα γρήγορα κινούμενα γραφικά. Κάτι σαν το ίχνος που αφήνει το ποντίκι σου αν κάνεις ατνίστοιχη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Aν και γενικα ειμαι παρατηρητικος δεν εχω δει τιποτα το ιδιαιτερο!

Το μονο οταν κουναω πολυ γρηγορα τα παραθυρα θολωνουν!

Τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι ghosting ή αν το κανουν ολες οι οθονες διοτι η παλια μου δεν θυμαμαι τι εκανε!

Στα παιχνιδια τιποτα ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος μιας LG1715S αλλά τις τελευταίες μέρες είμαι επίσης ο ευτυχής κάτοχος 3-4 *περίεργων* pixels στην οθόνη μου...

Λέγοντας *περίεργων* εννοώ ότι ειναι κάμποσα από δαύτα που είναι φωτεινότερα από τα αποδέλοιπα και αλλάζουν χρώμα ανάλογα τη γωνία θέασης (προφανώς αυτά δεν αλλάζουν χρώμα εγώ τα βλέπω διαφορετικά). Να υποθέσω ότι είναι τα λεγόμενα καμμένα subpixels?

και επειδή είχα μια διαφωνία με ένα φίλο μου τις προάλλες... αυτά καλύπτονται από την εγγύηση έτσι? (ο φίλος επιμένει ότι η LG λέγοντας 0 pixels εννοεί 0 pixels όταν την αγοράσεις όχι αργότερα).

Εννοείτε πως θα πάρω τηλ για να ξεκαθαρίσς όλα αυτά αλλά ήθελα μια πρώτη γνώμη...

Φυσικα και σε καλυπτει για 3 χρονια εγω αλλαξα με ενα πιξελ την 1710s που ειχα μετα απο ενα χρονο.

1.Τηλεφωνακι στην alman

2.Δινεις τα στοιχεια σου serial number και μοντελο

3.Στελνεις την αποδειξη αγορας με φαξ.

4.Σε 3-4 εργασιμες ειναι η καινουργια σου οθονη και σε περιμενει στην Γενικη ταχυδρομικη,σου φερνει σπιτι την καινουργια δινεις την παλια με την συσκευασια της και αυτο ειναι ολο.Ουτε γατα ουτε ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυοντας 1-2 μέρες σε 1730 φίλου παρατηρώ: Υπερβολικά "μπλε" το λευκό (υψηλή θερμοκρασία χρώματος), δηλαδή ψυχρό χρώμα και σχετικά κουραστικό. Κατι σαν σονυ τβ ένα πράμα...

Με ότι ρύθμιση και να κάνω.

Και σε σας έτσι είναι γενικά οι LG?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Φυσικα και σε καλυπτει για 3 χρονια εγω αλλαξα με ενα πιξελ την 1710s που ειχα μετα απο ενα χρονο.

1.Τηλεφωνακι στην alman

2.Δινεις τα στοιχεια σου serial number και μοντελο

3.Στελνεις την αποδειξη αγορας με φαξ.

4.Σε 3-4 εργασιμες ειναι η καινουργια σου οθονη και σε περιμενει ...

Ααα ρε ρόγα, ελπίζω να έχουν τα πράγματα όπως τα λές γιατί θα κάνω το ίδιο. θα την στείλω (LG 1715S) στην αλμάν όπως μου είπαν κι εμένα να κάνω, τώρα το κατά πόσο καινούργια θα είναι αυτή που θα μου φέρουν ποιόσ μπορεί να μασ πεί? κι αν είναι απο ανακατασκευασμένα μέρη? εγώ διστάζω να την αλλάξω γιατί την πρόσεχα σαν τα μάτια μου. μετά απο ένα χρόνο είναι σαν καινούρια. και ήμουν τόσο ευχαριστημένοσ. ώσπου ξαφνικά ενώ δούλευα, άρχησε να αναβοσβήνει για λίγο και μετά όλα μαύρα. θα την δοκιμάσω και σε άλλο πισί μήπως κάτι έγινε (λέμε τώρα) και μετά θα την αλλάξω, τι να κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την L1915S και από την πρώτη μέρα μου εμφάνισε καμμένο πίξελ. Έκανα τα παραπάνω με την Άλμαν, όλα καλά μου φαίρανε την καινούρια, πήρανε την παλιά και η καινούρια μετά από κανα 2ωρο λειτουργίας έβγαζε πυκνές πράσινες γραμμές. Ξανά τα ίδια, φέρανε καινούρια η οποία με το που την έβαλα διαπίστωσα ότι είχε κάθετη κόκκινη γραμμή. Ξανά αλλάγη και η καινούρια έδειχνε καθαρά τα χρώματα μόνο στο κέντρο μέχρι μια ακτίνα 6-7cm, τα υπόλοιπα ειδικά τα σκούρα τα έδειχνε σαν σε αρνητικό. Ξανά αλλαγή και αφου τους τα έχωσα πήρα επιτέλους μια που λειτουργεί σωστα... Όλες όσες μου φέραν είχαν ανοιχθεί πιο πρίν κάτι που φαινότανε από την ταινία που σφράγιζε το κουτί και από το γεγονός ότι η σακούλα της οθόνης δεν ήταν η ίδια με της πρώτης που πήρα από το e-eshop. Η τελευταία που δούλευε καλά και είχε την ίδια σακούλα με αυτή του eshop και δεν είχε έξτρα ταινία στο κουτί πάνω από την κομμένη.. Από τοτε προσεύχομαι να μην καεί pixel

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει κατα το μαρτιο την 1915, μετα απο 3βδομαδες εμφανισε καμμενο πιξελ. Η αντικατασταση εγινε και ολα καλα. Ελα ομως που αυτη που μου φερανε ειχε 6 καμμενα πιξελ και ηταν εμφανως χρησιμοποιημενη. τρωνε γερο κραξιμο και μου φερνουν μια σφραγισμενη. Μετα απο 5μηνες ξαναβλεπω καμμενο πιξελ. Ε ξανα παλι αντικατασταση, χωρις κανενα προβλημα. Και οι δυο αλλαγες εγιναν απο την Αλμαν. Ουτε που ρωτανε τι και πως, απλα ερχονται και στην αλλαζουν.

Τελικα μιας και ειχα παρει ολοκαινουρια 1915 απο την αλλαγη, την πουλησα και πηρα την καλυτερη 1950SQ για τον λογο οτι οτιδηποτε παθει ειμαι ησυχος! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παίδες, επανέρχομαι για να πώ ότι έγινε η διαδικασία με την αλμάν σε 2 μέρες!! έδωσα την 1715s και πήρα 1730s!! (καλήτερη οθόνη δηλαδή απο ότι είχα! θα κάνω την παλαβή και θα την κρατήσω!) τον κούριερ που μου την έστειλε τον έδιωξα αφού δοκίμασα την καινούργια οθόνη (να ξέρετε πωσ έχετε αυτό το δικαίωμα!) και είδα πως δουλεύει άψογα! η οθόνη φαίνεαι να είναι ολοκαίνουργια, δεν έχει ούτε μια δακτυλιά το τζάμι. τώρα δεν ξέρω εσωτερικά αν έχει επισκευασμένα μερη. αυτο θα φανεί αν βγάλει πρόβλημα. τι να πω ρε παιδιά, παραείναι καλό. θα την δοκιμάσω μερικέσ μέρεσ ακόμη και θα την πουλήσω σε καλή τιμή. έχει και άλλα δύο χρόνια εγγύηση, οπότε θα ενημερώσω και τον μέλλον αγοραστεί τι παίζεται. θα πάρω βέβαια παλι LG, μια 19άρα αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

τώρα δεν ξέρω εσωτερικά αν έχει επισκευασμένα μερη. αυτο θα φανεί αν βγάλει πρόβλημα. τι να πω ρε παιδιά, παραείναι καλό. θα την δοκιμάσω μερικέσ μέρεσ ακόμη

δυστυχώς επαναφέρω το θέμα. η οθόνη μετά απο δύο μέρες καλής λειτουργίας σβήνει χωρίς λόγω και επανέρχεται όποτε αυτή θέλει. την δοκίμασα και σε άλλους υπολογιστές και το αποτέλεσμα μένει το ίδιο. επομένως τώρα ξέρω πως αν δεν έρθει σε σφραγισμένο απο το εργοστάσιο κουτί, θα είναι οθόνη απο επισκευασμένα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.