Jump to content



για ρίξτε ενα βλέφαρο...


trilos0211442169074

Recommended Posts

παιδια ψαχνω να φτιαξω ένα pc του ξαδερφου μου που το θέλει ΜΟΝΟ για παιχνίδια.Υστερα απο μια ώρα ψαξίματος έφτιαξα την παρακάτω σύνθεση:

cpu:Athlon 64 3000+

ram:1xDimm ddr 512mb(400)samsung gold

mobo:gigabyte ga-k8vt800pro retail

vga:his excalibur radeon 9600xt 256mb tvout,dvi retail

case:innovator midi tower dlx window 400w

hdd:maxtor diamond max plus9-80gb-8mb cache

dvd:sony dvd 16x ddul6l2 bulk

monitor: philips 150s4 lcd

keyboard & mouse:ms dsp multimedia greek black value pack

ο παραπάνω υπολογιστής κοστίζει 1091,33 με Φ.Π.Α.εκεινος μου ζήτησε να μην ξεπερναει τα 1100.

Πως τον βλεπετε τον υπολογιστη;εχετε να προτείνετε καμια αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα που "έφτιαξες" καλό θα ήταν η 9600 να γίνει 9800προ και ας πληρώσει κάτι παραπάνω. Αλμυρό βγαίνει πάνως. Για πές ξεχωρηστές τιμές και απο που (E-Shop π.χ.?). Γενικά πάντως άμα είναι ΜΟΝΟ για παιχνίδια, ας πάρει καλύτερα ένα PSX2 ή ένα XBOX.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..το συστημα το θέλει αφενός για παιχνίδια και αργότερα για...να μαθει.(είναι μόλις 10 χρονων).αυτο το συστημα το έφτιαξα απο το e-shop.τιμές:

cpu:170.51

ram:89.57

mobo:112.01

vga:189.05

case:59

hdd:66.29

dvd:24.25

tft:356.25

keyboard & mouse: 24,54

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε φίλε.... Α64 για 10άχρονο? Ώσπου να μάθει να αξιοποιεί τη δύναμη του 64μπιτου ο 3000+ θα είναι ερείπιο.

Πάρε του έναν barton, μαθε τον να το overclockάρει και πέτα του μια 9800προ να παίζει καλύτερα τα παιχνίδια που θέλει!

Και βάλε του κι άλλο σκληρό. Ο maxtor θα του παίρνει τα αυτιά. Βάλε έναν αθόρυβο samsung.

Eπίσης, καλύτερα να αποφύγεις το τροφοδοτικό που έχει του κουτί του e-shop. Ακόμα κι αν πάρεις αυτό το κουτί, πάρε ένα Chieftec 360.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού είναι μικρός σε ηλικία , δεν χρειάζεται καταρχάς Α64 , μπορεί να κάνει την δουλειά αυτή με έναν ωραιότατο ΧΡ. η Κάρτα είναι καλή , δεν θα καταλάβει διαφορά από μια καλύτερη. 'Ενσταση έχω και για την οθόνη. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου πάρε crt 17'' ή 19''. Πολύ καλύτερη για παιχνίδια και για DVD και θα γλιτώσει το λιγότρο 250 ευρώ.

Με τα λεφτά που θα γλιτώσεις παίρνεις ένα ωραιότατο DVDR για να κάνει ''back-up'' τα παιχνίδια του , έναν φτηνό εκτυπωτή για να τυπώνει ότι έχει , άντε και ένα Microsoft gamepad και αν φτάνουν τα λεφτά και μια τιμονιέρα και θα σε λατρέψει!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο 64αρης ειναι λιγακι υπερβολη για 10χρονο ατομο εντελως νεο στο χωρο οπως και η lcd οθονη (για μενα ετσι μην παρεξηγουμαστε )

με τα χρηματα που θα του γλιτωσεις εαν ειναι μονο για games παρτου εναν απο τους βασιλιαδες στο χωρο (για να παιζει και τα games μετα απο 2 χρονια ) χ800 ή 6800

και η μνημη 1 giga

βεβαια με αυτα που σου ειπα βγαινεις καμια 100-150 παραπανω αλλα αυτα θα σου προτεινα

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι υπερβολη ο Α64 για ενα μικρο παιδι (το ανηψακι μου ειναι μεγαλυτερο).......

Συνεπως παρε του εναν Barton και τα χρηματα που θα περισσεψουν τα ριχνεις σε κατι αλλο οπως ειπαν κι οι αλλοι χρηστες (DVDRW κλπ).........

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρει 64άρι μωρέ, αλλά τον 2800+. Γύρω στα 140 έχει αν θυμάμαι καλά.

Όμως αν τα χρήματα δεν φτάνουν αναμεσα σε 1)Barton + 9800pro ή 2)A64 + 9600xt , σίγουρα το πρώτο ταιριάζει για τη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

για τον athlon 64 το σκεφτηκα και γω αλλα δεν θελει να κανει αναβαθμηση στο κοντινο μέλλον.Για οθόνη το είπα στο θείο μου να του πάρει μία crt αλλα μου είπε tft αφου δεν υπαρχει χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το συστημα δε θα χρησιμοποιηται μονο απο τον πιτσιρικα!

ισως να αρχισει να μπαινει στο τριπακι κ ο πατερας του,κ κανεις δε ξερει με τι προγραμματα θα κολησει...

αρα δεν υφιστατε παρε barton επειδη ειναι μικρος κτλ

αλλωστε τα παιχνιδια ειτε πιστιρικας τα παιζει ειτε μαντραχαλας τις ιδιες απαιτησεις εχουν!

Link to comment
Share on other sites

στου greek to pc θα έβαζα ιντερναλ MODEM (ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ,ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ,ΙΔΙΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ),σκληρο (που ειναι το αγαπημενο μου μερος του υπολογιστη->πάνω απο 200gb.και ...τι ψυχή εχει?βάλτου πολυκαναλο ήχο (εστω 5.1) θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.