Jump to content


ΠΡΟΣΟΧΗ! Για τους κατόχους κουτιου Thermaltake Xaser III


Hgetis

Recommended Posts

TopDeath.jpg

Ψαχνοντας στο νετ επεσα πανω σε μια σελιδα για καποιο προβλημα που εχει η ενσωματωμενη firewire θυρα στο πανω μερος του κουτιου της Thermaltake, Χaser III...

Επιπλεον, ενδεχομενως το ιδιο προβλημα να εχουν και τα εξης κουτια:

Enermax CS-10181, CS-10182

Casetek CK-1018-1A, 1B ,1C, 2A, 2B, and CK-1019-2A, 2B

Από τι διαβασα σε περιπτωση που υφισταται το προβλημα (επειδη δεεν συμβαινει με ολες τις εκδοσεις του κουτιου) εαν συνδεθει μια συσκευη firewire (πχ ΨΦΜ) στην συγκεκριμενη θυρα, ο κατοχος θα παρει "στα χερια" μητρικη και συσκευη...κοινως θα γινουν ψητα και τα δυο!

Δειτε εδω:

http://www.meltybrain.org/1394/

Θα παρακαλουσα οποιος εχει το συγκεκριμενο προβλημα να πει πως ακριβως επιλυεται (εγω τωρα το ειδα και αν καποιος δεν με προλαβει θα το ποσταρω εδω!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω το συγκεκριμενο κουτι οποτε δεν μπορω να ξερω απο πρωτο χερι σχετικα με το θεμα που αναφερεις.

Παρολαυτα θεωρω εξαιρετικα χρησιμη αυτη σου την πληροφορια ειδικα αν κατι τετοιο πραγματι ισχυει.

Εριξα μια ματια στο λινκ που εδωσες και ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα στους φιλους του site που ειναι κατοχοι του συγκεκριμενου κουτιου.

Ας περιμενουμε ομως καποιον που να εχει το Thermaltake Xaser III να το ψαξει λιγο και να μας ενημερωσει...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Hgetis. Καλά έλεγα ότι δεν μου γέμιζε το μάτι το panel πάνω στο κουτί. Όταν το είχα πρωτο πάρει έιχα δοκιμάσει και το είχα συνδέσει και όποτε έβαζα firewire ή μικρό καρφί ήχου το pc έκανε επανεκίνηση μόνο του.

Ρε Lino τι ακριβώς να ψάξω? Να συνδέσω firewire και να δω αν θα καεί?!!!!!!!!

Έτσι όπως το σκέφτομαι άφήνω το panel απλά να υάρχει και δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποιο καιρό είχε πάθει ζημιά το σύστημα ενός φίλου που έχει το συγκεκριμένο κουτί. Βάλαμε ένα εξωτερικό σκληρό (σε θήκη για μεταφορά) που είχε firewire, και όντως πήραμε στα χέρια και τα δύο. Μητρική καμμένη και σκληρός off. Βέβαια δεν το ήξερα το συγκεκριμένο πρόβλημα και νόμιζα πως απλά είχε συνδέσει λάθος τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Lino τι ακριβώς να ψάξω? Να συνδέσω firewire και να δω αν θα καεί?!!!!!!!!

Έτσι όπως το σκέφτομαι άφήνω το panel απλά να υάρχει και δεν το χρησιμοποιώ.

Οχι βεβαια.

Αν ομως διαβασα καλα στο λινκ που εδωσε ο Hgetis καπου αναφερεται στην συνδεσμολογια (αν δεν κανω λαθος).

Προσωπικα αν ειχα το κουτι θα ειμουν περιεργος να το ψαξω χωρις βεβαια σε καμια περιπτωση να ρισκαρω να καψω οτιδηποτε απο το hardware μου... :BUNNY:

Link to comment
Share on other sites

Όντως αναφέρεται στη συνδεσμολογία και δείχνει που πρέπει να υπάρχει το πρόβλημα.

Όταν ανοίξω το κουτί για να το καθαρίσω από τη σκόνη θα το κοιτάξω αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι γενικό

Link to comment
Share on other sites

Λέει πως υπάρχει αντεστραμενη η συνδεσμολογια των +12V pin με το Ground pin. Οπότε καταλαβενεται τι σημαινει αυτο... Γιαυτο καιει τα παντα! Ευτυχως δεν ειχα firewire συσκευη να τη δοκιμασω και να γινουμε πυροτεχνημα!! Βεβαια τονιζω οτι δεν συμβαινει σε ολες τις εκδοσεις του κουτιου!

Επίσης το ιδιο συμβαινει και στα παρακατω κουτια:

Enermax CS-10181, CS-10182

Casetek CK-1018-1A, 1B ,1C, 2A, 2B, and CK-1019-2A, 2B

Οπότε οι κατοχοι αυτων να τους ριξουν μια ματια συμβουλευομενοι τω παραπανω URL που εδωσα...

.

Link to comment
Share on other sites

@emnezia

Πριν κάποιο καιρό είχε πάθει ζημιά το σύστημα ενός φίλου που έχει το συγκεκριμένο κουτί. Βάλαμε ένα εξωτερικό σκληρό (σε θήκη για μεταφορά) που είχε firewire, και όντως πήραμε στα χέρια και τα δύο. Μητρική καμμένη και σκληρός off. Βέβαια δεν το ήξερα το συγκεκριμένο πρόβλημα και νόμιζα πως απλά είχε συνδέσει λάθος τα καλώδια.
Κοίτα τι βρηκα:

"As of this writing, 4 other people have told me that they have received checks from Thermaltake to cover the cost of replacing or repairing their damaged equipment. One gentleman received more than $1,600.00."

Κοίτα και μονος σου αμα θες:

http://www.meltybrain.org/1394/whatsnew.htm

Σκρολαρε τη σελίδα και βρες εκει που λέει: "April 2, 2004"

Link to comment
Share on other sites

:019: :019: :019: ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΓΑ ΡΕ ΘΑΝΑΣΗ!ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑ ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ ΚΟΥΤΙΑ?? :019: :019: :019:

Φιλτατε Νικο δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα σκεφτεται το μυαλουδακι σου!! Το κουτι ειναι μοναδικο! Και ξερω οτι τα λες απο τι ζηλια σου :019: :019: :019: !!!

Να ξερεις ομως πως για αυτο το προβλημα φταιει η Case International που προμηθευει τα κουτιά στις Thermaltake, Casetek, Enermax!

Αλλα να μην ξευφευγουμε απο τη σοβαροτητα του θεματος!!

Link to comment
Share on other sites

@emnezia

Κοίτα τι βρηκα:

"As of this writing, 4 other people have told me that they have received checks from Thermaltake to cover the cost of replacing or repairing their damaged equipment. One gentleman received more than $1,600.00."

Κοίτα και μονος σου αμα θες:

http://www.meltybrain.org/1394/whatsnew.htm

Σκρολαρε τη σελίδα και βρες εκει που λέει: "April 2, 2004"

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) τα πράγματα ήταν μέσα στην εγγύηση(!) οπότε τα άλλαξε τελικά! Βέβαια δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν το κουτί και καμιά παλιά mobo που κάθεται! Ξέρω 'γω.. :115:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) τα πράγματα ήταν μέσα στην εγγύηση(!) οπότε τα άλλαξε τελικά! Βέβαια δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν το κουτί και καμιά παλιά mobo που κάθεται! Ξέρω 'γω.. :115:

Χαχα καλο!!! Λες να τους εφεξε η τυχη τους;;! :116:

Link to comment
Share on other sites

μπορει απο την αλλη να τα εχεις συνδεσει λαθος

οποτε να ειναι κανονικα

8οD

καταλαβατε?

Χα χα καλο!!! :005:

Παίζει κιαυτο!!

Ρε σεις εγώ τα έχω βάλει και τα έχω δουλεψει με κάνενα πρόβλημα είμαι από τους τυχερούς? :S
Δεν συμβαινει σε ολες τις εκδοσεις του κουτιου φιλε μου! Αν ριξεις μια προσεχτικη ματια στο λινκ που εδωσα θα το διαπιστωσεις ιδιοις ομασι! Εγω πάντως χθες το βραδυ που εριξα μια γρηγορη ματια βρηκα διαφορες στα καλωδιακια αλλα δεν ειχα το χρονο να ασχοληθω διεξοδικα και θα το κοιταξω σημερα! Προληπτικα βεβαιως το αποσυνδεσα...μη χασω καμια μητρικη δεν ειμαι για τετοια τωρα! ;)

@All Members

Υ.Γ. Όποιος θελει για να μπορει ευκολα να το εκτυπωσει, μπορω να του στειλω ολο το site σε μορφη word...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.