Jump to content



ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ...please


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

παιδία ,το παρακάτω σύστημα αν και ξεκίνησα να το κάνω κορυφαίο έκανα μερικές εκπτώσεις σε μερικά θέματα για να ρίξω την τιμή.Βασικά θα ήθελα να μου δωσετε μια συμβουλη πιο πολύ για την καρτα γραφικων και την μητρική στα οποία έχω χάσει τα τελευτάια νέα...οι τιμές ειναι απο το e-shop (χθεσινές)

post-349-1442173732,6112_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

dvd-rw Βαλε nec 2510a

Επισης βαλε 1*512 μνημη και οχι 2*256, αφου ο α64 δεν εχει dual channel. Τελος, για καρτα γραφικων βαλε τουλαχιστον μια fx5900xt/sp η 9800προ, εκτος και αν δεν σε ενδιαφερουν τοσο τα παιχνιδια. Για μητρικη ψαξε λιγο στο φορουμ ιδιαιτερα αν ασχοληθεις με oc... Σε γενικες γραμμες η συγκεκριμενη μητρικη ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ φιλαράκι για τις συμβουλές σου!καρτα γραφικών δεν θα παω σε πιο ακριβά μοντέλα (απλα αν ξέρατε καμμια καλύτερη με τα ίδια λεφτά) overclocking δεν θα γίνει (θα τον παρω για έναν φίλο που δεν ασχολειτε με αυτα)

Το θέμα με το duαl channel με προβληματισε!ευτυχώς που μου το είπες!τωρα ομως τι να κανω;να παρω μοβο την ASUS P4C800-E DELUXE

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ - SOCKET 478 και πεντιουμ 4 στα τρια gb (θα μου βγέι 30 ευρώ πιο ακριβά)

Link to comment
Share on other sites

Παρε μονο dvdr δεν σου χρειαζεται το dvd.

Aπο Μ/Β αφου δεν θες o/cing

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.522384

Από καρτα γραφικών

ATI RADEON 9800 PRO

Τhanks pieros για τις συμβουλες!με αυτο τον τρόπο ρίχνω και αλλο το σύστημα.θα μπορουσες ομως (εσυ ή και οποιος ξερει) να μου προτεινες και μια καλή μητρική κάρτα για pentium fsb 800 ,δεν θα προοριστει για overclockg ,αλλα να έιναι καλή.(οπως διαβασα παραπανω ο α64 δεν υποστηρίζει dual channel στις μνήμες)

thanks και πάλι για το ενδιαφερον!με τα ποστ σας με σώζεται!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να αγοραζες τον 3200+ γιατι εχει πολλαπλασιαστη 11 κι οχι 10 (βεβαια οι Α64 ειναι ξεκλειδωτοι προς τα κατω) οποτε ισως χρειαστει να βαλεις τους 10.5Χ, 11Χ ενω με τον 3000+ ειναι αδυνατο αυτο.....

Τωρα η μητρικη ειναι οντως τσιμπημενη η τιμη της το ξερω δε βρισκεις την SK8N που εχω παραγγειλει απο εξω κι ερχεται πολυ φθηνοτερα (110Ε τελικη τιμη)........

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να αγοραζες τον 3200+ γιατι εχει πολλαπλασιαστη 11 κι οχι 10 (βεβαια οι Α64 ειναι ξεκλειδωτοι προς τα κατω) οποτε ισως χρειαστει να βαλεις τους 10.5Χ, 11Χ ενω με τον 3000+ ειναι αδυνατο αυτο.....

Τωρα η μητρικη ειναι οντως τσιμπημενη η τιμη της το ξερω δε βρισκεις την SK8N που εχω παραγγειλει απο εξω κι ερχεται πολυ φθηνοτερα (110Ε τελικη τιμη)........

Τι του λες του παιδιου ρε??? Η Sk8N ειναι 940 μητρικη!!

Επισης γιατι του αναφερεις πολ/στες αφου δεν θα παιξει overclocking???

Κατα την γνωμη μου παρε μια msi k8n neo2 plat @120euro. ο επεξεργαστης μια χαρα ειναι. Αν εχει παρε καλυτερα το nec 3500A αφου ειναι στην ιδια τιμη (καπου 80-κατι+φπα το εχω δει). Σε καμμια περιπτωση μην παρεις την μητρικη που διαλεξες αφου ειναι nforce 3 150 (αν δεν κανω λαθος) και δεν εχει λογω υπαρξης πλεον!!

Για Ρ4 παρε μια φτηνη asus p4p800 ή την abit AS8 αν θες 775.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη τη μητρικη ειπα

δες εδω επισης Gigabyte αλλα εβαλα τα γραμματα σε διαφορετικη σειρα κι εγινε μπαχαλο λογω Katsumi addiction :013: :013: ..............

Eπισης διορθωσα και την υπογραφη μου LOL......... :116: :116:

Ασε που η μητρικη αυτη ειναι Αsus κι οχι Gigabyte........

Oσο για το πουσαρισμα δεν το προσεξα θεωρησα οτι θα ηθελε να κανει λιγο τσιτωμα στο συστημα του αλλα αν ειναι ετσι δε χρειαζεται ο 3200+ ας παρει και τον 3000+ καλος ειναι.........

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου προτεινα την εξης παρακατω συνθεση:

PER.559850: AMD ATHLON 64 3000+ 2.00GHz BOX 170.51 €

NEC DVD+/-R/RW ND-3500Α 16X BULK DOUBLE LAYER 101 €

MSI VGA NX6800-TD128 AGP RETAIL 337.62 €

ΚΟΥΤΙ ΤHERMALTAKE BLACK XASER V DAMIER V5000A WINDOW 159 €

Q-TEC ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 500W BIG FAN 34.54 €

ΜΗΤΡΙΚΗ MSI K8N NEO PLATINUM DDR NF-3 250 145.27 €

2*256MB KINGSTON KVR400X64C3 256MB PC3200 400MHz VALUE RAM 93.64 €

Αξία προϊόντων: 1041.58 €

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΗΝ ΛΙΓΟ!

Link to comment
Share on other sites

Τι του λες του παιδιου ρε??? Η Sk8N ειναι 940 μητρικη!!

Επισης γιατι του αναφερεις πολ/στες αφου δεν θα παιξει overclocking???

Κατα την γνωμη μου παρε μια msi k8n neo2 plat @120euro. ο επεξεργαστης μια χαρα ειναι. Αν εχει παρε καλυτερα το nec 3500A αφου ειναι στην ιδια τιμη (καπου 80-κατι+φπα το εχω δει). Σε καμμια περιπτωση μην παρεις την μητρικη που διαλεξες αφου ειναι nforce 3 150 (αν δεν κανω λαθος) και δεν εχει λογω υπαρξης πλεον!!

Για Ρ4 παρε μια φτηνη asus p4p800 ή την abit AS8 αν θες 775.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την βοηθεια.το nec 3500A το κοίταξα εδω:http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=9946 η διαφορα με το nec nd-2510a είναι ότι το πρώτο έχει ταχυτητα 4 dual layer ενω το δεύτερο έχει μόλις 2,4. Το θέμα θα κριθέι στην τιμή που θα το βρω.στο e-shop δεν το βρίκα.Σε ένα site www.mgmanager.gr το βρήκα 83,6 αλλα με φπα παει 98,6...θα δούμε!

Με τις μητρικές-επεξεργαστής μαλλον θα γύρω στον pentium (παρατόντας τα 64 bit τα οποια δεν τα βρήκα ακομα ώριμα,τουλαχιστον για αυτο που ζηταώ,και δεν έχουν οι μητρικες τους υποστηριξη dual channel στις μνήμες) .

απο τις 2 μητρικές που μου υπεδιξες πήγα στο site των κατασκευστών και με επισε εκ πρωτης αποψης η asus p4p800 www.asus.com/products/mb/socket478/p4p800/overview.htm μιας και έλεγε πιο πολλα λιβανίζοντας την , ενω το site τις abit to βρήκα λίγο φτωχο,λες και πουλαει μητρικες με το κιλό.Δεν ξερω πια απο τις δυο είναι καλύτερη αλλα το managlant τις asus με επιρεασε...

Αν είχε και κάνεις αλλος τιποτα υποψιν?οπως ειπα ,δεν θα κανω overclockin αλλα θέλω να έχει καλα χαρακτιριστικα.Αν ειπαρχει κανενα site με συγκριτικα θα με βοηθουσε να μου δύνατε το link..

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θελεις να κανεις οβερκλοκ και κατεληξες σε πεντιουμ θα σου προτεινα να σκεφτεις και λιγο την κακομοιρα την gigabyte για μητρικη!καλη ειναι και εγω που εχω εχω κανει και ενα σχετικα καλο οβερκλοκ!απο οτι ξερω παντως η gigabyte ειναι πολυ καλη σε default συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θελεις να κανεις οβερκλοκ και κατεληξες σε πεντιουμ θα σου προτεινα να σκεφτεις και λιγο την κακομοιρα την gigabyte για μητρικη!καλη ειναι και εγω που εχω εχω κανει και ενα σχετικα καλο οβερκλοκ!απο οτι ξερω παντως η gigabyte ειναι πολυ καλη σε default συνθηκες.
εχεις καποιο μοντελο να προτυνεις?
Link to comment
Share on other sites

με 11ευρω παραπανω παιρνεις την 8ικ1100 απο e-shop με πολυ καλο εξοπλησμο!με 100ε παιρνεις την δικια μου μητρικη την 8ιpe1000 αν θελεις σοκετ 478!
πως σου φαινεται η ΄δικία σου?τι προβληματα αντιμετωπιζεις?Σε καμμια απο τις 2 δεν βλέπω firewire!η πιο ακριβή έχει επιπλεον ->Ελεγκτής Firewire 1394 της Texas Instruments με δύο 1394 Pin Headers. Υποστήριξη των μελλοντικών Hyper Threading επεξεργαστών με τεχνολογία Intel NetBurst και με FSB 800MHz. Απεικόνιση της θερμοκρασίας του συστήματος και της CPU, ενδείξεις τάσης και ταχύτητας ανεμιστήρων. Υποστήριξη Suspend-To-RAM (STR) καθώς και του νέου Software GIGABYTE Xpress3 Series, το οποίο προσφέρει εύκολη εγκατάσταση Driver και δυνατότητα BIOS Backup (Στα ελληνικά τι σημαίνει?)
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε λιγακι και την ΑΒΙΤ IC7-G ειναι παρα πολυ καλη αξιοπιστη και κορυφαιες επιδοσεις :040:

http://www.abit.com.tw/page/uk/motherboard/motherboard_detail.php?pMODEL_NAME=IC7-G&fMTYPE=Socket%20478

ποια η διαφορα της με την ABIT AS8?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.