Jump to content


Aναρωτιεμαι τι φταιει και δεν ανεβαινει??


firefox

Recommended Posts

γεια σας και απο μενα!

αν εχω καταλαβει καλα αυτο ειναι η συνεχεια του pctech σωστα? παρακατω σασ παραθετω

το προβλημα μου.το συστημα ειναι αυτο τησ υπογραφησ μου.

εχω 2 dimms μνημης το ενα σαμσουνγκ με cl 2 και το αλλο νανυα με cl 2.5

με φσβ 162 και ταση 1.6V καταφερνω να μπω στα windowsXP. δεν υπαρχει σταθεροτητα

βεβεα. το θεμα ειναι πως οταν παω να μπω με φσβ 166, με τα 2 dimms πανω δεν κανει

καθολου post.ολα αυτα με διαιρετη 1:1 και αρα εχω τισ μνημεσ να τρεχουν στα 333μηζ

κατι που ειναι και το default τους. στην προσπαθεια μου να δο τι εμποδιζει να κανο

ποστ στα 166 αποφασισα να βγαλω το ενα dimm μνημης και αφησα στο μπανκ 1 το πιο

γριγορο το σαμσουνγκ με cl 2. με ταση 1.6 η 1.625 και 2.65 στη μνημη καταφερα να μπω

στα windows αλλα συντομα το συστημα κολλησε.

τι συμπερασμα βγαζετε απο ολα αυτα? τι ειναι αυτο που με κραταει πισω cpu i ram?

δεν μπορω ωστοσο να καταλαβω γιατι η μνημη εχει προβλημα να τρεξει στα 333(166χ2)

αφου αφτο ειναι το default της. παντοσ το συστημα ειναι σταθερο στα 156 (2.8ghz) kai

i μνημη στα 312. τι ειναι αυτο που δεν το αφηνει να πεξει στα 166 φσβ?

ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον σε τραβάει πίσω ο επεξεργαστής. Αλλα για να είσαι σίγουρος κάνε τα εξείς:

Καταρχήν τέστραρε τις μνήμες στα default (fsb 133 και διαιρέτη 1:1) με το memtest, μήπως και έχουν χαλάσει οι μνήμες.

Αν βγουν ok οι μνήμες άσε το ένα dimmακι πάνω και ανέβασε fsb κατεβάζοντας το διαιρέτη (4:5) και τα timings (βάλε τα defaults)

Ανέβασε Vcore (<1.65V-1.7V) και αν δεν έχεις σταθερό σύστημα τότε δεν ανεβαίνει ο επεξεργαστής σου.

Αν είσαι σταθερός ανέβασε και άλλο κραντώντας τις μνήμες κάτα απο τα 333MHz για να βρείς το όριο του επεξεργαστή.

Μετά κραντώντας κάτω απο το όριο τον επεξεργαστή ανέβασε τις μνήμες, πρώτα τη μια στο slot1 μετά την άλλη στο slot1 και μετά και τις δύο αλλάζοντας και τα slots τους (1-2, 2-1) με timings που επιθυμείς να έχεις.

Αφού βρείς όλα τα όρια που είσαι σταθερός τότε αρχίζεις τα benchmark για να δείς ποιο είναι το καλύτερο να κρατήσεις.

testαρεις το σύστημα με 2-3 stability programs (prime95,hot cpu burner,...)

testαρεις τις μνήμες με 1-2 προγραμματάκια (memtest,prime95 blent test,...)

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστο για τισ ιδεες σας.

προσ ρομμελ.γρ: Ειχα το ιδιο προβλημα με μνημες,οταν τις εβγαλα και εβαλα δυο ιδιες ολα καλα.Το συμπερασμα για μενα ειναι οτι δυο διαφορετικα ντιμακια δεν τα πανε καθολου καλα!!!!

ναι αλλα το θεμα ειναι πως εγω εβγαλα το ενα dimm οπως αναφερω και παλι δεν ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα. και δεν μπορω να το εννοησω μιασ και το dimm ειναι 333Mhz οποτε θα πρεπε να δουλευει κανονικα.

ισως να επερνα καπια απαντηση αν εβαζα πανω μνημεσ ddr400. αν εχετε καμια αλλη φαεινη ιδεα περι του προβληματος παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστο για τισ ιδεες σας.

προσ ρομμελ.γρ: Ειχα το ιδιο προβλημα με μνημες,οταν τις εβγαλα και εβαλα δυο ιδιες ολα καλα.Το συμπερασμα για μενα ειναι οτι δυο διαφορετικα ντιμακια δεν τα πανε καθολου καλα!!!!

ναι αλλα το θεμα ειναι πως εγω εβγαλα το ενα dimm οπως αναφερω και παλι δεν ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα. και δεν μπορω να το εννοησω μιασ και το dimm ειναι 333Mhz οποτε θα πρεπε να δουλευει κανονικα.

ισως να επερνα καπια απαντηση αν εβαζα πανω μνημεσ ddr400. αν εχετε καμια αλλη φαεινη ιδεα περι του προβληματος παρακαλω!

Bios update ;)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω....σκεφτομαι να πουλησω τις τωρινες μου μνημεσ και να παρω

A data στα 500Μhz. το ερωτημα ειναι να παρω 2χ256 η 1χ512? ο μονος λογοσ που θα σκεφτομουν 2χ256 θα ηταν για dual operation. η μηπωσ να παω για 2χ512? εχει νοημα κατι τετιο? σκεφτομαι πωσ αν ειναι να κανω χρηση dual operation η τωρα η αργοτερα καλο ειναι να τα παραγγειλω μαζι τα 2χ256 η τα 2χ512 για συμβατοτητα? το σκεφτομαι καλα ι κανω καποιο λαθος?

οσο για bios update δεν θελω να κανω εκτοσ και αν το συγκεκριμενο update δινει λθση στο συγκεκριμενο προβλημα. και απο οτι ειδα κατι τετιο δεν υποσχεται να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.