Jump to content



Ποιο απο τα 2? Lite on 832 η ΝΕC 2510????


loner

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Καταρχας χαιρομαι που βρισκομαστε παλι ολοι εδω μετα το ξαφνικο κλεισιμο του pctech...... :045: Κατα δευτερο εχω μια ερωτηση απλη στην οποια κανεις δεν μπορει να με διαφωτισει πληρως........... Θελω να αγορασω ενα σχετικα οικονομικο DVD-rw DL. Τα 2 μοντελα που εχω καταληξει ειναι τα εξης: To NEC 2510 (το εχω βρει 80€ τελικη στην microland αλλα καραbulk μονο το σακουλακι δινουν!!!!) και το Lite-on 832s (αυτο 85€ στη microland και παλι bulk αλλα δινουν powerdvd 5.0 και mydvd της sonic) και δεν ξερω ποιο να διαλεξω....... Εχω διαβασει στο διαδικτυο καποια reviews και εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα. Το Nec ειναι αρκετα καλυτερο στην ποιοτητα εγγραφης απο το Lite-on αλλα εχει αλλα προβληματα οπως το να μην μπορει να διαβασει ψιλογρατζουνισμενα dvd και αλλα διαφορα........... Το lite on απο την αλλη ειναι σκυλακι οπως λενε αλλα δεν εχει και την τελεια εγγραφη και προτιμα + δισκακια καθως στα - ειναι μετρια η εγγραφη και η ποιοτητα (επισης θελει σχετικα ακριβα δισκακια για να γραψει καλα σε σχεση με το nec που γραφει σε οτι να ναι)............. Αυτα διαβασα αλλα θελω να μου πειτε και την δικια σας την γνωμη. Ποιο απο τα δυο θεωρειτε πιο αξιοπιστο; Ισχυουν αυτα που εχω διαβασει; Το dvd θα το χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα για ταινιες..........

Υ.Γ. Οι τιμες αυτες ειναι οι πιο φτηνες που εχω βρει για αυτα τα δυο μοντελα. Αν τα εχετε βρει καπου φθηνοτερα πειτε το!

Υ.Γ.2. Αληθεια ποση εγγυηση εχουν και τα δυο; 1 χρονο;

Ευχαριστω εκ των προτερων.........

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλώς ήρθες. Εγώ έχω το Liteon 832.Το έχω πάρει εδώ και 2 μήνες και έχω κάνει backup μεγάλο αριθμό ταινιών.Πρόβλημα με το ίδιο το dvdrw δεν έχω αντιμετωπίσει.Με δισκάκι απου έχω γράψει μόνο.Για εγγραφές, ακλό είναι να παίρνεις καλά δισκάκια, γιατί τα dvd είναι πιοο ευαίσθητα από τα cd, οπότε είναι πιο εύκολο να πάθεις ζημιά.Εγώ πάντως άρχισα με Princo, αλλά τώρα δουλεύω μόνο Taiyo.Βέβαια έχω δει το εξής περίεργο: δισκάκι του εμπορίου, δεν μπόρεσα να το διαβάσω τελειώς με το liteon και το διάβασα χωρίς πρόβλημα με το pioneer 116 που έχω.Βέβαια μου έχει συμβεί και το ανάποδο.Παίζει επίσης, επειδή αντέγραφε συνέχεια δεδομένα για κανά 3ωρο, από την αυξημένη θερμοκρασία το ίδιο το μηχάνημα να μην δούλευε καλά και να μην είχε πρόβλημα το άλλο που ήταν πιο κρύο.Εγώ πάντως θα σου έλεγα το Liteon, μιας και έχει φοβερή υποστήριξη και από πολλούς χρήστες.Πάντως ότι και να πάρεις τελικώς, καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ειναι πολυ καλα drives και περιπου αυτα που εχεις διαβασει για αυτα ισχυουν. Παρολαυτα δεν προκειται να απογοητευτεις απο κανενα απο τα 2. Και τα 2 δεν δεχονται περαιτερω τροποποιησεις μεσω firmware για να αλλαξουν μοντελο - υπαρχουν διαφορες σε επιπεδο hardware.

Η μονη εναλλακτικη επιλογη που θα σου προτεινα και εγω ειναι το Nec3500 το οποιο ειναι ελαχιστα πιο ακριβο με σημαντικες διαφορες στα specs.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή καλώς ήρθες. Εγώ έχω το Liteon 832.Το έχω πάρει εδώ και 2 μήνες και έχω κάνει backup μεγάλο αριθμό ταινιών.Πρόβλημα με το ίδιο το dvdrw δεν έχω αντιμετωπίσει.Με δισκάκι απου έχω γράψει μόνο.Για εγγραφές, ακλό είναι να παίρνεις καλά δισκάκια, γιατί τα dvd είναι πιοο ευαίσθητα από τα cd, οπότε είναι πιο εύκολο να πάθεις ζημιά.Εγώ πάντως άρχισα με Princo, αλλά τώρα δουλεύω μόνο Taiyo.Βέβαια έχω δει το εξής περίεργο: δισκάκι του εμπορίου, δεν μπόρεσα να το διαβάσω τελειώς με το liteon και το διάβασα χωρίς πρόβλημα με το pioneer 116 που έχω.Βέβαια μου έχει συμβεί και το ανάποδο.Παίζει επίσης, επειδή αντέγραφε συνέχεια δεδομένα για κανά 3ωρο, από την αυξημένη θερμοκρασία το ίδιο το μηχάνημα να μην δούλευε καλά και να μην είχε πρόβλημα το άλλο που ήταν πιο κρύο.Εγώ πάντως θα σου έλεγα το Liteon, μιας και έχει φοβερή υποστήριξη και από πολλούς χρήστες.Πάντως ότι και να πάρεις τελικώς, καλορίζικο!

Thanx ψηλε! Και εγω κυριως για lite-on παω........ Το 3500 δεν με ενδιαφερει για τον εξης λογο: 4Χ DL δισκακια δεν βγηκαν ακομα. Οποτε γιατι να βιαζομαστε; Αυτη δεν ειναι η βασικη διαφορα του 3500 με τα υπολοιπα; Και να βγουνε στην τελικη χαθηκε ο κοσμος για 15 λεπτα παραπανω;;;;; Δεν με ενδιαφερει αν αργει λιγακι........ Με ψιλοπροβληματιζει ομως οτι δεν δεχονται καμια αναβαθμιση firmware οπως εγραψε ο hemispam ουτε το μεν ουτε το δε. Τι σημαινει αυτο; Δεν προκειται να βγουν ποτε;;;;;;; Δεν τα δεχονται τα μηχανηματα;;;;;; Επι την ευκαιρια Ευτυχιε απο ποιοτητα στην εικονα τι παιζει στo lite on σου;;;;;;; Καλα η μαπα; Για ποιοτητα εγγραφης εχω ακουσει τα καλυτερα για το nec (γι'αυτο το σκεφτομαι αλλιως θα επαιρνα σιγουρα liteon) αλλα εχει αλλα προβληματα μετα με την αναπαραγωγη......... Οι τιμες που τα βρηκα καλες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Προβληματα με την αναπαραγωγη εχουν καποια nec drives και δεν οφειλονται στα γραμμενα media τα οποια εχουν πολυ καλη ποιοτητα αλλα στο drive καθεαυτο. Αν δε σε ενδιαφερει να τα παιζεις στο nec μετα ή εχεις καποιο αλλο dvd rom drive δε θα εχεις προβλημα.

Οταν λεω δε δεχονται αναβαθμιση μεσω fw δεν εννοω οτι δε δεχονται νεα fw που αυξανουν τη συμβατοτητα τους με τα νεα media της αγορας εννοω απλα οτι δεν μπορεις να αναβαθμισεις κανενα απο αυτα σε αλλο drive με καλυτερα specs οπως πχ μπορουσες το 2500 σε 2510 ή το 812 σε 832. Αν δε σε ενδιαφερει η εγγραφη χ4 σε DL media και χ16 σε -/+R media τοτε οποιοδηποτε απο αυτα τα 2 drives αποτελει πολυ καλη αγορα. Αν δε σε ενδιαφερει ιδιαιτερα να κανεις scan τα media με το kprobe με το liteon τοτε μαλλον θα κατεληγα στο nec.

Link to comment
Share on other sites

Thanx ψηλε! Και εγω κυριως για lite-on παω........ Το 3500 δεν με ενδιαφερει για τον εξης λογο: 4Χ DL δισκακια δεν βγηκαν ακομα. Οποτε γιατι να βιαζομαστε; Αυτη δεν ειναι η βασικη διαφορα του 3500 με τα υπολοιπα; Και να βγουνε στην τελικη χαθηκε ο κοσμος για 15 λεπτα παραπανω;;;;; Δεν με ενδιαφερει αν αργει λιγακι........ Με ψιλοπροβληματιζει ομως οτι δεν δεχονται καμια αναβαθμιση firmware οπως εγραψε ο hemispam ουτε το μεν ουτε το δε. Τι σημαινει αυτο; Δεν προκειται να βγουν ποτε;;;;;;; Δεν τα δεχονται τα μηχανηματα;;;;;; Επι την ευκαιρια Ευτυχιε απο ποιοτητα στην εικονα τι παιζει στo lite on σου;;;;;;; Καλα η μαπα; Για ποιοτητα εγγραφης εχω ακουσει τα καλυτερα για το nec (γι'αυτο το σκεφτομαι αλλιως θα επαιρνα σιγουρα liteon) αλλα εχει αλλα προβληματα μετα με την αναπαραγωγη......... Οι τιμες που τα βρηκα καλες ειναι;

Όπως σωστά είπε και ο Hemispasm, αναβαθμίσεις παίρνει σχετικά με καινούργια media και βελτιώσεις στις ήδη υπάρχον λειτουργίες.Εγώ στους 2 μήνες που το έχω, του έχω βάλει 2 καινούργια firmware (+ άλλες 2 φορές το σπάσιμο για να έχει καλύτερη απόδοση).Να σου πω...το Liteon το χρησιμοποιώ μόνο για αντιγραφή(κάψιμο).Για διάβασμα το χρησιμοποιώ μόνο όταν βλέπω ότι δεν μου τα διαβάζει το Pioneer.Τις ταινίες τις βλέπω στο επιτραπέζιο μόνο, οπότε δεν ξέρω από θέμα ανάγνωσης.Παράπονο πάντως δεν έχω, τοπυλάχιστον μέχρι τώρα.Και το έχω δουλέψει πολύ το εργαλείο (από 5-6 ταινίες καθημερινώς).Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει στο έπακρο.Εάν θέλεις κοίτα εδώ , εδώ και εδώ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Liteon

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά είπε και ο Hemispasm, αναβαθμίσεις παίρνει σχετικά με καινούργια media και βελτιώσεις στις ήδη υπάρχον λειτουργίες.Εγώ στους 2 μήνες που το έχω, του έχω βάλει 2 καινούργια firmware (+ άλλες 2 φορές το σπάσιμο για να έχει καλύτερη απόδοση).Να σου πω...το Liteon το χρησιμοποιώ μόνο για αντιγραφή(κάψιμο).Για διάβασμα το χρησιμοποιώ μόνο όταν βλέπω ότι δεν μου τα διαβάζει το Pioneer.Τις ταινίες τις βλέπω στο επιτραπέζιο μόνο, οπότε δεν ξέρω από θέμα ανάγνωσης.Παράπονο πάντως δεν έχω, τοπυλάχιστον μέχρι τώρα.Και το έχω δουλέψει πολύ το εργαλείο (από 5-6 ταινίες καθημερινώς).Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει στο έπακρο.Εάν θέλεις κοίτα εδώ , εδώ και εδώ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Liteon

Το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ετσι; Δεν μου λες ντοκτορα αν το παρω το liteon (που θα το παρω τελικα) τα εχεις τα firmware που χρησιμοποιησες στο δικο σου στο site σου; Χρειαζονται οπωσδηποτε η κανεις δουλεια κι ετσι;;;;

Αν μου βγει μουφα θα σου στειλω τον Γιαπαλη (ξερεις ποιον ;) ) να σου ριξει 10 μερες φυλακη :D:D:D !!!!!!! Αληθεια ποσα χρονια εχουν εγγυηση ρε Ευτυχιε αυτα τα liteon;

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις ψαξει πολυ το θεμα ετσι; Δεν μου λες ντοκτορα αν το παρω το liteon (που θα το παρω τελικα) τα εχεις τα firmware που χρησιμοποιησες στο δικο σου στο site σου; Χρειαζονται οπωσδηποτε η κανεις δουλεια κι ετσι;;;;

Αν μου βγει μουφα θα σου στειλω τον Γιαπαλη (ξερεις ποιον ;) ) να σου ριξει 10 μερες φυλακη :D :D :D !!!!!!! Αληθεια ποσα χρονια εχουν εγγυηση ρε Ευτυχιε αυτα τα liteon;

Τον Γιαπαλή!? :104: :104: Που τον θυμήθηκες αυτόν!?Εγγύηση να σου πω δεν θυμάμαι, αλλά νομίζω ένα χρόνο.Τα firmware δεν τα έχω ανεβάσει στο Maddoctor's Lair, δεν χρειάζεται.Πήγαινε εδώ στο λίνκ που σου έχω δώσει και κατέβασε ότι το πιο τελευτάιο.Τρέξε το omnipatcher με τα default "πειράγματα" και θα είσαι μια χαρά.Εγώ πάντως έτσι το έχω κάνει.Βέβαια μπορείς και να μην το πειράξεις και να το αφήσεις με το τελευταίο official firmware της Liteon.Άντε και καλά "καψίματα"!!!! :045:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Λοιπον καταρχας καλοριζικο το Liteon που πηρα. :045: . Κατά δευτερο αυτές είναι οι πρωτες μου εντυπωσεις από το μηχανακι……

Αφου πολύ ωραια το συνδεω στο IDE 2 σαν master και slave το DVD μου (pioneer 120 –αγορασμενο ΔΥΣΤΥΧΩΣ από cosmodata), στο άλλο IDE συνδεω με 100αρι ΑΤΑ καλωδιο το σκληρο (wd 40gb χωρις 8cache ο απλος δηλαδη) και το παλιο cd-rw TEAC 40x με τα 8 buffer memory σαν slave εννοειται…. Λεω θα δουλεψει δεν μπορει…….. Και οντως όλα τα αναγνωρισε κανονικα! Χαρουμενος λοιπον ξεκιναω και περναω τα συνοδευτικα προγραμματα του dvdrw.

Ξενερωμα πρωτο. Ενώ το powerdvd το εγκαθιστα ταχυτητατα, το nero6 oem suite κανει κανα 10λεπτο (τουλαχιστον) να το περασει. Το θεμα είναι ότι η μπαρα κολλαγε στο 0% και ο δισκος και το cdrw που είναι συνδεδεμενα στο ιδιο ΙDE παιζουν συνεχεια! Τι εγινε ρε παιδια; Παμε παρακατω……… Αφου με τα πολλα το εγκαθιστω τοτε λεω ας γραψω και ένα dvd γεματο με προγραμματακια και utilities που μου εδωσε ενας φιλος…… Τα δισκακια που χρησιμοποιησα ηταν κατι Lead Data –r 4x και bulk. Μην βαρατε αυτά βρηκα!

Ξενερωμα δευτερο. Το nero δεν μπορει να αναγνωρισει το dvd με τα δεδομενα το οποιο εβαλα να κανει image από το pioneer το dvd-rom που εχω. Η αληθεια είναι ότι το δισκακι είναι λιγακι ταλαιπωρημενο αλλα τελοσπαντων….. Το διαβαζε κανονικα παντως εκτος nero!!!!! Το βαζω στο lite-on. Το lite-on ζοριζεται λιγακι αλλα τα καταφερνει και το κανει image. Μου βγαζει επιλογη να βαλω αδειο dvd. To βαζω το γραφει όλα καλα δηλαδη. Τουλαχιστον ετσι νομιζα!

Ξενερωμα τριτο και μεγαλυτερο. Το dvd που εγραψα δεν το διαβαζει με τιποτα το pioneer. Μα με τιποτα! Κανει παραξενους θορυβους, σβυνει το φωτακι του dvd-rom, σταματαει να αποκρινεται ο υπολογιστης, κορυφαια πραγματα. Αρχιζω και φορτωνω!!!!! Με τα πολλα το βαζω στο lite on να δω αν θα το διαβασει. Το lite on ξαναζοριζεται λιγο αλλα τα καταφερνει και το διαβαζει κανονικα. Cool!!!!! Τι γινεται όμως με το pioneer;;;;;;;;; Μετα από λιγο (και μετα από αρκετες προσπαθειες) το διαβαζει και το pioneer (παλι με ζορια παντως) . Αυτή την στιγμη το διαβαζουν με λιγο ζορι και τα δυο.

Οι ερωτησουλες μου είναι οι εξης……….

1. Από τοτε που εβαλα το cd-rw με τον σκληρο μαζι με ATA 100 καλωδιο παρατηρησα μια προσκαιρη ασταθεια (να κλεινει με reset-να κολλαει όταν λεει απόθηκευση μην αποθηκευμενων σελιδων στον σκληρο- να μην εγκαθιστωνται καποια προγραμματα όπως dvd-x-copy κτλ.) και αργοπορεια του συστηματος. Αυτό να υποθεσω συμβαινει λογω του ότι ο σκληρος είναι συνδεδεμενος με ένα άλλο drive; Στο startup λεει το εργαλειο: Σκληρος ΑΤΑ 100 και τα λοιπα Drives ATA 33. Είναι σωστο αυτο;;;;;;

2. Τα ζορια που τραβανε τα DVD roms είναι προβληματιζουν. Λετε να είναι λογω του bulk dvd δισκου που αγορασα; Η μηπως της σχετικα όχι και τοσο καλης ποιοτητας του dvd που αντεγραψα;;;;;;;; Τι δισκακια συνιστονται για το συγκεκριμενο dvd recorder;;;;;;

3. Στο nero στην αρχη πριν βαλω το κενο dvd για να το γραψει μου εβγαζε μεγιστη ταχυτητα εγγραφης 2,4x. Γιατι ετσι; Προφανως επειδη γραφει dual 2,4 τα + ;;;;;;;;; Μετα όταν εβαλα το κενο dvd αυτοματα μου εβγαλε 4,2 και 1x…………….. Σωστα δηλαδη ετσι δεν είναι;;;;;

Ταινια δεν εχω αντιγραψει ακομα για να σας πω. Θα το δοκιμασω παντως και θα σας γραψω εντυπωσεις…………. Η αληθεια είναι πως δεν εχω μεινει και με τις καλυτερες των εντυπωσεων μεχρι στιγμης. Ευχομαι να φταιει η ποιοτητα του κενου dvd που πηρα κι όχι το μηχανημα…….

Υ.Γ. Sorry αν είμαι τσουρεκιας αλλα πηρα το μηχανακι με τις καλυτερες προυποθεσεις, και λεω ότι αν δεν μπορει να κανει ένα απλο αντιγραφο dvd δεδομενων καλο, φαντασου να παμε και σε ταινιες τι εχει να γινει………….. Η γνωμη σας για τα παραπανω;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ενα ενα..

Πρωτα απο όλα με γεια :)

1. Τσεκαρε απο το system devices στις ιδιοτητες του IDE controller αν το DMA ειναι ενεργοποιημενο και για τους δυο ελεγκτες. Αν δε γνωρσίζεις πως ακριβως να το κάνεις αυτο τσέκαρε το FAQ που ειναι sticky στο subforum (edit: πλεον και στην υπογραφη μου)

2. Μπορει να ευθύνεται η κακη ποιότητα του αρχικου δισκου αλλα και του αδειου δισκου, μπορει και οχι. Τσεκαρε το DMA. Η λιστα με τα προτεινόμενα media διατιθεται στο site της Liteon.

3. To Nero θα αναγνωρισει τη προτεινομενη ταχυτητα εγγραφης του αδειου δισκου οταν το τοποθετησεις στο drive και αναγνωριστει απο το firmware αυτου. Σου προτεινω να αναβαθμισεις τοσο το Nero οσο και το firmware του drive σου στην τελευταια επισημη εκδοση αντιστοίχως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω hemismasm! Λοιπον στο ΙDE2 ηταν μονο ΡΙΟ και οι δυο συσκευες. Εν γνωση μου το ειχα βαλει ετσι γιατι οταν ειναι ultraDMA mode2 οπως ηταν στην αρχη τοτε δεν διαβαζε καλα κατι δισκακια (δυσκολευοταν κυριως στα δισκακια φτηνη ποιοτητας αλλα εχει τυχει και σε TDK). Tωρα το εβαλα παλι ultra DMA mode 2 να δουμε τι θα γινει! Οσο αφορα τον σκληρο και το cd-rw ειναι ultra dma mode 5 o σκληρος και mode2 το cd-rw. Τιποτα το παραξενο δηλαδη. Θα μπω στο site της lite on να δω ποια δισκακια προτεινει. Η αληθεια ειναι οτι και αυτα που πηρα δεν ηταν οτι καλυτερο αλλα και η ποιοτητα του κανονικου που αντιγραφηκε δεν ηταν επισης οτι καλυτερο...... Θα τα κοιταξω ολα αυτα και θα δουμε τι θα γινει......... Ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πηγα να ξαναγραψω με το ΝΕRO και ενω σαν source χρησιμοποιουσα το PIONNEER, και το Nero ετσι απλα αρνειται να διαβασει απο το pioneer. Bγαζει μηνυμα αδειος η κατεστραμενος δισκος. Κατα τα το original dvd το διαβαζει κανονικα το dvd-rom μου (το Pionneer). Τι να πω; Προσπαθησα να κανω image και με ενα αλλο προγραμμα (dvd copy suite η κατι τετοιο νομιζω) αλλα εφτανε μεχρι την μεση και κολλαγε μετα. Τελικα την λυση την βρηκα με ενα προγραμμα το οποιο θα επρεπε να ηταν το πρωτο που θα δοκιμαζα αλλα τεσπα......... Αlchohol 120% και read απο το pionneer χαλαρα και καψιμο απο το liton-ακι ακομα πιο χαλαρα και πιο γρηγορα απο το Nero...... Tι να πω; Προφανως το Nero δεν θελει να συνεργαστει με το dvd-rom μου (οταν του βαζω cd στο dvd-rom να διαβασει παντως τα διαβαζει)........ Κατα τα αλλα αυτο το δισκακι που εγραψα το αναγνωριζει κατευθειαν χωρις χρονοτριβες, αλλα δεν βγαζει εκεινο το πλαισιο που βγαζουν τα ΧΡ οταν βαζουμε ενα καινουριο cd η dvd (Ξερετε τωρα, τι θελετε να κανουν τα ΧΡ; Να γινει εξερευνηση, η αναπαραγωγη αρχειων κτλ.....) .Αγνωστο γιατι. Καμια ιδεα περι τουτου;;; Προς το παρων θα χρησιμοποιω το alchohol και θα δω τι θα κανω με το Nero. Mου φαινεται παντως πολυ παραξενο........ Τι μπορει να φταιει; Μαζι με το dvd-rw μου το εδωσαν αλλα απλα δεν συνεργαζεται με το αλλο dvdrom που εχω.......

Α, και κατι αλλο. Μπορειτε να δωσετε καποιο link με τα προτεινομενα media (δισκακια) για εγγραφη για το liteon 832; Μπηκα στο site της liteon φιλε hemispasm αλλα δεν βρηκα τιποτα.......

Τhanx!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πηγα να ξαναγραψω με το ΝΕRO και ενω σαν source χρησιμοποιουσα το PIONNEER, και το Nero ετσι απλα αρνειται να διαβασει απο το pioneer. Bγαζει μηνυμα αδειος η κατεστραμενος δισκος. Κατα τα το original dvd το διαβαζει κανονικα το dvd-rom μου (το Pionneer). Τι να πω; Προσπαθησα να κανω image και με ενα αλλο προγραμμα (dvd copy suite η κατι τετοιο νομιζω) αλλα εφτανε μεχρι την μεση και κολλαγε μετα. Τελικα την λυση την βρηκα με ενα προγραμμα το οποιο θα επρεπε να ηταν το πρωτο που θα δοκιμαζα αλλα τεσπα......... Αlchohol 120% και read απο το pionneer χαλαρα και καψιμο απο το liton-ακι ακομα πιο χαλαρα και πιο γρηγορα απο το Nero...... Tι να πω; Προφανως το Nero δεν θελει να συνεργαστει με το dvd-rom μου (οταν του βαζω cd στο dvd-rom να διαβασει παντως τα διαβαζει)........ Κατα τα αλλα αυτο το δισκακι που εγραψα το αναγνωριζει κατευθειαν χωρις χρονοτριβες, αλλα δεν βγαζει εκεινο το πλαισιο που βγαζουν τα ΧΡ οταν βαζουμε ενα καινουριο cd η dvd (Ξερετε τωρα, τι θελετε να κανουν τα ΧΡ; Να γινει εξερευνηση, η αναπαραγωγη αρχειων κτλ.....) .Αγνωστο γιατι. Καμια ιδεα περι τουτου;;; Προς το παρων θα χρησιμοποιω το alchohol και θα δω τι θα κανω με το Nero. Mου φαινεται παντως πολυ παραξενο........ Τι μπορει να φταιει; Μαζι με το dvd-rw μου το εδωσαν αλλα απλα δεν συνεργαζεται με το αλλο dvdrom που εχω.......

Α, και κατι αλλο. Μπορειτε να δωσετε καποιο link με τα προτεινομενα media (δισκακια) για εγγραφη για το liteon 832; Μπηκα στο site της liteon φιλε hemispasm αλλα δεν βρηκα τιποτα.......

Τhanx!

Για αρχή...καλορίζικος!!!

ΒΛέπω πάντως ότι άρχισες με προβλήματα....Πάντως εμένα πχ το alchohol120% δεν κατάφερα να το δουλέψω ώστε να μου φτιάξει image, ενώ με το Nero δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!!!Βέβαια εγώ έχω βάλει την τελευταία έκδοση και όχι την οεμ που δίνουνε.Καλύτερα θα είναι πάντως να βάλεις το τελευταίο φιρμγουέαρ στο μηχάνημα, ώστε να μειώσεις τις πιθανότητες ασυμβατότητας.Όσο για τα προβλήματα που αντιμετώπισες, πρέπει να φταίει και η ποιότητα των dvd.Όσο πιο χάλια η ποιότητα, τόσο πιο πιθανό να αντιμετωπίσεις προβλήματα.Ακόμα να ξέρεις ότι τα δισκάκια dvd είναι πιο ευαίσθητα σε γρατζουνιές κτλ από τα cd!Καλύτερα να δουλεύει μόνο με Taiyo Yuden που μπορείς να τα βρεισ στην Disk Impex (Λ.Αμφιθέας - 2109404079).Τουλάχιστον από εκεί παίρνουμε όλοι, μιας και είναι τα κλύτερα και εκεί τα έχει πιο φθηνά.Όσο για προγράμματα αυτά που χρησιμοποιώ είναι το Nero και το DVDShrink.Καλή συνέχεια και χωρίς προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως....... Να που ειμαστε παλι εδω να πουμε τα προβληματα μας γιατρε! :) Το τριτο απο τα 3 bulk lead data -r που πηρα δεν το διαβαζει ΚΑΝ!!!!!!!! Λεει οτι εγινε η εγγραφη με επιτυχια και μετα μολις το εβαλα μετα απο μια μερα να το δω, το διαβασε με το στανιο μια φορα, και μετα τον πουλο στη ντιβανοκασελα!!!!!!!!! Να σκουζει το pionneer προσπαθωντας να το διαβασει, να ουρλιαζει και το liteon αλλα τιποτα! Μιλαμε κοπαναγανε και τα 2 προσπαθωντας να το διαβασουν. Επειδη εχω ξενερωσει πολυ ασχημα -αλλα δεν θελω να βγαλω βιαστικα συμπερασματα- και επειδη εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα lite on θελω να ελπιζω, -για το καλο του πωλητη που μου το εδωσε- οτι ειναι θεμα π@π@ροδισκων που πηρα. Μονο το 1 γραφτηκε καλα, το αλλο μετριοτατα και το τριτο τα διαβασατε πιο πανω. Επειδη εμενα λογω δουλειας με εξυπηρετει κασσετεμπορικη στο κεντρο στην Αιολου μπορειτε περα απο τα Taiyo Yuden να μου συστησετε καποια αλλη μαρκα; Γιατρε το ιδιο εργαλειο εχουμε. Με ποια αλλα σου γραφει καλα;;;;; Α, και να ειναι + η -;;;;;;;;;;

Υ.Γ. Το firmware το τελευταιο δεν το εχω κατεβασει. Θα δω τι θα γινει αφου παρω και καλυτερης ποιοτητας εγγραψιμα dvd. Αληθεια αν γινει κατι στραβα με το flash του firmware τι γινεται μετα; Σε καλυπτει η εγγυηση; Μιλαμε παντα για το official firmware..........

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κανενα πλεον απο τα δισκακια που εγραψα δεν τα διαβαζει ουτε το lite on ουτε το pionneer. Προσπαθω αλλα ακουγονται κατι ΠΟΛΥ εντονα κοπανιδια και απο τα δυο drives καθως προσπαθουν να διαβασουν..... Τριζει ολο το μηχανημα και κολλαει ο υπολογιστης οταν βαζω τα dvd που εγραψα να παιξουν. Σε τετοιο σημειο τριζουν που φοβαμαι μην διαλυθουνε. Μιλαμε για πολυ ΘΟΡΥΒΟ!!!!!!!!!!!!! Συν ολα τα αλλα εκει που μου εβγαζε επιλογες για το τι θελω να κανω με τα αρχεια του καθε cd η dvd rom που βαζω στο drive τωρα κοπηκαν και αυτα! Πρεπει να κανω μονος διπλο κλικ κτλ...... για να δω τι εχει το cd η dvd μεσα. Ουτε autorun ουτε τιποτα....... ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.