Jump to content



Τεμαχισμενη ψυκτρα intel = ψυκτρακια all over the place!!!!


spresv

Recommended Posts

Θυμαστε στην αρχη του καλοκαιριου που ελεγα για ενα ψυκτρακι στο southbrige απο ψυκτρα intel? Βρηκα την ευκαιρια να βαλω φοτος και στη συλογη προστεθηκαν αλλα 2 "μικρα" στην vga. Συντομα θα ακολουθησουν και ψυκτρακια για τα mosfet, αλλα ειναι λιγο περιεργα τοποθετημενα και ειναι λιγο μπελαλιδικο.

Southbrige & vga.

post-56-1442173740,0569_thumb.jpg

post-56-1442173740,1383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι.....

Και ο ανεμιστήρας είναι πολύ καλός. Έχει πολύ καλή ροή αέρα. Εγώ έχω καταφέρει να τον προσαρμώσω στην VGA με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χρειάζεται κόλλημα ή βίδωμα ή oτιδήποτε. Έρχετε κουτί! Και -10C η VGA!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αστέρι.....

Και ο ανεμιστήρας είναι πολύ καλός. Έχει πολύ καλή ροή αέρα. Εγώ έχω καταφέρει να τον προσαρμώσω στην VGA με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χρειάζεται κόλλημα ή βίδωμα ή oτιδήποτε. Έρχετε κουτί! Και -10C η VGA!!!!

-10???????

Μη μου βαζεις ιδεες!!!! Αν οπως καθε Σαββατο ξημεροβραδιαστειτε με τον Jimmyfox στο πλαισιο θα τα πουμε και απο κοντα. ;)

Link to comment
Share on other sites

και john dr πως εβαλες το ανεμηστηρι στην καρτα γραφικων???αν μπορεις βγαλε φωτο και ανεβασε την εχω και εγω ενα και θελω να το βαλω!!

Μπελάς. Που να βγάζω την κάρτα τώρα. Άσε που είναι και χάλια η φωτογραφική ( η Web camera όπως λέει και ο Jimmyfox ) μια crypto DC130II.

Πάρε τρεις χάλια φώτο από την MX480. Γενικά και στις δύο κάρτες ταίριαξε μια χαρά. Στην Geforce3 πάντως έκατσε καλύτερα. Η 4200 ίσως να είναι ελάχιστα μεγαλύτερη.

Βασικά η ψήκτρα από την μία κρατιέται από το PCB και από την άλλη από την ψήκτρα. Για αυτό το λόγο βέβαια αντικατέστησα τα πλαστικά καρφάκια με τα ελατήριο που κρατάνε την ψήκτρα, με βίδες και παξιμάδια ( βουτύρου ) στην 480. Στην Geforce3 δεν χρειάστηκε.

Χάνω 2 PCI έτσι βέβαια ( τύφλα να έχει η NVidia!!!! :D )

post-47-1442173740,6257_thumb.jpg

post-47-1442173740,6625_thumb.jpg

post-47-1442173740,7058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά. Και γω πρόσφατα τεμάχισα μια παλιά ψήκτρα με το φλεξιμ και την λείανα στον τροχό για τις μνήμες της vga και θα φτιάξω και για τα mosfets.

Το πρόβλημα είναι η επαφή, κανονικά για να κολλάνε θέλει thermapad που και κολλάει και είναι θερμοαγώγιμο. Εγώ πάλι τους βάζω AS ή απλή θερμοαγώγιμη πάστα και σε μια γωνία λίγη UHU για να κολλήσουν και μετά να μπορούν να βγουν…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.