Jump to content



Σκληροί δίσκοι αύξηση της χωρητικότητας vs Raid.


Piratis

Recommended Posts

Έχω raid0 2 80αρηδες , και σε μία συζήτηση με ένα φίλο μου του πρότεινα να βάλει και αυτός αλλά η διαφωνία μας ήταν στο ότι το κέρδος του Raid0 κατά τη γνώμη του έτσι και αλλιώς καλύπτεται σύντομα από την εξέλιξη των σκληρών οπότε δεν αξίζει να έχεις δύο σκληρούς στο PC (εκτός ίσως από ένα ακόμα για backup).

Δεν επέμεινα γιατί η κουβέντα με έβαλε σε άλλες σκέψεις, δυστυχώς με επιχειρήματα εναντίον μου.

Η βασική αιτία αύξησης της ταχύτητας είναι η μεγαλύτερη χωρητικότητα των σκληρών που αυξάνει και την πυκνότητα των δεδομένων. Εφόσον οι διαστάσεις των σκληρών είναι σταθερές διπλάσια χωρητικότητα συνεπάγεται διπλάσια πυκνότητα δεδομένων. Αν για παράδειγμα έχουμε ένα σκληρό 80 G και ένα 160 με την ίδια τεχνολογία διαύλου ,στα 7200rpm και ίδια cache, δεν θα έπρεπε με την παραπάνω απλή συλλογιστική να είναι σχεδόν διπλάσια (όπως στο Raid 0) η ταχύτητα του 160 εφόσον καθώς περιστρέφονται με την ίδια ταχύτητα και οι δύο, η κεφαλή όμως του 160 στον ίδιο χρόνο θα διαβάσει διπλάσια δεδομένα εξαιτίας τις διπλάσιας πυκνότητας? Πιθανόν να υπάρχουν παράγοντες που θα μειώνουν την απόδοση σε σχέση με το Raid όπως το ότι η μία κεφαλή θα πρέπει να κινείται περισσότερο για να εκτελεί διαφορετικές εργασίες, αλλά και πάλι η διαφορά δεν θα έπρεπε να είναι μικρή? Οικονομικά σίγουρα συμφέρει η αγορά ενός μεγάλου δίσκου σε σχέση με 2 μισούς και αν υπολογίσουμε τυχών raid controller ή το αυξημένο κόστος των μητρικών με τα extra η διαφορά είναι σημαντική. Ας μη πούμε και για τα προβλήματα με data corruption και διπλασιασμού του κινδύνου να χάσει κανείς τα δεδομένα.

Τελικά αξίζει το raid ? να πουλήσω τους 2 80αρηδες και να πάρω ένα 200?

Link to comment
Share on other sites

Ας μη πούμε και για τα προβλήματα με data corruption και διπλασιασμού του κινδύνου να χάσει κανείς τα δεδομένα.

:104: :104: :104: :104: To Raid0 έχει αυτά τα προβλήματα? :S

Anyway Εγώ πιστεύω ότι αξίζει...όταν άλλαξα από τον 80άρι WD σε 240άρι Raid0 είδα τρελές διαφορές ειδίκα κατά το Loading των windows.

Link to comment
Share on other sites

Το data corruption είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει, πάντα όταν έχουμε raid-0 πρέπει να είμαστε ποιο συνεπείς με τα back up μας, όσο για την ταχύτητα το raid-0 είναι αισθητά γρηγορότερο από ένα δίσκο ίδιας χωριτικότητας με τους 2 του raid.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χάσεις σε ταχύτητα.Το ρέιντ όπως εγώ το καταλαβαίνω είναι σαν να διπλασιάζει το δίαυλο επικοινωνίας με την μητρική!

Όσο για το data corruption φαντάζομαι ότι ισχύει διότι αν χτυπήσει ο ένας σκληρός χάνονται όλα τα δεδομένα και όχι τα μισά!

Link to comment
Share on other sites

όσο για την ταχύτητα το raid-0 είναι αισθητά γρηγορότερο από ένα δίσκο ίδιας χωριτικότητας με τους 2 του raid.
εξαρταται πολυ απο τον controller, δυστυχως δεν ισχυει παντα
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χάσεις σε ταχύτητα.Το ρέιντ όπως εγώ το καταλαβαίνω είναι σαν να διπλασιάζει το δίαυλο επικοινωνίας με την μητρική!

Όσο για το data corruption φαντάζομαι ότι ισχύει διότι αν χτυπήσει ο ένας σκληρός χάνονται όλα τα δεδομένα και όχι τα μισά!

ο δίαυλος είναι δεδομένος και ανάλογα με τον τύπο μετάδοσης udma5, sata klp έχεις ένα ανώτερο όριο 100 mb , 150 mb που τουλάχιστον οι μικροί δίσκοι δε το βλέπουν ούτε με κυάλια 30 mb.το raid δουλεύει με βάση την παραλληλία όπως με τους διπλούς επεξεργαστές.

τελικά δεν υπάρχει κανείς με μεγάλο δίσκο να μας δώσει ένα νούμερο από benchmark

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει το raid ? να πουλήσω τους 2 80αρηδες και να πάρω ένα 200?
Οπως ανεφερα ηδη η διαφορα στις επιδοσεις εξαρταται παρα πολυ απο τον controller Που χρησιμοποιεις και τον ποιο δεν αναφερεις. δεν ειναι λιγες οι περπτωσεις εκεινες που η διαφορα στην αποδοση σε raid 0 ειναι αμελητεα ή ακομα και μειωμενη λογω κακου controller.

Αν δεν χρησιμοποιεις καποιο dedicated raid controller τυπου adaptec το κερδος που εχεις σε γενικες γραμμες ειναι μικρο, δεδομενης της χρησης καποιου chipset τυπου Onboard Promise etc controller (λιγο καλυτεροι ειναι της Sil Image). Δε θα δεις ετσι καποια σημαντικη διαφορα αν εγκαταληψεις το raid 0 και προβεις στην αγορα καποιου μεγαλυτερης χωρητικοτητας ie SATA σκληρου.

Εχω εναν Seagate 160 GB SATA (ST3160023AS) αν νομιζεις οτι καποια benches σε ΑΤΤΟ etc μπορει να σε βοηθησουν.

Review:

http://www.thetechlounge.com/review.php?directory=seagate_160gb_sata&page=1

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι καλύτεροι controllers. Έχω μία Asus P4C800 E Deluxe. Αξίζει?
Απεχω αρκετα απο το να χαρακτηριστω ειδικος πανω σε θεματα τετοιου περιεχομενου, αλλα σου εγγυώμαι οτι με κατι σαν αυτο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=90&Nav_Section_Id=90&Catalog_Id=1&Product_Id=167488&Merchant_Id=1&sts_cid=3

θα δεις σημαντικη διαφορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι καλύτεροι controllers. Έχω μία Asus P4C800 E Deluxe. Αξίζει?

o καλυτερος, ταχυτρος και πλεον αξιοπιστος controller αυτη τη στιγμη κατα την γνωμη μου ειναι ο ενσωματωμενος ICH5R της Intel...

καθως δεν δεσμευεται απο το περιοριστικο pci....

Τωρα μια ανεξαρτητη καλη λυση controller Sata με 4 κιολας καναλια αλλα και Raid level 5...

ειναι ...αυτη

Το εχω κανα διμηνο τωρα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

αν και εν γνωση μου δεν ειναι και ο πλεον γρηγορος σε σχεση με οτι κυκλοφορει στην αγορα....

ειναι παντως οικονομικος....

οσο για την απορια του Piratis τωρα..

ειχα benchαρει τους 250αρηδες WD Caviar SATA και η διαφορα δεν ηταν τοσο μεγαλη οσο φανταζεσαι...

σε σχεση τουλαχιστον με ενας 160αρη...

καμια απολυτως σχεση με το Raid....

To δοκιμασα και σε σχεση με τους με τους τωρινους 200αρηδες Seagate Baracudas και η διαφορα μειωθηκε κι αλλο....

δυστυχως δεν εχω φυλαξει καποια screenshots...

Σε γενικες γραμμες παντως ειναι αληθεια οτι θελει καποια εξτρα προσοχη στα backups και στο overclocking μιας και αν χασεις τη συστοιχια λογω προβληματος των Win δεν μπορεις τις περισσοτερες φορες να ανακτησεις τα δεδομενα σου....

μονο εαν παιξεις με raid 01 οποτε και θα χρειαστεις 4 σκληρονια...

Συμπηρωματικα αναφερω οτι τυχον partitions στο Raid επιβαρυνουν τις επιδοσεις...

και οτι το οφελος απο τη λειτουργια μιας καθαρης συστοιχιας

ειναι εμφανες απο το χρονο Boot εως και το χρονο ανοιγματος εφαρμογων

ειδικα εαν δωσεις περι τα 250 που κανουν δυο 36αρηδες Raptors αυτη τη στιγμη θα δεις μεγαλη διαφορα....

στα screenshots παρακατω μπορεις να δεις ενα τυπικο Raptors Raid 0 στον ICH5R

Και ενα Raid 01 με 4χ200gb Seagate Baracudas στον 1640...

post-110-1442173748,3707_thumb.jpg

post-110-1442173748,4199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ο χρόνος να ανάγνωσης ενός αρχείου είναι

Χρόνος Αναζήτησης + Χρόνος Μεταφοράς

To Raid παίζει ρόλο μόνο στο δεύτερο μειώνοντάς το σχεδόν στο μισό. Το πόσο "σχεδόν" είναι αυτό το σχεδόν εξαρτάται καθαρά από τον Raid Controller.

Αντίθετα ο Χρόνος Αναζήτησης εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον σκληρό.

Οπότε, κατά τη γνώμη μου, εαν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα συνδύασε μικρό Χρ.Αν. με μικρό Χρ.Μετ. δηλαδή βάλε Raid με σκληρούς με όσο το δυνατόν μικρότερο seek time.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.