Jump to content



Ποσο σταθερο ειναι το συστημα σας?


ThorLite

Recommended Posts

Ποσταρετε εδω ποσες ωρες μπορει να τρεξει Prime το PC σας,πανω απο 24 το θεωρω απολυτα σταθερο το συστημα για να δουμε και τα δικα σας αποτελεσματα..........

Εδω εμενα στις 28 ωρες και 45 λεπτα το σταματησα,βλεπετε ακομα τα average Vcore και θερμοκρασιες.

post-80-1442173743,534_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα που ανεβάζω μόνο CPU το τοστάκι φτάνει και περισσεύει.Μετά το πρώτο λεπτό αρχίζω και ηρεμώ,μετά τα 5 λεπτά σιγουρεύομαι ,μετά το μισάωρο ... έχω δέσει το γαιδαρό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

24 ώρες prime? Υπερβολή το κόβω. Βασικά ένα memtest στην αρχή και prime για κανένα 3ωρο. Αν μετά από βδομάδες χρήσης δεν δω μπλε οθόνη τότε είμαι οκ.

Βασικά μόνο με folding δικαιολογώ 24ωρο testing. Το θεωρώ και ποιο ευαίσθητο από το Prime και σε τελική δεν νιώθεις ότι χάνεις και εντελώς τον χρόνο σου. Αν ανέβουν 2-3 WUs χωρίς λάθη είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι John dr, αν βάλεις το prime σε priority 10, το f@h δεν είναι πιο ευαίσθητο.

Θα επιμείνω πάντως σε πολύωρο prime. Ειδικά οι 3 ώρες που λες, δεν δείχνουν απολύτος τίποτα. Το απόλυτο minimum για να βγούν συμπεράσματα είναι κατά τη γνώμη μου 6 με 8 ώρες. Και αυτό για τα ενδιάμεσα βήματα. Όταν ψάχνουμε την τελική συχνότητα, για μένα το 24ωρο είναι αδιαπραγμάτευτο.

Link to comment
Share on other sites

εγω που δεν εχω κανει ποτε prime?

βασικα βαριεμαι να το τρεξω κτλ κτλ

αλλα ναι θεωρω οτι το συστημα μου ειναι stable 1000%

5 βδομαδες uptime με F@h, gaming, mp3,tainies,downloads νομιζω οτι ειναι αρκετες

εσεις τι λετε?

8οp

Link to comment
Share on other sites

Το πως ρυθμιζει ο καθενας το συστημα του επαφιεται σε αυτον τα ειχαμε και παλιοτερα αλλου..............

Ε αν δεν σου κολλαει το συστημα ή δεν πεταει μπλε οθονες κι αποτομες επανεκκινησεις ποιο ειναι το προβλημα???

Αν κανει εσφαλμενους υπολογισμους γιαυτο οταν αποφασισω που θα αφησω το συστημα κανω ενα μαμουθ προτζεκτ 48 ωρων κι ανω (τρεχοντας Mathematica φυσικα ε john_dr??).........

To MSF που βγαινει ειναι καπου 1 - 3 ΜΗz απο το MSF του SuperPi 32M.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ νομίζω ότι 24 ώρες Prime95 είναι πολύ... (και άμα σου βγάλει error στις 23 ώρες? LOL²) Anyway Το διπλό folding μου ανεβάζει περισσότερο τις temps από ότι το prime και έτσι ελένχω αν είναι stable :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ είμαι λίγο τρελλός με τη σταθερότητα, οχι τιποτε άλλο μου έχει τύχει να έχει πρόβλημα το pc και στο τέλος να ανακαλύπτω οτι φταίει το OC. Κανω και εγώ πολλές ώρες(μέρες) stability test και με prime95. Νομίζω στη συχνότητα που είμαι έχω τρέξει 2xPrime95 για 39-40 ώρες χωρίς πρόβλημα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο έχω ακούσει και αλλού για το Mathematica, και θέλω να μου πείτε αν τρέχετε κάποιο έτοιμο notebook ή έχετε φτιάξει κάποιο εσείς μόνο και μόνο για το stability test.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε το Mathematica ειναι ελαφρυτερο απο το Prime95.........

Oσο για τα Priorities που λενε καλυτερα να χρησιμοποιησετε την εκδοση παραλλαγη του Prime95 την Stress Prime 2004 (δειτε το sticky του Ujin) για το λινκ..........

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν καθε λογης αλγοριθμοι π.χ. ο υπολογισμος του π=3.14 γινεται με εναν πολυ αργο τη μεθοδο του Euler οποτε εσυ τρεχοντας το τσεκαρεις για ωρες αν τα δεκαδικα ψηφια ειναι σωστα.........

Κι αν πεταξει λαθη ειναι τυχαια την επομενη φορα θα ειναι διαφορετικα......... :034:

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν είμαι σταθερός αρχικά τρέχω SuperPi 4M, 3dMark 1 loop, Sandra CPU/mem.

Αν δω οτι το σύστημα τα σηκωνει, δοκιμάζω πιο υψηλή συχνότητα ώσπου να ζοριστεί σε κάποιο από τα παραπάνω.

Αφού καταλήξω στη συχνότητα που θέλω, τρέχω prime95 το πολύ για ένα βράδυ (πάω για ύπνο και το κλέινω το πρωί) δηλαδή περίπου 7 ώρες.

Αν το βγάλει ΟΚ το αφήνω εκεί και το δουλέυω το PC όπως το δουλεύω σε καθημερινή βάση. Απόλυτα βέβαιος για τη σταθερότητα του συστήματος είμαι μόνο αν περάσουν πολλές μέρες χωρίς να πετάξει BSOD ή κάνει διάφορα περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

Oσο για τα Priorities που λενε καλυτερα να χρησιμοποιησετε την εκδοση παραλλαγη του Prime95 την Stress Prime 2004 (δειτε το sticky του Ujin) για το λινκ..........

Τι διαφορές έχει το Stress Prime 2004 με το Prime95 που τρέχουμε ??

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχουν καθε λογης αλγοριθμοι π.χ. ο υπολογισμος του π=3.14 γινεται με εναν πολυ αργο τη μεθοδο του Euler οποτε εσυ τρεχοντας το τσεκαρεις για ωρες αν τα δεκαδικα ψηφια ειναι σωστα.........

Κι αν πεταξει λαθη ειναι τυχαια την επομενη φορα θα ειναι διαφορετικα......... :034:

Δηλαδή τρέχω το notebook 2 φορές και συγκρίνω τα αποτελέσματα και αν είναι ίδια είμαι ok ???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τρέχω το notebook 2 φορές και συγκρίνω τα αποτελέσματα και αν είναι ίδια είμαι ok ???

Καπως ετσι ειναι αλλα καλο ειναι να μην επεκταθουμε γιατι η εμπειρια μου μεχρι στιγμης οταν μιλαω για Mαθηματικα σε διαφορα threads με εχει οδηγησει στο συμπερασμα οτι ειναι βαρετα (δυστυχως ομως) απο το περισσοτερο κοινο.......

Αν θες να ανοιξεις καποιο thread και να κανεις την αρχη ευχαριστως να θα συμμετεχω........

Στην τελικη το προγραμμα που εχω φτιαξει κι οι διαφοροι οδηγοι στηριζονται σε Αριθμητικες μεθοδους δες κι εκει εχω κανει και πιο κατω Μαθηματικη εισαγωγη στα εντελως απαραιτητα........

Αν αρχιζα και μιλαγα για πιο βαθυτερες εννοιες εκει αστο καλυτερα...... :098: :098:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.