Jump to content


Nα πάρω SEMPRON ?


CmoS

Recommended Posts

Τι γνωμη εχεται για αυτους τους cpu...?

Σκεφτομαι να παρω εναν 2600 ή 2800...

Πως πανε στο OC ?ακουσα οτι πανε πιο καλα απο τους TB-B...

T ι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Bασικα...προσφατα πηρα εναν barton2500+ αλλα επειδη δε μου αρεσε το 11χ...ηθελα να παω σε 2700+ τουλαχιστον...Ε μεσα σε μια βδομαδα εξαφανιστικαν ολοι οι barton...

Ειδα κατι συγκριτικα και μπορω να πω οτι ειναι ιδιος σε επιδοσεις με εναν barton...

Για τον λογο οτι δε βρισκω αλλο barton σκεφτικα απλα να παρω τον sempron 2800+ 12χ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ, ίσα ίσα.....αν είναι δυνατόν να αγοράσει κάποιος σήμερα ένα TB. Μου ακούγεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΑΡΑΛΟΓΟ. Δηλαδή ας βγάλει και η Intel τίποτα Tualatin απο το ποτέ και ας τους πεί Proctokolium.....:067:ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου οι sempron απο οτι ξερω και εχω διαβασει σε ξενα και ελληνικα site βγηκαν μονο και μονο για να ανταγωνιστουν(που το καταφερνουν με το παραπανω)τους celeron.Για να σου δωσω να καταλαβεις οι sempron ειναι κομμενοι Α64 ή αλλιως ΤΒ.Με αποτελεσμα ο sempron 2800+ να ειναι μεχρι 35-40% χειροτερος απο εναν barton 2600+!Πιστευω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δωσω να καταλαβεις οι sempron ειναι κομμενοι Α64 ή αλλιως ΤΒ.

Δεν είναι κομμένοι Α64 τουλάχιστον όχι στο socketA. Στο socketA δεν έχουν καμιά απολύτος σχέση με Α64 όπως επίσης αν ...κόψεις έναν Α64 δεν παίρνεις Tbread. Στο Socket A είναι οι γνωστοί Tbreads. Καμία απολύτος διαφορά πλην ονόματος.

Μόνο οι Semprons σε 754 είναι κομμένοι Α64 ( 1 Hyper transport - single channel mem controller, 256Kb cache, 32bit only ).

Με αποτελεσμα ο sempron 2800+ να ειναι μεχρι 35-40% χειροτερος απο εναν barton 2600+!Πιστευω να σε βοηθησα!

Δεν ισχύει αυτό. Το 35-40% κάτω σε σχέση με τον 2600+ Barton είναι τουλάχιστον υπερβολικό και λάθος για τον 2800+. Το ότι έχει γίνει μαγείρεμα από πλευράς AMD είναι γεγονός μιας και πλέον έχουμε Celeron Rating κατά κάποιο τρόπο αντί για Pentium Rating. Αυτό σημαίνει ότι ένας Sempron 2400+ είναι χειρότερος από έναν Tbread 2400+ μιας και ο πρώτος είναι στα 1.667MHz ενώ ο δεύτερος στα 2.0GHz. Αν δεν κάνω λάθος ο Tbread 2000+ ήταν στα 1.667MHz.

O Sempron 2800+ λοιπόν είναι ισοδύναμος με έναν Tbread 2400+ και μάλλον κάπου 10% ποιο αργός από τον Barton 2600+.

Υ.Γ. Οι συχνότητες των Socket A Semprons είναι οι παρακάτω:

2800+ 2.0 Ghz 256KB (exclusive)

2600+ 1.833 Ghz 256KB (exclusive)

2500+ 1.750 Ghz 256KB (exclusive)

2400+ 1.667 Ghz 256KB (exclusive)

2300+ 1.583 Ghz 256KB (exclusive)

2200+ 1.5 Ghz 256KB (exclusive)

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι βλεπω Γιαννη μας τα εχει σκοτισει τα @@ρια με αυτα τα PR Rating εγω τρεχω στα 2200 κι εχω 3200+ κι ο αλλος τρεχει 200ΜΗζ λιγοτερο κι εχει 2800+???

Με τι ισοδυναμουν τεσπα ας λεει οτι θελει η AMD εχω ΜΗζ κοιταω και με αυτα εκανα τις αγορες μου....... :046:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με τα 2200MHz του Α64 έχεις έναν 5000+. ( Celeron rating )

Υ.Γ. Αφού κάνει μαμακίες το τμήμα marketing της Intel γιατί να μην κάνει και της AMD?

Όπως βλέπεις η AMD προσπαθεί να ξεπεράσει την Intel σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Αστο μαλλον γιατι πεφτεις εξω..............

Τα 2200 που τρεχει default ο Α64 μου ειναι 6000+ σε Celeron κι αν παμε σε καθαρο FPU και τον ανεβασω στα 2500 οπως ειναι σε Celeron βγαινουν 10000+ :042: :042: :042:

H μ***κια πηγε συννεφο γενικως τεσπα ας παμε για υπνο τωρα....... :015:

Link to comment
Share on other sites

Αν οι Semprons έχουν χαμηλότερη τάση λειτουργείας από τους Thoroughbred και υποστήριξη SSE2 δε βλέπω το λόγο να τον θάβουμε.

Δεν έχω δει τιμές αλλά για ένα απλό σύστημα πιστεύω οτι είναι παραπάνω από αρκετοί. Και αν υπερχρονίζονται και καλά δε βλέπω γιατί να μας χαλάει. Σιγά τη διαφορά στην απόδοση που είχε ο barton από τον Τ-bred. Η αρχιτεκτονική του Athlon δεν επωελείται τόσο από την μεγάλη L2 cache όσο του Pentium.

Αν ένας Sempron 2GHz κλοκαρει στα 2,5GHz (25% πάνω -όχι κάτι το υπερβολικό δλδ) δεν θα είναι καθόλου, μα καθόλου άσχημα....

Link to comment
Share on other sites

Ο 2400+ που είχα στα 2v πάνω σε 7njs πήγαινε 2.5G. Και αν είναι με χαμηλότερο voltage αυτό πάω στοίχημα το έκανε και ο 2400+ mobile κάπου στα 1.85v. Άρα είναι κάτι που ήδη έχει γίνει, ανοίκει στο παρελθόν (πλούτησε και απο αυτό) και η ΑΜΔ απλά το επαναβαπτίζει και το ξαναρίχνει στην αγορά αυτή την φορά ως αντίπαλο το Sernerοn. Σε τα μας ρε ΑΜΔ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πουλάει στην ίδια τιμή με πριν μικρότερης ταχύτητας επεξεργαστες αλλάζοντας απλά στα μουλωχτά το PR rating με CR rating.

Άντε τώρα ο άλλος να ξέρει ότι ο 2400+ του καλοκαιριού είναι ουσιαστηκά ο 2800+ του χειμώνα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.