Jump to content



Υπάρχει σωτηρία για έναν παλιό δίσκο;


sa1901

Recommended Posts

Θα σας γυρίσω πολύ πίσω...

Μιλάμε για έναν δίσκο περίπου 15 χρόνων. Δούλευε μέχρι πρόσφατα σε έναν 386 με windows 3.1.

Πρόκειται για έναν Quantum ProDrive ELS 127 MB (ακούς Sean; )

Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να με ενδιαφέρει η αξία του δίσκου, αλλά κάποια από τα δεδομένα του. Στάματησε να δουλεύει και μου τον φέραν να τον δω.

Τον έβαλα σε έναν Pentium I ως Secondary Master βάζοντας χειροκίνητα στο bios τα χαρακτηριστικά του. Δεν τον είδε, όπως φυσικά υποψιάζεστε...

Το πρόβλημα είναι ότι ο δίσκος δεν ακούγεται καθόλου να δουλεύει. Δεν κουνιέται τίποτα. Οπότε υποθέτω πως παρέδωσε το πνεύμα. :059:

Έχει κανείς καμία ιδέα, αν μπορούμε να πάρουμε τα δεδομένα από αυτόν και με ποιό κόστος;

Κάποιος είχε αναφέρει μία εταιρεία που κάνει αυτήν την δουλειά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω στοιχεία γι' αυτήν. Λέτε να γίνεται κάτι ή ο δίσκος είναι τόσο παλιός που δεν ασχολείται κανένας πια; .... :087:

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά που ζητάνε απ’ ότι έχω ακούσει είναι πάρα πολλά. Μια καλή περίπτωση μόνο είναι να υπήρχε άλλος ένας ίδιος δίσκος αλλά απ’ ότι φαίνεται πολύ δύσκολο το κόβω…

@dellman αν βρεις κάποιο link για το manual που αναφέρεις πόσταρε το, θα μ’ ενδιέφερε πολύ…

Link to comment
Share on other sites

το αρχειο με τους 200 τροπους δεν το διαβασα αλλα δοκιμασε και αυτο

βαλε το δισκο σε σακουλα και κλεισε την καλα μετα βαλτον στην καταψυξη για καμια ωρα

βγαλτον και γρηγορα βοοτ και αντιγραφη.

ειναι κουφο αλλα λογω ψυξη πρεπει να μικραινουν για λιγα χιλιοστα τα εξαρτηματα του και μπορει να τον διαβασεις το εχω δοκιμασει καποτε και δουλεψε οσο ηταν κρυος, χρονος αρκετος για να κανεις αντιγραφη οτι χρειαζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.