Jump to content



nForce3 150, 3o IDE και drivers της πλάκας...


JimmyFox

Recommended Posts

Η μητρική μου είναι η Chaintech ZNF3-150. Φοράει το "αγαπημένο" μου nForce που για μια ακόμα φορά κατάφερε να με τρελλάνει (με την αρνητική έννοια ως συνήθως).

Το nForce3-150 ελέγχει 3 ανεξάρτητα κανάλια IDE σε αντίθεση με τα άλλα chipset. Καλό αυτό. Το οτι λειτουργούν όμως ανεξάρτητα από τη λογική δεν είναι καλό.

Το 3ο ΙDE αναγνωρίζεται ως "Parallel-to-SATA bridge controller" και δείχνει ή οτι τα σαϊνια της nVidia έχουν προσβαση σε κακής ποιότητα ντόπα ή οτι πάνω στη βιασύνη τους να παρουσιάσουν ένα chipset για τον Α64 δεν πρόλαβαν να προγραμματίσουν τον S-ATA controller και τον βάφτισαν P-ATA.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα άρχισαν με τη μη σωστή αναγνώριση ενός εκ των Seagate 80GB. Όπου και να τον έβαζα το σύστημα δε bootαρε σωστά.

Δε μ@μιέται λέω, δεν πειράζει. Ευτυχώς την κατάσταση έσωσε ο φίλος john_dr ο οποίος δέχτηκε να μου δανείσει τον WDC 80GB του και να πάρει αυτός τον Seagate.

Ίσως και να φταίει η μητρική (οι Chaintech δε φημίζονται και για την καταπληκτική τους σχεδιαση ούτε για την ποιότητά τους). Δεν έδωσα βάρος σε αυτό, δε στεναχωρήθηκα και πολύ (αν και ο WDC είναι σαφώς πιο θορυβώδης από τους Seagate μου).

Το πανηγύρι αρχίζει με το 3ο IDE που είναι πραγματικά σπαστικό.

Το DVD-Recorder μου (LG 4082B) αν και αναγνωριζόταν κανονικά από το σύστημα δε μπορούσε με τίποτα να γράψει ούτε DVD ούτε CD.

Ασ'το καταπιώ και αυτό λέω και αλλάζω τη διάταξη των drives.

Βάζω λοιπόν το LG ως Secondary Master και το Plextor 241040A ως slave στο 3ο IDE.

Link to comment
Share on other sites

To αποκορύφωμα όμως ήρθε σήμερα.

Έως το απόγευμα αυτό χρησιμοποιούσα τους nVidia IDE drivers από το CD της μητρικής.

Το LG αν και μπορούσε να γράψει DVD πλέον τα έγραφε σε 4χ αντί 8χ σε δισκάκια τα οποία έγραφς κανονικά σε 8χ χωρίς προβλήματα σε VIA-based μητρική ή ακόμα και στην Gigabyte 7N400 Pro2 (nForce2 Ultra 400).

Σκέφτηκα λοιπόν να τους αναβαθμίσω στους τελευταίους 4.15 IDE drivers. Οι οποίοι έγραφαν χαρακτηριστικά οτι ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ τη συμβατότητα με πολλά drives και διάφορα bugs που προκαλούσαν ακόμη και χτυπήματα των δίσκων.

Link to comment
Share on other sites

Ε, όπως καταλαβαίνετε, όχι μόνο δε βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά το Plextor που ήταν στο 3o ΙDE ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!

Τρελλάθηκα!

Από το BIOS αναγνωριζόταν κανονικa αλλά στα Windows δεν εμφανιζόταν στον Device manager.

Όπως θα έκανε κάθε νοήμων άνθρωπος στη θέση μου, διαλόστειλα την nVidia και μαζί και τους χαζοdrivers της και με το που έβαλα τους Microsoft ΙDE το Plextor εμφανίστηκε ως δια μαγείας χωρίς καν restart.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι ηθελες και συ και πηρες Chaintech? Παρε εκει μια Gigabyte να ησυχασεις!!! Παντως κατι τετοια κουλα μου ειχε κανει η πρωτη 7N400Pro2 με τα 2 επιπλεον IDE. Δεν αναγνωριζε τπτ με καμια παναγια. Τελικα την εστειλα στο διαολο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι ηθελες και συ και πηρες Chaintech? Παρε εκει μια Gigabyte να ησυχασεις!!! Παντως κατι τετοια κουλα μου ειχε κανει η πρωτη 7N400Pro2 με τα 2 επιπλεον IDE. Δεν αναγνωριζε τπτ με καμια παναγια. Τελικα την εστειλα στο διαολο.....

E τώρα βεβαιώθηκα οτι ή έπεσες στο 7% της ελαττωματικής βιομηχανικής παραγωγής όσον αφορά τη Gigabyte ή οτι δεν ήξερες πως να τη σετάρεις.

Στην gigabyte 7Ν400 Pro2, που ακόμα έχω στο 2ο PC, τα drives δούλευαν όλα μια χαρά. Ακόμα και στα 2 extra IDE της ITE.

Μακάρι να είχε η Gigabyte μητρική με 754 και PCI lock να την έπαιρνα.

Όσο για την Chaintech την πήρα γιατί τη βρήκα μισοτιμής και μπήκα στον πειρασμό να μεταβώ νωρίς στα 64-bit....

Link to comment
Share on other sites

Rommel αν σου εξηγήσω τι παίχτηκε εκείνες τις μέρες θα με δικαιολογούσες.... Ήταν να μου έλεγε η μοίρα "Πάρε Α64... Πάρε Α64...." Σαν το διαβολάκι από αριστερά σου που σε βασανίζει κάθε φορά που βλέπει κάτι που του αρέσει....

Σου είχα πει νομίζω οτι το κόστος μητρικής-επεξεργαστή-ψύκτρας μου κόστισε μόλις €160. Αν το καθυστερούσα θα έδινα κάποια στιγμή τα διπλάσια ή απλά θα περίμενα για του χρόνου.

Η ουσία είναι να βολεύεσαι και να κάνεις τη δουλειά σου. Με την αλλαγή του driver μια χαρά την κάνω. Απλά έπρεπε να δοθεί δημοσιότητα στο θέμα για να ξέρουν και οι άλλοι τι παίζει ωστε να ξέρουν τι μπορεί να αντιμετωπίσουν.

Δε θα έπαιρνα ποτέ καινούρια Chaintech και υπό άλλες συνθήκες δε θα είχα ανάγκη τα 3 IDE που δίνει. (Θέλω οπωσδήποτε πολλά IDE -ένας από τους λόγους που την πήρα).

Το πρόβλημα πλέον λύθηκε αλλά καλό έιναι να γνωρίζουμε τυχόν προβλήματα και λύσεις στα PC του καθενός ωστε να ξέρουμε τι γίνεται και πως να αταπεξέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ JimmyFox αν δεν ηξερα πως να τη σεταρω πως γινεται και η asus μου κανει παπαδες τωρα?

Εγώ είπα οτι δε μπορούσες να σετάρεις την Gigabyte, όχι την Asus... Tι σχέση έχει το ένα με το άλλο?

Με λίγο research θα έβλεπες οτι τα 2 extra IDE της Gigabyte δεν υποστήριζαν από την αρχή optical drives λόγω βλακείας της ITE. με αναβάθμιση λοιπόν του BIOS του controller (απο το site της ITE) έβλεπε κανονικά όλα τα Optical Drives.

Επίσης, το Dual Bios σε εμένα δουλεύει κανονικά και γι'αυτό είπα στην αρχή οτι μπορεί να έτυχε σε εσένα malfunctional κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να μου ηρθε οντως ολη η γκαντεμια της gigabyte κατακουτελα, γιατι οπως σου ειπα και στην μπαλα, ενω καταλαβαινε οτι την ακουσε το ενα της bios πηγαινε να αντιγραψει το αλλο και εκει σκαλωνε. εβγαζε error. Τεσπα οξω απο δω δεν με ενδιαφερει πλεον :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Aφού σου έκατσε καλά η Asus δεν έχεις λόγο ούτε να σκέφτεσαι τη Gigabyte.....

Αλλά πάντα πρέπει να κάνουμε όλοι θυσίες στο βωμό της Θεάς τύχης όταν κανουμε αγορές γιατί αλλιώς, μας βγαίνει το λάδι....

Link to comment
Share on other sites

Mια παρατήρηση ακόμα που παρέλειψα από την αρχή.....

Το 3ο IDE ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ DMA! Με αποτέλεσμα όταν είναι πάνω του κάποιο Recorder ο επεξεργαστής να χτυπάει μέχρι και 99% usage.

Και να σκεφτείτε οτι το 3ο IDE ελέγχεται από το nForce και όχι απο 3rd party controller...

Link to comment
Share on other sites

μεσα στον πανικο τους τα εργοστασια να υλοποιησουν nf3 οπως βλεπεις βγαζουν πατατες....ο πειρασμος να φανε τα πρωτα κομματια της αγορας-πιτας τους ωθει σε βιαστικες και προχειρες υλοποιησεις...η chaintech,γνωστη μετρια μαρκα,δεν εχει παρα να ακολουθησει αυτη τη στρατηγικη ετσι ωστε να μην μεινει πισω ....

παραυτα περιμενω με νεοτερoυς οδηγους για ΤΟ ΝΦ3 να λυθουν ακρκετα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Η Chaintech το έχει κάνει επάγγελμα να βγάζει βιαστικά μητρικές με πρωτοεμφανιζόμενα chipsets. Μάλιστα αν το chipset αυτό είναι παρόμοιο με παλιότερο ουσιαστικά χρησιμοποιεί την παλιά πλακέτα με το νέο chip. Για αυτό και πολλές φορές αγνοεί τις δυνατότητες του chip και χρησιμοποιεί πολλά third party… chips.

Link to comment
Share on other sites

Η Chaintech το έχει κάνει επάγγελμα να βγάζει βιαστικά μητρικές με πρωτοεμφανιζόμενα chipsets. Μάλιστα αν το chipset αυτό είναι παρόμοιο με παλιότερο ουσιαστικά χρησιμοποιεί την παλιά πλακέτα με το νέο chip. Για αυτό και πολλές φορές αγνοεί τις δυνατότητες του chip και χρησιμοποιεί πολλά third party… chips.

:023: :052:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.