Jump to content



Ποιό τροφοδοτικό έως 50 Ευρώ;


assasine

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα τροφοδοτικό για το (φθηνό) pc ενός φίλου που δεν θέλει να δώσει πάνω από 50 Ευρώ. Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα χρήματα;

Το ram-shop έχει ένα 400άρι JJ. Σε αυτό το link http://www.jj-computer.com/Product/psu-atx12-01.htm είδα οτι τα ρεύματα που δίνει είναι πολύ καλά για τα χρήματά του. Να το πάρω; Έχει κανείς τροφοδοτικό από την εταιρεία αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Q-tek OOOOYYYY 666 ΟΟΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥ

Πέρα από την πλάκα, τέτοια τροφοδοτικά δεν είναι ΠΟΤΕ τόσα watt, στην περιπτωσή μας 550.

Τα watt αυτά που αναφέρουν αυτές οι εταιρίες, είναι το μάξιμουμ και φυσικά δεν μπορόυν να το δώσουν συνεχόμενα, παρα μόνο όταν υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες.

Πέραν της PC Power & Cooling και της OCZ δεν ξέρω κάποια άλλη εταιρία που να αναφέρει τα watt του τροφοδοτικού της με βάση τις πραγματικές/ καθημερινές συνθήκες.

Για τα 2 τροφοδοτικά που λέμε, το Chieftech και να μην αναφέρει τα πραγματικά watt, η απόκλιση θα είναι μικρή, καθώς μιλάμε για μικρά μεγέθη (360w). Επίσης τα εν λόγο τροφοδοτικά είναι αποδεδηγμένα "σκυλιά" σηκώνοντας και συστήματα, που λογικά δεν θα έπρεπε να αντέχουν.

Τέλος, δείτε αν θέλετε το pdf εδώ από την PC P&C, καθότι μάλλον τα εξηγεί καλύτερα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν της PC Power & Cooling και της OCZ δεν ξέρω κάποια άλλη εταιρία που να αναφέρει τα watt του τροφοδοτικού της με βάση τις πραγματικές/ καθημερινές συνθήκες.

Ujin βάλε και τη Fortron μέσα σε αυτές!

Το 400άρι της βγάζει 30W περίπου λιγότερα απο το Antec 480 Truepower.. :068:

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο παιδια ο πιτσιρικος (Ujin)

Απο κατι λιγο που το εψαξα τον τελευταιο καιρο, παιζουν πολλες φολες στην επιλογη τροφοδοτικου.

Καποιοι αναφερουν watt σε ιδανικες θερμοκρασιες, οπως αναφερει το ομορφο pdf-ακι της PC P&Cκλπ

Τελος τα PC P&C ειναι τα μοναδικα τα οποια δινουν απο τον κατασκευαστη 1% αποκλιση στις τασεις που δινουν.

Ολα τα αλλα "παιζουν"

Link to comment
Share on other sites

Ujin βάλε και τη Fortron μέσα σε αυτές!

Το 400άρι της βγάζει 30W περίπου λιγότερα απο το Antec 480 Truepower.. :068:

Ναι έχεις δίκιο για την Forton, την ξέχασα.

Όχι πως δεν κλέβει και αυτή λίγο στα μεγάλα μοντέλα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνοντας τι τάσεις βγάζει το Chieftec 360W και το Power Innovator 450W από τα ταμπελάκια τους και μαντεύοντας στο πως υπολογίζουν τα Watt στο Power Innovator, αυτό που συμπέρανα είναι ότι αν έβγαζε το Chieftec των 360W η εταιρία που βγάζει τα Power Innovator το όνομά του θα ήταν Power Innovator 470W.

Οπότε εδώ παίζει κάτι σε στυλ PMPO και RMS όπως στα ηχεία. Για πέστε μου. Αν δείτε ηχεία που γράφουν 500W PMPO δεν θα μπείτε στον πειρασμό να διαβάσετε και το πόσα Watt RMS δίνουν? Νομίζω πως ναι μιας και τα PMPO μάλλον δεν λένε τίποτα. Το ίδιο ισχύει και για τα 550W των Q-Tec με βάση τις εμπειρίες της πλειοψηφίας των χρηστών κατά την γνώμη μου.

Και εγώ προτείνω Chieftec ή κάποιο HEC σε τιμές μέχρι 50€.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να κλέβει ρε συ..Τα μεγάλα της μοντέλα (530 και 550) είναι πολύ καλά. Σε ποιό μοντέλο λες?

Και στα 2 αυτά αναφέρομαι.

Μην νομίζεις, και το δικό μου το Antec 550 "κλέβει".

Σε τέτοιες εταιρίες αναφέρεται το pdf της PC P&C. Σιγά μην έδινε σημασία σε Qtec και άλλες τέτοιες εταιρίες η PC P&C. :110:

Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 αυτά αναφέρομαι.

Μην νομίζεις, και το δικό μου το Antec 550 "κλέβει".

Σε τέτοιες εταιρίες αναφέρεται το pdf της PC P&C. Σιγά μην έδινε σημασία σε Qtec και άλλες τέτοιες εταιρίες η PC P&C. :110:

Νόμιζα οτι έλεγες για τα Αmperes της 12αρας τους...

Οι περισσότεροι την πατάνε γιατί διαβάζουν στα χαρακτηριστικά των 530 και 550 οτι βγάζουν 18Α στα +12V και τους φαίνονται λίγα!Έλα όμως που έχουν 2 γραμμές 12άρες (ξεχωριστή γραμμή για τη CPU)!

Δηλαδη 36Α στα +12V. :051:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.