Jump to content



Overclock σε 2.8c


emnezia

Recommended Posts

Έχω ένα P4 Northwood 2.8c πάνω σε μια Epox 4PDA5+. Οι μνήμες είναι Kingston 200 cl3

Η ψύξη είναι νερό.

Τον δούλευα καιρό στα 3.5 σταθερά Prime κλπ με τις μνήμες στα 200(max στα 235 dual channel).

Όταν τις έχω σε dual το σύστημα δεν μπουτάρει παραπάνω με τίποτα.

Σε single channel mode, το σύστημα κάνει boot στα 3.85 αλλά κολλάει σχεδόν με το που πάει να φορτώσει στα windows. Στα 3.8 μπαίνει αλλά με μεγάλη αστάθεια.

Με δοκιμές είδα ότι στα 3.6 μεν δεν περνάει prime(κολλάει στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα) αλλά το δουλεύω αρκετό καιρό χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Ρεύμα του έχω δώσει μέχρι 1.625 (1.525 το default) αλλά δεν έχω δει διαφορά.

Τις τελευταίες μέρες έδωσα στο Vagp παραπάνω ρεύμα +0.1 και είδα οτι boot-άρει στα 3.9 και σε μικρότερες συχνότητες <3.8 μπαίνει win και το prime κολλάει μετά από κανά 40λεπτο.

Το θέμα είναι να δώσω κι άλλο ρεύμα στο Vagp (+0.4 πάει) και στο vcore ή θα τα πάρω όλα στο χέρι (Radeon 9200 έχω - χωρίς ψύχτρα). Φτηνή κάρτα αλλά δεν θέλω και να την σκίσω.

Επίσης ρεύμα vcore πόσο προτείνετε να δώσω; Γενικά καμιά ιδέα μπας και σταθεροποιηθεί παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι 1.7 Vcore θα σου προτεινα μια κι εχει νερο (υποθετω οτι θα ειναι καλα στημενο το συστημα)...........

Φυσικα σε καθε περιπτωση πρεπει να πολυμετρησεις τη μητρικη για να εισαι σιγουρος........ :116:

Δες την Intel βαση δεδομενων ολοι νερο ειχανε εκτος απο δυο που ειχαν Prometeia.....

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες είναι καλές, δηλαδή 38 σε full load στα 1.6. Λογικά πρέπει να δίνει λιγότερο vcore όταν ζορίζεται γιατί την βλέπω (απο software monitor της μητρικής) να παίζει προς τα κάτω.

Στην βάση με νερό είδα οτι οι περισσότεροι παίζουν στα 3.5

Τώρα σκέφτομαι να δώσω vagp , μιας και πέτυχα ένα site που έλεγε οτι αν ανεβάσεις σε αυτή τη μητρική το vagp δίνεις ρεύμα στο chipset, το θέμα είναι μην τινάξει πέταλα η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Aφου εχω εικονες στα FAQ σταθερο χερι θελει...........

Κανε και seek σε ενα thread του Bαρελα εκει ειχα ανεβασει κι αλλο υλικο......

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1204&page=2&pp=20

εκει ειναι......

Link to comment
Share on other sites

Το FAQ το έχω δει. Το χέρι φοβάμαι! Πάντως και να την πολυμετρίσω και να δω έστω οτι έχει σταθερό ρεύμα. Να τις δώσω 1.7; Για καθημερινή χρήση πολύ δεν είναι. Αν και αμφιβάλω οτι θα κάνει τίποτα το vcore. Πιο πολλά ελπίζω στο vagp. Απλά δεν ξέρω έχει γίνει κανένα παιχνίδι με το τελευταίο; Αντέχουν οι κάρτες γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Ενα λαθος που κανετε η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι να μην τρεχετε ορισμενα βασικα προγραμματα των Tools............

Για παραδειγμα αν εχεις βρει MSF με αλλα ρευματα μικροτερα τοτε τρεξε τον O/c Analyzer να αποφανθεις αν αξιζει να δωσεις κι αλλο ρευμα.........

Κανεις μια γρηγορη εκτιμηση και μετα οταν κατασταλαξεις καπου τοτε τρεχεις ο,τι προγραμμα θες για ωρες.......

Δε μπορω να λεω τωρα περισσοτερα υπαρχουν αλλα threads για αποριες περι των Tools μη ξεφυγουμε παντως κανουν και για Intel τεσπα....

Για παιχνιδια δεν ξερω μια και δεν ασχολουμαι με το αντικειμενο και περισσοτερες πληροφοριες δε μπορω να σου δωσω μια κι ανηκω σε αλλο στρατοπεδο και στερουμαι γνωσεων....

Οποτε δεν εχω τσιτωσει ποτε καρτα γραφικων (μια μουφα εχω ισα να δειχνει τα ΨΨΨ)....

Link to comment
Share on other sites

Με την κάρτα γραφικών δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι θα κερδίσεις κάτι γιατί στην EPOX δεν ανεβαίνει με το VAGP και VCHIP. Δοκίμασε πρώτα πόσο πάει ο επεξεργαστή σου με διαιρέτη στις μνήμες για νς μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Αν και θα΄λεγα οτι 3900 με νεράκι είναι παρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω τώρα την ευστάθεια με prime δίνοντας Vagp. Παλιά prime ok ήμουν με default όλα τα ρεύματα στα 14χ250. Prime παντού είναι διπλό.

Μέχρι στιγμής είδα ότι με vagp από 1.6(deafult) στα 1.7 δουλεύει σε μεγαλύτερες συχνότητες. Στα 14χ255 έβγαλε 9ωρο(το έκοψα για να ανεβάσω συχνότητα).

Μετά στα :

fsb Vagp vcore αποτέλεσμα

265 1.7 1.575 κόλλαγε στο 5λεπτο.

265 1.9 1.575 κόλλαγε στο 5λεπτο.

265 1.7 1.650 Reboot μετά το post

265 1.9 1.700 κόλλαγε στην ανίχνευση sata

265 1.9 1.600 μέχρι στιγμής prime 25λεπτά χωρίς λάθος

Μου κάνει εντύπωση πως "μπουκώνει" με μεγάλα volt στο vcore, και ότι το βοηθάει όταν ανεβάζω το vagp.

Τώρα αν δίνει ρεύμα στο chipset δεν το ξέρω, το διάβασα σε ένα άσχετο ξένο forum.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν δίνει ρεύμα στο chipset δεν το ξέρω, το διάβασα σε ένα άσχετο ξένο forum.

Κοιταξες στο BIOS αν εχει επιλογη Vdd Voltage????

Aυτο ειναι ολο κι ολο.......

Κρινοντας απο τον πινακα που παρεθεσες βλεπω οτι τραβαει αποτομα την ανηφορα κι επαναλαμβανω να κοιταξεις την Intel βαση δεδομενων οπου οι περισσοτεροι P4 ειχαν χαμηλο δεικτη n......

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δυστυχώς. Μόνο Vagp(1.6-1.9), vcore(1.525-1.850) πάει βέβαια και λιγότερο, vmem(2.7-3.0).

Windows έχω μπει μέχρι 14χ272 (χωρίς να παίξω με το vagp) όχι όμως prime stable.

Τώρα κάνω κάποια πειραματάκια με το vagp για να έχω δεδομένα (προσπαθώ να είμαι τουλάχιστον 1ώρα prime stable για να συνεχίζω) για το πρόγραμμα ωστε να βγάλω και τελικούς πίνακες.

Το καλό είναι οτι οι θερμοκρασίες μου παίζουν μέχρι 35 max ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.