Jump to content



Γιατί με 55C full load δεν είμαι σταθερός;


gto234

Recommended Posts

Λοιπόν έχω έναν TbredB 2000+ σε gigabyte GA-7VA.Τον χειμώνα τον δούλευα με FSB 166 apo 133 με 1.75V και με max temp 44-46C.Τότε είχα δοκιμάσει prime95 και έβγαζε 12ωρο χωρίς πρόβλημα.Τώρα το καλοκαίρι με max temp περίπου 55C μου πετάει λάθος ή κάνει reboot στο prime!Τι φταίει άραγε;Η θερμοκρασία νομίζω είναι σε πολύ λογικά επίπεδα!Δεν έγινε καμμία αλλαγή στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασια ειναι απο Bios ? δεν ξερω την μητρικη και τα κουσουρια της αλλα μηπως σου δειχνει λαθος θερμοκρασιες ? το εχεις τεσταρει με καποιο αλλο thermistor ?

εεε μην τρελενεσαι οπου να ναι χειμωνιαζει ...(λολ)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι η αυξηση των 9-11C μου φαινεται αρκετα υποπτη!

ο ΤΒ μου πανω απο 51-52C κολουσε ακαριεα,χωρις μπλε οθονες.

εκτος απο πριμε εχεις προβληματα αλλου??

Αν οχι μη τρεχεις πριμε!!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο πριμε εχεις προβληματα αλλου??

Αν οχι μη τρεχεις πριμε!!

Ψψψψψψψττττ αδερφε...

Σβηστο γρηγορα μην το δει ο Ujin..... Ειναι prime-o-κ@vlos

Ετσι και σε παρει μυρωδια, δεν σε ξεπλενει ουτε ολο το Ariel με τον Αρναουτογλου μαζι!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι η αυξηση των 9-11C μου φαινεται αρκετα υποπτη!

ο ΤΒ μου πανω απο 51-52C κολουσε ακαριεα,χωρις μπλε οθονες.

εκτος απο πριμε εχεις προβληματα αλλου??

Αν οχι μη τρεχεις πριμε!!

Αμάν!!!!! :119:

Να μην τρέξει prime????? :022:

Απαπαπαπαπαπα!!!!

Πέρα από την πλάκα, αν βγάζει λάθος στο prime, τότε κάτι δεν είναι stable.

Τώρα αν δεν απασχολεί κάποιον να είναι stable δεν υπάρχει λόγος να το τρέξει.

Μεγάλο ρόλο παίζει όμως και μετά από πόση ώρα βγάζει λάθος το prime.

Αν βγάζει νωρίς τότε το σύστημα είναι σχεδόν αδύνατον να είναι λειτουργικό.

Αν βγάζει μετά από π.χ. 10 -12 ώρες, τότε ίσως πολύ μπορούν να ζήζουν με αυτό.

Εγώ ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Aν δουλευουν ολα ok κ βγαζει λαθοι το πριμε,θα κατσει να παιζει με αυτο?

εγω παντος ΟΧΙ.

ο παλιος ΤΒ δεν εβγαζε 5λεπτα πριμε,αλλα επαιζα ολα τα games μου κ οτι αλλο χωρις προβλημα.

τελικα ηταν stable ή οχι αυτο system?

εγω θα παρω το πρωτο!

Link to comment
Share on other sites

Οι περιπτώσεις όπου το prime θα βγάζει λάθος όσο γρήγορα και δεν θα κολλάει αλλού είναι πάρα πολύ σπάνιες.

Αλήθεια πόσο σίγουρος θα αισθάνεσαι άμα ξέρεις οτι έχει βγάλει λάθος?

Π.χ. θα παίζεις ένα παιχνίδι και θα κάνεις save κάθε 2-3 λεπτά μήπως κολλήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το prime είναι "μανούλα". Error στην ~8η ώρα στα large FFT και error free 24 ώρες στα small. Ωραία λέω κανα λαθάκι στις μνήμες θα ναι αλλά μετά απο 8 ώρες......άσε που θα στρώσουν (που πα ρε καραμήτροοο). Μόλλις έτρεξα FarCry μπάμ... restart.....και ξανά και ξανά.......ρίχνω 2 Mhz bus ...error free 18 ώρες large FFT (small βαρέθηκα)..... και πλέον όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν PRIMEOSAVROS και εγω μια αυξηση 10 βαθμους στο περιβαλλον ειναι απολυτα λογικα να σε οδηγησει σε ασταθεια στο Prime αν ηταν οριακα σταθερο με τις χειμωνιατικες θερμοκρασιες......

Το Prime ειναι παρα πολυ sensitive LOL,παιζοντας με τις στροφες του Delta αν κραταω την θερμοκρασια κατω απο τους 48 το Prime παιζει αψογα στο δικο μου συστημα σε ορισμενo VCore/MHz ριχνοντας τις στροφες του ανεμιστηρα αν περασει τους 48 ειναι θεμα χρονου να πεταξει λαθος το Prime,και αυτο ειναι που λεω οριακα σταθερο σε μια θερμοκρασια με λιγο VCore παραπανω 0.025V αντεχει ανετα πλεον στο οριο των 48C γιατι τα 0.025 δεν ανεβαζουν τραγικα την καταναλωση της CPU αλλα της δινουν μια σταθεροτητα..........

Ελπιζω να βγαινει νοημα απο αυτα που εγραψα......... :046:

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα απ'το πρωί.Η θερμοκρασία των +10 είναι λογική γιατί τόση αύξηση έχω και στο σύστημα.Τώρα αφού λέτε οτι και εσείς με 52+ βαθμούς έχετε πρόβλημα τοτε θα θεωρήσω οτι είναι πρόβλημα θερμοκρασίας.Γενικά πάντως δεν είχα προβλήματα σταθερότητας μέχρι που λέω μια φορά δεν τρέχω ένα prime και τώρα το καλοκαίρι;Το μόνο που παρατήρησα μια φορά στο undying που με πέταξε έξω ενώ έκανα load ενα savegame αλλά μου φάνηκε σαν bug.

Link to comment
Share on other sites

Ψψψψψψψττττ αδερφε...

Σβηστο γρηγορα μην το δει ο Ujin..... Ειναι prime-o-κ@vlos

Ετσι και σε παρει μυρωδια, δεν σε ξεπλενει ουτε ολο το Ariel με τον Αρναουτογλου μαζι!!

SLN επειδη εχεις τη συνηθεια να πεταγεσαι σε ποστ μου αλλα και σε αλλων ως σφη***τσα (Thanks Nazzz που με εμαθες αψογη ορολογια) :036: :036: :042: θα πεταχτω κι εγω σαν σφην***τσα :040: :040: .......

Και τι εγινε αν δεν τρεχει Prime95?????????

Μαθατε ολοι κατι και μας εχετε ζαλησει τα @@ρια λες ασε να μη συνεχισω.....

Αιντε τοσα μηχανηματα εχω πουσαρει κι αλλα ποσα στο μελλον τωρα στοπ.......;)

Φιλε μου geork το FSB της μητρικης σου ως 166 δινει PCI = 166 / 4 = 41.5 γιατι εχεις 133 FSB επεξεργαστη ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ χοντρο OVERCLOCKING με δαυτη γιατι θα σου μεινει κανενας δισκος στο χερι εκτος κι αν θες να μου μοιασεις.......

Ρωτα τον Orhodox που ειχε αυτη τη μητρικη τι επαθε στο τελος......

Σε εμενα δουλεψε αψογα αλλα απεφευγα να εχω με ΧΡ επεξεργαστη FSB ανω των 150MHz μονιμα (αρα PCI = 150/4=37.5)........

Δεχεται κανονικα Barton και το αναγωνριζει κανονικα κι εκει LOL στα 166MHz αυξανει το διαιρετη στο 5 κι ετσι ειναι κανονικα 166/5=33......

Αυτη ειναι μια @@ρια της συγκεκριμενης μητρικης τεσπα.......

Στα 175 κρασαρει το τσιπσετ της (δεν εχει Vdd αυξηση)......

Επισης μην χρησιμοποιεις το Easy Tune για να κανεις πουσαρισμα μεσω των ΧΡ μονο θα το εχεις για να βλεπεις τις ενδειξεις των θερμοκρασιων κλπ.....

Και μην ξεχασεις να βαλεις το τελευταιο ΒΙΟS γιατι τα παλιοτερα δειχνουν μουφες ενδειξεις βεβαια δεν ξερω και ποια εκδοση εχεις.....

Αυτα εν ολιγοις....

Link to comment
Share on other sites

Αμάν!!!!! :119:

Να μην τρέξει prime????? :022:

Απαπαπαπαπαπα!!!!

Πέρα από την πλάκα, αν βγάζει λάθος στο prime, τότε κάτι δεν είναι stable.

Τώρα αν δεν απασχολεί κάποιον να είναι stable δεν υπάρχει λόγος να το τρέξει.

Μεγάλο ρόλο παίζει όμως και μετά από πόση ώρα βγάζει λάθος το prime.

Αν βγάζει νωρίς τότε το σύστημα είναι σχεδόν αδύνατον να είναι λειτουργικό.

Αν βγάζει μετά από π.χ. 10 -12 ώρες, τότε ίσως πολύ μπορούν να ζήζουν με αυτό.

Εγώ ποτέ.

Εμενα σε πληροφορω οτι δεν τρεχει Prime95 εδω που ειμαι παραπανω απο μιση ωρα ενω τσοντοσυμπιεσεις και εξομοιωσεις κανει ανω απο 24 ωρες χωρις προβληματα οταν λεμε στα FAQ καντε ενα ισολογισμο τι θελετε να τρεχει και τι δε θελετε φαινεται οτι μιλαμε Κινεζικα τεσπα.........

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνω αδιάβαστο φίλε seankon αν και θυμάμαι παλιά(πολύ παλιά σε άλλο φορουμ) οτι είχες την ίδια μητρική(μπορεί να σε μπερδεύω και με άλλον)!Τον cpu τον δουλεύω 12.5x166 αφού άλλαξα το jumper της μητρικής σε 166 για να μην έχει πρόβλημα με το PCI το οποίο είναι στα 33Mhz!Βασικά το Prime ανεβάζει και γ@μώ τις θερμοκρασίες!

Έβαλα για δοκιμή λοιπόν πάλι στα 166 την μητρική και μόλις τελείωσε encoding μια ταινία.Απο θερμοκρασία όμως έδειξε μέγιστη 49C αρα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.Τέλος να πώ οτι στη συχνότητα αυτή μέχρι και windows έχω περάσει χωρίς πρόβλημα.Πάντως από παλιά μου εμπειρία με το prime νομίζω πως αν βγάλει λάθος αυτό κατι δεν πάει καλα με το σύστημα.Τώρα το γεγονός οτι σε εμένα πότε βγάζει λάθος στρογγυλοποίησης,πότε κανει reboot ίσως αυτο λέει κατι σε κάποιους.Η θερμοκρασία να φταίει;το τροφοδοτικό(chieftec 360);Δεν ξέρω.Αν ξέρει κανείς ας μου πεί κι εμένα!Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Και που θες να ξερω τι ακριβως εκανες καφετζου ειμαι?? :105:

Οσο γιαυτο που ειπες περι jumper στον δικο μου τον ΧΡ δεν επιανε το κολπο ηθελε wire trick και δεν ειχα ορεξη να κανω οποτε τον σουταρα καιτοι ηταν ξεκλειδωτος ο πολλαπλασιαστης του...

Επισης δινεις πληροφοριες με το σταγονομετρο δηλαδη τι μνημες εχεις?

Και φυσικα κανεις ενα αλλο σημαντικοτατο λαθος.......

Τρεχεις Prime95 ή καποιο αλλο προγραμμα ελεγχου ευσταθειας χωρις να εχεις βαλει διαιρετη στις μνημες......

Πρωτα βρισκουμε τα ορια του συνδυασμου chipset - CPU και μετα παμε στη μνημη κι αυτο το εχω κανει σε ενα σωρο συστηματα οπως ειναι το δικο σου αλλα και σε ακομη πιο συγχρονα (Barton, A64).......

Επομενως μη βιαζεσαι να κρινεις οτι ειμαι αδιαβαστος :063: .......

Ε γιατι δε δοκιμαζεις να δωσεις παραπανω Vcore??

Φυσικα παρε πολυμετρο για να δεις τι ρευματα δινεις στα MOSFET και βεβαια για το PSU τα ιδια θες να λεμε? :078:

Η μητρικη αυτη κανει εντονο Overvoltage (τουλαχιστον η δικη μου το εκανε)....

Τωρα περι θερμοκρασιων παλι κανενας δε θα σου πει τιποτα.........

Ο ιδιος επεξεργαστης δοκιμαστηκε μετα στην Asus κι εδειχνε περισσοτερους βαθμους ο σενσορας (σε παραπλησια βολτ και τα ιδια MHz).....

Aρα???

Ο νοων νοειτο............ :023:

Κοιταμε σχετικες μεταβολες.......

Αυτα ειχα να πω πραξε δεοντως! :112:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε δε σε θίξαμε κιόλας!Φιλικό ήταν το ποστ!

1.Οι μνήμες είναι kingston PC2700 value ram και δουλεύουν 2.5-3-3-7 άρα no-problem.

η μητρική μού έχει KT400 και άρα δεν μπορώ να πειραματίζομαι για να βρώ την μέγιστη συχνότητα cpu λόγω του οτι δεν κλειδώνει agp-pci και δεν αλλάζει multi.Volt δεν δίνω παραπάνω γιατί ήδη είμαι στο 1.75 αν δώσω και άλλο(+10%) πάει 1.85 απο bios παντα(δεν έχω πολύμετρο κλπ.) και μετά οι θερμοκρασίες πάνε κατα διαόλου!Αυτά!

Sorry αν πειράχτηκες!

Link to comment
Share on other sites

Moνο που κι εγω ειχα καποτε Kingston Value RAM PC3200 CL3.0 και μεχρι 191 FSB πηγαιναν αρα PC3200 @@ρια ητανε αλλα σε NForce2 συστημα τις δοκιμασα αρα τσεκαρε τις μνημες αν παιζουν εκει που εισαι ΟΚ νομιζω οτι το VIA KT400 ηταν καλυτερο σε αποδοση απ' οτι το NForce2 που το αναθεματισμενο τσιτωνει ασχημα τις μνημες............

Αυτες οι μνημες που εχω (δες υπογραφη) με τα ιδια timings πηγαιναν με Vdimm=2.98V μεχρι 252 FSB Prime95 Blends FFT εδω με τον Α64 πανε αερα :001:

To πολυμετρο ειναι αναγκαιο εξαρτημα για καθε Overclocker αλλα με σταθερο χερι μετραμε αλλιως ΜΠΟΥΜ :078:

30Ε κοστος δεν ειναι τιποτα το σημαντικο νομιζω ουτε να με 30Ε (αστο δε το λεω) δε μπορεις :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε νομίζω να υπάρχει τρόπος στο σύστημα μου να τσεκάρω αν οι μνήμες δουλεύουν σωστά αν και θέλω να πιστεύω οτι δουλεύουν γιατί ούτε πρόβλημα στο memtest βγάζει ούτε στο super pi,ουτε corrupted εγγραφές cd έχω(που είχα παλιά όταν δούλευαν 2,5-2-2-6 λόγω Top performance->enabled).Αυτό το λέω γιατί δεν μπορώ να ανέβω πάνω από 169FSB βγάζει πρόβλημα εμφανές ο cpu.

Link to comment
Share on other sites

Το top performance enabled το παρατσιτωνει το συστημα......

Αλλα και 12.5 Χ 166 = 2075ΜΗζ καλα ειναι να παει 2200 το ειχα παει εγω με τεραβολτ και φυσικα καλυτερη ψυξη απο εσενα γιατι ειχα SLK947U 4 φανες και μποφωρ να χτυπανε ολα Enermax 465 Watt...........

Aρα μαλλον ο CPU δεν τραβαει παραπανω οποτε συμβουλη μου ειναι να μην τον σκισεις (μην κοιτας τι κανω εγω ειμαι περιπτωση οπως λεν στον Ε.Σ.)..... :077: :077:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.