Jump to content



Υδρόψηξη + Peltier


Dejan

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα των overclockers! Σαν πρωτάρης κι εγώ άρχισα να φτιάχνω ένα συστηματάκι με τον συνδιασμό peltier και υδρόψυξης. Το σύστημα αποτελείται από: PSU Thelmaltalke 480W, cpu 3.06 Northwood, 2xkingston 256(400Mhz), m/b abit IC-7, vga Leadtek winfast A350 TDH, 2x160 GB HD SATA SEAGATE, DVD-RW Nec, CD-RW Sony. Την ψύξη του συστήματος την έχει αναλάβει το Resarator 1 της zalman το οποίο περνά από την κάρτα γραφικών και καταλήγει στην cpu ενώ στην κεφαλί του waterblock έχει μπει ένα δανεικό peltier μάρκας πιθανότατα Ferrotec 40x40x3.5 80W. Στο μηχάνημα δεν υπάρχει ούτε ένα fan (εάν εξερέσουμε αυτά του τροφοδοτικού) και σε συνδιασμό με τα πολύ χύμα καλώδια υπάρχει πολύ κακή ροή αέρα με αποτέλεσμα αρκετά υψηλή θερμοκρασία case. Όσον αφορά τώρα τις ψυκτικές επιδόσεις:

Το σύστημα σε idle mode έπιασε τις εξής θερμοκρασίες: case: 33 C, PWM 24.5 C, CPU 4.5!!!. Σε 3 ώρες full load έποιασε: case 41C, PWM 32 C, CPU 32.5 C ενώ μετά το τέλος των τέστ η θερμοκρασία μέσα σε 10 λεπτά έπεσε στις εξής: case 37 C, PWM 26 C, CPU 8 - 10 C.

Η πτώση της θερμοκρασίας για εμένα είναι εντυπωσιακή εάν αναλογιστούμε ότι χωρίς το Peltier κατα τα τέστ η θερμοκρασίες ήταν Case 40 - 41 C, PWM 53, CPU 46 C.

Στο μηχάνημα δεν έχει γίνει overclocking καθώς ακόμα δεν έχω μάθει να παίζω με τις τάσεις. Οι βαθμολογίες που έποιασα είναι οι εξής: PCMARK 5964, 3DMARK 6150.

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται το σύστημα γι'αυτό θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας!

Φιλικά Dejan

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Kαλως ηρθες στο pctechnology !

Ωραια η προσπαθεια σου , ομως το peltier ειναι μικρο . Αυτο φαινεται και απο τη διαφορα που εχεις μεταξυ idle/full load (30 βαθμοι περιπου) . Αν βρεις ενα στα 120W περιπου , θα εισαι μια χαρα για καταστασεις χωρις O/C . Για O/C ... θελει 200W+

Απο εκει και περα δωσε προσοχη στις μονωσεις !

Καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα μικρό λάθος. Το peltier θεωρικά βγάζει κοντά στα 140 W. Το 80 που έγραψα αντιστοιχούσε στην πραγματική επιβάρυνση στο τροφοδοτικό σύμφωνα με τον μετρητή της Thermaltalke. Αντιμετωπίζω βέβαια ένα πρόβλημα! Το Resarator μετά από αρκετές ώρες αρχίζει και ζεστένεται υπερβολικά μέχρι σε σημείου που καίει! Ψάχνω τώρα τρόπο πως θα μπορούσα να κρυώσω το νερό! Το περίεργο είναι ότι παρ'όλο που το Resarator ζεματάει, η cpu δεν ξεπερνά τους 10 C. O φόβος μου είναι μην λιώσουν οι μαμήσιες σωλήνες σιλικόνης του του Resarator!!!! Any Solution??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ή ευτυχως , οταν αρχισεις να μπλεκεις με τετοια πραγματα , δεν υπαρχει τελος.

Οσο για τα watt του peltier ... μαλλον θα ειναι 150W σε ταση μεγαλυτερη των 12V . Γι αυτο σου μετραει περιπου 80W

Στο zalman εχεις βαλει εξτρα ανεμιστηρα ? Μπορεις να βαλεις εναν 120αρη στην οροφη του και να κερδισεις μερικους βαθμους .

Link to comment
Share on other sites

Στο zalman εχεις βαλει εξτρα ανεμιστηρα ? Μπορεις να βαλεις εναν 120αρη στην οροφη του και να κερδισεις μερικους βαθμους .

Σήμερα έβαλα έναν 80άρη fun στην κορυφή του Resarator. To μηχάνημα επιτέλους έδειξε CPU 0.0 C. Δεν ξέρω εάν το ΑBIT EQ δείχνει αρνητικές τιμές ...

Σύντομα θα ποστάρω και photos.

Τελικά ξέρει κανένας τι θερμοκρασία αντέχουν οι σωλήνες του Resarator ? Κανένας τρόπος ψύξης του νερού ή κάποιο υποκατάστατο του νερού που να μην ανεβάζει τόσο υψηλές θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια αποροία με τον Stelara....το μπλόκ+πελτ τα έχεις μονώσει?

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς "μόνωση". Το peltier μέσω θερμοαγώγημης ακουμπά από την μία στην CPU και από την άλλη στο water block. Εάν εννοείς κάτι άλλο ευχαρίστως να το ακούσω!

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ θα έχει γίνει ποτάμι εκει μέσα με 0 βαθμούς C!!!!!

Υγροποίηση!!!!! :107: :107: :107:

Θέλει μόνωση το block με neopren συνήθως, καθώς και οι σωλήνες σου αφού κατεβαίνει η θερμοκρασία τόσο χαμηλά. Δεν ξέρω αν χρειαστεί και το mobo (αυτό δεν το νομίζω οτι είναι απαραίτητο με ~0 c)

Δες τις σωλήνες αν έχουν "ιδρώσει" και βγάλε το μπλοκ να δεις τι παίζει γύρω του.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι θερμοκρασίά κατεβαίνει αρκετά αρχίζει το φαινόμενο της υγροποίησης. Μικρά στογονίδια θα κάνουν την εμφάνισή τους γύρω απο το pelt+block. Άμα κάποιο "ξεφύγει" (πράγμα οχι και πολύ σπάνιο) θα σου βραχυκυκλώσει κάτι. Γύρω απο το block+pelt πρέπει να βάλεις κάποιο μονωτικό για να αποφύγεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ψαξτην λιγο με το OverClock,ειναι κριμα το tec να δουλευει για default cpu!!

μπορεις να αρχισεις με o/c χωρις τασεις να δεις πως θα παει το μηχανημα σου κ οταν θ χρειαστει να δωσει τασεις θα εισαι καλυμενος με τετοια ψυξη.

το pelt σου ισως ειναι καλο για gpu, αλλα για cpu θα χρειαστεις 200w+

κ εαν θα το κανεις dual θα χρειαστεις καποιους ανεμιστηρες για τι το Resarator θα γινει ατμομαγειρας!

Edit:Ψυξε καλυτερα το resarator

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που που περνάει μέσα από τους σωλήνες της Zalman είναι πάρα πολύ ζεστό μέχρι στο σημείο που καίει οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα υγροποίησης σε ότι αφορα τους σωλήνες. Επίσης δεν πιστεύω ούτε για το waterblock διότι αυτό στην κυριολεξία καίει! Εκεί που πιστεύω ότι υπάρχει η περίπτωση της υδροποίησης είναι μεταξύ της κάτω πλευράς του peltier και του επεξεργαστή. Τό θέμα είναι τί μόνωση μπορεί να μπεί εκεί και που μπορώ να τη βρώ? Είναι εύκολη στην τοποθέτηση?

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις γνώσεις που μου προσφέρετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Edit:Ψυξε καλυτερα το resarator

Πως θα μπορούσα να ψύξω το Resarator ? Του έχω τοποθετήσει ήδη ένα fun στην κορυφή (1300~4800 rpm). Υπάρχει μήπως κάποιο υγρό που θα ανέβαζε πιο αργά θερμοκρασία? (έχω ακούσει για συνδιασμό αφαλατομένου νερού + 10 % paraflu αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει ή έχει αποτελέσματα ... )

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπορούσα να ψύξω το Resarator ? Του έχω τοποθετήσει ήδη ένα fun στην κορυφή (1300~4800 rpm). Υπάρχει μήπως κάποιο υγρό που θα ανέβαζε πιο αργά θερμοκρασία? (έχω ακούσει για συνδιασμό αφαλατομένου νερού + 10 % paraflu αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει ή έχει αποτελέσματα ... )

Μπορεις να χηρισμοποιησεις κατι τετοιο ...http://www.racerpartswholesale.com/redline3.htm

http://www.batterystuff.com/cooling/redline/water_wetter.htm

http://www.racerpartswholesale.com/redline3.htm

Ελλαδα δεν υπαρχει .Στην Αγγλια το βρισκεις ευκολα .Δεν ξερω τι ποσοτητα χρειαζεσαι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πιστεύω ότι υπάρχει η περίπτωση της υδροποίησης είναι μεταξύ της κάτω πλευράς του peltier και του επεξεργαστή. Τό θέμα είναι τί μόνωση μπορεί να μπεί εκεί και που μπορώ να τη βρώ? Είναι εύκολη στην τοποθέτηση?

Σε αυτο το σημειο κατω απο το μπλοκ υπαρχει προβλημα . Ελεγξε προσεκτικα και το μπλοκ απο την πανω μερια για τυχων σταγονιδια .

Δες αυτα τα αρθρα :

http://www.octools.com/index.cgi?caller=articles/condensation/howto.html

http://www.gruntville.com/howtos/peltier/

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το σημειο κατω απο το μπλοκ υπαρχει προβλημα . Ελεγξε προσεκτικα και το μπλοκ απο την πανω μερια για τυχων σταγονιδια .

Λοιπόν, το water block από την πάνω πλευρά δεν έχει τίποτα καθώς καίει, το peltier από την κάτω πλευρά δηλαδή αυτή που εφάπτεται με τον επεξεργαστή δεν έχει δημιουργίσει σταγονίδια (ακόμα), διότι ο επεξεργαστείς μένει στου 0 C μερικά μόνο δευτερόλεπτα και μετά πάει από 4 C έως 8 και όλα αυτά επειδή το νερό μέσα στο Zalman ζεστένεται πολύ γρήγορα! Το θέμα είναι όμως ότι μόλις ολοκληρωθεί το σύστημα (θα μπει ένα μικρό ψυγείο από μηχανή στην έξοδο του νερού από το waterblock ώστε το νερό να επιστρέφει με την μικρότερη δυνατή θερμοκρασία μέσα στο Zalman λόγο ότι το νερό μετά από 4 ώρες αρχίζει και καίει) o επεξεργαστής θα κυμαίνεται κοντά στους 0 C οπότε σίγουρα θα υπάρξει υδροποίηση :018: .

Που μπορώ να βρώ neopren? θα αντέξει τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν πάνω στο water block και στα πλαινά του Peltier? Με τι προτείνετε να το κολλήσω πάνω στο water block και στα πλαινά του peltier?

Link to comment
Share on other sites

(θα μπει ένα μικρό ψυγείο από μηχανή στην έξοδο του νερού από το waterblock ώστε το νερό να επιστρέφει με την μικρότερη δυνατή θερμοκρασία μέσα στο Zalman λόγο ότι το νερό μετά από 4 ώρες αρχίζει και καίει)

Δεν νομίζω να το σηκώσει η αντλία του Zalman.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το σηκώσει η αντλία του Zalman.

Πιστεύω ότι θα το σηκώσει διότι έχουν περιοριστεί οι σωλήνες του zalman από 2-2,5 μέτρα στο 1 μέτρο. σε περίπτωση που δω ότι δεν αντέχει ή θα αντικατασταθεί η αντλία του Zalman ή θα μπει μία πρόσθετη αντλία λίγο πριν το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρώ neopren? θα αντέξει τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν πάνω στο water block και στα πλαινά του Peltier? Με τι προτείνετε να το κολλήσω πάνω στο water block και στα πλαινά του peltier?

http://store.over-clock.com/Peltiers___Accessories.html

Παρε Dielectric grease αλλα και neoprene .

Για τις θερμοκρασιες μην ανησυχεις .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.