Jump to content


Επιλογή κάρτας


BloodyHeaven

Recommended Posts

Λοιπόν έχω ένα φτωχό AMD 1700+ πάνω σε μία gigabyte 7vtxe+, μία vga geforce2 ti 64 mb. Λέω να αλλάξω καρτούλα και σκέφτομαι ανάμεσα στις εξής επιλογές :

1.CHAINTECH GeForce FX 5700 - 128MB

2.CHAINTECH GeForce FX 5700 - 256MB

3.ASUS GeForce FX 5700LE - 128MB

απ'ότι καταλάβατε δεν σκοπεύω να ξοδέψω κανένα ιδιαίτερο ποσό και θα ήθελα την γνώμη σας για την καλύτερη απο αυτές τις επιλογές ή ακομά καλύτερα μια διαφορετική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

αν εχουμε να επιλεξουμε μεταξυ των τριων θα σου ελεγα το νουμερο δυο. καποια στιγμη τα παιχνιδια θα σου ζητουν καρτα γραφικων με 256 μνημη για να τρεξουν. αν παλι δεν παιζεις ιδιαιτερα παιχνιδια κρατα αυτη που εχεις μεχρι να αλλαξεις ολο το συστημα (pci xpress, sata 300, azalia sound chipset κ.α.). αν ομως επιμενεις να αλλαξεις παρε την πιο φθηνη.

θα σου προτεινα και εγω ΑΤΙ καρτα (αυτην εχω αλλωστε) RADEON 9600 PRO 256 MB, τιμη γυρω στα 135 ευρω (γραμμη υπολογιστες αθηνα). χμ για τη θεσσαλονικη δες στη zeroone ή δεν θυμαμαι που αλλου. (αν δεν την βρεις θα μπορουσα να σου τη φερω, ανεβαινω συχνα επανω...). προσοχη μονο, οχι απλα 9600, εχει μεγαλη διαφορα. για την 9600 ΧΤ θα σου ειναι μαλλον ακριβη, σωστα; και με μια 9200, 9300 ή μια fx5200, 5500 σε σχεση με τη δικια σου παλι καλα θα εισαι. σκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας για 9600χτ ή αλλιως απο ατι 9600προ με 256mb!αλλιως αν θελεις σονι και καλα nvidia τοτε πολυ καλη ειναι η δευτερη επιλογη σου 5700 με 256!ειναι αρκετα καλη και δοκιμασμενη την εχει ενα ςφιλος μου και ειναι ευχαριστημενος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς για καμια ΤΙ4800 άντε 4200 μεταχειρισμένη; Νομίζω ότι στα περισσότερα θα είσαι γρηγορότερος από FX5700, τουλάχιστο στα dx8 σίγουρα. Αν είχες πιο γρήγορη cpu τότε θα σου έλεγα ναι για 5700. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, εμένα η 5900xt(@460/860) με P4 3.1 3dmark01 ->16500. H Ti4200(@295/595) με Αthlon 2.07 ->14500. Κάνε αναγωγή με μια 5700 στη θέση της 5900 και θα δεις ότι έχω δίκιο.

Βέβαια αν πας σε 9600pro/xt αλλάζει το πράμα, μην φανταστείς τρελές διαφορές όμως

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι 256αρες mid range καρτες ειναι τελειως αχρηστες αν οχι πιο αργες απο τις 128...Αρα κοιτα για μενα αυτα που σου ειπα και πριν η αν παιζει και μεταχειρα αυτο που σου ειπε ο φιλος παραπανω με τις ΤΙ4χχχ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.