Jump to content



αλλαγή fans σε τροφοδοτικό


stavpal

Recommended Posts

γίνεται? Έχω το Livecom 420 (ναι, ξέρω, ψιλοπ@τ@τ@) και αν γίνεται να αλλάξω τους fans του να είναι πιο αθόρυβο.

Αν γίνεται please suggestions για το τι fans να βάλω (και αν τα έχει στην Στουρνάρη)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να παρεις καλυτερα καποιο αθορυβο και οχι να αλλαξεις αυτους που εχει.

Ο λογος ειναι απλος.

Ειναι σχεδιασμενο να ψυχεται σωστα με τους συγκεκριμενους ανεμιστηρες.

Αν τους αλλαξεις, επειδη δεν μπορεις να αλλαξεις μεγεθος, θα βρεις καποιους σε λιγοτερες στροφες για να ειναι πιο αθορυβοι.

Αυτο σημαινει ομως οτι θα ανεβει η θερμοκρασια του τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό είναι το 2ο τροφοδοτικό (πριν ήταν το στάνταρ 300W). Όταν βάλω & νέα GPU (μάλλον FX6600), θα φτάνει το 420άρι?

το PC είναι:

-mobo ASUS P4T-E

-P4 1.9GHZ

-512RDRAM

-2HD (7200RPM)

-DVD + CD-R

-SB AUDIGY

-PROMISE ATA100 CONTROLLER

-ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ 8CM FAN

-ΚΑΙ Η GPU ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ (FX6600)

-η διαφορά του ήχου ανάμεσα στα τροφοδοτικά είναι μεγάλη ή απλώς μπορεί να είναι "λιγο πιο ήσυχο"?

άσχετο: καλώδια "τυλιχτά" ("σωλήνες") υπάρχουν μόνο για σκληρούς ή και για cd/dvd?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, θα σε καλυψει ανετα.

2. Η διαφορα του ηχου ειναι αναλογη με το τι θα παρεις.

Υπαρχουν και fanless που δεν κανουν καθολου θορυβο.

3. Τα καλωδια που λες λεγονται round cables και υπαρχουν για σκληρους και cd/dvd rom.

Link to comment
Share on other sites

άσχετο: καλώδια "τυλιχτά" ("σωλήνες") υπάρχουν μόνο για σκληρούς ή και για cd/dvd?

Για όλα υπάρχουν ακόμα και για flopy μιας και δεν διαφέρει κατασκευαστικά από τις συνηθισμένες καλωδιοταινίες. Αν όμως οι σκληροί σου υποστηρίζουν ATA 133 πρόσεξε να ζητήσεις τέτοιο καλώδιο. Αν όχι, τότε χρειάζεσαι δύο round cables ATA 100.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, θα σε καλυψει ανετα.

2. Η διαφορα του ηχου ειναι αναλογη με το τι θα παρεις.

Υπαρχουν και fanless που δεν κανουν καθολου θορυβο.

3. Τα καλωδια που λες λεγονται round cables και υπαρχουν για σκληρους και cd/dvd rom.

τα fanless όμως πως ψύχουν? δλδ πρέπει να βάλεις και έξτρα ανεμιστήρα?

Link to comment
Share on other sites

1. Εαν αλλαξεις τα φανακια του τροφοδοτικου το μονο που θα πετυχεις ειναι να το καψεις....για τους λογους που ειπε ο KTM...μια καλη λυση για να λιγοστεψεις τον θορυβο ειναι να κοψεις τις γριλιες του τροφοδοτικου...ωστε ο αερας να βρισκει λιγοτερη αντισταση=>λιγοτερος θορυβος...

2. round cambles υπαρχουν για ολα...σκληρους δισκετες κλπ.

3. Τα fanless δεν χρειαζονται τπτ παραπανω ειναι ετσι η κατασκευη τους ωστε να ειναι τελειως αθορυβα...

Link to comment
Share on other sites

τα fanless αξίζουν?

γενικά ο pc θα ζεσταίνεται παραπάνω με αυτά?

δλδ: καλά δεν είναι να έχει το κουτί min 2 fans (ένας να μπάζει & ο άλλος να βγάζει)? .> με το fanless πλέον μόνο θα μπάζει ή θα βγάζει.... (με τον μπροστινό fan)???

Link to comment
Share on other sites

για το q-tec γίνεται τίποτα? Είναι πολύ θορυβώδες ο ανεμιστήρας του. Σκέφτομαι να το συνδέσω στο aerogate αλλά φοβάμαι μην :073: ...

Κανάς αθόρυβος ανεμιστήρας πόσο λέτε να κοστίζει σε αυτό το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

μην το λές. Βάζω το χέρι μου στο τροφοδοτικό κ βγάζει πιό πολύ αέρα από τους ανεμιστήρες του κουτιού. Πίσω έχω 2 φάνς κ σκέφτομαι να καταργήσω τον έναν. Τσάμπα γυρίζει. Στην τελική το q-tec έχει έναν 12άρι που γυρίζει τέρμα. Δεν είναι κ μικρή ροή που δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το levicom 420 οντως σαν τουρμπινα κανει....

Οσον αφορα τη ροη του αερα ειναι αληθεια πως οταν η φανα του PSU που ρουφαει προς τα μεσα του αερα βρισκεται απο κατω και η δευτερη φανα του βγαζει εξω τον αερα, τα φανακια στο πισω μερος του πισι δεν κανουν σχεδον τιποτα παραπανω απο τον δημιουργουν εξτρα θορυβο.... αλλωστε ο θερμος αερας απο τη φυση του ανεβαινει πιο ψηλα οπου και βρισκεται το τροφοδοτικο!

Τωρα για τα fanless φιλε stavpal ειναι πολυ καλα αποσο ξερω και δεν εχουν καμια φανα καρφωμενη πανω τους αλλα στην πισω τους μερια εχουν μια ογκωδη ψυκτρα (η παθητικη ψυξηη που λεγαμε)! μονο που ειναι λιγο πιο ακριβα αν θυμαμαι καλα χωρις να ειμαι και πολυ σιγουρος γιαυτο!! ;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...δεν αρκει για τους παρακατω λογους....

1.το τροφοδοτικο βρισκετε αρκετα ψηλα πραγμα που συμαινει οτι ο αερας φτανει την ανωτερη θερμοκρασια που μπορει να παρει μεσα στο case μεχρι να φτασει στο τροφοδοτικο και να βγει εξω...αφου ωσο πιο ψηλα παει ο αερας τοσο πιο θερμος ειναι...με αποτελεσμα να ανεβαινει και ολη η θερμοκρασια του κουτιου...

2.Το τροφοδοτικο δεν μπορει σε καμια περιπτωση να δημιουργησει καλη ροη αφου ο αερας πριν βγει εξω απο το κουτι βρισκει αντισταση παννω στα διαφορα ηλεκτρονικα κλπ...που εχει το τροφοδοτικο μεσα του...

3.ειναι πολυ καλυτερο να υπαρχει τουλαχιστωον ενα ακομα φανακι 80αρι στο πισω μερος του κουτιου να βγαζει...

Για τπυ δυσπιστους ας κανουν το απλο πειραματακι να σβισθν το φανακι που εχουν πισω να βγαζει...και να αφησουν μονο το τροφοδοτικο να βγαζει(αφηστε κανα 30λεπτο το pcνα δουλεψει...αποτελεσμα 1-2 βαθμους πανω...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη σας. Από θερμοκρασίες είμαι μια χαρά. :108: Απλά θέλω να ασχοληθώ λίγο με το θόρυβο. Καταρχήν έχω βάλει στο μάτι :104: το φανάκι του q-tec 550W big fan :021: . Έχει έναν 12άρι ο οποίος κάνει αρκετή φασαρία. Σκέφτομαι να τον αλλάξω με έναν πιό ήσυχο(προτείνεται μου κάποιον αθόρυβο :020: 12άρι-ball bearing φαντάζομαι :045: ).

Μετά έχω πίσω :007: 2 ακόμα 80mm φάνες που στροφάρουν στις 2100 στροφές ρυθμιζόμενες από το aerogate. Συνολικά το σύστημα έχει 3 ανεμιστήρες. ΄Πιστεύω πώς είναι πολυτέλεια 3 ανεμιστήρες στο πίσω μέρος. Σκέφτομαι να κάνω το εξής :ticking: . Ο 12άρης ανεμιστήρας που θα μου μείνει από το τροφοδοτικό θα το βάλω πίσω κ θα βγάλω τους 2 80άρηδες από πίσω. Οπότε θα έχω έναν 12άρη στο τροφοδοτικό κ έναν ακόμη 12άρη πίσω να βγάζει αέρα :ylsurpris . Πιστεύω πώς είναι αρκετά κ θα μειωθεί κάπως ο θόρυβος. :nopity:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ο πανος-soler εχει απολυτως δικιο!μονο με το τροφοδοτικο δεν γινεται τιποτα!!και αν μαλιστα εχεις και κανα 12αρη πισω και μπροστα στις 5000rpm εκει να δεις ποσο θα πεσουν οι temps!!αλλα μετα θα εχεις την εθνικη οδο μεσα στο σπιτι σου!!!και κατι αλλο το φαν του q-tec 550watt σε μενα τουλαχιστον δεν κανει καθολου μα καθολου θορυβο!!σε σενα πως γινεται να κανει?ή εμενα ειναι χαλασμενο ή δεν ξερω τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.