Jump to content



Filmnet Φτού και απ'την αρχή!!


Xorxhs

Recommended Posts

Μολις σημερα αγορασα μια Pixelview Play Tv Pro και απο το πρωι προσπαθω μεσα απο searches να βρω μια ακρη με το πως θα δω filmnet-supersport.Μπορει καποιος καλος χριστιανος να με βοηθησει,στο ποιες ρυθμισεις πρεπει να βαλω σε ολα τα προγραμματα που απαιτουνται για filmnet?Βημα προς βημα διαδικασια?

Πως μπορω να βαλω manual μια συχνοτητα για ενα καναλι και με ποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Έχεις αποκωδικοποιητη filmnet; γιατι αλλιως μαλλον θα πρεπει να καταφυγεις σε καποιο προγργαμμα οπως το dscaler... βασικα το εν λογω προγραμμα ειναι καλυτερο κατα τη γνωμη μου απο το προγραμματακι για τηλεοραση που ερχεται μαζι με τη playtvpro... μαλιστα μπορεις να βαλεις και manually μια συχνοτητα στο dscaler...

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει για διαφορα προγραμματακια για φιλμνετ,ομως ακομα δεν εχω καρτα tv..

οπως :winTV2k40 - dscaler 418 -FLY2000 - CCRYPT - pixel view play pro-CABLE150... κ.α.

μπορουμε τελικα να δουμε supersport με μια tv καρτα κ καποιο απο τα προγραμματα που κυκλοφορουν? αλλοι λενε ναι ,αλλοι οχι.. :confused:

μυθος ή πραγματικοτητα??? αν μπορει να γινει ,εφυγα για αγορα tv card αυριο το πρωι..

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε!!! Χωρίς αποκοδικοποιητή δεν γίνεται τίποτα! Έχω ασχοληθεί με το... θέμα για πααααρα πολύ καιρό και έχω δοκιμάσει οτι είναι δυνατόν να δοκιμαστεί!!! Το καλύτερο αποτέλεσμα που κατάφερα να φέρω ήταν μια κατάσταση με ανεκτή εικόνα (προσοχή... ανεκτή και όχι καλή) και καθόλου ήχο!!!

Χωρίς αποκοδικοποιητή δεν γίνεται τίποτα παίδες... δυστυχώς!!!

Link to comment
Share on other sites

Αποκωδικοποιητη δεν εχω.Πάντως ειναι σχετικά ευκολη διαδικασια να δεις filmnet χωρις ηχο παντα,την οποία δεν γνωρίζω.Αν καποιος ξερει νομιζω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να γινει κατανοητη αυτη η διαδικασία.Θεωρητικά ξερω ότι ανοιγεις με το προγραμμα της καρτας σου και κανεις scan.Εκει που πιανεις filmnet(με χιονια και αρνητικό σημα)κλεινεις το προγραμμα σου,φορτώνεις το dscaler και μετα με καποια διαδικασια απο τις ρυθμισεις έχεις μια καλή εικόνα απο filmnet.Οποιος γκουρου ξερει ας μας τα πει παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Γκουρού δεν είμαι φίλε μου, αλλά τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια κάρτα μα σένα εδώ και ένα χρόνο.

Στην αρχή είχα φρικάρει. Είχα δοκιμάσει πάμπολες εκδόσεις του dscaler, και από προγράμματα αποκοδικοποίησης πάμπολα, χωρίς αποτέλεσμα.

Επίσης το πακέτο ήταν ότι κάθε πρόγραμμα, ακόμα και κάθε έκδοση προγράμματος ήθελε και άλλο οδηγό για να παίξει καλά. Βέβαια το να αφαιρέσεις κάποιο οδηγό και να βάλεις κάποιο άλλο ήταν άλλη μια πονεμένη ιστορία.

Για το ενσωματωμένο πρόγραμμα της κάρτας ας μην μιλήσω καλύτερα.

Τη λύση την έδωσε ένας φίλος "μανούλα" σε κάτι τέτοια. "Πακετάκι" παλιά έκδοση dscaler, με έτοιμους σταθμούς μάλιστα, ccrypt και drivers που δουλεύουν, καθώς και πρόγραμμα που απεγκαθιστά πλήρως οδηγούς bt8xx.

Για capturing δουλεύω το Windvr, άψογο και απλό, μπορείς να δεις και από αυτό TV φυσικά, αλλά το dscaler σαφώς ανώτερο.

Στείλε μου mail σου με pm να στα στείλω όλα κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτο που λενε οτι στα winxp δεν δουλευουν σωστα τα ccrypt dscaler; γιατι με τα ΧΡ εγω δεεν εχω σταθεροποιησει εικονα...

Βρισκω τη συχνοτητα του φιλμνετ αλλα δεν μπορω να την σταθεροποιησω τις πολικοτητες με τιποτα... Ειχα ακουσει οτι φταινε τα ΧΡ και οτι στα 98 δουλευει αψογα γιαυτο κι εγω με τα ΧΡ που εχω δεν το παλεψα αλλο... Ξερω ομως οτι γινεται βεβαια χχωρις ηχο... η δικια μου καρτα ειναι playtvpro bt878P..

Link to comment
Share on other sites

Γκουρού δεν είμαι φίλε μου, αλλά τυχαίνει να έχω ακριβώς την ίδια κάρτα μα σένα εδώ και ένα χρόνο.

Στην αρχή είχα φρικάρει. Είχα δοκιμάσει πάμπολες εκδόσεις του dscaler, και από προγράμματα αποκοδικοποίησης πάμπολα, χωρίς αποτέλεσμα.

Επίσης το πακέτο ήταν ότι κάθε πρόγραμμα, ακόμα και κάθε έκδοση προγράμματος ήθελε και άλλο οδηγό για να παίξει καλά. Βέβαια το να αφαιρέσεις κάποιο οδηγό και να βάλεις κάποιο άλλο ήταν άλλη μια πονεμένη ιστορία.

Για το ενσωματωμένο πρόγραμμα της κάρτας ας μην μιλήσω καλύτερα.

Τη λύση την έδωσε ένας φίλος "μανούλα" σε κάτι τέτοια. "Πακετάκι" παλιά έκδοση dscaler, με έτοιμους σταθμούς μάλιστα, ccrypt και drivers που δουλεύουν, καθώς και πρόγραμμα που απεγκαθιστά πλήρως οδηγούς bt8xx.

Για capturing δουλεύω το Windvr, άψογο και απλό, μπορείς να δεις και από αυτό TV φυσικά, αλλά το dscaler σαφώς ανώτερο.

Στείλε μου mail σου με pm να στα στείλω όλα κάποια στιγμή.

Φίλε μπορείς να με διαφωτίσεις και εμένα; έχω την ίδια κάρτα τηλεορασης και δεν πιάνει καθαρά ούτε τα απλά κανάλια. Με έχει ξενερώσει τελείως την αγόρασα και δεν τη χρησιμοποιώ. Οποιαδήποτε συμβουλή για τις ρυθμίσεις ή κάποιο πρόγραμμα θα ήταν αρκετά χρήσιμο. :111:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαι στο δικό μου PC αυτό τον καιρο για λεπτομέρειες. Χονδρικά, χρησιμοποιώ κάποια παλιά έκδοση του dscaler που τρέχει απ'ευθείας χωρίς εγκατάσταση, και για filmnet το "Ronny's cablecrypt decoder v2.04" ccrypt.exe το αρχείο, το οποίο πρέπει να είναι στο ίδιο folder με το dscaler. Στο dscaler αν θυμάμαι επιλέγεις pal και uk air για το scan των καναλιών. Τον driver πρέπει νομίζω να τον βάλεις με update driver, για να μην περάσει και τα ελεινά της κάρτας, δουλεύει ίσως και με generic bt878 driver.

Το πρόγραμμα που απεγκαθιστα εντελώς παλιούς driver δεν θυμάμαι όνομα, btinstaller.exe το αρχείο. Μπορεί να σου εγκαταστήσει και generic bt848/878 νομίζω.

Για dscaler υπάρχουν πολλοί οδηγοί στο διαδύκτιο.

Περισσότερα σε καμιά εβδομάδα που θα έχω μπροστά μου τον P4 με την κάρτα και τα progs της κάρτας. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Να πώ κι εγώ την εμπειρία μου...

Χρειάζεται:

1) Windows 98

2) bt878 chip based κάρτα tv

3) Ronny's cablecrypt decoder v2.04

Συγκεκριμένα με Windows 98 Se greek, Hauppauge WinTV Go

και επιλογή Auto lock κλείδωνε το φίλμνετ μόνο του και δεν

κουνιόταν ρούπι. Στο Σούπερσπορτ όμως όχι, έπρεπε εγώ να κεντράρω

την εικόνα αλλα και πάλι έφευγε συνέχεια. From time to time που αλλάζει

το σήμα (αρχή μήνα; ) υπήρχαν και φορές που λόκαρε το ΣΣπόρτ και όχι

το φίλμνετ. Για ήχο φυσικά και δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται. Τώρα στα

ΧΡ δε θα σταθεί ποτέ η εικόνα κλειδωμένη, στην καλύτερη να σταθεί κανα

τέταρτο μάξιμουμ ενώ δεν αντιμετωπίζει και σωστά την αλλάγη στο

polarity. Για ΧΡ πάντως δοκιμάστε με το ccdxp32v33 (g**gle for it).

Link to comment
Share on other sites

E μωρέ τώρα τουλάχιστον που δεν τα δείχνει όλα τα παιχνίδια το ΣΣ βλέπεις τα

μάτς. Τώρα αμα είναι ντέρμπυ και το'χει εκεί παίρνεις την παρέα σου, έχετε φάει

καλά και ξεκινάτε ενα δυωράκι πρίν, να είστε σε μια καφετέρια (αν θέλετε να βρείτε

να κάτσετε). Την τελευταία φορά ρε παιδιά ενας πανικός άλλο πράμα σας λέω, απο

όρθιους, πάνω σε δέντρα, καφάσια όπου μπορείτε να φανταστείτε. Σε μια καφετέρια

μέχρι κλεισμένα τραπέζια έιχανε με μπουκάλι ουίσκυ.

Και μια κ κολάει να και μια συμβουλή ενός φίλου μου. Είστε αδέσμευτοι και ψάχνεστε;

Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να πηγαίνετε για καφεδάκι απο τις

9:30 και μετά στις βραδιές Champions League. Εσείς και ενα μάτσο γυναίκες θα είστε

που έχουν βγεί μια και στο σπίτι έχει γίνει κατάληψη απο τους μανράχαλους με πίτσες

γύρους μπύρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε, το έχουμε σκεφτεί πολλές φορές αυτό Maynard, αλλά το Champions (και ειδικότερα το γαύρο - μαζόχας γαρ) δεν το χάνω, ακόμα κι αν με περιμένει η Σκλεναρίκοβα σε στάση όπως του καλύτερου φίλου του ανθρώπου... Άσε που θα σε περάσουν και για αδελφή.

Υ.Γ. Για τη Σκλεναρίκοβα δεν ορκίζομαι και στη ζωή μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον παιδια σε χπ το μονο που δουλευει ειναι το Ronny's cablecrypt decoder V2.04,ολα τα αλλα δεν παιζουν με xp.Εγω εγω βαλει την τελευταια εκδοση το dscaler (stable) και διαλεγω το καναλι του filmnet (που δειχνει φυσικα τα δικα του) ωστε να ειναι στο καναλι του filmnet το tuner,κλεινω το dscaler και τρεχω το cablecrypt.

Εχω την ιδια καρτα και win xp pro.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
λοιπον παιδια σε χπ το μονο που δουλευει ειναι το Ronny's cablecrypt decoder V2.04,ολα τα αλλα δεν παιζουν με xp.Εγω εγω βαλει την τελευταια εκδοση το dscaler (stable) και διαλεγω το καναλι του filmnet (που δειχνει φυσικα τα δικα του) ωστε να ειναι στο καναλι του filmnet το tuner,κλεινω το dscaler και τρεχω το cablecrypt.

r c μπορεις να μου πεις το link που κατεβασες και τα 2 auta prg???εψαξα αρκετη ωρα στο ggogle και δεν βρηκα τιποτα.αν δεν θες να τοποθετησεις τα link δημοσια θα σε παρακαλουσα να τα στειλεις στο alexironaek@yahoo.com με τιτλο e mail:τα prg(επειδη οποια δεν ξερω τι ειναι τα σβηνω).θα σου ημουν υποχρεος αν εκανες τον κοπο να με βοηθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.