Jump to content


Την γνώμη σας αδέλφια.


outlaw

Recommended Posts

Μετά τον θάνατο της NF7 (+καλά 40...) αύριο θα πάω για μητρική. Θα ήθελα Α64 αλλά το οικονομικά δεν επιτρέπουν οπότε ξανά (κλάψ...) φισούνα Α. Τι λέτε λοιπόν...ξανά NF7-s (μου άρεσε αλλά έχω πρόβλημα με το chipset cooler), AN7 (πολλά άσχημα έχω ακούσει.....αληθεύουν?)....DFI FaκLAN Disco Party II (δεν χωράει την SP-97 και κάτι έχω ακούσει για Κινέζες κ.α.)...Τι λέτε ωρέ οβερκλόκια, βοηθήστε τον αναποφάσιστο.:100:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

η εποχ δε δινει ρευματα καλα στις μνημες!!!αλλα πολυ καλη και σταθερη και σκυλι!!μεχρι 2.9 .θα σου ελεγα για την dfi μου που την εχω και καθετε αλλα φοβαμαι με την ψυκτρα σου θελει προσοχη....γιατι μπορει να φυγουν τρανσιστορς ειναι πακετ...

εγω παντως εμεινα παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος απο την dfi !!!δεν ειχα προβληματα ισως ημουν τυχερος

Link to comment
Share on other sites

gigabyte ga-7nnxp. τιποτα αλλο. το e-shop την εχει μονο 108 ευρω. αν θες να τη δεις και απο κοντα πηγαινε στη γραμμη ή στο ram-shop. αστειο... στο pc- store και στην cosmodata μου ζητησανε 184 και 175 ευρω αντιστοιχα.

η συγκεκριμενη μητρικη δεν παιζεται. μια αλλη κορυφαια ειναι και η ga-k7n400pro (rev 2.0),ιδια τιμη.

εναλλακτικα δες και τη soyo sy-kt880, αλλα δεν μπορεις να τηβρεις στην ελλαδα. το εχω ψαξει.

και η dfi lanparty II ultra b ειναι καλη. τις εχω ψαξει εξονυχιστικα σε φορα.

αν θες περισσοτερες ιδεες μπες και στα :

www.ram-shop.gr or www.e-shop.gr

Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου...........η DFI είναι πιο ακριβή απο Α64 mobo.... ΑΠΑΤΗ. Τελικά δεν αγόρασα τίποτα αφού ξέχασα ο κρετίνος να πάω στου μπαρμπα-HAC και οι υπόλοιποι δεν είχαν Abit-Εpox......(μόνο αν φέρει ο αντιπρόσωπος και πρέπει μεγάλε να γίνει παραγγελεία και........:mad: ) Μπήκα στου μπαρμπα-JES τα κομπιουούτερ και βρήκα την NF7 με 75€!!! Τελική με μεταφορικά (GLS courier) 98€!!!!!!!! Πιο φθηνά απο οτι να την έπερνα εδώ.....ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ Έλληνες. Τέλος πάντων θα μείνω λίγο καιρό με το φορητό και θα κάνω αυτό που είπε ο Rommel....

Link to comment
Share on other sites

και εγω epox προτεινω,8rda εχω και παει φετες....αν και με την λυση romel σε βλεπω μια χαρα....και φθηνα και καλα....εχουν σκασει και κατι albatron κομπλε με manuals drivers klp για nf2 ,αν θυμαμαι 50 ευρο μεταμορφωση....ισως και να ειναι η καλυτερη λυση ολων.παντος πανω απο 50 μην δωσεις για μητρικη σοκετ α με τπτ...σε κανα 6μηνο θα κλαις τα φραγκα σου

Link to comment
Share on other sites

Είναι βρε Nazz οτι έχω έναν 2500+ mobile ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ και δεν πρόλαβα καλά καλά να δώ τι λέει. Καλές οι 50εύρες μητρικές αλλά τα 11x245 δεν θα τα ξαναδώ (τσάμπα και βερεσέ οι mobo+cpu). Απο την άλλη φράγκα δεν παίζουν για Α64 (πακέτο π.χ. vnf250+3000A64 by Πλαίσιο ή ακόμα χειρότερα DFI by Pieros+3200A64). Άσε που τα ΒΗ6 σε 64 δεν θα πούνε τίποτα και θα μου ανοίξει η όρεξη για 2χ512...........και ξανά άφραγος. Τέλος πάντων, θα είχες την καλοσήνη να ποστάρεις μερικές λεπτομέριες για την Epox και το rev. της όπως :

max vdimm (νομίζω 2.9 σωστά?)

max vdd

max vcore

vtt ακολουθεί το vdimm σωστά?

τρύπες γύρω απο το socket έχει για την sp97?

τρύπες γύρω απο το chipset έχει?

Που την έχεις φτάσει σε max fsb?

vdimm mod κάπου το πήρε το μάτι μου. Με τρίμερ είναι. Το έχεις κάνει?

Sorry άμα σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον:EP-8RDA+:

• Socket A for AMD Athlon™, Duron™, Athlon™ XP CPU. Supports 266/333 FSB

Dual Channel DDR400 memory support for increased performance (backward compatible)

VCore up to 2.2V

VMem 2.5 - 2.9V

VAGP 1.5 - 1.9V

• Nvidia Nforce2 SPP Chipset + Nvidia Nforce2 MCP-T

• 1 Floppy drive controller - 2 serial ports - 1 parallel port

• 6 PCI slots - 1 AGP (AGP 8X)

• 2 x E/IDE Ultra DMA/133, 4 drives max.

• 3 x DDR SDRAM PC3200, 3GB max.

• 4 USB 2.0 ports, 2 extra by optional USB back-panel cable

• Realtek ALC650 6-channel full-duplex integrated sound, with NForce Dolby level decode

• Onboard LAN 10/100 Mbit

• 2 ports IEEE 1394 (firewire™)

• Standard ATX format

αυτα απο specs.

στην 8rda rev1 που εχω δεν μπορω να ρυθμισω ταση nforce2.οποτε επεσε κολλητηρι και εδωσα 1.9 μονημα.τωρα θελω παραπανω μου φαινεται,κατι για 2.1 με τριμερ αυτη την φορα....

τρυπες γυρω απο το σοκετ εχει

στο nforce εχει αλλα δεν χρειαζεσαι νερο εκει,εγω εχωσα μια κομενη ψυχτρα amd box με αρκτικ και σιλικονη...τζαμι παει

μετα μνημες δινει 2.9 max

τα λει και στα specs

επιπλεον εφτασε με 1.9 στο nforce ,2.9 σε μια value kingston 3200,kai 2 στο cpu,240 1:1.μπηκα 2-3 φορες windows ετσι και μετα τραβαγε reboots....θελει και αλλη ταση στο nforce,οποτε οταν θα εχω χρονο θα το τσεκαρω .οι εντυπωσεις απο την epox ειναι πολυ καλες φιλε,την εχω μονημα στα 220 χωρις ταση παρα μονο στις μνημες και δεν εχει κανει κιχ....με bh6 μαλιστα φυσαει.

αν παρεις καποιο μεταγενεστερο μοντελο εχει και ρυθμιση ταση στο chipset μεσω bios,πολυ μεγαλη ευκολια....

γενικα για να μην στα πολυλογω οι κορυφαιοι overclockers se αυτη τη πλατφορμα με m barton δουλευουν epox kai abit.με το πρωτο πιο σκληροπυρινικο κατα τη γνωμη μου αφου θελει πιο πολυ ψαξιμο με τα κολλητηρια,το abit ανεβαινει λιγο πιο ευκολα μεχρι ενος σημειου.καπου εκει μπουκωνει και θελει πολυ ψαξιμο.αυτο στο epox συμβαινει πιο νωρις αλλα αν ξεμπουκωσει ταβανιαζει.επιλεκτικα κοιτα εδω

http://www.vr-zone.com/guides/AMD/Barton/

με αυτη τη μητρικη και πολυ ψαξιμο εχεις μελλον,να εισαι σιγουρος....εγω την πηρα και φθηνα χαρη στο john dr,να ναι καλα το παλικαρι....απο μονταρισμενα bios δεν ειχα βρει κατι οταν το εψαχνα αλλα και τα επισημα μια χαρα πανε,μεχρι τα 235 τουλαχιστον δεν ειχα προβλημα.ρευματα δινει σταθερα,πολυμετρημενα.δινει την αισθηση πολυ καλης μητρικης,φτιαγμενη για overclocking σιγουρα.την εχω σε αναμονη,μολις ξεμπερδεψω με την εξεταστικη θα της βαλω φωτια,και οτι γινει....για οτιδηποτε θες εδω

επισης κοιτα και εδω για να παρεις μια ιδεα

http://www.vr-zone.com/guides/EPoX/8RDA+/

http://www.vr-zone.com/reviews/EPoX/8RDA+/

εκεινο το πανελακι κατω αριστερα σου δειχνει μεσω mbm την τρεχουσα θερμοκρασια στο cpu.... :077: καλη μοντα και πολυ ωραιο στο ματι,ειδικα με παραθυρο στο case

post-128-1442173762,0983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε, με έκανες να αλλάξω γνώμη. Όντως είδα στα rev.2 vdd απο το bios. Με την SP-97 είχα πρόβλημα στην NF7 διότε κάλυπτε απο πάνω το chipset και έτσι δεν χώραγε το northpole και είχα μείνει με μια σκ@τοπατέντα. Εάν δεν πουλήσω το πούστερ θα γλυτώσω και το vdimm (αλλά θα χάσω το d/c γιατί απο ότι είδα παραείναι στενά τα σλότ εκεί). Και πάλι ευχαριστώ βρε φιλαράκι. Θα πάω αύριο στου μπαρμπα-HAC να δώ αν την έχει.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρι σου ειπα οτι γνωριζω για αυτη τη μητρικη.....δεν θα το μετανιωσεις να εισαι σιγουρος.η ευκολια με την οποια clockarei ειναι σαν της nf7.πιστευω αξιζει πολυ παραπανω απο οσο πουληθικε....

αν δεν σκοπευεις να πας σε 64αρη αμεσα αξιζει να την αγορασεις και καινουργια....εγω δεν την ηξερα την μητρικη,ειδα να πωλειται,ειχα 50 ευρο στην τσεπη και την πηρα...βγηκε η καλυτερη αγορα της χρονιας για μενα....ελπιζω να σου βγει και σενα ετσι

Link to comment
Share on other sites

Βασικά καλή είναι και η Epox αλλά σε o/c έρχεται 3η μετά από Abit και DFI.

Πέρασα και από τα 3 μοντέλα και η DFI είναι μακράν η καλύτερη αν δεν χαλάσει. Η Abit μερικά mods είναι σχεδόν το ίδιο καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά δίκιο έχετε αλλά, είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ (125€!!!!), πρέπει να αγοράσω άλλο backplate για την SP97 το οποίο δεν ξέρω ποιός το έχει (ΝΕΟ backplate της thermalright) και σε τί τιμή το πουλάει (έξω έχει 5$....εδώ 105...λολ) και επιμένω στις φήμες περί Κινέζικης κατασευής (που είναι πλέον όλες σχεδόν), cold-worm boots, ασταθές vcore (όχι οτι η NF δεν είχε), κάτι corrupted bios, άπο ότι μου λέτε χαλάνε (λαχείο δηλ.) και άλλα πολλά που έχω διαβάσει. Ο Nazzz με rev.1 (όχι επίσημα ούτε κάν τα 200), έπιασε 220 για 24/7. Με το rev.2+ δηλ. τα 245 δεν τα έχει?......με μπερδέψατε πάλι (και την βρήκα σήμερα αλλά την θεώρησα πανάκριβη).

Edit:Και για να γίνω κατανοητός του τί θέλω...είχα την NF7 με 2500+ (1.85v) @11χ245 με ΒΗ6 σε d/c (2-2-2-11@3.3v). Είχα κάνει τα vtt+vdimm=VI/O και το vdd booster. Απλά θα ήθελα τις ίδιες επιδώσεις εάν είναι δυνατόν χωρίς μόντες για να μην χάσω πάλι την εγγύηση. Για όσους αναρωτηθούν πώς θα δώσω 3.3 απο την Epox, σκέφτομαι να μην πουλήσω το πούστερ και να το χρησιμοποιήσω.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

245 με epox πολύ δύσκολα.

Εγώ ένας καλός φίλος με rev2 χαροπαλεύαμε για τα 220.

Για 245 με Abit και OCZ booster μάλλον μόνο ένα vtt θα χρειαστείς, αλλά έτσι και αλλιώς την είχες και ξέρεις.

Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα μεταχειρισμένη Abit με υπολοιπο εγγύησης. 2 χρόνια έχει. Θα σε βοηθούσα εγώ, αλλά την πούλησα την μια τη δικιά μου πριν 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα πάρει την Deluxe με 30€ θα χτύπαγα ενέσεις τώρα διαβάζοντας τα παραπάνω για την Epox. Αλλά χαίρoμαι που κατέληξε στον σωστό άνθρωπο :109: αυτό το εργαλείο διότι με μένα δεν τα πήγαινε καλά, καθόλου καλά. Όσο νάναι ούτε και εγώ της έκανα την χάρη να αγοράσω καμιά μνήμη της προκοπής αν και με την ASUS πάνε σχετικά καλά....

Για ασυμβατότητες με τις DDR333 διάβαζα στα forum παλιότερα αλλά με καλές μνήμες προφανώς πετάει.

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λετε ρε παιδες με τις nf7 kai lanparty..βεβαια εγω την dfi την θετω εκτος γιατι θα μπορουσε να βγαλει και η abit και η epox ακομα και η asus μητρικη που να βαραει 260 αλλα να χαλαει ακαριαια με το καλημερα....αν ειναι δυνατον δλδ,να φοβασαι να μπουταρεις....τεσπα.με την epox δεν θα δεις τετοιο φαινομενο στο υποσχομαι.και με ξεκλειδωτο multi θα εισαι κυριλε.τωρα πως ειναι δυνατον τα παλικαρια να εχουν κατι 3500+ πραγματικες συνχοτητες λειτουργιας ειναι ενα θεμα....μιλαμε για ψυξεις διαστημικες και πολυ καλη γνωση της μητρικης=κολλητηρι καλαι κλπ.κλπ....εγω θα επιμεινω στην epox,σκοπευω να την ανεβασω μεχρι εκει που μπορω,γιατι ειδα οτι πραγματι παει πολυ ψηλα....απο τον επομενο μηνα με νερο και ισως καποιον mobile...θα δουμε.με τα πενιχρα μεσα ως τωρα παντως ειδα 2650 για κλειδωμενο barton.

οι ικανοτητες καθε ανθρωπου σε συγκεκριμενα θεματα ποικιλουν και διαφερουν.ο john δεν επιασε τα 200 και την εβγαλε στο σφυρι,ο ujin 220 με το ζορι και εγω 240 μετα απο ενα chipset voltage mod.ειναι και θεμα τυχης η ολη ιστορια,θελει ενημερωση,να εχεις κανα κολητο να λιωνεις με τις ωρες κλπ κλπ...εγω την ανεβασα σε μια ατυπη κοντριτσα με τον ρομελ,χαροπαλευε το παλικαρι με το μπρικι του :035: :046: ,ειχα χαβαλε η φαση και για αυτο και ισως να πηγε καλα,δεν την ζορισα πολυ.δεν θελει σκισιμο η φαση,τωρα 2 μηνες μετα λεω να βαλω σιγα σιγα νερακι ,να βρω και κανα σοβαρo cpu....δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα παει ετσι και σε σενα,τα ξερεις αυτα αλλωστε....αλλιως θα αγοραζαμε ολοι εναν mobile και θα πηγαιναμε 3000 ανεξαιρετως,ελα ντε που δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

επιμενω σε αυτο που σου ειπα και πιο πανω,αυτη η μητρικη με ψαξιμο και διαβασμα θα παει καλα,στο λεω εκ πειρας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.