Jump to content



Επείγον!Ερώτηση για αγορά-πώληση


gto234

Recommended Posts

Λοιπόν είμαι στο εξής δίλημμα:

1)Κρατάω το tower του Η/Υ που έχω:

Chieftec DX-01SL Full Tower

AMD Athlon XP 2000+ BOX TBREDB

GIGABYTE GA-7VA KT400

Kingston 2*256MB DDR PC2700 333Mhz

HIS Radeon 9000 Pro 128MB DDR

Sony 16x DDU1612

Lite-ON 48x24x48

πουλάω προηγούμενη οθόνη 19" CRT και προηγούμενο σκληρό 60GB και αγοράζω έναν σκληρό 80GB και μια οθόνη 17TFT με συνολικό κόστος για μένα 250 ευρώ

2)Πουλάω όλο το μηχάνημα με 550 ευρώ(εχω βρεί αγοραστή) και δίνω κάτι παραπάνω γύρω στα 400-450(αντι για 250) και παίρνω καινούργιο μηχάνημα με TFT οθόνη.

Το θέμα είναι αν αξίζει και αν μπορώ να βρώ ένα μηχάνημα με 950 ευρώ

περίπου(χωρίς το ΦΠΑ).

Απο μια ματιά που έριξα για τα λεφτά αυτά δεν υπάρχει κατι αξιόλογο αυτή την περίοδο(σε σχέση με το υπάρχον σύστημα) και η περίπτωση Α64 βγαίνει πιο ακριβή.Ποιά λύση λέτε να κάνω;Εγώ βασικά θέλω να αλλάξω οθόνη γιατί η CRT με κουράζει απλά σκέφτηκα και το ενδεχόμενο αγοράς νέου Η/Υ αφού θα δώσω που θα δώσω κάποια λεφτά λίγα παραπάνω τι πειράζει.

Υ.Γ.Λέω επείγον γιατί η πώληση μπορεί να πραγματοποιηθεί σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα πούλαγα όλα κ θα έψαχνα να πάρω αλλα πιο καινούρια.

Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις

ένα Μ/Β + Α64 (180 -200 μαζί)

Πάρε μία καλύτερη κάρτα γραφικών 100 € περίπου.

μία μνήμη 512 87 € ,

έναν σκληρό WESTERN DIGITAL 80GB WD800JB 7200rpm ATA100 63.7 €

NEC DVD+/-R/RW ND-2510Α BULK DOUBLE LAYER 74.5 €

Από οθόνη μία ACER AL 1713S - 17'' LCD 376 €

Κουτί + τροφοδοτικό το αφήνω πάνω σου οπότε ανάλογα τις απαιτήσεις σου παίζεις ανάλογα

Αν με καθοδηγίσεις καλύτερα θα σου βρούμε μία καλή λύση :045: :028:

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη αυτή όμως αξίζει;Είναι πολύ φθηνή,γιατί;

Απο κουτί ξέρω οτι χρειάζεται καλό αλλά με περιορίζει το budget.Αν έπαιρνα ένα με 50€ να έχει και τροφοδοτικό θα ήταν πατάτα;

Link to comment
Share on other sites

Από οθόνες κοίτα εδώ

http://www.e-shop.gr/sql/search_per.phtml?category=ΟΘΟΝΗ&category2=17%20ιντσών%20TFT

Τροφοδοτικό εδώ

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.700204

http://www.ram-shop.gr/showsubcateg.jsp?arxi=0&id=93

Από κουτιά πάρε ένα Herolchi φτηνό αλλά πολύ καλό δεν θυμάμαι site ας βοηθήσει κάποιος.

κοίτα κ εδώ http://www.pc-world.gr/CASE.HTM

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί που λέει ο Πιέρος είναι αυτό που έχω κι εγώ. Τo HEC 6A19. Ευρύχωρο case με πολλές ευκολίες, καλή ποιότητα κατασκευής, 120mm ανεμιστήρες και τιμή γύρω στα €45. Άριστη αγορά!

(θα το βρεις σε αρκετά καταστήματα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χωρίς τροφοδοτικό. Αν δε θες o/c δίνεις άλλα €50 και παίρνεις ένα Chieftec 360 απο το Πλαίσιο. Το HEC είναι αθόρυβο και με πολύ καλή ροή (λόγω των μεγάλων ανεμιστήρων του).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν δώσεις όλο το σύστημα, προτείνω να μην αλλάξεις σκληρό από 60 σε 80gb, χαμένος θα βγεις για 20giga παραπάνω. Παίρνεις αργότερα ένα 2ο. Οπότε άλλαξε μόνο monitor. A, και κάρτα γραφικών αν θες καλύτερη δες σε μεταχειρισμένη, αλλιώς για καινούρια συνολικά καλύτερη από 9000pro, δηλαδή και σε dx9, θες πάνω από 100 ευρώ. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Με 950€ καλό σύστημα και με TFT 17" χλωμό το κόβω λίγο

Μόνο 450€ περίπου θές για μια ΤFT LG ας πούμε.

Αν πάρεις και αυτα που λέει ο πιερός θες περιπου αλλα 500

Κουτι και τροφοδοτικο αλλα 90€

Δευτερο DVD drive άλλα 25€

Και αν θες και τίποτα ηχεία κλπ περιφερεικα περνάμε τα 1200 €

Οπότε ή βάζεις 600€ και πέρνεις κάτι καλό

Η πάρε μόνο μια οθόνη TFT

Σκληρός απο 60 σε 80 δε συμφέρει η αλλαγή. Υπαρχει 160 της segate me 95€ και 120αρηδες με λίγα λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 950 ευρώ είναι χωρίς ΦΠΑ άρα πάει 1100 περίπου το όριο.Τελικά σήμερα θα αποφασίσει ο αγοραστής οπότε αναμένω.

Η αγορά πάντως του ΗΥ δεν θα γίνει άμεσα,μπορεί να περιμένω και μέχρι τέλος Οκτώβρη.Θα πάω και στην infosystem στη Σαλλόνικα,συνήθως έχουν καλές προσφορές εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ας κλείσει εδώ το thread.Τελικά θα πάρω μια TFT ως αντικατάσταση της CRT.Και πιο οικονομικά θα βγεί και αν θελήσω αργότερα κάνω μια αναβάθμιση σε A64.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.