Jump to content



Πως δινω ρευμα σε chipset?


spresv

Recommended Posts

Εχω μια Asus A7N8X-X. Τρεχω εναν Thoroughbred 2400+ @ 11x200, και θελω να δω αν παει παραπανω με λιγο ρευμα και στο chipset. Ποια επιλογη απο το bios πρεπει να αλλαξω? Ρωταω γιατι δεν υπαρχει καποια εμφανης ρυθμιση που να λεει "ΑΠΟ ΕΔΩ ΞΕΤΙΝΑΞΤΕ ΤΟ CHIPSET!"

Ειχα ακουσει ενα κουλο οτι περνει ταση αν αλλαξεις το agp. Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβάζεις το agp ανεβαίνει και το chipset στην asus :D και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!! :077:

Ναι ε? ειναι σιγουρο αυτο? μην τηγανισω και την 9600προ που ρχεται μεθαυριο....:D

Link to comment
Share on other sites

Για την Gigabyte 8knxp (Intel δηλαδη) ισχύει κατι τετεοιο με το agp/chipset;

Και τι παραπανω σε σταθεροτητα μπορω να κερδισω;

δουλευω τον 2.4C στα 3.12 χωρις overvoltage πουθενα, αλλα μολις τον παω στα 3.2 τα windows σκριναρουν μπλε!! Δυστυχως με οποιοδηποτε overvoltage τα προβληματα δεν επιλυονται....

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν uber bios modded δηλ. τα οποια εμφανιζουν αυτη την επιλογη στο βιος,αλλα στην ουσια οσο και να το βαλεις δεν βλεπεις διαφορα,

Να υποθεσω οτι εχεις βρει τοιχο καπου στα 205-210;

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν uber bios modded δηλ. τα οποια εμφανιζουν αυτη την επιλογη στο βιος,αλλα στην ουσια οσο και να το βαλεις δεν βλεπεις διαφορα,

Να υποθεσω οτι εχεις βρει τοιχο καπου στα 205-210;

Σε μενα παει αυτο; μαλλον οχι ε;

εγω παντως τον δουλευω στα 260 εξου και το 3.12 (νορμαλ ειναι τα 2.4)

Link to comment
Share on other sites

Όσο ανεβάζεις το agp ανεβαίνει και το chipset στην asus :D και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!! :077:

Για πείτε και σε μένα τον άσχετο εννοείτε αν δώσω τάση στην AGP ή αν απλώς της ανεβάσω συχνότητα; Πιάνει σε όλες τις μητρικές P4, τουλ σε αυτές με 865-875;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει πιασει τοιχο στα 200 γι αυτο λεω να χωσω και αλλου ρευμα...Τελικα πως γινεται γιατι με μπερδεψατε? :D:D

οταν την ειχα εγω δεν καταφερα να δω πανω απο 208 με original η modded bios,δεν ξερω αν εχουν αλλαξει τα πραγματα τωρα,κοιτα εδω μηπως βρεις τιποτα.http://www.nforcershq.com/forum/

παντως γνωμη μου ειναι να το αφησεις ως εχει,το mobo δεν ειναι για μεγαλο overclock αλλα ειναι γρηγορο και σταθερο,αν θες κατι πιο extreme πρεπει να πας σε abit,epox η dfi.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε Intel με την Epox 4pda5+ ανεβάζοντας το vagp σταθεροποίησε το σύστημα +10 στο fsb. Vdd δεν έχει. Προσπαθούσα να το κάνω prime stable και στα 260 fsb και μόνο με +0.2 vagp κατάφερα να το κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασε το σου ειπε κι ο Κωστας την απαντηση μονο με μονταρισμα τωρα αν θες να δοκιμασεις τα κολπα που σου ειπαν οι αλλοι πολυ ευχαριστως κανε τα αλλα να εχεις και πολυμετρο ωστε να σιγουρευτεις οτι πραγματι αυξηθηκε το ρευμα........ ;)

Καλα το thread μου για τζαμπα Vcore mod σε Epox (ειναι τα ποστ 31ο - 35ο) δεν το ειχες παρει ματι??? :070:

Αλλα και παλι το chipset δεν ανεβαζει πολυ το FSB τα λεγαμε και παλιοτερα εχει κυβικη εξελιξη ολο τα ιδια θες να λεμε κι εδω και μετα θα μας κατηγορουν οτι κανουμε και spamming??? :063:

Επειδη ομως σε πηγαινω γιαυτο σου απαντησα αλλιως και Boreli να λεμε 10000 φορες τα ιδια...... ;)

Φαινεται ομως οτι περνας ορισμενα πραγματα στο φλου και ρωτας τα ιδια και τα ιδια..... :045:

Oυτε τουτο περι εμπειριων μου σε AMD μητρικες δεν ειδες???

Δεν τα εγραψα για μενα για να τα διαβασουν οσοι θελουν εγω τα ξερω καλα τα παραμυθια......

Τεσπα συνεχιζω........

LOL μεχρι 220-223 FSB θα πας (αρκει να βαλεις καταλληλο πολλαπλασιαστη και να αντεχουν οι μνημες) ε πηγαινε μεχρις εκει και μετα αποφασισε αν παρεις αλλη μητρικη...... :D

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και σε μένα τον άσχετο εννοείτε αν δώσω τάση στην AGP ή αν απλώς της ανεβάσω συχνότητα; Πιάνει σε όλες τις μητρικές P4, τουλ σε αυτές με 865-875;

Στην agp δωσε ταση :D αν εχεις asus!!!! 865-875

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.