Jump to content



Συνεχίζει τις περικοπές η Intel. Συνεργασίες για την AMD.


DarthMoul

Recommended Posts

Μέσα σε λιγότερο από μία εβδομάδα, η Intel ανακοίνωσε δύο ακόμα περικοπές.

Η πρώτη έχει να κάνει με την διάθεση των Itanium 2 για χρήση σε workstations. Η αιτία που έδωσε ο εκπρόσωπος της Intel ήταν ότι το chip αποδείχτηκε ακατάλληλο για workstation χρήση χωρίς να δώσει παραπάνω πληροφορίες. Το σίγουρο είναι πως τα 145 Watts κατανάλωση στο 1.5 GHz προκαλεί σοβαρά προβλήματα ψύξης σε μικρά cases. Στην θέση του θα διαθέσει τους νέους 64μπιτους Xeon.

http://www.theinquirer.net/?article=18688

Επίσης ανακοινώθηκε και EOL του Caswell, chip που χρησιμοποιήται σε kits ασύρματης δυκτίωσης, λόγω μηδενικής ζήτησης.

http://www.theinquirer.net/?article=18692

Από την άλλη πλευρά η AMD υπέγραψε 3 χρόνια παράταση στην υπάρχουσα συνεργασία που έχει με την IBM. Με ένα επιπλέον κόστος $280 εκατομμυρίων η IBM θα συνεργαστεί με την AMD στην ανάπτυξη τεχνολογίας κατασκευής chips στα 60nm και 45nm.

http://www.eet.com/semi/news/showArticle.jhtml?articleId=47900931

Παράλληλα, η AMD ίδρυσε ένα νέο κέντρο σχεδίασης στο οποίο και θα αποσπάσει 60 μηχανικούς της Sun Microsystems που αυτήν την στιγμή εργάζονται πάνω στον UltraSparc.

http://news.zdnet.com/2100-9584_22-5371721.html

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η Intel αντιδράει σπασμωδικά λες και όλα της πάνε στραβά ή λες και δεν έχει καθόλου σχέδιο σε αυτά που κάνει.

Από την άλλη η AMD φαίνεται σιγά σιγά στην προσπάθεια της να σωθεί να φτιάχνει μέτωπο απέναντι στην Intel. Λογικό. Η IBM δεν νομίζω να ένοιωθε και πολύ άσχημα βλέποντας την Intel να χάνει δύναμη ενώ και η SUN ψάχνει για σανίδα σωτηρίας...

Link to comment
Share on other sites

Παιρνει τα πανω της σιγα σιγα η amd. Καποτε προσπαθουσε να κλεψει λιγο μεριδιο απο την Intel τωρα παιζουν στα ισα....

Σε λιγο θα προσπαθει η intel να παρει μεριδιο LOL LOL!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η Intel αντιδράει σπασμωδικά λες και όλα της πάνε στραβά ή λες και δεν έχει καθόλου σχέδιο σε αυτά που κάνει.

Από την άλλη η AMD φαίνεται σιγά σιγά στην προσπάθεια της να σωθεί να φτιάχνει μέτωπο απέναντι στην Intel. Λογικό. Η IBM δεν νομίζω να ένοιωθε και πολύ άσχημα βλέποντας την Intel να χάνει δύναμη ενώ και η SUN ψάχνει για σανίδα σωτηρίας...

Νομίζω πως είναι δύσκολο να φτιάξει η AMD μέτωπο απέναντι στην Intel. Λιγάκι οξύμωρο μου φαίνεται. Μάλλον η IBM φτιάχνει μέτωπο απέναντι σε ότι ονομάζεται wintel platform. Και μόνο τσάμπα δεν το κάνει. Άλλωστε για κάθε 5 servers που χάνει η Intel από Xeon, ο ένας γίνεται Xserve ή Pseries δηλαδή PPC.

Έχουμε και σε εξέλιξη εδώ και πάνω από χρόνο και την υπόθεση IBM vs SCO(SCO=M$).

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πάλι, η ΗΡ θα καταργήσει λέει τα 32-βιτ και θα αφοσιωθεί στα 64. Πιθανή μεγάλη συμφωνία ΗΡ-AMD στο άμεσο μέλλον???
Ναι. Στην κουβέντα είναι. Η Intel έγινε τούρκος εξαιτίας αυτού. Νομίζω πως η HP προκάλεσε το συμμάζεμα του Itanium γιατί πρώτα αυτή ανακοίνωσε πως κάνει discontinue τους Itanium workstations και μετά έβγαλε ανακοίνωση η Intel.

Mέχρι το τέλος του χρόνου θα έχουμε HP servers και workstations με Opteron. H ΙΒΜ που το έκανε εδώ και έναν χρόνο, κόλλησε την HP στον τοίχο, οπότε για να μην μείνει εκτός αγοράς δεν έχει άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μηπως αυτο ειναι το "τελος των Itanium"? Αν η ιδια η Ιντελ σταματησει την προωθηση τους σε workstations τι αλλο μενει???? Τα super computers???
Δεν νομίζω...Με 100Κ συστήματα φέτος έναντι 40Κ πέρσι, 2000 software ports σε έναν χρόνο και τις 11 από τις 20 πρώτες θέσεις στο spec (τουλάχιστον έτσι ήταν πριν κανένα εξάμηνο) δύσκολο το βλέπω. Η Intel μαζεύει τα οικονομικά της για κάποιον λόγο. Κάτι έχουν δει. Άλλωστε η κρίση στην αγορά CPU, μόνο την AMD δεν άγγιξε. Η SUN ουσιαστικά σταμάτησε τον sparc και πάει σε opteron και η sgi τον mips και πάει σε Itanium. Όλοι υποφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

....Η Intel μαζεύει τα οικονομικά της για κάποιον λόγο. Κάτι έχουν δει......
Έτσι νομίζω και γω. Μάλλον έχει καλά κριμένο τον άσσο στο μανίκι της και περιμένει…

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο πάντως έτσι απλά να χάνει την μπάλα, τόσα κεφάλαια που έχει που είναι??? Σίγουρα κάτι κρύβει……

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια επιβεβαιωση του οτι το inquirer, ενω ειναι φανταστικο στο να βρισκει πληροφοριες για νεα προιοντα, τα κανει θαλασσα οταν αναμιγνυει προσωπικες υποθεσεις ή προβλεψεις.

αυτος ειναι χειροτερος κι απο μενα που ζηταγα dual-cpu συστηματα για o/c-ers :003:

να παει λεει γρηγορα στα 3GHz η AMD. Λες και αμα μπορουσε δε θα πηγαινε!

τυχερη θα ειναι αν καταφερει να τους παει ποτε στα 3 :040:

ή, να κυριαρχησει λεει στην αγορα ξεπερνωντας την Ιντελ.

και τους επεξεργαστες απο θα τους βγαζει για να τους πουλησει? θα τους κλωσσησει? :003: ενα εργοστασιακι εχει ολο κι ολο!

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια επιβεβαιωση του οτι το inquirer, ενω ειναι φανταστικο στο να βρισκει πληροφοριες για νεα προιοντα, τα κανει θαλασσα οταν αναμιγνυει προσωπικες υποθεσεις ή προβλεψεις.

αυτος ειναι χειροτερος κι απο μενα που ζηταγα dual-cpu συστηματα για o/c-ers :003:

να παει λεει γρηγορα στα 3GHz η AMD. Λες και αμα μπορουσε δε θα πηγαινε!

τυχερη θα ειναι αν καταφερει να τους παει ποτε στα 3 :040:

ή, να κυριαρχησει λεει στην αγορα ξεπερνωντας την Ιντελ.

και τους επεξεργαστες απο θα τους βγαζει για να τους πουλησει? θα τους κλωσσησει? :003: ενα εργοστασιακι εχει ολο κι ολο!

Το αν θα πάει στα 3GHz δεν εξαρτάται από την ίδια αλλά από την IBM. Τον τελευταίο έναν χρόνο PPC και Hammer ανεβάζουν το ρολόι με 1-2 μήνες διαφορά.

Τώρα για το δεύτερο, δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα, αν συμβεί τελικά. Κατ'αρχήν δεν θα πάει στο 80% της αγοράς σε μία μέρα αλλά σιγά σιγά. Δεύτερον, αφού η SUN βάζει στην άκρη τον sparc, και τον αντικαθιστά με Opteron, τα δικά της εργοστάσια τι θα κάνουν; Θα κάθονται; Τρίτον, η IBM στα δικά της εργοστάσια κατασκευάζει και PARISC και ALPHA και MIPS. Αυτά τα τρία σε 18 μήνες σταματάνε. Νομίζω πως αν χρειαστεί παραπάνω γραμμές παραγωγής μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια θα βρει πολύ εύκολα και φτηνά μέχρι να φτιάξει δικές της. Και τελευταία είδα ότι η Samsung έχει 1-2 γραμμές στο CPU fab που κάθονται και ψάχνει για πελάτη να πάρει καμμιά δουλειά. Αν υπάρχει ζήτηση όλα θα γίνουν. Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει. Στην τελική, αν υποχωρήσει η ζήτηση της Intel, τόσες γραμμές θα βγουν στο σφυρί. Θα αγοράσει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.