Jump to content



Πείτε μου την γνώμη σας. Αξίζει?


istrios1442169073

Recommended Posts

'Οπως θα δείτε και στην υπογραφή μου είμαι σε αναμονή της 6800υ. Επειδή είμαι διαθετιμένος να δώσω αυτά τα χρήματα περνόντας σήμερα από το μαγαζί που την παρήγγειλα για να δώ εάν ήρθε (στην ελλάδα) και επειδεί αναβαθμίζω τον υπολογιστή μου τακτικά σκέφτηκα μια που δίνω τα λεφτά για την κάρτα γραφικών από AGP να πάω σε μια αναβάθμιση του υπολογιστή και σε pci express .

ΔΙΝΩ ΠΙΣΩ............

Αsus p4c800 e-deluxe

Kingston ddr 400 1 GB

P4 3 GHZ 800 FSB

AΓΟΡΑΖΩ...............

MSI 925X Neo Platinum 54g

P4 550 (3,4 Ghz) LGA 775 800 fsb

Kingston DDR 2 533 mhz 1 GB

Δίνω διαφορά 300 ευρώ.

Τί λέτε αξίζει τον κόπο? (μέχρι την πέμπτη που χρειάζεται στο κατάστημα τα δικά μου πρέπει να αποφασίσω)

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα την παρήγγειλες σε AGP?
Aκόμα περιμένω να γίνει η εισαγωγή στην ελλάδα. Από ότι βλέπω όμως καμιά εταιρεία δεν έχει ακόμα την 6800υ επίσημα παρουσιάσει στο site της σε pci expess.
Link to comment
Share on other sites

Aκόμα περιμένω να γίνει η εισαγωγή στην ελλάδα. Από ότι βλέπω όμως καμιά εταιρεία δεν έχει ακόμα την 6800υ επίσημα παρουσιάσει στο site της σε pci expess.

Πρόσεχε διότι 925 ONLY PCI-E!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι μπερδεμένη η κατάσταση. Να δώσεις τώρα 500€ ας πούμε για AGP κάρτα γραφικών σε Intel σύστημα είναι ίσως κακή επένδυση. Αλλά και PCI-E, DDR2 και BTX και Prescott και ιστορίες επίσης είναι ψιλό κακή ιδέα.

Φοβάμαι ότι σε κάθε περίπτωση χαμένος βγαίνεις. Αλλά αν ψιλοσκέφτεσαι αναβάθμιση μητρικής στο μέλλον καλύτερα να προτιμήσεις PCI-E κάρτα αφού μιλάμε και για τόσο ακριβή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι όχι μόνο αξίζει τον κόπο αλλά είναι λαχείο.

Δίνεις Επεξεργαστή μητρική μνήνη και πέρνεις καλύτερα σε αποδόσεις τα ίδια με 300€

Είναι μια καλή επένδυση στις μελλόντικες τεχνολογίες.

Και εφόσον περιμένεις και κάτρα με pci-e τότε πάρτα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Θα φανώ κοινότυπος αλλά.... θα το πω! Πάρε Α64!!! ;)

H "αναβάθμιση" που λες όπως το βλέπω εγώ μόνο θα σου στερήσει €300. Βέβαια... €300 ίσως δε φαίνονται πολλά για κάποιους που έχουν συνηθίσει με την μαμά Intel αλλά προσωπικά (πάντα) μου φαίνονται πολλά για να τα δώσω και να μην έχω ουσιαστικό όφελος επιδόσεων.

Είναι καθαρά προσωπκή επιλογή βέβαια και ότι και να γράφουμε εμείς εδώ (και είμαι σίγουρος οτι όλοι ότι λέμετο λέμε για καλό) εσύ θα κάνεις αυτό που θες. Και καλά θα κάνεις δηλαδή αλλά σκέψου 2 φορές πριν κάνεις ότι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με 300ευρώ αποκτάς σύστημα με 13% ταχύτερο επεξεργαστή, και μελλοντική συμβατότητα. Με τα σημερινά δεδομένα, και αφού αναβαθμίζεις συχνά, η μελλοντική συμβατότητα νομίζω δεν σε αφορά, πλην ίσως της VGA. Οπότε καθαρά από πλευράς επιδόσεων, σίγουρα δεν συμφέραι.

Θα διαφωνήσω επίσης και για Α64, μιας και ήδη με 3G P4 είσαι ήδη πολύ καλός.

Προτείνω να πάρεις μια AGP 6800 και ξέχνα τις μελλοντικές συμβατότητες. Μέχρι να γίνει ξεπερασμένος ο 3άρης P4, η ddr κτλ, θα έχεις αναβαθμίσει ξανά. Άσε που στη Computex τον Ιούνη ανακοινώθηκαν και μητρικές με AGP+PCIE, οπότε θα μπορέσεις στο μέλλον να κρατήσεις και την 6800.

Link to comment
Share on other sites

Με 300ευρώ αποκτάς σύστημα με 13% ταχύτερο επεξεργαστή,

Έχει αποδειχθεί πολλάκις οτι η αύξηση της συχνότητας του Ρ4 ΔΕΝ συνεπάγεται ανάλογη αύξηση επιδόσεων. Επίσης, αν ο 3άρης του Istrios είναι Northwood και ο 3,4 είναο Prescott αμφιβάλλω αν θα έχει καν αύξηση επιδόσεων.

Όσο για τον Α64 δεν το εννοούσα φυσικά να αλλάξει τώρα τον 3άρη Ρ4 με έναν Α64 αλλά με €300 (αν ψήνεται να τα δώσει κάποιος) μπορεί να πάρει Α64 και να πει οτι άλλαξε κάτι ουσιαστικό στο PC του.

Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου περί "μελλοντικής συμβατότητας" αφού για κάποιον που αναβαθμίζει συχνά τέτοιο θέμα δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

αν αναβαθμιζεις τοσο συχνα ορμα τι να σου πω, νομιζω συμφερει. θα εχεις ο,τι πιο καινουριο στο χωρο. απο την αλλη παλι πολλα τα λεφτα ρε φιλε. και να φανταστεις οτι τα BTX, azalia, sata 300 και αλλα ειναι αρκετα κοντα νομιζω. σε εξι μηνες θα εισαι ξεπερασμενος παλι. τα 64bit και τα διπυρηνα επισης θα κανουν τη νεα cpu σου συντομα να φανταζει αρχαια.

η αποφαση ειναι δικη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπεύει να κρατήσει την 6800 για ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ καιρό ίσως η λύση του PCI-E να είναι μονόδρομος. Αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά αυτή τη στιγμή....

H λύση που αναφέρθηκε ποιο πάνω για μητρικές που έχουν και PCI-E και AGP ουσιαστικά δεν υφίσταται μιας και το AGP σε αυτή την περίπτωση δουλεύει με την ταχύτητα απλού PCI...

Link to comment
Share on other sites

Με 300ευρώ αποκτάς σύστημα με 13% ταχύτερο επεξεργαστή, και μελλοντική συμβατότητα. Με τα σημερινά δεδομένα, και αφού αναβαθμίζεις συχνά, η μελλοντική συμβατότητα νομίζω δεν σε αφορά, πλην ίσως της VGA. Οπότε καθαρά από πλευράς επιδόσεων, σίγουρα δεν συμφέραι.

Θα διαφωνήσω επίσης και για Α64, μιας και ήδη με 3G P4 είσαι ήδη πολύ καλός.

Προτείνω να πάρεις μια AGP 6800 και ξέχνα τις μελλοντικές συμβατότητες. Μέχρι να γίνει ξεπερασμένος ο 3άρης P4, η ddr κτλ, θα έχεις αναβαθμίσει ξανά. Άσε που στη Computex τον Ιούνη ανακοινώθηκαν και μητρικές με AGP+PCIE, οπότε θα μπορέσεις στο μέλλον να κρατήσεις και την 6800.

H "αναβάθμιση" που λες όπως το βλέπω εγώ μόνο θα σου στερήσει €300. Βέβαια... €300 ίσως δε φαίνονται πολλά για κάποιους που έχουν συνηθίσει με την μαμά Intel αλλά προσωπικά (πάντα) μου φαίνονται πολλά για να τα δώσω και να μην έχω ουσιαστικό όφελος επιδόσεων

Είναι καθαρά προσωπκή επιλογή βέβαια και ότι και να γράφουμε εμείς εδώ (και είμαι σίγουρος οτι όλοι ότι λέμετο λέμε για καλό) εσύ θα κάνεις αυτό που θες. Και καλά θα κάνεις δηλαδή αλλά σκέψου 2 φορές πριν κάνεις ότι κάνεις...

Aν και κάποια στιγμή έγραψα ότι αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση τελικά το έσβησα και θα συμφωνήσω μαζί σσς. Καμία αύξηση στις επιδόσεις και μάλιστα σε μερικά τεστ που είδα το AGP8X ή ισάξιο ή πολύ πολύ λίγο γρηγορότερο από το pci express. Θα διαφωνίσω μόνο στο θέμα με τις μητρικές με AGP+PCIE. Καμία σχέση με τα "καθαρόαιμα". Σε γενικές γραμμές κάνουν κάποια εξομοίωση του AGP. Συνεχίζω με λίγα λόγια ως έχω και περιμένω μόνο την 6800.:beerchug:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.