Jump to content


Βοηθεια γιατι θα το σπάσω Msi k8n neo platinum


george1551

Recommended Posts

Θα το σπασω δεν μπορω αλλο λοιπον παιδια ξεθαψα το τσεκουρι του πολεμου σημερα το πρωι (βλεπε prommy mach 2)

το ειχα τοσο καιρο και καθοταν και μια και ειχα την κεφαλη για Α64 λεω δεν την βαζω πανω να δω που θα παει....

λοιπον το συστημα αποτελειτε απο Α64 3000+ CG στεπινγκ μητρικη MSi nf3 neo platinum 2x raptor 34 giga raid 0 & maxtor 200 giga ide

power Enermax 465 no mod memory 2x512 Adata viesta pc 4000.

Ολα καλα μεχρι εδω και με το τελευταιο Bios η μητρικη ειχε στρωσει πολυ για παραδειγμα εβγαζε σε default τασεις 2400 10χ2400 23 λεπτα prime 95.

ασταθες μεν αλλα τα εβγαζε και σημερα πηρα την μεγαλη αποφαση να του ριξω τον προμυθεα αλλα πηρα απο τα.... το μα..... δεν παει με τιποτα πανω απο 260 FSB και διαιρετες δεν βαζω γιατι χανει παρα πολυ αλλα τα προβλημα ειναι οτι εχω τρελες ενδηξεις δηλαδη το core center απο -25 γιατι μαλον εκει τερματιζει με το που τρεχω prime παει πανω απο 55 ενω βλεπω την ενδιξη στο evaporator σιγα σιγα να πεφτει πραγμα που σημενει οτι δουλεβει ο προμυθεας εβγαλα και ξαναεβαλα την κεφαλι μιπως δεν παταει καλα αλλα τιποτα και με εχουν ποιασει τα νευρα μου δηλαδη οι μνυμες με γονατιζουνκαι δεν μπορω να ανεβω ασε που οσο ριχνω ταση στισ μνυμες τοσο ποιο χαμηλα κλοτσαει το συστημα τωρα τις εχω στα 2,5 βολτ και τον επεξεργαστη 1,5 βολτ ριξτε καποια ιδεα μην το σπασω

post-606-1442173768,1713_thumb.jpg

post-606-1442173768,2088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ξερετε τι εκανα ξαναγυρισα στην παλια αλλα αεροψυκτη SLK 900 με Enermax 90 mm και ειμαι μια χαρα 2400 με prime 95 το τσεκαρω τωρα και απο οτι βλεπω την αντεχει μια χαρα στις μνημες δηνω 2,5 βολτ και στην cpu 1,5 και ειμαι μια χαρα ασε που οταν εβγαλα τον προμυθεα ειδα στο πισω καπακι νερο και τρελαθηκα γιατι θεωρουσα οτι η αντισταση που ειχε το κιτ του Α64 ηταν περιτη, και αν θελω να ανεβω και αλλο απλα αγοραζω εναν 3400 και παω μεχρι 2800 λεμε... τωρα χαχα μια χαρα ειναι ετσι ο προμυθεας θα χρειαστει στον 90nm 939 στον 754 ειναι ματεος κοπος και δεν αξιζει με τις μνυμες που εχω αν ειχα τις ocz eb 3700 θα το ξανασκευτωμουνα ετσι ειναι παιδια ή κανω λαθος?

post-606-1442173768,2831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να σου πω........ :120:

Βασικα με τις παλιοτερες ποσο πηγαινες??

Εννοω τις μνημες..........

Δοκιμασες να δουλεψεις με 1 Χ 512ΜΒ γιατι το 2 Χ 512 ειναι λιγο πικρα........

Παντως κι ο επεξεργαστης σου δεν ειναι και καλο κομματι ετσι οπως τον βλεπω........

Εκτος απο τις μνημες που λες οτι τραβανε γρηγορα τα ζορια.........

Τωρα αν δοκιμασεις να χαμηλωσεις τον πολλαπλασιαστη και να αυξησεις το FSB για να φανε πρωτα οι μνημες τα ζορια ειναι μεν μια ενδειξη αλλα οχι κι απολυτη........

Δες το 48ο ποστ εκει

Link to comment
Share on other sites

το κουφο με αυτην την μητρικη και με αυτο το bios ειναι οτι δεν δουλεβει σωστα με μια μονο μνημη ισως ειναι το κοματι παντος 2400 αν ειναι σταθερο με αυτες τις τασεις νομιζω οτι ειναι πολυ καλο κοματι. Αλλο αν του δωσω ταση που στην κυριολεξια γινετε μπανανα ειδικα οι μνημες εχουν εντελος την συμπεριφορα της μπανας γιατι μολις φανε ταση χανουν σε Fsb αυτο δεν το πιστευα αλλα το spi μου χτυπουσε ποιο γρηγορα αν εβαζα ταση 2,7 απο οτι αν ειχα ταση 2,6 παντα για τις μνημες μηλαω και οχι για τον επεξεργαστη που πηγει και με 1,65 πηγε 2750 ασυχρονα παντα, τεραβολτ δεν ηθελα να του δωσω γιατι τον εχω για δουλεια και δεν λεει να μηνω με ενα pc λιγοτερο και να τρεχουν 11 μονταζ απο πισω καλυτερα να αλαξω πλανητη μετα, ομως το κιτ του 64 bit δεν ειναι και τοσο προσεγμενο η πλατη εκανε κοιλια και αν δεν βαλεις την αντισταση μαζεβει νερακι εκει, αλλο ενα δειγμα οτι δουλεψε ο προμυθεας απλα, θελει φτιαξημο το κιτ θα δω μηπως μπορεσω να του βαλω ενα λαμακι ετσι που να μην κανει κοιλιααυτα για την ωρα σε κανα μηνα που θα εχω λασκαρει θα δω τι μπορω να του κανω για την ωρα θα τον βαλω στα 10 χ240 1τ και θα του ριξω ταση 1,55 μια και χτυπησε στα 27 λεπτα το prime 95

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζεις κανενα beta bios για την μητρικη αυτη,πληροφοριες που εχω ακουσει ειναι οτι στην MSI το AGP/PCI lock παιζει σωστα αν το βαλεις στα 68ΜΗz στο BIOS πηγαινε και στα MSI forums να δεις τη παιζει.

Link to comment
Share on other sites

το 1,52 εχω πανω δηλαδη beta και το agb ειναι στα 67 απλα πιστευω οτι οι μνημες μου τερματιζουν εκει δηλαδη μεχρι 260 παραπανω δεν πανε με τιποτα αλλα βεβεα φταιει και το 1τ που τις εχω αλλα με απογοητευσε η αποδοση του επεξεργαστη με τον προμυθεα περιμενα κατι παραπανω και οχι μονο 2750 με 1,65 θα μου πεις που πας ρε φιλε απο 2000 σε 2750 καλα εισαι. μαλον ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα με τους α64 δεν ανεβενουν τρελα οπως τους Barton αυτο το εχει επισιμανει και ο mrseankon και τελικα φενετε πως εχει 100% δικιο με αερα αντε να πας 20% παραπανω και xtreem ψυξη να παρεις 35-40% παραπανω δυστηχως αυτο το συμπερασμα βγαζω και δεν μου καθετε και πολυ καλα βλεπετε ολοι καλομαθαμε σε υψηλα overckloking.

Ισως με τα επομενα steping να βελτιωθουν τα πραγματα αλλα προβλεπω να εχουμε φενομενα (preshot) Βλεπε 90nm αρα καλο overcloking παιδια μαλον απο τον επομενο χρονο αντε και περαστικα μας....

Οταν επιτελους η AMD βγαλει Chip με χρονησμο 3000 mhz θα περνουμε τον 2400mhz και θα τον πηγενουμε με αερα στα 3200mhz που τοσο θα πηγενει και 3000mhz ετσι δεν ειχε γινει και με τους Barton ή κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε εδω

και κατεβασε το bios 152.Ειναι οτι καλυτερο για o/c.Πριν φλασαρεις βαλε ολα τα settings default και φλασαρε παντα με εντολη:

AWFL833D W7030NMS.152 /py/sn/wb/cc/cd/cp/r

Μετα το φλας στην κεντρικη οθονη του βιος πατα shift+f2 & Alt+f3 κι εμφανιζεται ενα κρυφο μενου στο core cell section καθως και ρυθμιση για το default voltage id της cpu (προσεχε να ειναι στην ενδειξη startup ή 1.5ν), οπως και x.5 htt multies.Ειναι και φοβερα αισιοδοξο (455 ΗΤΤ)!

Αν και beta το καλυτερο που εχω δοκιμασει με διαφορα απο ολα τα αλλα δε θα το μετανοιωσεις

;)

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι εχεις ηδη το 152.Φλασαρισε το ομως οπως σου λεω εγω ειδα διαφορα με τα ιδια settings.Kαι να προτιμησεις τα dimm slots 1 και 3 απο αλλους συνδυασμους αν και με ενα dimm θα ανεβεις αρκετα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

το 1,52 εχω πανω δηλαδη beta και το agb ειναι στα 67 απλα πιστευω οτι οι μνημες μου τερματιζουν εκει δηλαδη μεχρι 260 παραπανω δεν πανε με τιποτα αλλα βεβεα φταιει και το 1τ που τις εχω αλλα με απογοητευσε η αποδοση του επεξεργαστη με τον προμυθεα περιμενα κατι παραπανω και οχι μονο 2750 με 1,65 θα μου πεις που πας ρε φιλε απο 2000 σε 2750 καλα εισαι. μαλον ετσι πρεπει να ειναι τα πραγματα με τους α64 δεν ανεβενουν τρελα οπως τους Barton αυτο το εχει επισιμανει και ο mrseankon και τελικα φενετε πως εχει 100% δικιο με αερα αντε να πας 20% παραπανω και xtreem ψυξη να παρεις 35-40% παραπανω δυστηχως αυτο το συμπερασμα βγαζω και δεν μου καθετε και πολυ καλα βλεπετε ολοι καλομαθαμε σε υψηλα overckloking.

Ισως με τα επομενα steping να βελτιωθουν τα πραγματα αλλα προβλεπω να εχουμε φενομενα (preshot) Βλεπε 90nm αρα καλο overcloking παιδια μαλον απο τον επομενο χρονο αντε και περαστικα μας....

Οταν επιτελους η AMD βγαλει Chip με χρονησμο 3000 mhz θα περνουμε τον 2400mhz και θα τον πηγενουμε με αερα στα 3200mhz που τοσο θα πηγενει και 3000mhz ετσι δεν ειχε γινει και με τους Barton ή κανω λάθος?

Μην σε ενοχλει το ακριβες νουμερο μετραει η αποδοση που παιρνεις σε αυτη τη συχνοτητα σε σχεση με εναν barton που μπορει να ειναι και ψηλοτερα χρονισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω οτι ειναι πολυ μα παρα πολυ ποιο γρηγορος αλλα το μικροβιο ειναι μικροβιο θελω υπερχρονησμο και μονο. αλωστε ειδατε το spi που εβγαλαν με τον FX53 25 sec παρακαλω τον πηγαν 3600 mhz εκει να δεις ωμη δυναμη να ξεχειλιζει και να τρελενεσε δεν νομιζω να διαφωνει καποιος με αυτο....

εγω και μονο στην ιδεα αυτην τη στιγμη ανατριχιαζω ναι 1200 ολοκληρα Mhz πανω αλλα σε ποσοστο Overcklocking 50% ειπε κανενας τιποτα σε σχεση με το ισχνο 20-30% εγω κανω υπερχρονησμο εδω και 7 περιπου χρονια και μηχανημα να δουλεψει νορμαλ στα χερια μου δεν γινετε ή AMD ειναι αυτο ή Intel, ασχετο αν αγαπω την AMD γιατι ειναι ποιο συμβατη απο την δηθεν συμβατη INTEΛ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω οτι ειναι πολυ μα παρα πολυ ποιο γρηγορος αλλα το μικροβιο ειναι μικροβιο θελω υπερχρονησμο και μονο. αλωστε ειδατε το spi που εβγαλαν με τον FX53 25 sec παρακαλω τον πηγαν 3600 mhz εκει να δεις ωμη δυναμη να ξεχειλιζει και να τρελενεσε δεν νομιζω να διαφωνει καποιος με αυτο....

εγω και μονο στην ιδεα αυτην τη στιγμη ανατριχιαζω ναι 1200 ολοκληρα Mhz πανω αλλα σε ποσοστο Overcklocking 50% ειπε κανενας τιποτα σε σχεση με το ισχνο 20-30% εγω κανω υπερχρονησμο εδω και 7 περιπου χρονια και μηχανημα να δουλεψει νορμαλ στα χερια μου δεν γινετε ή AMD ειναι αυτο ή Intel, ασχετο αν αγαπω την AMD γιατι ειναι ποιο συμβατη απο την δηθεν συμβατη INTEΛ

Αφού δεν τον δουλεύεις τον προμηθέα Γιώργο στείλτον κατά δω πλευρά όταν έρθει το Dfi και οι ocz να το στρώσω το σύστημα λίγο.

:D

Πάντος σε βλέπω για μνήμες.Αυτές οι Adata είναι να είσαι τυχερός τελικά να σου κάτσει καλό κομμάτι ειδάλως κλάψτα.Αν και μην περιμένεις με 1Τ που τις είχες να πάνε πάνω απο 260 και πάλι πολύ πήγανε.

Link to comment
Share on other sites

NEW BIOS FOR MSI K8N Neo Platinum !!!!

BIOS 1.55 FOR K8N

Your CPU temperature is in the safe range. Please rest assured. If you are

willing to, would you please flash BIOS to the version 1.55 verifying? We

send it by attachment. As to how to flash BIOS, please refer to the word file

in the attached file. Please kindly inform us of the results. Thanks for your

cooperation.



In addition, please enter BIOS to load optimized defaults after flashing BIOS.



Please feel free to let us know if you still have any further issues or inquiries.



Best regards,



MSI Technical Support

Παιδιά ΔΕΝ είναι BETA είναι κανονική έκδοση. Από τι λένε πρόσθετε κάποια νέα menu στο ΒΊΟΣ.

http://briefcase.pathfinder.gr/file/L.s.k./25473/321184

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν τον δουλεύεις τον προμηθέα Γιώργο στείλτον κατά δω πλευρά όταν έρθει το Dfi και οι ocz να το στρώσω το σύστημα λίγο.

:D

Πάντος σε βλέπω για μνήμες.Αυτές οι Adata είναι να είσαι τυχερός τελικά να σου κάτσει καλό κομμάτι ειδάλως κλάψτα.Αν και μην περιμένεις με 1Τ που τις είχες να πάνε πάνω απο 260 και πάλι πολύ πήγανε.

Αρη εγω λεω να αλαξουμε μνημες να δουμε που θα πας χωρις αυτες.

χιχιχι

Για Adata vitesta 2χ512 καλα νωμιζω οτι πηγα θα δουμε με το νεo bios που εδωσε ο dim

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.