Jump to content



2.1 ή 5.1 ?


sofos1442169074

Recommended Posts

εβαλα ενα DVD και απο το center κατι ακουγοταν..:D

προφανως στα mp3 κλπ, παιζουν μονο τα front.

soler, μην με κανεις να τρεχω στα πλασια απογευματιατικα

παιδες ημουν τυφλος και ειδα !!!

απο τα INNOVATOR 2.1 στα CREATIVE T5900...

μαλλον ημουν κουφος και ακουσα... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

82 νομιζω..(πηρα κ κατι αλλα πραγματακια,δεν θυμαμαι ακριβως)

στην αρχη μου φαινονταν πολλα τα 80 ευρα,μετα ειπα δεν παει να γ****θει ,μια φορα παιρνω ηχεια και τα πηγα και τα πηρα.

αλλά ειναι αλλο πραγμα.. :045:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το κεντρικό ηχείο χρησιμοποιήται μόνο για τα DVD (ακούγονται οι ομιλίες)!!!

Για να ακόυσεις mp3 από αυτά θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις απο τους οδηγούς την κάρτας (αν έχει τέτοια επιλογή) ή να βρείς κάποιο plug-in για το προγραμα που χρησιμοποιείς ωστε να έχεις ήχο από το κεντρικό...

Με γειά τα ηχεία :004:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
H διαφορά τους φίλε Sofos εκτός του ότι είναι 76w αντί 72w είναι στην ύπαρξη

2-δρόμων δορυφόρων και ισορροπία μεταξύ υψηλών και μεσαίων συχνοτήτων χάρη στην ύπαρξη tweeter και mid range στα τρία μπροστινά ηχεία.

Επειδή τα έχω είναι κορυφαία. Δεν νομίζω να καταφέρω να τα βάλω ποτέ πάνω απο τη μέση. Μόνο αν μετακομίσω σε καμια έρημο!!! Είναι πολύ δυνατά

Ρε παιδιά επειδή πήρα και εγώ τα Τ5900 πριν λίγες και μέρες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, ειδικά για παιχνίδια και ταινίες, γι'αυτά βέβαια είναι φτιαγμένα και όχι τόσο για μουσική, αλλά δεν τα βρίσκω όσο δυνατά τα περίμενα. Ένας φίλος έχει τα 5300 που είναι μόνο 48W και αν αυξήσει την ένταση γίνεται χαμός, παρομορφώνουν βέβαια πολύ περισσότερο αλλά παίζουν τρομερά δυνατά. Τα 5900 εγώ μπορώ να τα βάλω σχετικά άνετα στο τέρμα χωρίς να γίνεται πανικός, το στερεοφωνικό μου είναι 2x15W και παίζει πιο δυνατά. 76W που είναι τα ηχεία δεν είναι και τόσο λίγα, λέτε να έχουν πρόβλημα? Το volume control αρχίζει να δίνει ήχο από το 1/4 και πάνω, πιο κάτω δεν ακούγεται τίποτα ενώ η κανονική ένταση είναι λίγο κάτω από τη μέση. Γενικά δεν είμαι από τους τύπους που ακούνε πολύ δυνατά μουσική και παρολ'αυτά μου φαίνονται μέτρια σε ένταση.. Σε κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες επίσης τρίζουν αρκετά, σε κάποιες φωνές υψηλόσυχνες κλπ.. :017:

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές οι υλοποιήσεις για multimedia ήχο ενσωματώνουν πολύ μικρούς και μετριότατους ενισχυτές. Ειδικά στα λεφτά αυτά δε θα έπρεπε να περιμένεις κάτι που να έχει υψηλή απόδοση ή να μην παραμορφώνει.

Σκέψου ότι ο ενισχυτής των Τ5900 πρέπει να οδηγήσει 5 ηχεία και ένα sub. Στα 76 watt που είναι τα ηχεία, αν σκεφτείς ότι τουλάχιστον τα 30 πάνε στο sub, μένουν 11 περίπου watt για το κάθε κανάλι. Επιπλέον η δουλειά ενός ενισχυτή γίνεται πιο επίπονη όταν πρέπει να δώσει ρεύμα σε 5.1 κανάλια και πολύ πιο εύκολη όταν πρέπει να δώσει μόνο σε 2. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τη μικρή ευαισθησία που χαρακτηρίζουν την πλειονότητα των φτηνών 5.1 setups διαμορφώνουν το φαινόμενο είτε της παραμόρφωσης του ήχου σε υψηλές στάθμες (γιατί τα ηχεία δε θα αντέχουν τέτοιες στάθμες) ή της αδυναμίας του ενσωματωμένου ενισχυτή να τροφοδοτήσει με αρκετό ρεύμα τα ηχεία ώστε να παρέχουν υψηλές στάθμες.

Αυτά στα λέω σε πολύ γενικές γραμμές και έχοντας συσσωρευμένη εμπειρία (και απογοήτευση) από διάφορα τέτοια setups.

Με γνώμονα (επιφυλάσσομαι για τη σωστή ορθογραφία του "γνώμονα" γιατί έχω μπλοκάρει αυτή τη στιγμή...) πάντα το budget που έχεις ήδη αναφέρει, τον ποιοτικότερο δυνατό και υψηλότερο σε στάθμες ήχο που θα μπορούσες να πάρεις θα ήταν μόνο σε 2.1 setup. Αλλά τώρα ότι και να λέω δεν έχει νόημα καθότι η αγορά έχει ήδη γίνει!

Απλά, την επόμενη φορά, (γιατί να είσαι σίγουρος ότι, αφού μπήκες στο "τριπάκι" του πολυκάναλου ήχου, πολύ δύσκολα θα βγεις από αυτό!) που θα πάρεις πολυκάναλο setup έχε αυτά τα πράγματα υπόψη σου και ψάξε και από μόνος σου το θέμα ΗΧΟΣ. Θα δεις ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και όσο μαθαίνεις πράγματα, τόσο θα αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ξέρεις τίποτα...

Αυτά και ελπίζω να μη σε μπέρδεψα με την πολυλογία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, εντάξει καταλαβαίνω όντως ότι σε αυτή την τιμή οι απαιτήσεις δεν μπορούν να είναι υψηλές απλά μου έκανε εντύπωση η σύγκριση στην ένταση με τα 5300 που είναι αρκετά κατώτερα, βέβαια ευτυχώς στην ποιότητα, που είναι αυτό που μετράει, τα 5900 ήταν αρκετά καλύτερα.

Αν ήταν στο χέρι μου θα πήγαινα βέβαια για κάτι καλύτερο αλλά προς το παρόν δεν διέθετα παραπάνω για ηχεία, δεν έχω και μεγάλο χώρο εξάλλου, τι να κάνω τα 700W των Gigaworks μέσα σ'ένα δωματιάκι..

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα καλώδια, εγώ έχω τα Τ7700 και τα πέρασα τοίχο τοίχο ,πίσω από γραφείο ,ντουλάπα, μέσα από εντοιχισμένη ντουλάπα και τα βίδωσα στον τοίχο.

Αποτέλεσμα : άξιζε η δουλειά και έχω πολύ ικανοποιητικό ήχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχουμε και λεμε!το αν θα παιζει η οχι το κεντρικο ηχειο ειναι καθαρα θεμα και μονο ρυθμησεων!το αν θα πεζουν δυνατα η οχι ειναι και θεμα καρτας ηχου που διαθετει το pc!αν θελει καποιος κορυφαια ποιοτητα ηχου και μεγαλη δυναμη τοτε χεζο..με τα 2,1-5,1-7,1 και καταφευγουμε σε ενεργα ηχια(πληροφοριακα ενα μεσο ζευγαρι!!κανει κοντα στα 180!)+ενισχυτες κλπ οποτε το κοστος ξεφευγει υπερβολικα!!τα λεω αυτα μιας και εχω πεταξει πολλα λεφτα για ηχια ενεργα και μη που αλλα βγηκαν καλα και αλλα οχι!!

Link to comment
Share on other sites

thanks!

όσο για το θέμα του κεντρικού ηχείου και ρυθμίσεων ,με την νέα μου μητρική που διαθέτει soundstorm όλα έγιναν πιο εύκολα.επίσης με ένα plug in για το media player ακόμα και τα mp3 παίζουν από όλα τα ηχεία.

από τα ηχεία είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος.ειδικά τα dvd και τα games έγιναν απόλαυση!(η αίσθηση να σου έρχεται η σφαίρα από πίσω στο counter :067: ή να παρακολουθείς ταινία με ατέλειωτο πιστολίδι δεν συγκρίνεται με κανένα 2.1 set )

ένα ζευγάρι 2.1 στα ίδια λεφτά ίσως είναι πιο δυνατά-ποιοτικά ,αλλά ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του :023:

Link to comment
Share on other sites

Τα πίσω ηχεία μπορείς να τα κάνεις να πάιζουν και μέσα από τον οδηγό/mixer της NVidia, ακόμα και σε περίπτωση απλού stereo χωρίς την ανάγκη plug in. Δουλεύει αυτόματα με όλες τις εφαρμογές.

Soundstorm. Το μόνο που μου λείπει από το NF2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.