Jump to content


Βοηθεια, τι να παρω?


Avatar

Recommended Posts

Προσπαθησα να αποφυγω να κανω καινουργιο θρεντ για τετοιο θεμα,αλλα οσοι εχουν ρωτησει για τι καρτα να παρουν δεν με βοηθουν. Ψαχνω για μια καρτα γραφικων για να παιζω κανα παιχνιδακι (δηλαδη δεν ειμαι φανατικος gamer, απλα εχω μεινει με την gf2 440 και εχει φαει τα ψωμια της,οποτε...).

Διαθετω μεχρι 100 ευρα, ποια ειναι καλη επιλογη???? (Θα παιζω και doom3 με αξιοπρεπεια η μπα??? ) :104:

+κατι αλλο : που μπορω να δω 3dmark scores για διαφορες καρτες στο ιντερνετι?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να αποφυγω να κανω καινουργιο θρεντ για τετοιο θεμα,αλλα οσοι εχουν ρωτησει για τι καρτα να παρουν δεν με βοηθουν. Ψαχνω για μια καρτα γραφικων για να παιζω κανα παιχνιδακι (δηλαδη δεν ειμαι φανατικος gamer, απλα εχω μεινει με την gf2 440 και εχει φαει τα ψωμια της,οποτε...).

Διαθετω μεχρι 100 ευρα, ποια ειναι καλη επιλογη???? (Θα παιζω και doom3 με αξιοπρεπεια η μπα??? ) :104:

+κατι αλλο : που μπορω να δω 3dmark scores για διαφορες καρτες στο ιντερνετι?

Με 100 ευρω???

Επιλογη πρωτη...Πας μαυρη αγορα και περνεις γαντια,σκουφο,φορμα και ενα πιστολι και μετα πας και κανεις ληστεια και περνεις απο 6800GT και πανω :040:

Βεβαια εχεις και μια δευτερη επιλογη για καμια 9600PRO-ΧΤ μεταχηρισμενη αλλα θα θες παλι καρτα σε λιγο καιρο....

Link to comment
Share on other sites

To έχω ξαναpπεί σε αντοίστοιχο thread.

Επειδή πολλοί βάζουν άνω όριο τα 100 ευρώ, καλύτερα μια μεταχειρισμένη. Αν βρεις 9600, άντε 5700 καλώς. Αλλιώς μια 4ΤΙxxxx θα βρεις με κανα 60άρι, και αν έχεις δυνατή cpu θα παίξεις και Farcry και Doom3 σε μικρή ανάλυση με αξιοπρεπή frames.

Link to comment
Share on other sites

H Καλύτερη που περνεις με αυτά τα λεφτά είναι μια prolink Fx5700Le 256 mb 105€

ή μια sapphire 9600Le 128mb με 106€ απο το e-shop.

Με 170€ πέρνεις μια club 3d 9600xt 128mb

Αλλα δεν συμφέρει θες τουλάχιστον 220-250€ για μια 9800 pro ή μια FX 5900 για να έχεις μια αξιοπρεπής κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά , λές και αυτοι που έχουν πιο παλιές κάρτες δεν μπορουν να παίξουν κανένα παιχνίδι παρά μόνο asteroid.Τι να πεί δηλαδή ο john_DR και εγώ με τις GF3?

Λαμβάνοντας υπόψη τα οικονομικά σου , όποια κάρτα και να βρεις στα λεφτά αυτά από Πλαίσιο , πλήν της FX5200 είναι μια χαρά. Μπορεί να μην βγάζεις τρομερά σκόρ σε 3D Mark κάτι που είναι τελείως άχρηστο για μένα, αλλά παιχνίδια μπορείς να πάιξεις. Βέββαια όχι σε τρελές αναλύσεις ή μεγάλα framew αλλά τουλάχιστον καλύτερα απο την GF2.

Καλύτερη επιλογή είναι να βρεις μια μεταχειρησμένη από καμμιά αγγελία ή από κάποιο μέλος εδώ ή ακόμα καλύτερα να πας στο Πλαισιο στην Μεταμόρφωση που έχει προσφορές μήπως βρεις κάτι καλύτερο από αυτό που θα έπαιρνες καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά , λές και αυτοι που έχουν πιο παλιές κάρτες δεν μπορουν να παίξουν κανένα παιχνίδι παρά μόνο asteroid.Τι να πεί δηλαδή ο john_DR και εγώ με τις GF3?

Χαλαρά τα παίζεις. Με την GeForce3 και μάλιστα την 200άρα ( 175/400 ) παίζω το UT2004 στο χαλαρό και μάλιστα χωρίς overclocking. Βαρετό να αλλάζεις όλη την ώρα τους χρονισμούς.

Με την 4800 που έχω τώρα και είναι η ίδια με του Jimmyfox τι να πει κανείς? Από ότι μου έλεγε ο Δημήτρης δοκίμασε το Doom3 και πήγαινε μια χαρά. Αλλά πέφτουμε όλοι στην παγίδα των κατασκευαστών λες και αν δεν βάλεις 1280Χ1024 με 4XAntialiasing και 4Χ τουλάχιστον Anisotropic filtering το παιχνίδι δεν βλέπετε. Οπότε τώρα που βγήκε και το 3DMark2005 περιμένω όλοι να αρχίσουν να πετάτε τις 5900 Ultra και τις 9800ΧΤ μιας και δεν τραβάνε..... :021:

Άποψή μου....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, τηλεφωνησα σημερα στο Πλαισιο στην μεταμορφωση και μου ειπαν τι καρτες ειχαν. Αποφασισα να παρω την asus 9600xt 128mb στα 100 ευρα απο το stockhouse (πηγε η ψυχη μου στην κουλουρη μεχρι να γυρισω και να την βαλω στο μηχανημα να δω αν δουλευει) και ολα οκ.

Ελπιζω να ηταν καλη επιλογη (100ευρω + 2*2,5 διοδια + βενζινη = 110 ευρω περιπου, ενα 10% αποκλιση της αρχικς τιμης). Πως το βλεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, τηλεφωνησα σημερα στο Πλαισιο στην μεταμορφωση και μου ειπαν τι καρτες ειχαν. Αποφασισα να παρω την asus 9600xt 128mb στα 100 ευρα απο το stockhouse (πηγε η ψυχη μου στην κουλουρη μεχρι να γυρισω και να την βαλω στο μηχανημα να δω αν δουλευει) και ολα οκ.

Ελπιζω να ηταν καλη επιλογη (100ευρω + 2*2,5 διοδια + βενζινη = 110 ευρω περιπου, ενα 10% αποκλιση της αρχικς τιμης). Πως το βλεπετε?

Οτι καλυτερο...

Μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος βιαζεται σκονταφτει. Με το πρωτο ρεσταρτ μου εβγαλε προβληματα, μπλε καθετες γραμμες, εκλεινε χωρις λογο κτλ. Θα παω να μου την τσεκαρουν και να την αλλαξουν αν ειναι. Τζαμπα δρομος και λεφτα(τους ζητησα να την κοιταξουν εκει, αλλα δεν προλαβαιναν ... )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το stock αυτό έχει. Ουσιαστικά αυτό κάνεις. Τσεκάρεις για λογαριασμό τους αυτά που αγοράζεις. Αν τα βρεις οκ κρατάς αυτό που αγόρασες, αλλιώς επιστροφή και είτε αν υπάρχει παίρνεις κάτι ίδιο είτε κάτι άλλο είτε πιστωτικό.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη? Anyway εγω ρωτησακ αι ειπαν πως αν εχει προβλημα θα γινει αλλαγη. Αν δεν εχουν ομως αλλη τι γινεται σε εκεινη την περιπτωση?? Δεν μπορω να πηγαινοερχομαι συνεχεια κορωπι-μεταμορφωση

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα (ευτυχως για τελευταια φορα) και όλα οκ, ευγενικα τα παιδια αμεσως να μου την αλλαξουν (ειχε αλλη μια). Βεβαια δεν προλαβαιναν απο οτι μου ειπαν να την κοιταξουν για να δουν αν εχει προβλημα, οποτε αποφασισα να μου το κανουν πιστωτικο και κατεβηκα και πηρα απο το μαγαζι κατω μια chaintech 5700 le 128mb. Αυτη ολα οκ, κανενα απολυτως προβλημα.

Εχω ομως μια απορια : αυτα του στοκ απο που τα παιρνουν??? Το λεω αυτο γιατι συνεβη κατι πραγματικα αξιοπεριεργο :

πριν απο κανα μηνα αγορασε ενας φιλος μου απο το πλαισιο ενα συστημα με εναν amd64, alβαtron μητρικη και (κατα τεραστια συμπτωση) μια asus a9600xt. Μην τα πολυλογω επειση του εβγαζε προβλημα, για να μην τρεχει μου ζητησε να το κοιταξω εγω πρωτα να του πω. Η καρτα γραφικων λοιπον, εκανε ακριβως τα ιδια τερτιπια με αυτα που εκανε αυτη που πηρα. Πηγε λοιπον 4-5 φορες να του το κοιταξουν ολο το συστημα και εν τελει του αλλαξαν καρτα γραφικων και παλι τα ιδια, μεχρις οτου ψιλοτσακωθηκε (ε,λιγο ειναι να τρεχεις 4-5 φορες με το κουτι στην αγκαλια? και να μενεις και μακρια) και του αλλαξαν και motherboard και καρτα γραφικων (asus mobo, nvidia καρτα γραφικων) και τωρα ολα οκ. Δεν γνωριζω αν η καρτα που ειχε το κουτι του φιλου μου εχει καμμια σχεση με την καρτα στο στοκ χαουζ, απλα αναφερω την απορια μου. :059:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να είναι η ίδια. Μπορεί ο υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο της κάρτας που γύρισε ο φίλος σου να ψιλοβαριότανε και να την έβγαλε οκ ή τέλος πάντων ότι την επισκεύασε και η κάρτα να πήρε δρόμο για το stock ( δεν ριψοκινδυνεύει ολόκληρο κατάστημα την φήμη του πουλώντας μια επισκευασμένη - μεταχειρισμένη κάρτα ως καινούρια.... )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.