Jump to content



GSkill....άφαντες ρε παιδί μου


outlaw

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω εάν προσπάθησε κάποιος άλλος να τις παραγγείλει, αλλά μιας και το link για την παραγγελία τους μοιράζετε απλόχερα σε όλο το νέτ είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...

Βλέπω και εγώ το περιβόητο link για την προσφορά σε Ευρώπη. Στέλνω το mail στον μπαρμπα-Wu-Chan-Fu-Man-Chu. Μου απαντά αμέσως ευχαριστώντας για το ενδιαφέρον μπλα μπλα μπλα.....και ότι σε λίγο η συνάδελφός του Joan-Κάτι... θα μου έδινε λεπτομέρειες. Μου στέλνει mail και αυτή με τα σχετικά γλειψίματα... και μου ζητά κατάθεση σε τράπεζα της Taiwan, με ανταποκρίτρια στην Αμερική. Απόρησα με αυτό και ζητάω ευγενικά μία ανταποκρίτρια τράπεζα στην Ελλάδα (και να πω ότι δεν τους το πα)......καμία απάντηση.

Μιλάω με έναν φίλο στην Αμερική που εμπορεύεται Hardware και του ζητάω να ψάξει λίγο μήπως και τις βρει. Μου απαντά ότι το τηλέφωνο που έχουν δώσει στο site τους δεν ισχύει και οτι ΔΕΝ έχουν αντιπρόσωπο στην Αμερική και ΔΕΝ του απαντάνε στα mail.

Μιλάω με γνωστό στην OCZ ζητώντας του να ψάξει και αυτός (όχι με την ιδιότητα του υπαλλήλου της OCZ αλλά επειδή μένει στην Καλιφόρνια). Μου απαντά ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.

Απορώ για το τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Τους ξαναέστειλα email (στον μπαρμπαWu) εξηγόντας την κατάσταση και πρίν απο λίγο μου ήρθε αυτό :

To start with, please noted that the United World Chinese Commercial Bank

change name to

CATHAY UNITED BANK. There's no movemnet in the remittance information.

Furthermore, the Citibank is the corresponding bank in Greece for CATHAY

UNITED BANK..

Please let me know if you do it for us, I will trace the payment for you.

Have a nice day.

Thanks and Best regards,

Joan Chou

G.SKILL International Co.,Ltd

Τι διάολο....μέσα σε 3 μέρες άλλαξε όνομα η τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο καλες μνημες που αξιζει τον κοπο να μπει κανεις σε ολη αυτη τη διαδικασια?

Γιατι δεν παιρνεις απο pc-memory-upgrade η απο καπου αλλου?

Ρωταω γιατι και εγω ψαχνομαι για μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στου μπαρμπα-pc τις αναβαθμίσεις, μνήμες με τα TCCD έχει μόνο η Mushkin και ζητάει για τα 2x512 μόνο 350€ (ή 330€ δεν θυμάμε ακριβώς). Η υποτιθέμενη προσφορά (μακάρι να ναι) της GSkill σου δίνει 2x512 με 210€ τελική και μεταφορά με την FEDEX στο σπίτι σου, με τα μεταφορικά να τα πληρώνει η GSkill.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην περιμενε να δεις στο νετ αν αλλοι τις πηραν ή τους εκλεψαν.

Στη συνεχεια, αν καταλαβα καλα μπορεις να κανεις δουλεια μεσω Citibank?

Αυτο ειναι πολυ καλο, απευθυνσου σε ενα καταστημα, και ζητησε διευκρινησεις για την κινεζικη τραπεζα,

και για ολη τη διαδικασια να σου πουν κατα ποσο θα εισαι καλυμμενος ή μετα θα ψαχνεις και δεν θα βρισκεις?

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειναι περιεργο μια επιχειρηση να ζηταει καταθεση σε τραπεζα και να μη δεχεται πιστωτικες καρτες. Ενταξει να ειναι λιγο επιφυλακτικοι με τις καρτες, αλλα αν δεν δεχονται μια καρτα απο διεθνη τραπεζα πχ visa απο citibank, ακουγεται λιγο υποπτο. Γιατι με την καρτα εισαι εξασφαλισμενος σε περιπτωση απατης, και θα τους κυνηγησει η εταιρεια, ενω με μεταφορα χρηματων δεν βλεπω πως θα δικαιωθεις αν δε σου στειλουν το προιον? και ποιος θα τους κυνηγησει μετα?

Ρωτα παντως και στην τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω εάν προσπάθησε κάποιος άλλος να τις παραγγείλει, αλλά μιας και το link για την παραγγελία τους μοιράζετε απλόχερα σε όλο το νέτ είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...

που αλλού έχεις δει το link αυτό; αν είναι σε αλλα ξένα forum δε ρωτάς και από εκει αν έχει κάνει κανείς παραγγελία.

έστειλα και γω email στον φου και περιμένω ελπίζω να μη μου πεί άλλη τράπεζα. πάντως στο site της gslink όντως τον έχουν με το ίδιο Mail ως αντιπρόσωπο Αμερικής. τώρα μπορεί να είναι τιμητικός τίτλος και ουσιαστικά να μην είναι στην αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην περιμενε να δεις στο νετ αν αλλοι τις πηραν ή τους εκλεψαν.

Στη συνεχεια, αν καταλαβα καλα μπορεις να κανεις δουλεια μεσω Citibank?

Αυτο ειναι πολυ καλο, απευθυνσου σε ενα καταστημα, και ζητησε διευκρινησεις για την κινεζικη τραπεζα,

και για ολη τη διαδικασια να σου πουν κατα ποσο θα εισαι καλυμμενος ή μετα θα ψαχνεις και δεν θα βρισκεις?

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειναι περιεργο μια επιχειρηση να ζηταει καταθεση σε τραπεζα και να μη δεχεται πιστωτικες καρτες. Ενταξει να ειναι λιγο επιφυλακτικοι με τις καρτες, αλλα αν δεν δεχονται μια καρτα απο διεθνη τραπεζα πχ visa απο citibank, ακουγεται λιγο υποπτο. Γιατι με την καρτα εισαι εξασφαλισμενος σε περιπτωση απατης, και θα τους κυνηγησει η εταιρεια, ενω με μεταφορα χρηματων δεν βλεπω πως θα δικαιωθεις αν δε σου στειλουν το προιον? και ποιος θα τους κυνηγησει μετα?

Ρωτα παντως και στην τραπεζα.

Φίλε μου δεν με απασχολεί τι κάνουν οι "άλλοι" users. Μπορεί να μένουν Αμερική, Καναδά ή κάπου πιο High. Εάν κάποιος έχει παραγγείλει απο Ελλάδα ευχαρήστως να ρισκάρω. Δεν αποσκοπώ στην δημιουργία κλίματος απλά όπως ανέφερα μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου αυτή.

Αύριο θα πάω σε κάποια citybank να ρωτήσω. Η 2η τράπεζα που μου δώσανε (η μετονομασμένη 1η δηλ. κατ' αυτούς) είναι γνωστή πλέον. Η μετονομασία έγινε πολύ καιρό πρίν και ίσως απο κεκτημένη ταχύτητα μου δώσανε την παλιά. Πάντως μεταφορά χρημάτων στην Ταϊβάν=μίζα για την τράπεζα=πολύ περισσότερα απο τα 210€ τελικό κόστος. Αλλά πιο σίγουρα θα σας πώ αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι λεει ενας παλικαρος στη Γερμανια του πηραν 12ε για τη μεταφορα σε Ταιβανεζικη τραπεζα.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=42817&page=4

Να δω κ ποτε κ αν θα παραλαβει το πραμα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

τρίτη μέρα και για μένα χωρίς απάντηση, πολύ μπερδεμένη ιστορία, δεν μπορώ σκεφτώ κανένα λόγο για τον οποίο σε κάποιους δεν απαντάνε.

Samael στο πιο πάνω forum ο Onepagebook είναι ο ίδιος με τον αντιπρόσωπο αμερικής; αν κατάλαβα σωστά δεν τον ρωτάς γιατί δεν απαντάει

Link to comment
Share on other sites

Samael στο πιο πάνω forum ο Onepagebook είναι ο ίδιος με τον αντιπρόσωπο αμερικής; αν κατάλαβα σωστά δεν τον ρωτάς γιατί δεν απαντάει

Opps!Καλιο αργα παρα ποτε!

Ο τυπος μπηκε εκει για να προωθησει το προιον κ το εκανε αριστα ;)

Σε 1-2 βδομαδες θα εχουμε κ εισαγωγεα εδω Ευρωπη οποτε αραξτε...θα ερθουν κ οι pc4800 που πανε ακομα καλητερα απο τις 4400 :D

Link to comment
Share on other sites

H citybank είναι πανάκριβη κάνοντας την αγορά απο του pc τις αναβαθμίσεις.co.uk πιό συμφέρουσα. Δεν τους έστειλα ποτέ νέα για την "κατάθεση" και σήμερα έλαβα αυτό :

Good day. Please advise that your bank information and the remitter name once you do the payment for us quickly follow up with many thanks.

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σεφτές με αυτά τα λιμάδια. Άρχισαν να κυκλοφορούν και άλλες φθηνές λύσεις με τα TCCD. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην τελευταία μου επαφή μαζί τους μου απήντησαν αυτό :

Good day. It's all right, I know what your concern. Hopefully we have dealer over there ASAP for you get our latest products smoothly and quickly. Have a nice day.

Άσχετο διότι δεν τους είχα εκφράσει κάποια ανησυχία για τον τρόπο κατάθεσης απλά τους είχα πεί οτι δεν θα κάνω κατάθεση διότι η CityBank είναι πανάκριβη και το τελικό κόστος πλησιάζει τιμές dimmακίων στου μπαρμπα pc τις αναβαθμίσεις.co.uk που είναι και εντώς ΕΕ. Απ' οτι φένεται πάντως ψάχνουν dealers για την Ευρώπη οπότε σύντομα θα τις δούμε (όχι στο Ελλάδα....αλλά σε κανά UK, Germany κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

στο site της gskill έχει βγάλει τρία Online Μαγαζιά ως αντιπροσώπους ευρώπης. το ένα δεν λειτουργεί τα άλλα είναι ένα βελγικό και ένα ολλανδικό. τις 4400 2,5-3-3-7 τις έχουν 280€. σχετικά καλή τιμή, δεν κοίταξα ακόμα με translator τι γράφουν γιατί δεν έχουν αγγλικές σελίδες ώστε να δω αν στέλνουν σε εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.