Jump to content



Προβλημα με mouse!!!


varelasj

Recommended Posts

Εχω ενα mouse της microsoft το exlorer! Μια μερα ξαφνικα οταν γυρισα ειδα το φωτακι του να μην αναβει και λεω τα εφτυσε! Το βαζω στο 2ο pc και ολα οκ! Τοτε σκεφτομαι οτι καηκε η θυρα ps2! Ειχα σπιτι αλλη μια Abit nf7-s οποτε καθισα και την εβαλα πανω νομιζοντας οτι μετα θα ειναι ολα οκ! Την βαζω πανω και παλι τα ιδια το mouse δεν δουλευει στην ps2 και το εχω σε usb! Γιατι ομως το καταραμενο δουλευει μια χαρα στο 2ο σε ps2??? :mad: :074: :101: :091: :108:

Link to comment
Share on other sites

Bαρελα το ιδιο προβλημα ειχε αντιμετωπισει ενας φιλος οπου το πληκτρολογιο του δε δουλεψε καποια μερα (ετσι ξαφνικα) στην PS2 κι αγορασε πληκτρολογιο για USB θυρα........

LOL μετα εκανε τα ιδια και το ποντικι και τα εβαλε ολα στις USB......

Κλαταρανε προφανως οι PS2 του και επειδη δεν ηθελε να αγορασει νεα μητρικη εκανε αυτο που ειπα.........

Link to comment
Share on other sites

Bαρελα το ιδιο προβλημα ειχε αντιμετωπισει ενας φιλος οπου το πληκτρολογιο του δε δουλεψε καποια μερα (ετσι ξαφνικα) στην PS2 κι αγορασε πληκτρολογιο για USB θυρα........

LOL μετα εκανε τα ιδια και το ποντικι και τα εβαλε ολα στις USB......

Κλαταρανε προφανως οι PS2 του και επειδη δεν ηθελε να αγορασει νεα μητρικη εκανε αυτο που ειπα.........

Εγω ομως εβαλα αλλη πανω η οποια ηταν του κουτιου! Δεν την ειχα ανοιξει ακομα και παλι τα ιδια!!! :071: :071: :071:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ειναι και θέμα οδηγών. Πχ εμένα το Intelli Mouse explorer 3.0 δεν αναβει αν ξεκινήσω τον υπολογιστή. Πρέπει να πάω και να το βγάλω και να το ξαναβάλω για να το αναγνωρίαουν τα Windows. An κάνω restart παίζει κανονικά.Ενώ αν βάλω το απλό Intelimouse Optical παίζει μια χαρά.

Περίεργα πράγματα. Θα κατεβασω να βάλω την έκδοση 5.0 του Microsoft Intelipoint να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα οδηγών κατα τη γνώμη μου. Τον Αύγουστο ξαφνικά το wheel mouse optical που ήταν συνδεμένο σε PS2 μέσω μετατροπέα σταμάτησε να δουλεύει ενώ εργαζόμουν στα XP. Το αποσύνδεσα και το ξαναέβαλα αλλά τίποτα. Το σύνδεσα σε μια USB θύρα και δούλεψε αμέσως. Το έβαλα πάλι σε PS@ αλλά ήταν νεκρό με αυτό τον τρόπο. Για μια εβδομάδα το είχα στη USB όσπου μου ήρθε να ξαναδοκιμάσω την PS2 και δουλεύει από τότε απρόσκοπτα έτσι. Δεν κατάλαβα τι έφταιγε, ίσως το καλώδιο να έχει κάποιο πρόβλημα κάπου , ποιός ξέρει. Πάντως δεν έβαλα νέο οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει η PS2 τί το θές το USB mouse! Αλήθεια... υπάρχει κάπιο σαφές πλεονέκτημα για ένα ποντίκι που ειναι σε usb (με adaptor) απο ένα σε PS2?

Άμα κοιτάξεις κάτω απο μερικά αρούρια θα δείς την κατανάλωσή τους σε mA. Χωρίς να μπορώ να στο τεκμιριώσω, απλά για ψυχολογικούς σκοπούς, προτιμώ να περνάνε πολλά mA απο την USB (εκεί έχει προβλευθεί) παρά απο την PS/2

Link to comment
Share on other sites

Ε....απο τα πολλά mA θα θερμάνθικε κανά λαμάκι, θα σηκώθηκε, θα άνοιξε το κύκλωμα..........λοοοοοοολ

Καλού κακού για ρίξε μια ματιά στην μητρική σου, στις αντιστάσεις γύρω απο το PS2.....εγώ είχα καρβουνιάσει 2 μια φορά αλλά για άλλο λόγο και μετά το AT->πληκτρολόγιο δεν ξανάπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Αφου λεμε εβαλα αλλη πανω που δεν την ειχα ανοιξει καν! Απο το κουτι την εβγαλα! Παλι καλα που ειχα 2 Abit NF7-s να δοκιμασω αλλα τπτ λεμε! Και στην 2η τα ιδια! Τζαμπα κοπος που αλλαζα mobo!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ....δεν το είδα....λάθος μου. Μπορεί το ποντίκι να μην γουστάρει Abit:026: :026: :026: πάρε καλύτερα Α64..............:101: (η κλασική ατάκα όταν τολμάς να είσαι ακόμα με socket A και επίσης τολμάς να ποστάρεις προβλήματα με τέτοια πανάρχαια και ελεϊνή πλατφόρμα........λολ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειχα εδω και χρονια ενα serial Logitech και ολα ηταν οκ.Επαιζα το Τhief εδω και κανα μηνα και ξαφνικα τελευταια βδομαδα ξεκινησε τα εξης κουλα:

Μολις εμπαινα στο μενου του game, μολις περνουσα πανω απο τις επιλογες (πχ. load) εμπαινε μεσα στο υπομενου μονο του, χωρις να κανω κλικ!!! Μολις εμπαινε στο υπομενου μετα εβγαινε μονο του παλι χωρις να πατησω τιποτα λες και παταγα esc.

Στα Win ειναι ολα οκ.Νομιζα οτι επαθε κατι το mouse και πηγα σημερα και αγορασα αλλο mouse με ps2.Και με αυτο το mouse εχω το ιδιο προβλημα.

Κατεβασα ενα τεστ για keyboard και δε φαινεται να εχει προβλημα.

Drivers δεν ειχα ποτε.Ουτε για το Logitech και ουτε για αυτο εχω βαλει.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.