Jump to content


Tberd η barton???


MADKiller7

Recommended Posts

παιδια ειμαι σε ενα διλλημα,εχω εναν tbreb 2400+ ξεκλειδωτο(αυτος της υπογραφης),πηρα απο εναν φιλο μου για εφεδρικο εναν 2800+ barton,ποιον με συμβουλευεται να χρησιμοποιω και ποιον να κρατησω ρεζερβα.ο 1ος τρεχει με fsb400 (1:1 μνημες) και ο 2ος εχει L2 512Κ (παει το 1:1),τι να λαβω υπ οψιν,θελω επιδοσεις και δεν ειμαι πολυ φανατικος στο o/c.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με προβλιματιζει fsb 400 1:1 μνημες και l2 256 η fsb 333 1:1 μνημες και l2 512?τι με συμφερει για καλυτερες επιδοσεις?δεν θα κανω ο/c,θα το σταματησω μαλλον εστω και το λιγο που κανω,δουλευει πολλες ωρες το μηχανημα και το θελω σταθεροτατο.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ για να δούμε ... Από τη μία τον Μπάρτον από την άλλη τον Tho/bred χμμμ

χμμμ Κράτα καλύτερα τον Th/bred και δώσε σε εμένα τον μπάρτον .Ασταθής ρε παιδί μου,τι να τον κάνεις...

Μην το συζητάς.Μπάρτον με κλειστά μάτια.Και φανατικός του oc να μην είσαι ,αυτό το τσιπάκι θα σε κάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο Barton είναι ξεκλείδωτος τότε με τα 1000 αυτόν. Εάν δεν είναι πρόσεχε μην είναι καμιά παντόφλα που δεν ακούει στο ρεύμα και θέλει 2v για 2400....σε αυτήν τη περίπτωση θα κρατούσα τον T-ψωμί. Εάν ο Barton είναι ξεκλείδωτος (και να μην είναι, αρκεί να σε πάει 200fsb με λίγο ρεύμα...) τότε βάλε αυτόν. Δεν λέει να κάτσεις με 333fsb με τον Barton ενώ με το Τ-ψωμί είσαι 400.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε ενα διλλημα,εχω εναν tbreb 2400+ ξεκλειδωτο(αυτος της υπογραφης),πηρα απο εναν φιλο μου για εφεδρικο εναν 2800+ barton,ποιον με συμβουλευεται να χρησιμοποιω και ποιον να κρατησω ρεζερβα.ο 1ος τρεχει με fsb400 (1:1 μνημες) και ο 2ος εχει L2 512Κ (παει το 1:1),τι να λαβω υπ οψιν,θελω επιδοσεις και δεν ειμαι πολυ φανατικος στο o/c.

αφού λες ότι δεν θα τον ανεβάσεις πολύ τότε barton αφού στα ίδια περίπου Mhz που πιστεύω ότι θα πιάσουνε και οι δύο (εξαρτάται πόσο εννοείς 2100? 2200?) θα έχει ένα μικρό μεν αλλά υπαρκτό πλεονέκτημα με την L2 cache των 512. ισχύει βέβαια και αυτό που είπε ο Outlaw: αν δεν είναι ξεκλείδωτος και εφόσον δεν θες να τον ανεβάσεις πολύ τότε 2400, to πλεονέκτημα του L2 εξανεμίζεται μπροστά στο 400 FSB του 2400.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια,τελικα αποφασισα,κραταω τον πιστο μου t-bred,προτιμω το fsb 400 και το παραπανω O/c που σηκωνει (ασχετα αν δεν θα το κανω).δυστηχως ο

2800 βαρ(α)τον ειναι κλειδωμενος και πηγε μεχρι 2250 με 180 fsb,μετα οσο ρευμα και να εδινα κερδιζα λιγο σε MHz.εμ ο παλιος ειναι αλλιως(απλα ετυχε μαλλον).

Link to comment
Share on other sites

Kρατα τον ΤΒ καλυτερα τοτε αφου μπουκωνει αποτομα ο Barton φυσικα οι 2800+ δεν ητανε κι οτι το καλυτερο ο Barton 2500+ θα σε βολευε καλυτερα γιατι ειχε 11 πολλαπλασιαστη επομενως θα μπορουσες θεωρητικα (γιατι δεν ξερω πληρως τις προδιαγραφες του συστηματος σου και πως το ζοριζεις) να επαιζε ως 11 Χ 200.

Και μην ξοδευεσαι ασκοπα σε αυτο το συστημα κρατησε το οσο αντεξει και οταν αποφασισεις κανεις μια ριζικη αναβαθμιση δε νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις χρηματα ακομη σε ενα καπως παρωχημενης τεχνολογιας συστημα... :045:

Kι επειδη ειχα συγκρινει στο παρελθον Barton vs XP τα παραπανω 256ΚΒ cache λιγο θα σε βοηθησουν βεβαια ολοι οι Barton που τεσταρησα στο παρελθον (δες AMD βαση δεδομενων στα O/c Tools οταν κυκλοφορησουν) ξεπερασαν με τις μπαντες τον ΧΡ 2200+... :028:

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξοδευεσαι ασκοπα σε αυτο το συστημα κρατησε το οσο αντεξει και οταν αποφασισεις κανεις μια ριζικη αναβαθμιση δε νομιζω οτι χρειαζεται να δωσεις χρηματα ακομη σε ενα καπως παρωχημενης τεχνολογιας συστημα... :045:

:028:

ευχαριστω για την συμβουλη MrSeanKon :039: ,αργοτερα θα παω για A64 ( ΑΜD :049: ) ,τι να κανω,συμπαθω πολυ αυτη την AMD και τις CPU της.θα βασανισω :119: :079: λιγο ακομα τον AthlonXP μου.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.