Jump to content



Xαζη αποριουλα.............


loner

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Μια χαζουλα ισως απορια. Εχω την Gigabyte GA7-VA και η ερωτηση μου είναι η εξης…….. Στο κουτι που εχω δεν εχω speaker. Βρηκα ένα από τον αρχαιο μου 486. Που συνδεεται πανω σε αυτή την μητρικη; Οσο και αν ψαχνω δεν βρισκω τιποτα……..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ειναι κ τα βυσματακια για το pwer,hdd,leds κτλ ειναι κ αυτο,,,,,,,,,λεει απο πανω με μικρα γραμματα speaker.....αν θυμαμαι καλα απο την δικια μου ειναι κατω κατω δεξια........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βρηκα τελικα. Αλλα το speaker-ακι που ειχα ειχε 2 ακροδεκτες και όχι 4 όπως λεει στο manual…. Εβαλα το μαυρο καλωδιακι στο gnd (-) και το λευκο στο ρευμα (+). Το buzzerακι δουλεψε ετσι χυμα που το ειχα στο κουτι αλλα…………. Διαπιστωνω ότι δεν μπορω να το βαλω πουθενα γιατι δεν εχει χωρο πουθενα το κουτι……… Τελοσπαντων. Το στερεωνω προσωρινα λιγο πιο κατω από τον σκληρο με ταινια και ξεκιναω για δευτερη φορα να βαλω μπροστα το μηχανημα. Ενας διαπεραστικος ηχος με σκαμπανευασματα στην ενταση βγαινει από τα ηχεια μου για το πρωτο εναμιση λεπτο. Μετα σταματησε μονο του. Βγαζω το βισμα των ηχειων το ξαναβαζω (δεν πολυεκανε και καλη επαφη) και ενταξει. Μαλιστα λεω, και προχωραω. Το buzzerακι δεν πολυακουγοταν καθαρα, οποτε λεω ας το βγαλω. Πραγματι λοιπον το βγαζω (τζαμπα τοσος κοπος) και παω να ξεκινησω παλι το μηχανημα, αλλα (παντα υπαρχει ένα αλλα) ……………….. Κάθε φορα πλεον που ανοιγω για να βαλω κατι στο dvd-rom να παιξει ακουγεται ένα σπαστικο ¨τακ¨ στα ηχεια. Με το που παταω το κουμπι να ανοιξει το dvd ¨τακ¨. Με το που σταματαει να βγαινει το tray του dvd παλι τα ιδια. Παταω να κλεισει. Παλι με το πατημα του κουμπιου ¨τακ¨, κλεινει το tray ¨τακ¨. Και το αποκορυφωμα. ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΙΣΚΟ και κανει ΠΑΛΙ αυτό τον σπαστικο ηχο……. Εν ολιγοις ότι και να κανει το dvdrom (γιατι μονο σε αυτό συμβαινει και όχι στα αλλα 2 drives που εχω) πλεον ακουγεται στα ηχεια………. Τι κανουμε τωρα; Εχει συμβει σε κανενα; Λετε να εγινε καμια ζημια με το buzzerακι η είναι απλα θεμα γειωσης και πως φτιαχνεται;;;;;;;

Υ.Γ. Ηθικον διδαγμαν: Αν δεν σε πειραζει το PC σου, μην το σκαλιζεις……. Προβληματα θα σου βγαλει το ρημαδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν θα εχει κανενα drive καλωδιο για συνδεση με την καρτα ηχου (ειναι οn-board) ; Μετα θα ακουω κανονικα μουσικη απο cd η dvd; Γιατι τοτε τα δινουν τα καλωδιακια;;;;;

Θα εχει καμια επιπτωση στο μηχανημα αυτο; Δηλαδη μπορει να το εκανε και πριν, πριν βαλω το speaker και να μην το ειχα παρει ειδηση;

Πολλα ρωταω ε;;;;;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο αυτό χρησίμευε σε παλιότερα pc για την επικοινωνία της οπτικής συσκευής με την κάρτα ήχου (για τα Audio CD). Πλέον η επικοινωνία αυτή γίνεται μέσω του controller και το καλώδιο δεν είναι υποχρεωτικό. Μόνο για direct επικοινωνία με τα ηχεία σου αν θες να παίξεις ένα μουσικό cd χωρίς software αλλά δεν πρόκειται να σου χρειαστεί…

Κάνε μια δοκιμή βγάζοντας το για να δεις αν το πρόβλημα σου είναι εκεί, για να μην μιλάμε τσάμπα, και αν ναι τότε βλέπουμε…

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο τελικα φιλε. Το καλωδιο εφταιγε. Γιατι ομως;;;;;; Να υποθεσω οτι ερχονταν παρασιτα απο την μητρικη στο dvd η μαλλον αντιστροφα -λογω του speaker που ειχα βαλει να δοκιμασω ισως;- και ακουγοταν ολο το πραγμα στα ηχεια;;;;; Παλια παντως δεν θυμαμαι να μου το εκανε, και ειχα ακριβως το ιδιο configuration...............

Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.