Jump to content



Thermalright SP94 με τι fan?


Alarm1442169065

Recommended Posts

Εχω εδω και καιρο μια SP94 με Smart fan 2 της thermaltake.Μεχρι τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Σημερα ομως μου ηρθε να κανω μια παραγγελεια και να προσθεσω σε αυτην αλλο ενα fan. Η ιδεα για το fan ειναι ωστε να βγαλο το Smart fan 2 απο την ψυχτρα και να δοκιμασο κατι καλυτερο.

Εως τωρα βλεπω την SP να πλασαρεται με το Delta,αν βλεπω καλα τα db ειναι πολυ θορυβοδες... Ακομα σκευτηκα για enermax 92mm. Η αληθεια ειναι πως δεν εχω κατασταλαξει καπου, για αυτο θα ηθελα προτασεις ως τον καλυτερο συνδιασμο SP94 με φαν

Link to comment
Share on other sites

o enermax καλος μεν, αλλα ο "μισος" χτυπαει απο εξω και οχι πανω στιν ψυχτρα. τελος το cfm ειναι μικροτερο απο το φαν που εχω τωρα. για Delta σκευτομε περισοτερο , αλλα δεν ξερω αν θα μου παρει τα αυτια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εγώ Enermax έχω και στον προτείνω. Ο Delta κανει σαν ηλεκτρική σκούπα. Επίσης υπάρχει και ο Antec Tornado 90mm αλλα και αυτός κάνει πολύ θορυβο. Ο Enermax έχει τι καλυτερη απόδοση/θορυβο πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

O Enermax δεν αποδίδει καλά με την συγκεκριμένη ψύκτρα, λόγο 90mm και χαμηλών στροφών.

Η καλύτερη λύση, αλλά τρελά θορυβώδης είναι το Vantec Tornado.

Θα σου πρότεινα να μείνεις με το SF2 ή να πάρεις και οτοασπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Γα...το... κάτι πρέπει να έχω κάνει λάθος. Εγώ έχω σχεδόν το ίδιο configuration με το δικό σου, χωρίς OC και είμαι idle 37-38, full load 48-49

Και όλα αυτά default.

Είμαι με P4 3.0G HT, Asus P4C800, Thermalright SP94+Enermax (νομίζω, μπορεί να μην θυμάμαι καλά).

Τί μπορεί να φταίει; με Artic Silver 3

Link to comment
Share on other sites

apotsi σαν software μετρισεων θερμοκρασιας εχω το MBM (το bios δειχνει 2-3 βαθμους παραπανω).

Το tower ειναι 1,5μετρο απο ανοιχτο παραθυρο σχεδον παντα (να ειναι καλα η ενδοδαπεδια θερμανση) και με αρκετα καλη ροη μεσα. Καθε σκληρος εχει το συστημα αεροψυξης.

Μηπως εχεις μεγαλες θερμοκρασιες μεσα στο κουτι ?

Ισως τελικα το enermax να μην ειναι και τοσο καλη επιλογη με την SP.

Αυτο παντος με το μεγεθος το διαβασα σε αρκετα reviews και για αυτο ειχα καταληξει σε 80mm fan. Δηλ. πως η ροη αερα δεν επικεντρονεται αλλα διαφευγει αρκετη ροη και στα πλαγια.

ΥΓ. εχω μια συνηθησμενη πατεντα που τραβαει αμεσως απο εξω χωρις να εχει ο αερας της cpu με αυτον του κουτιου

Link to comment
Share on other sites

Αααα.... δεν τα είχες πεί όλα...

Εγώ έχω απίστευτη θερμοκρασία στους SATA δίσκους, η οποία λόγω κακής (εώς καθόλου) ροής αέρα, μένει όλη μέσα στο κουτί.

Άρα ... λογικές οι θερμοκρασίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αααα.... δεν τα είχες πεί όλα...

Εγώ έχω απίστευτη θερμοκρασία στους SATA δίσκους, η οποία λόγω κακής (εώς καθόλου) ροής αέρα, μένει όλη μέσα στο κουτί.

Άρα ... λογικές οι θερμοκρασίες μου.

αδελφε που πας ξυπολιτος στα ντοματιδια ! Λογικο δεν ειναι αν μεσα στο κουτι σου εχεις 36 βαθμους ο επεξεργαστης σου να εχει παραπανω ? Με τι αερα θα κρυωσει την cpu ? :117:

Link to comment
Share on other sites

αδελφε που πας ξυπολιτος στα ντοματιδια ! Λογικο δεν ειναι αν μεσα στο κουτι σου εχεις 36 βαθμους ο επεξεργαστης σου να εχει παραπανω ? Με τι αερα θα κρυωσει την cpu ? :117:

Καλά τα λες. Δεν θέλω να βάλω ανεμιστήρα μπροστά και πίσω όμως, γιατί δεν θέλω να ανεβεί ο θόρυβος. Και εφόσον δεν είμαι OCed, δεν θα έχω πρόβλημα.

:098:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.