Jump to content


Με λιγα λογια-Τι να παρω?


theodoros2008

Recommended Posts

Περιπου στα Χριστουγεννα μεσα θελω να κανω μια αναβαθμιση στο PC μου αφου ακομα ειμαι με pentium 3 733.Τον τελευταιο καιρο ομως εχω χασει τον μπουσουλα με ολους τους καινουργιους CPU,οχι 64βιτ,οχι LGA,ΗΤ,1000 πινς και αλλα.Θελω την γνωμη σας αλλα δεν θελω να με βομβαρδισετε με πολλα λογια περι τεχνολογιας.Ετσι τι να παρω?

Pentium 4?(και ποιο μοντελο,τοσα υπαρχουν)

AMD 64bit(αξιζει η ειναι νωρις ακομα)

Τωρα για χρηματα περιπου με 350 Ε την βγαζω?Απο μητρικη δεν θελω να αλλαξω γνωμη,Abit.

Επισης το PC το εχω για linux,παιχνιδια και κανενα video editing.

λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

Είτε Intel πάρεις είτε AMD, ευχαριστημένος θα μείνεις.

Με 350 ευρώ παίρνεις κορυφαία cpu από οποιαδήποτε από τις 2 εταιρίες.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν απόλυτες επιδόσεις, δόσε κατά τη γνώμη μου 200-250 ευρώ, κάνε ένα μικρό o/c στα επίπεδα τω ακριβότερων μοντέλων και με τα υπόλοιπα πιες κανα κασόνι μπύρες στην υγειά μας.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον spc ! εχουμε 2 μηνες μπροστα μας . εως τοτε θα πεσουν η τιμες λιγακι, νεες προσφορες θα βγουνε... κανε υπομονη αδελφε και μπορεις να ξαναρωτησεις τοτε, δεν θα σου κοστισει :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω σε ολους.Να γιατι δεν μπορω να αποφαασισω γιατι συμφωνα με τα λεγομενα σε 2 μηνες παλι δεν θα μπορω να αποφασισω.Αλλα οταν θα ερθει η στιγμη θα ξαναρωτησω.Επισης πηρα και μια πρωτη γευση(συμφωνα με τις αποψεις σας).

Να ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε 2 μήνες απλά θα πεις: Πάω να πάρω cpu. Τελεία και παύλα...

Έτσι και αλλιώς ότι καινούριο και να πάρεις σε σχέση με τον 733 θα είναι πολύ καλύτερο. Και Sempron 2000+ να πάρεις η διαφορά είναι τεράστια.

Τα καλά του να μην αναβαθμίζεις κάθε μήνα....

Link to comment
Share on other sites

Μην ξαναλεμε παλι τα ιδια!

Intel θα παρεις! Εχει ΗΤ (δηλαδη παιρνεις στον ενα επεξεργαστη δωρο αλλον εναν!), δεν ανεβαζει θερμοκρασια, εχει καλυτερη συμβατοτητα με τα προγραμματα, ολα τρεχουν πιο γρηγορα. Αυτην την αλλην εταιρια την AM-πως-την-λενε, δεν την εμπιστευομαι.

Οπως λεει κι ο σοφος λαος : Το CPU πρεπει να ειναι Prescott και το motherboard πρεπει να ειναι Abit!

:043: :040: :033:

Link to comment
Share on other sites

Μην ξαναλεμε παλι τα ιδια!

Intel θα παρεις! Εχει ΗΤ (δηλαδη παιρνεις στον ενα επεξεργαστη δωρο αλλον εναν!), δεν ανεβαζει θερμοκρασια, εχει καλυτερη συμβατοτητα με τα προγραμματα, ολα τρεχουν πιο γρηγορα. Αυτην την αλλην εταιρια την AM-πως-την-λενε, δεν την εμπιστευομαι.

Οπως λεει κι ο σοφος λαος : Το CPU πρεπει να ειναι Prescott και το motherboard πρεπει να ειναι Abit!

:043: :040: :033:

Απαπαπα!!!Στο έχω ξαναπει...και θα στο ΞΑΝΑπώ: ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! :116:

(αυτός ο τύπος έχει σκάσει απο το κακό του που δεν ανοίγουν IntelvsAMD threads πια......ακούγεται οτι θα παρατήσει τα PC λόγω της κατάστασης αυτής!!)

Link to comment
Share on other sites

Αφού κρατάς την μηχανή σου τόσο καιρό, όπως κάνω και εγώ, καλύτερα να προσέξεις το motherboard που θα πάρεις. Διάλεξε κάποιο που να μπορεί να δεχτεί διπύρηνο στο μέλλον. Για CPU μην σκας και πολύ. Οι διαφορές στις επιδόσεις είναι τόσο μικρές που δεν θα τις καταλάβεις καν. Πάρε μια φτηνή CPU και αναβάθμισε την σε διπύρηνη μετά από 18 μήνες. θα είσαι ο καλύτερος με ελάχιστα σχετικά χρήματα και θα κρατήσεις την μηχανή σου για χρόνια χωρίς προβλήματα.

Να έχεις στο μυαλό σου ότι όσα χρήματα και να ξοδέψεις σε hardware, αν δεν το αξιοποιεί σωστά το software, απλά πετάς τα λεφτά σου. Ψάξε από τώρα να βρεις multithreaded εκδόσεις των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς. Θα σου χρειαστούν οπωσδήποτε, είτε πας σε prescott, είτε λίγο αργότερα που θα βάλεις διπύρηνη CPU, ακόμα και αν αυτή είναι από την AMD.

Link to comment
Share on other sites

@DarthMoul. Τι μητρικη (απο abit αν γινεται,αλλα και απο αλλη εταιρια αν θες) θα μου προτεινες ωστε να μπορω να την αξιοποιησω στο μελλον?
Οποιαδήποτε 940 με κάποιον FX ή Opteron 14x. Τα παιδιά εδώ ασχολούνται πολύ με την AMD και σίγουρα θα ξέρουν να σου πουν και για το μέλλον του 939 που σου επιτρέπει ακόμα φτηνότερες επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.