Jump to content



101 κάρτες γραφικών.... Super duper τεστ...


yanni

Recommended Posts

Άραγε πόσο ποιο γρήγορες γίνανε οι κάρτες γραφικών τα τελευταία 5 χρόνια?

Υπάρχει παιχνίδι στο οποίο μια παλιά κάρτα γραφικών να βάζει κάτω το θηρίο που αγοράσατε μέσα στο τελευταίο χρόνο.

Αν υποθέσουμε ότι τα παιδιά στο digit-life δεν γράφουν ότι τους κατέβει ....

τότε το παρακάτω review έχει πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Summary of 3D Tests

of 101 Video Cards Manufactured in 1999-2004

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εντελώς τυχαία βγήκε το νούμερο 101.... :D

Πάντως υπάρχουν games που βλέπεις κάρτες σαν την GF3 ή ακόμα περισσότερο την GF4 και τις χαίρεσαι πραγματικά....

Link to comment
Share on other sites

H πλάκα ποιά είναι... Οτι η 4800SE μου είναι χρονισμένη σαν την 4600Τι. Και σύμφωνα με το άρθρο αυτό η 9600ΧΤ είναι ελαφρώς πιο γρήγορη από την 4600Τι στο Doom3. Επειδή όμως τις δοκίμασα και τις 2 στο ίδιο Α64 σύστημα υποθέτω οτι είναι θέμα drivers (έχω τους 61,76) αφού και εσύ Γιάννη είδες την Triplex Ti4800 μου (και σου...) να ξεπερνάει τα 25FPS στο Timedemo και μάλιστα στο High Quality....

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο jimmyfox υπαρχουν αρκετα παραδοξα στο ολο τεστ τα οποια δεν μπορουν να εξηγηθουν με απλους drivers, αλλα κατι "βρωμαει". Ειτε κατι βρωμαει στο τεστ, ειτε κατι βρωμαει στις εταιριες. Στην φωτο παραθετω ενα παραδειγμα που επεσε το ματι μου. Ειναι απο doom3 800x600 shaders on

Δεν γινεται η 5800 που οταν βγηκε εκανε 400-500 ευρω να ειναι χειροτερη απο την 5200 της ιδιας εταιριας!! Οσα προβληματα και να ειχαν οι 5800 οταν πρωτοβγηκαν...ηταν δυνατες καρτες. (απλα οι 9700 ηταν καλυτερες και φτηνοτερες). Επισης λιγο πιο πανω στην φωτο... η 5800ultra χειροτερη απο την geforce ...3 (!!!!!). Ημαρτον!!

Σχολιαζω καρτες της ιδιας εταιριας για να μην εχουμε παραμετρους του στυλ "κλεβει στους drivers η ταδε εταιρια στο ταδε παιχνιδι" κλπ

post-57-1442173788,6122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητέ SLN εγω δεν είπα τίποτα για παράδοξα!

Δε μου φαίνεται παράδοξο οτι η 4600 είναι πιο γρήγορη από την 9600ΧΤ.

Επίσης, το συγκεκριμένο που αναφέρεις εσύ ίσως να οφείλεται σε κάτι πάρα πολύ απλό. Πιθανόν η 5800 υπερθερμάνθηκε και ρίχνοντας αυτόματα τους χρονισμούς έπεσε πολύ και η απόδοσή της. Είναι μια πιθανότητα πολύ σοβαρή αφού θυμασαι πιστεύω τα τερατώδη συστήματα ψύξης των πρώτων FX.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και μια 5900 η οποία ζαμάταγε και μου το έκανε αυτό. Εκεί που το παιχνίδι πήγαινε σφαίρα έτρωγε μια φρίκη και κόλλαγε. Και η π@π@ριά ήθελε restart για να στρώσει. Το πρόβλημε βέβαια λύθηκε με την τοποθέτηση ενός 8cm FAN απέναντι από την κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζει αυτό που λέει ο Jimmy. Αλλά όπως και με τις cpus έτσι και με τα gpus τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Μπορεί νέες κάρτες να έχουν υποστήριξη για π.χ. DX9 αλλά παλιότερες κάρτες να έχουν μεγαλύτερο raw power ακόμα και με μικρότερες συχνότητες για αυτό και σε παλιά παιχνίδια ''πατάνε κάτω'' τις νέες.

Βέβαια review σαν και αυτά που λογικά τους βγήκε το λάδι και δεν θα κάθησαν να δουν με κάθε κάρτα ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις και για ποιο λόγο η 5800ultra την έφαγε από την 5200 δεν τα διαβάζουμε λες και είναι το ευαγγέλιο.

Έχει πλάκα όμως να βλέπεις συγκρίσεις π.χ. Voodoo με GF4 και X800 ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.