Jump to content



Aξίζουν τόσα λεφτά για ένα κουτί;


sa1901

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ένα desktop κουτί. Μετά από πολύ ψάξιμο (πολλών εβδομάδων θα έλεγα) κατέληξα σε αυτό

http://www.silverstonetek.com/products-lc01.htm

To μόνο πρόβλημα είναι η τιμή του .... 220 € περίπου, αν το παραγγείλω από το Hacshop.

Έχει ασχοληθεί κανένας άλλος με ποιοτικά desktop κουτιά; Θέλω δηλαδή να έχει καλούς χώρους και να μην έχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες, αφού σε αυτό σκέφτομαι να βάλω το σύστημα που θα αφήνω ανοικτό 24/7.

:100:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

πολλα τα λεφτα, δεν νομιζω οτι τα αξιζει. ειπαμε να δοσουμε αξεια στο κουτι, αλλα οχι να μας κοστισει παραπανω απο οτι θα κοστισει ολο το συστημα. και απο design...δεν λεει και πολλα

Link to comment
Share on other sites

Στελα προς θεου...οχι τοσα λεφτα για ενα κουτι....

Υπαρχουν πολυ πιο ποιοτικα και φτηνα desktop να βρεις...και με ωραιο design..το συγκεκριμενο που εδειξες δεν μου αρεσε καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ'αρεσει....ειναι πολυ απλο με λιτο σχεδιασμο κ γι'αυτο μ'ερεσει.....!Τα λεφτα του ειναι τοσα επειδη ειναι απο αλουμινιο....αν σ'αρεσει παρ'το....δεν θα το μετανιωσεις...!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως , ειναι απο αλουμινιο, οχι τιτανιο. αν ειναι δυνατων οχι και να πληρωση 2 τετ. μετρα αλουμινιου 220 ευρω. Με τοσα χρηματα πιστευω πως μπορεις να πας σε σχεδιαστη να σου φτιαξει παπαδες πανω σε δικο σου μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά. Μεγάλο σαν desktop αλλά όχι ιδιαίτερα μεγάλο σαν κουτί. Επίσης πάντα ήμουν ενάντια στα πορτάκια. Άνοιξε πορτάκι κλείσε πορτάκι γιατί άφησες το πορτάκι ανοιχτό και είναι άσχημο?.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει σε καμιά περίπτωση, εάν πάρεις ενα Xaser V1000 π.χ Δίνεις 160€ και παίρνεις φοβερά ποιοτικό κουτί και τα 70€ τις τιμής είναι οι 7 ανεμιστήρες που παίρνει το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου αρεσουν τα Xaser????? Ου να μου χαθεις!! Ε εντάξει, είναι λίγο (πολύ) τσίρκο αλλά είναι πολυ καλό κουτί (εδώ γελάνε...)

Στέλλα, βολικό το desktop αλλά €220 δεν αξίζει. Καλύτερα ένα απλό desktop. Στην Αθήνα είχα κοζάρει κάνα 2 ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ποιοτικότατα, μεγάλη χώροι, ευκολία στην τοποθέτηση των δίσκων και πάνω απ'όλα πολύ καλή ροή αέρα (Με φίλτρα στους ανεμιστήρες για να μη γεμίζει το κουτί σκόνη εν αντιθέσει με άλλα "ποιοτικά κουτιά"). Τώρα αν δεν αρέσει το σχεδιάκι είναι θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

sa1901 θα σου πρότεινα να δεις και τα Antec desktop cases.

Link

Αρχικά σκεφτόμουνα και γω το Antec Overture (148€ από το Ram Shop)

http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=08728

αλλά μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ, είδα σε πάρα πολλά review ότι όλοι θεωρούν σαν κυριότερο πρόβλημά του το ότι δεν έχει καλή ψύξη το κουτί και γι' αυτό ανεβάζει θερμοκρασίες.

Η ίδια η Antec έβγαλε και δεύτερη έκδοση του κουτιού στο οποίο έχει προσθέσει έναν ανεμιστήρα ακόμη και έχει συνολικά 2.

Ένα βασικό μειονέκτημά του για μένα είναι ότι το τροφοδοτικό είναι ειδικής έκδοσης και δεν μπορείς να το αντικαταστήσεις με άλλο της αρεσκείας σου.

Αν τα αξίζει? ΟΧΙ!!!

Πάρε ένα απλό desktop με λιγότερα από €50-60. Η Q-tec έχει βγάλει ένα χαριτωμένο. Νομίζω το έχει και το e-shop.

Ξέρω ότι αναφέρεσαι σε αυτό

http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.802216

Αυτή ήταν η πρώτη μου επιλογή και το πήρα με κλειστά μάτια... Μετά αρχίζεις όμως να διαπιστώνεις τα αρνητικά του... :086:

Το τροφοδοτικό του είναι μικρών διαστάσεων και δεν μπορείς να το αλλάξεις με ένα κανονικού μεγέθους... :093:

Αυτό έχω αυτήν την στιγμή, με ανοικτό καπάκι και ένα chieftec μέσα που δεν το έχω στερεώσει πουθενά. :074:

Απο κει και πέρα άρχισα να ψάχνω όλο το ίντερνετ και τα ξένα e-shops να βρω κάποιο κουτί που να μην έχει αυτά τα δύο μειονεκτήματα

- αύξηση θερμοκρασίας

- ειδικού μεγέθους τροφοδοτικό

Τελικά κατέληξα ότι αυτά τα δύο τα πληρώνεις ακριβά... πάρα πολύ ακριβά :021:

Αν κάποιος έχει κάτι άλλο να προτείνει ή να πει μία σκέψη, είναι καλοδεχούμενος... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για 160€ που κανουν μεσο ορο τα xaser....η ποιοτιητα κατασκευης τους σε σχεση με κουτια που κανουν τα ιδια λεφτα...ειναι πολυ κατωτερη...

Επισης η ολη κατασκευη ειναι μονο εφε...

Ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

220?????????????? Ημαρτοοοοοοοοον!!!!!!!

Εδω εγω πηγα και πηρα το tsunami εδωσα 130 και ειναι full aluminium μεγαλο, ευρυχωρο και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος!!!!! Και μου φανηκαν και πολλα....

off topic Υ.Γ.: Εσυ δεν ησουνα που οταν ελεγα να δωσω 130 για το tsunami η για το Xaser και μου ελεγες οτι ειναι παρα πολλα???? :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.