Jump to content


τι πρεπει να κανει το fanaki?


PlanetmanR5

Recommended Posts

Μολις απεκτησα την slk 948u η οποια ειναι πανω στο συστημα της υπογραφης!εχω βαλει ενα 8αρι φανακι της thermaltake στις 4800rpm!μπορει σε μερικους να φανει λιγο βλακειουλα οι απορια μου αλλα το φανακι τι πρεπει να κανει να βαζει αερα προς την ψυκτρα ή να βγαζει?να πω πως εχει μπει και artic silver ceramique!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν θα ηταν καλο να τον εβγαζε προς τα εξω αφου η ψυκτρα ειναι ζεστη αρα να την κρυωνει?!γιατι αν φυσαει προς τον πατο τοτε θα παιρνει τον αερα του κουτιου που ειναι ζεστος!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οπως σου ειπε και ο outlaw to fan πρεπει να φυσαει πανω στην ψυκτρα.

Εσυ οταν ζεσταινεσαι στο δωματιο, βαζεις τον ανεμιστηρα να παιρνει αερα απο σενα η να φυσαει πανω σου?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως θα σε συμβουλευα να παιξεις λιγο με τον προσανατολισμο των φανων (δες και τη φωτο των Case/Mobo FAQ) αλλα να ξερεις οτι μερικες φορες αναλογα με την πιεση του αερα μπορει να ξεγελαστει ο σενσορας της μητρικης..........

Συνεπως τα τελικα MHz θα ειναι ο κυριοτερος συμβουλος σου.

Δηλαδη στο δικο μου PC ο Θεος να το πει PC ετσι οπως το εχω στηριξει με διευκολυνει να ρουφανε αερα οι συστοιχιες των φανων που εχω και τον διοχετευει προς τα εξω.

Link to comment
Share on other sites

θα σου κάνω την ερώτηση που έιχε η Globalwin στα FAQ του site της για πολύ καιρο: Το καλοκαίρι όταν ζεσταίνεσαι τόσο πολύ προτιμάς να σε φυσάει ένας ανεμιστήρας ή να ρουφάει τον αέρα μακριά σου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PlanetmanR5 , αυτο ειναι ενα ερωτημα το οποιο ο καθενας θα σου πει την δικια του ιστορια. Ο μονος τροπος ειναι να δοκιμασεις μονος.

Παρακατω εχω κανει μια τρομεροτατη σχεδιαση, για το τι θα μπορουσες να δοκιμασεις. Ο αερας τραβειεται μεσα απο την ψυχτρα και μεσα απο "αεραγωγο" παει στην φανα του κουτιου και βγαζει εξω των ζεστο αερα.

Πλεονεκτημα: το συστημα σου δεν θα ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες καθως ο ζεστος αερας του επεξ. παει εξω.

Μειονεκτημα: αν μεσα στο κουτι εχεις μεγαλες θερμοκρασιες τοτε ο επεξ. θα παρει αυτες τις θερμοκρασιες.

Κατι το οποιο μπορεις να δοκιμασεις, ειναι το αντιστροφο απο αυτο που δειχνει το σχεδιο. μια φανα να στελνει κρυο αερα απο εξω απευθειας πανω στην φανα της ψυχτρας και αυτη με την σειρα της.

Πεζουν πραγματικα πολλα ρολο, συνηθως η διαφορες ειναι 2-4 βαθμοι. συγουρα αξιζει μια δοκιμη.

Παραδειγμα εμενα ο επεξ. εχει 2 βαθμους κατω οταν τραβαω αερα.

2 βαθμους κατω ειχα και οταν ειχα προσθεσει 1 παραπανω φαν και εστελενα στον επεξ.

Δοκιμασε και χωρις την πατεντα (παντα με τα πλαϊνα κλειστα).

post-18-1442173794,0888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PlanetmanR5 , αυτο ειναι ενα ερωτημα το οποιο ο καθενας θα σου πει την δικια του ιστορια. Ο μονος τροπος ειναι να δοκιμασεις μονος.

Δεν συμφωνω...διοτι οπως προαναφερθηκε...μπορει να ξεγελαστει και ο σενσορας της μητρικης ή οποιοσδηποτε σενσορας..=>οτι ουτε αυτη ειναι η λυση... :068:

Link to comment
Share on other sites

σωστο και αυτο!λετε καλυτερη δουλεια θα κανει ενα delta fan απο το thermaltake?

Εχω και τα δυο (αν μιλας για το Thermaltake smart fan 2) . Το delta ειναι οντως ποιο δυνατο, αλλα δεν εχει ρωοστατη σε αντιθεση με το smartfan. εκτος αυτου το delta σε full rpm θα κανει εναν ενοχλητικο καπως λεπτο ηχο, αν ηταν 120mm τοτε τα πραγματα θα ηταν ποιο υποφερτα.

Εγω θα σου πρωτεινα smart fan 2 . αυτα εχω και στο κουτι και στην ψυχτρα.

Ujin , αδελφε thermalright ψυχτρα εχω και δεν μπορω να πο οτι με το blow ειδα παπαδες. με το suck εχω 1-2 βαθμους κατω. Οπως προειπα, πεζει μεγαλο ρολο το τι θερμοκρασειες εχεις μεσα στο κουτι. γιαυτο η μονη λυση πιστευω πως ειναι η δοκιμη

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω...διοτι οπως προαναφερθηκε...μπορει να ξεγελαστει και ο σενσορας της μητρικης ή οποιοσδηποτε σενσορας..=>οτι ουτε αυτη ειναι η λυση... :068:

Προφανως ο σενσορας για να παρει τετοιες θερμοκρασιες δεν θα τις παρει απο τον αερα (καθως δεν εχει προσβαση εκει) αλλα απο τις επιφανεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαφωνω με το σχημα....

Ενω συμφωνω με αυτο το σχημα....

suck1.jpg

αν διαβασες καλα αδελφε μου το εγραψα αυτο, δεν εκανα το σχημα , αλλα εγραψα "και το αντιστροφο" σαν δοκιμη. μονο η δοκιμη θα του δοσει την απαντηση. δεν καταλαβα γιατι να γινεται τοσο μεγαλο θεμα αν το να αλλαξεις την φανα να φυσαει η να ρουφαει ειναι δουλεια 2-5 λεπτων

Link to comment
Share on other sites

Προφανως ο σενσορας για να παρει τετοιες θερμοκρασιες δεν θα τις παρει απο τον αερα (καθως δεν εχει προσβαση εκει) αλλα απο τις επιφανεις.

Αναλογος το που βρισκεται αυτος...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε κ με τους δυο τροπους,

παλιοτερα τον ειχα blow,τελευταια ειπα να δοκιμασω κ suck,δεν ειδα σπουδαια διαφορα στις θερμοκρασιες,αλλα ειδα στη σκονη

με blow θελει καθαρισμα καθε τοσο,με suck δε θελει!

τωρα σχετικα με τον ανεμιστηρα του σπιτου σου μπορεις να τον βαλεις οπως θες.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα νουμερα θερμοκρασιων που θα πω ειναι με το φανακι στις 4800στροφες και εννοειται με κλειστα τα πλαινα! με blow πετυχα το ωραιοτατο νουμερο 29idle και 48-49full στο prime95 μετα απο 3 ωρες!και με suck 35-36 idle και μολις στο δεκατο τεστ του prime95 επιασε 50 και λογικα ανεβαινε!και στο suck ανεβαινε και η θερμοκρασια του κουτιου!ενω στο blow τιποτα!Αlarm δεν εχω προλαβει ακομα να κανω την πατεντα με το σωληνα αλλα οταν το κανω θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.