Jump to content



Σας δουλεύει ο πολυκάναλος ήχος με εξωτερικό αποκωδικοποιητή?


kagelar34

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει πρόβλημα στο ότι o εξωτερικός μου αποκωδικοποιητής δεν αναγνωρίζει τον πολυκάναλο ήχο από την οπτική έξοδο της audigy platinum eX.

Εξηγώ στέλνω τον ήχο από οπτική ίνα από το εξωτερικό panel της κάρτας στον ηχοσύστημα μου εκεί γίνεται η αποκωδικοποίηση...δεν καταλαβαίνει όμως τον ψηφιακό ήχο το ηχοσύστημα και παράγει δικάναλο το πολύ prologic αν το επιλέξεις από το SONY

στη συνέχεια παίρνω την ταινία και την βάζω στην φέτα DVD player ΤΟΣΗΙΒΑ που έχω η οποία στέλνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στο SONY αποκ. εκεί όλα παίζουν μια χαρά....ανγνωρίζει και DTS kai DolbyDigital.

Η τανία παίζει στον υπολογιστή σε POWERDCD 5.0 kai επέλεξα να στέλνει τον ήχο me S/PDIF αλλά και όλα τα άλλα δεν παίζει....

έχω κατεβάσει τους drivers από εδώ http://us.creative.com/support/downloads/download.asp

βγαίνει η επιθυμητή κάρτα αν βάλεις Sound Blaster Audigy Platinum eX and Windows XP.

Να σημειώσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα άλλο από την Creative εφαρμογές κλπ...

όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα γιατί ψάχνω ώρες τώρα

και κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω σε τι επιλογή να βάλω τα ηχεία μέσα σστο Control panel -> Sounds and audio devices ->κάτω κάτω advanced ?

γιατί εκεί δεν έχει επιλογή για ψηφιακή έξοδο ?

Εσείς ρε παίδες πω το κάνετε ?

Το ίδιο υπάρχει και στο www.thelab.gr γιατί είναι πολύ σοβαρό για μένα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το πρόβλημα ψιλολύθηκε δλδ μου είπαν τα παιδιά τι πρέπει να κάνω μόνο που δεν μπορώ να βρω το software έχω κατεβάσει κάπου στα 120 ΜΒ μέχρι στιγμής αλλά δεν κάνει τίποτα....γιατί μου λείπει το αρχικό CD το οποιο εμένα μου το έστειλαν στα ιταλικά....&^%*&

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.