Jump to content


Πάει η Abit...?Help!!!


CaptainMorgan1442169080

Recommended Posts

Λοιπόν ακούστε.....

Είπα το απόγευμα να κάνω update από το 21 που είχα ξεμείνει στο 26 bios.

Αφου λοιπον εφαρμόζω τη γνωστή διαδικασία με alt+f2 κλείνω και κάνω ccmos.

Εδώ πρεπει να παίχτηκε η χοντρή η μα@@@ία. Ενώ είχα κλείσει τροφοδοτικό, ups, μπρίζες,

είχα ξεχάσει το καλώδιο του ρεύματος συνδεδεμένο στο PSU.

Ανοίγω μετά από λίγο την μπρίζα του ups και.....πέφτει μια ασφάλεια στον πίνακα του σπιτιού!!!!!!

Αφού τη σήκωσα, bootάρω και πέρνω το μήνυμα :

CMOS checksum error, default loaded ενώ παλιά από ό,τι θυμάμαι μου έβγαζε απλώς:

CPU is unworkable

μέχρι που έβαζα τις ρυσθμίσεις και όλα καλα.

Τώρα όμως όταν μπαίνω σε ρυθμίσεις του bios ( και λέω "όταν" γιατί μερικές φορές

όταν πατάω Del

βγάζει μια μπλε γραμμή κάτω και ένα κέρσορα απάνω και κολάει...)

δεν μπορώ να αλλάξω το PC Health Status!!!!

Μολις μπω στο συγκεκριμμένο μενού κολλάει όλο το

σύστημα μετά από λίγα δευτερόλεπτα!!!!!!!

Όλα τα άλλα μενού δουλεύουν οκ είτε default είτε overclocked. Στα win ok, έτρεξα και prime.

Τί έγινε ρε παιδιά??????

1) Γ@@@@@α το τροφοδοτικό???

2) Γ@@@@@α τη μητρική???

3) Γ@@@@@α την μπαταρία της μητρικής???

Θα μετρήσω με πολύμετρο μολίς μπορέσω (αν κοι οι τάσεις στο HD δείχνουν οκ) αλλά αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μη φάει

καμιά φρίκη και πάρω κανά σκληρό στο χέρι.......????

Ρίχτε ό,τι ιδέες έχετε ρε παιδιά γιατί με έχει φάει η αγωνία.....

ΥΓ PSU Antec TP 480W

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρε το bios απο δισκέτα-cd μέσα απο dos με τις γνωστές παραμέτρους. Κλείστα όλα βγάλε το καλώδιο πίσω απο το τροφοδοτικό και κάνε clear cmos. Εάν σου κάνει ξανά τα ίδια κάτι τραυματίστικε μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Eαν ειχες κλησει ολα τα πολυμπριζα μπριζες κλπ μου φενεται παραλογο που επεσε η ασφαλεια...

Τωρα κανε παλι ενα flasharisma του bios και δες αν διορθοθει το προβλημα...αν οχι βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι οταν κανω flash στο bios δεν κανω clear cmos???
Το είχα παρατηρήσει και εγώ φλασάρισμα απο το *.bat έκανε μόνο του....τώρα πώς?:119:

Επι την ευκαιρία και οι "γνωστές" παράμετροι (απο κεκτιμένη ταχύτητα ίσως ακούστικε υπεροπτικό σορρυ)

AWDFLASH.EXE %1 /py /sn /cd /cp /cc /r /f

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανεις ξανα το update μεσα απο windows με την εφαρμογη που δινει η αβιτ ? παντως πολυ μουφα το d26 Κατι κουλα που ειχα με d21 και με d23 ολα διορθωθηκαν , τωρα ολα παλι επανηλθαν !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα αυτά τα έχω κάνει. Καθάρισα άπειρες φορές το cmos , πέρασα 2-3 φορές την 26 και έβαλα και μια την 24 έτσι από περιέργεια αλλά τίποτα.....Βέβαια αυτό που δεν έχω κάνει είναι να flashαρω χειροκίνητα όπως μου προτείνεται με τις παραμέτρους...πάντα Alt+F2 πατάω....έχει τόση σημασία....????

Θα δοκιμάσω και μέσα από win....

Τι να πω ρε παιδιά...είναι τόσο κουφό που έχω κολλήσει...ένας φίλος μου πρότεινε μήπως τα έφτυσε το ups.....!!!!;Έχω σκεφτεί τα πιο απίθανα. Αλλά ήταν και απίθανο που έπεσε η ασφάλεια!!!!

ΥΓ Το post με το πρόβλημα ήταν το 13ο μου σε αυτό το forum....τι να πω ...η μέρα μου ξεκίνησε συναντώτας 2 παπαδες στο δρόμο...και μετά λέει μην είσαι προληπτικός....!

Link to comment
Share on other sites

Την original χρησιμοποιώ....

Δεν έχεις βλέψεις για oc? Μιας και της μαμάς τα βάρδουλα στα φλάς δεν δοκιμάζεις και κανένα modded?

http://www.pc-tweaker.ch/Downloads/BiosMainboard.htm

Δοκίμασε το mantarays XT του TicTac....πολύ καλό. Πές μας τι έγινε...

Υ.Γ. Ναί, να φλασάρεις για σιγουριά απο DOS με τα awdflash.exe και τις παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην κατηγορία των light overcocker που έλεγε και το poll....οπότε μέχρι τώρα μου ήταν αρκετό το original..εξάλλου μια φορά δοκίμασα hacked και δεν πέτυχα και τίποτα τρομερό....θα δοκιμάσω μέσω dos και μέσω win και θα σας πω αύριο...ελπίζω κάτι να έχει φτιάξει.....thanx!

Link to comment
Share on other sites

καπεταν το cmos checksum error στο βγάζει συνέχεια ή μόνο την πρώτη φορά? Μετά που έκανες save στο bios στο ξανάβγαλε? όταν πήγες να ανοίξεις τη μητρική είχες βάλει στο νορμαλ το jumper του cmos? στα windows μπαίνεις πάντα ή μερικές φορές?

τσέκαρε και τα καλώδιο μήπως κουνήθηκε κανένα όταν τον άνοιξες για να αλλάξεις το jumper. κοίτα και τα κενά Molex του τροφοδοτικού μήπως κάνει πουθενά επαφή καποιος κονεκτορας με οτιδήποτε μέσα στο κουτί που μπορεί να εξηγεί και την ασφάλεια που έπεσε.

όταν μπαίνεις στο pchealth μέχρι να κολλήσει δείχνει μετρήσεις ή είναι κενές, μπορεί να χάλασε το winbond τσιπάκι που μετράει θερμοκρασίες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το checksum το βγάζει μόνο την πρώτη φορά, όταν βάλω τις ρυθμίσεις φεύγει.

Το jumper ήταν στην κανονική του θέση.

Για το molex θα κοιτάξω αλλά δε νομίζω.

Στα win μπαίνει πάντα.

Τώρα για το τελευταίο που είναι και το πιο ενδιαφέρον....αν είχε χαλάσει το winbond δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα και το HardwareDoctor....?Αυτό όμως δουλεύει μια χαρα....

Πάντως παιδιά το πρόβλημα νομίζω ότι πρέπει να είναι ηλεκτρολογικής φύσης και όχι από το bios. Κάποια π@π@ έγινε εκεί με το βραχυκύκλωμα που έριξε την ασφάλεια του σπιτιού.....

Link to comment
Share on other sites

για να πέσει η ασφάλεια έγινε κάπου, κάπως διαρροή φορτίου - βραχυκύκλωμα. ή από molex ή στην έφερε το τούρκικο UPS . τώρα που ακριβώς την χτύπησε τρέχα γύρευε. ο soler έχει δίκιο κανείς δεν θα κάτσει να κάνει troubleshooting. κοίταξα λίγο στο net αλλά εκτός από τα προφανή δεν βρήκα τίποτα για αυτή την περίπτωση. μάλλον έφτασε η ώρα της κρίσης για την work σύστημα . Πόσα χρόνια εγγύηση έδινε θυμάσαι καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν τελικά πάει η Abit......και πάει και η εγγύηση....

Εκτός από τα κολλήματα στο bios ψόφησαν σειριακές και εξωτερικές usb. Το πιο αξιοθαύμαστο ήταν ότι αρνούνταν να ξεκινήσει καν με ένα παλιό 350αρι PSU....(το οποίο σίγουρα δουλευει οκ). Μόνο το θηρίο το Antec κατάφερνε να την κάνει να bootαρει.

Πάμε για άλλααααα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.