Jump to content



Προβλημα με optical mouse.........


loner

Recommended Posts

Ναι το ξερω οτι δεν κολλαει εδω αλλα δεν βρηκα πουθενα αλλου να το χωσω....

Αν ενοχλει κυριε admin συγνωμην :) . Πηγα λοιπον και πηρα ενα απλο οπτικο ποντικι απο το makro 10 ευρα. Πολυ απλο. PS/2 (ουτε καν usb) και scroll τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω. Ο λογος; Ειχε χαλασει το απλο με μπιλια που ειχα και λεω ας παρω ενα απλο οπτικο να κανω την δουλεια μου γιατι λενε οτι εφοσον δε εχουν μπιλια χαλανε πιο δυσκολα. ΑΜ ΔΕ! Παρα πολλες φορες κανει φαλτσαρισματα και εκει που ειναι σε μια μερια ο κερσορας παει μονο του πιο κατω, πανω, αναλογα οπου του καπνισει........ Δεν το κανει συνεχεια αλλα συχνα θα ελεγα.....Το mouse ειναι μαρκας trust και εχει 2 χρονια εγγυηση. Επειδη το θεωρω λιγακι ξεφτιλα να το παω πισω (5 ευρα θα χαλασω μονο βενζινη) αλλα και επειδη εχω παρατηρησει αυτο το φαινομενο σε αρκετα οπτικα ποντικια (και microsoft) ισως λιγακι αραιοτερα σε συχνοτητα θα ηθελα να μου πειτε (περα απο το να το πεταξω) τι μπορω να κανω; Υπαρχει καποια ρυθμιση της ακτινας του mouse η κατι αλλο; Διαβασα οτι δεν πρεπει να ειναι απολυτως λεια η επιφανεια που θα χρησιμοποιειται..... Ισχυει κατι τετοιο; Εχει τυχει κατι τετοιο σε κανεναν απο εσας; Τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν εχει τυχει...σε κανενα απο τα οπτικα που εχω...τεσπα...μαλλον ειναι καποια ρυθμιση....Για ψαξτο λιγακι...βρες και κανα driver...και δοκιμασε....Το ποιο πιθανο παντως ειναι να ειναι software το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε user, η πρεπον θεση για αυτο το thread ειναι "Γενικη κατηγορια - Το δικο μας συστημα" γιαυτο μεταφερθει. :)

Οποιο hardware δεν ανηκει στις υπολοιπες υποκατηγοριες του HARDWARE πρεπει να μπαινει στην ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε ΚΤΜ. Δεν το ηξερα :). Η αληθεια ειναι οτι δεν του εχω περασει οδηγους γιατι υποτιθεται ειναι plug n play....... Ουτε στο προηγουμενο ειχα οδηγους απλα οπως και αυτο το βλεπει σαν ps2 mouse........ Στο manual δεν λεει κατι για οδηγους, παντως θα ψαξω για οδηγους στο site της εταιριας να δω........

Και ομως το κανουν αρκετα οπτικα αυτο.........

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά μου το κάνει αναλόγως την επιφάνεια. Δοκίμασε πάνω σε κανα mousepad αν στο κάνει και εκεί. Για drivers τουλάχιστον με microsoft που έχω δοκιμάσει βελτίωση είδα με κάποια που είχαν παλιότερα αλλά όχι κάτι τραγικό. Προσωπικά πάντως η καλύτερη επιφάνεια που μου πιάνει είναι πάνω σε ξύλο (καφέ χρώμματος) και ο τοίχος ! (στάνταρ δεν πιάνει σε γυαλιστερές επιφάνειες)

Link to comment
Share on other sites

The ultimate testbed για να ελένξεις εάν φταίει το αρούρι σαν hardware ή τίθεται θέμα driver είναι μια κόλλα Α4. Είναι 1ον ομοιόμορφη και 2ον λευκή. Όντας λευκή ανακλά το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας του πομπού και έτσι ο δέκτης δέχετε "περισσότερη" ακτινοβολία απο την ανάκλαση. Το ομοιόμορφο σε διασφαλίζει απο εναλλαγές απορρόφησης-ανάκλασης της ακτινοβολίας=erratic scrol.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλια μαυρα. Το site της trust εχει drivers αλλα τι drivers........ Aπλα σου βγαζουν καποια options παραπανω αλλα στην διαχειριση συσκευων δεν στο ενημερωνει και μενει παλι οπως ηταν και πριν "συμβατο ps2 ποντικι"..... Με αλλα λογια δωρο-αδωρο. Τζαμι......... Μολις πηγα να κανω ενημερωση με ενα inf αρχειο που ειχαν οι οδηγοι δεν μπορεσε να το ενημερωσει με σχετικο μηνυμα οτι δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ την αναβαθμιση των οδηγων της συγκεκριμενης συσκευης η κατι τετοιο......... Υπεροχα. Λετε να βαλω drivers microsoft; Αν ναι ποιους; Αν φιλε outlaw δουλεψει στην A4 καλα τι σημαινει; Οτι ειναι χαλασμενο το ποντικι; Α, το κανει και στο mousepad αυτο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε outlaw δουλεψει στην A4 καλα τι σημαινει; Οτι ειναι χαλασμενο το ποντικι; Α, το κανει και στο mousepad αυτο!

Αν δουλέψει στο Α4 το αρούρι σου είναι οκ...παίξε με τον ρυθμό δειγματοληψίας απο τα settings

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.