Jump to content



finally...Α64 και για μενα!!


Jumex

Recommended Posts

Μετα απο δυσβασταχτη αναμονη τεσσαρων ημερων ηρθε το πακετακι απο το e-shop!!...A64 3200+ (512kb) και asus K8N-E DELUXE :007: :007:

Χθες το μεσημερι τα παρελαβα...σημερα το πρωι (10:00) κοιμηθηκα... :045:

Επειδη δυστυχως ειμαι με την default ψυκτρα ,δεν μπορω να τον ξεζουμισω οσο αντεχει...ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες ρε γμτ...(45-65c) :(:( και το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει λογικη στις αυξομειωσεις της θερμοκρασιας...υποπτευομαι μαμακια με την !@#$%^&* artic 5 που ειναι ο ορισμος της ασταθειας...τεσπα ισως βαλω ceramic καποια στιγμη...

Στο o/c τωρα ,αν παραβλεψουμε τις -κατα διαστηματα- μεγαλες θερμοκρασιες ,το πακετακι A64 3200 + ASUS K8N-E + 2x512 kingston 400ddr παει πολυ καλα πιστευω...Παραθετω τις πρωτες δοκιμες:

1) 10x240 (1:1) Vcore=1.525 Vddr=2.6 (timmings 8.3.3.3)

2400MHZ rock stable -->pi 1M=39sec

2) 11x220 (1:1) Vcore=1.525 Vddr=2.6 (timmings 8.3.3.3)

2420MHZ rock stable -->pi 1M=40sec

στις παραπανω ρυθμισεις ,με μεγαλο ζορισμα (3dmark 05 - nfs underground 2 demo) η θερμοκρασια εφτανε τους 61-62c

3) 11x230 (1:1) Vcore=1.625 Vddr=2.6 (timmings 8.3.3.3)

2530MHZ 99% stable -->pi 1M=38 sec

4) 11x235 (1:1) Vcore=1.650 Vddr=2.6 (timmings 8.3.3.3)

2585MHZ 99% stable -->pi 1M=37 sec

στις ρυθμισεις απο πανω ,λεω '' 99% rock stable '' διοτι οι θεμοκρασιες ανεβαιναν σαν τρελες...μαλιστα εφαγα το πρωτο restart οταν εβαλα 11x235 (vcore 1.65) και σε καποια φαση εφτασε τους 69c...(μαλλον εκσπερματησε λογω 69 και ειπε να ξεκουραστει :021: )

αυτα τα ολιγα προς το παρον...οταν μαθω (ελεοςςς) να κανω upload pics θα βαλω μερικες χαρακτηριστικες...

ΥΓ.το HT τι δι@ολο κανει ρε παιδια??...σε ολες τις παραπανω ρυθμισεις το ειχα x4...σε καποια φαση το εβαλα x3 και ναι μεν μειωθηκε το hypertransport link αλλα παλι ειχα τα ιδια ακριβως αποτελεσματα σε ολα τα benchmarking programs...

what the ffff???

Link to comment
Share on other sites

To Hyper Transport ειναι η ταχυτητα αυτου του Bus που συνδεει τον επεξεργαστη με τον ΑGP Controller/SouthBridge...........

ναι οκ...ξερω τον ορισμο του...αλλα ποια η αληθινη χρησιμοτητα του??...αφου δοκιμασα 3 διαφορετικες τιμες (4-3-2) και ολα τα benchmarks ηταν ιδια...ποια ειναι τελικα η ιδανικοτερη τιμη του για το καλυτερο δυνατο o/c??

Link to comment
Share on other sites

Kαλοδούλευτο jumex.

Το ΗΤΤ έχει διαφορά στις επιδόσεις σε multi-CPU συστήματα. Σε single-CPU δεν επηρεάζει.

Το superPi σου δεν είναι λίγο χαμηλό; Με 9*247 έχω 40sec και με divider και χωρίς dual Channel.

Link to comment
Share on other sites

Kαλοδούλευτο jumex.

Το ΗΤΤ έχει διαφορά στις επιδόσεις σε multi-CPU συστήματα. Σε single-CPU δεν επηρεάζει.

Το superPi σου δεν είναι λίγο χαμηλό; Με 9*247 έχω 40sec και με divider και χωρίς dual Channel.

χαμηλο εννοεις καλυτερο ή χειροτερο? :017:

Τωρα το εχω στα 11x230 (1.575 Vcore) -Pi=38sec- και ειναι απολυτα σταθερο...εχει αρχισει να στρωνει και η artic 5 και εχω καλυτερες θερμοκρασιες.Aργοτερα θα ξαναμπω με pics (ελπιζω να τα καταφερω :021: )

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by ThorLite

To Hyper Transport ειναι η ταχυτητα αυτου του Bus που συνδεει τον επεξεργαστη με τον ΑGP Controller/SouthBridge...........

ναι οκ...ξερω τον ορισμο του...αλλα ποια η αληθινη χρησιμοτητα του??...αφου δοκιμασα 3 διαφορετικες τιμες (4-3-2) και ολα τα benchmarks ηταν ιδια...ποια ειναι τελικα η ιδανικοτερη τιμη του για το καλυτερο δυνατο o/c??

αυτο θα το βρεις εσυ πειραματιζομενος :003:

Δεν νομιζω να εχει κυκλοφορησει πουθενα κανενα στοιχειο που να λεει αν αυτη η ρυθμιση επηρρεαζει κρυφα και τιποτα αλλες ρυθμισεις,

ωστε να μπορουμε να βγαλουμε καποιο λογικο συμπερασμα.

Θεωρητικα, επρεπε τα αποτελεσματα να ειναι εντελως ιδια, οπως δηλαδη τα βρηκες και εσυ.

Αφου ουτε το AGP, ουτε το PCI-E, ουτε τιποτα αλλο υπαρχει που να μπορει να γεμισει το bandwidth του ΗΤ ακομα και σε 2* (ο/c-ed) HTT

To παραδοξο ειναι οτι υπαρχουν μερικοι που βρισκουν διαφορες, εστω και ελαφρες.

και μερικοι αλλοι που λενε για ασταθεια/σταθεροτητα (σε ρυθμισεις κατω απο 1G)

ισως αυτα τα 2 να δειχνουν οτι η ρυθμιση αυτη ειναι συνδεδεμενη και με κατι αλλο ,

αλλα τουλαχιστον εγω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο εχεις χαμηλο pi,φυσικα και να δοκιμασεις το 1Τ,το 2T κοβει παρα πολυ και αν crasarei δεν θα ανατιναχτει κι ολας μπαινεις στο BIOS το ξαναβαζεις στο 2Τ........

μωρε ναι...απλα εχω κακες εμπειριες με τα tweakings των μνημων στην abit nf7-s...με το που εκανα χοντρη μ@λ@κια στις μνημες μου πεταγε μηνυμα για ''system32 dll corrupt file'' και μετα τα XP ηθελαν re-install...

anyway..θα βαλω memtest disk για να ειμαι σιγουρος..thanx :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.