Jump to content


Επιλέγοντας Firmware για το NEC 3500A


maglaras

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Όπως βλέπουμε και από τα αποτελέσματα την καλύτερη ποιότητα την έχει με το 2,17 official. Δυστυχώς δεν είχα αρκετό χρόνο διαθέσιμο να δοκιμάσω και άλλα firmware αλλά αυτά τα 3 είναι τα πιο διαδεδομένα.

Τα γραφήματα δεν είναι για άμεση σύγκριση με δικά σας μιας και έγιναν με το Lite-On 166s που έχω και όχι με κάποιο DVD-R Lite-On, είναι άμεσα συγκρίσιμες μεταξύ τους όμως γατί έγιναν κάτω οπό τις ίδιες συνθήκες στο ίδιο πάντα μηχάνημα.

Οι δοκιμες εγιναν με Δισκακια TY DVD+R 4x γραμμένα σε 8x.

Link to comment
Share on other sites

maglaras thanx που ανοιξες νεο Thread ετσι ωστε να μπορουν να επωφεληθουν και αλλοι απο τις εμπειριες σου ;)

Απλα να προσθεσω οτι τα scans τα οποια παρεθεσες ειναι ολα πολυ καλα και οι διαφορες που παρουσιαζουν δικαιολογημενα μεν σε οδηγησαν στο συμπερασμα οτι το 2,17 παρουσιαζει τα καλυτερα αποτελεσματα - εντουτοις αν επαναλαβεις τα tests μπορεις να δεις μικρες διαφοροποιησεις που μπορει να αλλαξουν εν μερει το συμπερασμα αυτο. Οταν οι διαφορες ειναι τοσο μικρες βρισκονται μεσα στο standard deviation (αυθαιρετος μαλλον ορος) της καθε σαρωσης.

Link to comment
Share on other sites

να και το official link για οσους δεν πολυ εμπιστευονται τριτες σελιδες .

http://www.de.nec.de/software/1745_FW_ND-3500A_win218.zip

το κατεβασα και διαβασα το εξης ωραιο

-You can only update from official Firmwareversion 2.16.

(the firmware 2.17 was no official nec release!)

οποτε τι κανουμε ? να το γυρισουμε σε 2.16 πριν γινεται αυτο σωστα ή θα εχουμε τραβαλα να το περασουμε κατευθειαν πανω στο 2.17 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περναει δοκιμασα :(

μου βγαζει "Target NEC ND-3500A is not found correctly"

πρεπει να γυρισουμε πισω μιας η NEC δεν θεωρει official το 2.17 :( (μαλλον γι αυτο ειναι καλυτερο απο τα αλλα :D)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ακριβως γινεται αλλα δοκιμασα και εγω να το περασω πανω απο το 2,17 και ολα φαινονται οκ

τωρα θα δοκιμασω να γραψω κανενα dvdακι για να επιβεβαιωση .

παντως για το 2.17 περι official ή οχι μαλλον ειναι μια βλακεια μεταξυ nec αμερικη kai nec γερμανια το 2.17 βρισκεται στο site της nec στην αμερικης ως τελευταιο ενω της γερμανιας το 2.18

περισσοτερα ριξτε και μια ματια εδω

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=113979&page=1&pp=25

post-37-1442173819,0582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και οι δοκιμη απο το 2,18

Πιο στρωτό γράφημα από ότι του 2F9 αλλά το 2,17 παραμένει καλύτερο.

Απο το 2F9 πηγα 2,16 και μετα 2,18 (δεν δοκιμασα απο το 2,17 να περασς 2,18)

post-100-1442173819,1538_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως ηδη θα παρατηρησατε μπορειτε να κανετε downgrade σ εοποιοδηποτε αλλο version αν και δε χρειαζεται για να κανετε upgrade στο 2.18

Θα περιμενα λιγο ακομα μεχρι να βγει η εκδοση που υποστηριζει SL bitsetting καθως επισης ευπροσδεκτα θα ηταν και μερικα scans πριν την αναβαθμιση ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πήρα το Σάββατο το 3500Α και έχει το 2.16 πάνω.Έγραψα 10 DVD TY DVD-R 4x σε 8x χωρίς πρόβλημα(έκανα μερικά verifications).Τι θα κερδίσω αν αλλάξω firmware;Ποιό έχει αποδειχθεί καλύτερο;Γενικά απο πού αγοράζετε dvd-r;Εγώ τα πήρα από e-shop 48λεπτά το ένα.Παίζει να βρώ στο κέντρο πιό φθηνά;

EDIT:Το Nero InfoTool μου το εμφανίζει "_NEC DVD_RW ND-3500AG".Έτσι το εμφανίζει από την μάνα του;γιατί κάτι διάβασα(http://tdb.rpc1.org/#ND3500A) για BETA firmware που εμφανίζει έτσι το όνομα.Υπάρχει περίπτωση να μου δώσανε DVD-RW από δεύτερο χέρι;

post-722-1442173842,1866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικά απο πού αγοράζετε dvd-r;Εγώ τα πήρα από e-shop 48λεπτά το ένα.Παίζει να βρώ στο κέντρο πιό φθηνά;

QUOTE]

Για δες εδώ κ θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=39137#post39137 :001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.