Jump to content



Prescott 3,6.Πηρε φωτια και καιγετε!!!


Evolution_R

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Αγορασα πριν 5 μερες τον Pr. 3,6 και εχω καποια προβληματα με την θερμοκρασια, normal εχω 62-65c αλλα σε full μου φτανει 78-82c!!! :107: :107: . Ρωτησα σε 2-3 μαγαζια και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι φυσιολογικο μπορει και οχι και αλλοι μου προτειναν επειγοντως υδροψυξη.Το manual δεν μπαινει στον κοπο να ενημερωσει για τα επιπεδα θερμοκρασιας. Μπορει καποιος να βοηθησει...? - Η ψυκτρα παταει μια χαρα-

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο Pctechnology

Δυστυχώς αυτό ήταν - είναι το μεγάλο πρόβλημα των Prescott. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι χρησιμοποιήσεις πάστα (π.χ. Artic Silver ) ανάμεσα στην ψύκτρα και τον επεξεργαστή και να αγοράσεις μία καλύτερη ψύκτρα (Zalman 7000CU).

Αν ενδιαφέρεσαι για υδρόψυξη, θα πέσουν αρκετά οι θερμοκρασίες αλλά ποιος μπλέκει τώρα με νερά και ιστορίες, καλύτερα να σου πουν οι ειδικοί του forum.

Link to comment
Share on other sites

κακη επιλογη αγορας δυστυχως,κατι που θα σου πουν πολλοι εδω μεσα...

απο κει και περα,ανοιχτο κουτι,arctic silver και μια ψυκτρα με heatpipes θα σε σωσει,

αυτη ειναι μια πολυ καλη και μη πολυεξοδη λυση για το φουρνακι που αγορασες..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην πες μας τι μητρικη εχεις και κατι αλλο δοκιμασε να ακουμπισεις την ψυκτρα σε full load αν ειναι οντως οσο λες θα καιει υπερβολικα τρομερα! Επισης αν εχεις Gigabyte μητρικη μπορεις να ηρεμισεις λιγο κατα τη γνωμη μου........

Link to comment
Share on other sites

Καλως σσας βρηκα.

Λοιπον, παστα εχω βαλει, αλλαξα και ψυκτρα εβαλα μια της Thermaltake(οι θερμοκρασιες που ανεφερα ηταν μετα την αλλαγη,με της Intel ειχα υψηλοτερες),προσπαθησα να βαλω την τερατωδη ψυκτρα CL-Poo25 της Thermaltake αλλα εβρισκε σε 2 πυκνωτακια της μητρικης! Μητρικη εχω την MSI 925Χ Neo-Pl. Αλλη ψυκτρα καλη για 775?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο VarelasJ.Πρώτα επιβεβαίωσε ότι η μητρική σου δε λέει ότι της καπνίσει και μετά ψάξε για καλύτερη ψύξη.Ανάλογα με την ανοχή σου για θόρυβο ενδέχεται να τη γλιτώσεις και τη μαμίσια ψύκτρα αρκεί να βάλεις πάνω της κάποια τουρμπίνα όπως DElta ή κανένα καλό 12άρη

Link to comment
Share on other sites

Την CL-Poo25 λες αυτην δοκιμασα αλλα εβρισκε οπως ειπα, παραειναι μεγαλη.

Ευχαριστω παντως, αν γνωριζει καποιος εστω σε τι θερμοκρασιες πρεπει να δουλευει ας απαντησει γιατι θα τον βουτηξω στην μπανιερα οπως παει!!!

Link to comment
Share on other sites

Την CL-Poo25 λες αυτην δοκιμασα αλλα εβρισκε οπως ειπα, παραειναι μεγαλη.

Ευχαριστω παντως, αν γνωριζει καποιος εστω σε τι θερμοκρασιες πρεπει να δουλευει ας απαντησει γιατι θα τον βουτηξω στην μπανιερα οπως παει!!!

Οπως ανεφερα και πιο πανω να ακουμπισεις με το χερι σου την ψυκτρα σε full load και θα καταλαβεις αν λεει αληθεια η μητρικη σου ή οχι... Καποιες μητρικες λενε οτι θελουν και αν τις πιστεψεις μπορει να παθεις και ανακοπη :077: :077: :077: ... Τεσπα δοκιμασε κι εμεις εδω ειμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

κακη επιλογη αγορας δυστυχως,κατι που θα σου πουν πολλοι εδω μεσα...

απο κει και περα,ανοιχτο κουτι,arctic silver και μια ψυκτρα με heatpipes θα σε σωσει,

αυτη ειναι μια πολυ καλη και μη πολυεξοδη λυση για το φουρνακι που αγορασες..

Γιατί ρε παιδιά είναι κακή επιλογή ο prescott? Ολη η σειρά ζεσταίνεται or what? Ψάχνω για νέα cpu και momo. Δεν σκοπεύω να υπερχρονίσω πολύ.

Θα χρησιμοποιηθεί και για video encoding και επεξεργασία φωτογραφίας.

Ποιά θα ήταν καλύτερη επιλογή? AMD? Οχι πάνω από 200 ευρά για cpu. Καμιά καλή ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

ναι ολοι οι prescott ζεσταινονται και πολυ,τωρα εκτος αν μενεις στο βορειο πολο δεν

υπαρχει μια στο εκατομμυριο να κανεις σωστη δουλεια χωρις να αλλαξεις ψυκτρα,

εκτος αν σε ικανοποιει idle γυρω στους 50 και φουλ γυρω στους 70βαλε...

αν θυμασαι καλα αυτο ηταν ενα προβλημα των παλιων αθλον,

και δεν ηταν τοσο εντονο οσο της $ntel.

Τελος σε συμβουλευω να ψαξεις πρωτα πριν αγορασεις και διαβασε οπωσδηποτε

και αυτο http://www.legitreviews.com/article.php?aid=118

για να καταλαβεις τι γινεται.

Γνωμη μου και πολλων εδω μεσα αν θες ρωτα,μακρια απο prescott,

τωρα αν εχεις πολλα γκαφρα για να παρεις κανα τρελο συστημα ψυξης με τρελη καταναλωση ρευματος τοτε εχεις βρει τον επεξεργαστη σου,θα μας πατησεις ολους εδω για τη πλακα σου.

Για τιμες

μπες mgmanager.gr κατω δεξια με πρασινα γραμματα εχει τις τιμες για τους Α64...

ή e-shop ή οτιδηποτε site προτιμας...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να πω...ότι ούτε για μένα η αγορά πρεσκοτ αυτόν το καιρό αποτελεί την καλύτερη λύση...

Θα προτιμούσα έναν northwood...αν και τώρα δεν βρίσκεις...

Επόμενος κ καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή είναι για μένα κάτι σε amd...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν....να μην γράφονται υπερβολές σχετικά με τους Prescott και ειδικότερα από ΜΗ κατόχους.

Το να γράφουμε τι ακούσαμε ή τι μας είπανε ότι άκουσαν κάποιοι....και χωρίς να έχουμε ιδία άποψη είναι τραβηγμένο και διαιωνίζει μιά κατάσταση που ίσως οδηγήσει κάποιους σε λάθος συμπεράσματα.

Τα πράγματα σχετικά με τους Prescott είναι απλά.

ΝΑΙ έχουν αυξημένες θερμοκρασίες λειτουργίας....ειδικά τα αρχικά C0 stepping.

Το γεγονός αυτό δεν περιορίζει σε τίποτα τις επιδόσεις τους.

Το επόμενο D0 stepping τους.... βελτίωσε σε κάποιο βαθμό το θέμα των θερμοκρασιών....και ανέδειξε ακόμα περισσότερο το φοβερό overclockability των επεξεργαστών αυτών.

Το δέ E0 stepping είναι ακόμα περισσότερο βελτιωμένο στους παραπάνω τομείς.

Τώρα....για το συγκεκριμένο θέμα του πόστ.

Αφού υπάρχει διαβεβαίωση του χρήστη ότι γίνετε καλή επαφή ψύκτρας-επεξεργαστή...τότε...

Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα του bios της μητρικής η οποία διαβάζει υψηλότερες θερμοκρασίες από τις κανονικές έχοντας λάθος calibration στον σένσορα.

Ο εμπειρικός τρόπος ελέγχου της θερμοκρασίας γράφτηκε ήδη....και είναι η επαφή.

Ακουμπάς με το δάχτυλό σου την ψύκτρα με τον επεξεργαστή σε full load.

Αν είναι ανεκτό να μείνει το δάχτυλο για 5 sec χωρίς να τσουρουφλιστείς...τότε έχεις περίπου 55C

Στην αντίστοιχη περίπτωση με τον επεξεργαστή σε idle...άν η επαφή παραμένει συνέχεια χωρίς χρονικό πρόβλημα .....είσαι κάτω από 50C.

Επιπλέον....μιά αναφορά σε θερμοκρασίες Χώρου και κουτιού...θα βοηθούσε επιπρόσθετα.

EDIT

Ζωντανό παράδειγμα συμπεριφοράς Prescott...βρίσκεται στην υπογραφή μου.

2.8E@3.7 απλά με ένα καλύτερο fan στην default ψύκτρα του και 24/7 λειτουργία....ή διαφορετικά τα αφήνεις όλα default και δουλεύεις στα 3.5GHZ ξένοιαστα.

Για όποιον ενδιαφέρεται ΠΩΛΕΙΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνώ απολύτως με τον Τάσο. Καλό θα ήταν να λέμε τεκμηριωμένα πράγματα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιο bios για την μητρική σου. Όσο για θερμοκρασίες ο δικός μου με την default ψύκτρα και με 1,450V στο bios στα 3712Μhz για καθημερινή χρήση idle 38-42 βαθμούς και full load και μάλιστα μετά απο πολύωρη χρήση πχ. διπλό SETI, 55 βαθμούς. Δεν θα έλεγα λοιπόν οτι έχει υπερβολικές θερμοκρασίες, το αντίθετο μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

τασο δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα,που δεν ειμαι κατοχος prescott αλλα εχω στησει και δουλεψει την συγκεκριμενη ψησταρια και οπως τονισα αν εχεις @@τη ψυξη πας πολυ καλυτερα απο ολους.

@aristidis τι ατεκμηριωτο ειπα αν αναφερεσαι σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είμαι αρκετά σαφής. Οι θερμοκρασίες λειτουργείας που λέω είναι πραγματικές και μάλιστα μετά απο μακροχρόνια χρήση με Prescott. Επίσης οι διαφορές ειδικά με stock ψύξη ανάμεσα σε C0 και D0 είναι αρκετές. Τώρα αν είναι σόμπα η όχι μάλλον πάμε σε υπερβολές. Για μένα ο επεξεργαστής είναι κορυφαίος, παρά τα κακά λόγια που ακούγονται και φυσικά του λόγου το αληθές φαίνεται απο τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κορυφαιος ξεκορυφαιος σομπα ειναι!!!μετρησεις καλες εχει αρκει να εχεις προμηθεα.....

γιαυτο βγηκε επεξεργαστης της χρονιας ο Α64

http://www.legitreviews.com/article.php?aid=118

και για αυτο θα βγει και την επομενη χρονια...

10βαθμους διαφορα με τον 130 nm στο full load.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι το ζητούμενο σ' αυτό το thred είναι το αν ο Α64 είναι ο επεξεργαστής της χρονιάς η αν ο Prescott είναι σόμπα, και καλό θα ήταν να σταματήσει εδώ. Το θέμα είναι το αν ο χρήστης που ανέφερε το πρόβλημα του μπορεί να ενημερωθεί και να βοηθηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος αλλα σημερα εβαλα την silent tower. H ψυκτρα ειναι απλουστατα κορυφαια. Σε σχεση με την παλια μου Polo735 που ειναι ΟΛΗ χαλκινη, με την silent tower που ειναι μισο αλουμινιο και χαλκινα heatpipes, εχω 15 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ΅βαθμους κατω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.